Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
19 sonuçtan 11 ile 15 arası

Konu: Good Doctor / 2013 /GK

Durum:
    spooks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    3+1
    Konular
    93
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Wink

Durum:
    anemon_kızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    Bibliothèque
    Konular
    11
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

The Princess Man'dan sonra Moon Chae Won için başlamıştım bu diziye, ama iyi ki de başlamışım. Sıcacık bir senaryoya sahip. Uzun yıllar doktorlar dizisinin her türlü versiyonunu izledikten sonra bünyem bir doktor dizisini daha kaldırmaz diyordum ama farklı konusu ve kurgusu sayesinde severek izledim. Hatta son bölümleri ayrı bir yere sahiptir bende. Joo Won'u ilk kez bu dizide izledim ve tek kelimeyle hayran kaldım oyunculuğuna. Dizinin elma şekeri, asistan çocuk arkasından her iş çevirdiğinde gerim gerim gerildim sayesinde. :img-beee: Finalinin daha farklı bitmesini dilesem de diğer dizilere nazaran yine de tatmin edici bir finaldi..
    Park Shi-On Fighting!

Durum:
    lpchester - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    Ghost..
    Konular
    2
    Verdiği Beğeni
    0
    Beğenilen Mesaj
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Tamamen Ayrıntı İçerir..İzlemeden okumayınız lütfen..!!!

Merhabalar..
    Tamamıyla bir arkadaşımın bu diziye bak demesinden yola çıktığım bir macerayla başladı herşey..O kendini biliyor..:img-wink:
    Başlamadan önce yaptığım araştırmalar sonucu bu dizinin genelde bir hastanede geçen bir hikayeden ibaret olmayacağını biliyordum..
    Fakat otizmin bu denli işlenebileceğini ve benim bu diziye karşı olan tüm empati algılarımın açılacağını hiç tahmin etmezdim..
    Sanırım bu hikaye baştan sona hayatın anlamını içeriyor..
    Tüm karakterlerin dönüşümü ve etrafa yayaılan çemberin müthiş halkalarını izlemek büyük bir keyifti..

Park Shi On..
    Sana ne desem az..Oyuncu hakkında hiçbir bilgim yok maalesef..Önceki yapımlarını ve oyunculuk gücünü bilmediğimden sadece bu rolle bile uzun seneler gönlümdeki yerini kazandığı bir gerçek..
    Otizm olarak bu harika konsepti oluşturan ve oyuncu candır..diyorum..:img-eat:
    Sürekli başı eğik gezmesine karşı boylu poslu çocuk çile çekmiyor mu?demekten de kendimi alamadım yalnız..:img-hyste

Abi,anne,baba,dost,hasta,şef,iş arkadaşlığı..Ve en sonda da Doktorluk..
    Tüm bu aşamaları teker teker izlemek hayatın şifreleriydi adeta..
    Park Shi On'un aklımda kalan repliklerinin bu denli etkileyici olması ve idrak etme mekanziması müthişti...
    Tüm yaşananlara karşın;
    -İnsanların benimle dalga geçtiklerini biliyorum..Küçükken de şimdi de..Yine de olsun ziyanı yok..durumun bıçak sırtı tarafının yansıtılış biçimi çok hoştu..:img-wink:

Cha Yoon Seo..
    Bu kızı tanıdım..:img-hysteİlk kez..
    Nice Guy da oynadığını hemen anımsadım..Belli belirsiz bazı sahnelerde karşımdaki O Nice Guy'ın hırçın kızı var demekten kendimi alamadım..Ya da iki diziyi yakın zamanda izleyip bitirmenin verdiği karışıklık etkisi de olabilir..
    Ancak yine de temiz bir komposizyon çıktığını söyleyebilirim..
    Özellikle Park Shi On ile olan Abla-Kardeş durumun bir anda Sevgili durumuna geçiş anlardaki ikilemi oldukça güzel yansıttı..

Profesör Kim Do Han..

Diziye başlamadan an okuduğum genel özette yazan;Doktor Park Shi On ile en çok rekabete giren kişi olarak lanse edildiğini okumuştu..
    Nasıl olacak derken izlediğim şeyin;Genel geçer kıvamdaki kısmı rekabetten olduğunu gördüm..
    Bu ikilinin bu denli çıkardığı adım adım sahnelerinin dizi içindeki ivmeye büyük katkısı var..
    Bu nedenle bu ikilinin sahnelerinden aldığım zevk daha büyük ve başka oldu..
    Özellikle ikisinin içindeki derin yaralarını düşününce..
    Bir Abi..Bir Kardeş..
    İkisinin de ortak yanı Abi ve Kardeş'in Abi ve Kardeş için besledikleri Doktor olma umudu..
    Çok güzel işlendi çok...

Genel cast ve diğer karakterlerin durumu da çok güzel işlenmişti..

Beğendiğim duygusal,komik ve anlamlı sahnelere gelirsek;:icon_sorr:img-hyste

*Öncelikle replikler..Hemen hemen hepsi aklımda ve bir süre daha kalacakları kesin..Özellikle Doktor Park Shi On'un hastaneye kabul edilme durumuna getirdiği yorum paha biçilemez;
    -Doktor olmamın sebebi;Tavşan ve Abim..
    -Ağaç dondurma koktuğu gün;Tavşanım gözlerimin önünde cennete gitti..
    -Tünel paslanmış demir koktuğu gün;Abim cenette gitti..
    -Çocukların büyüyüp yetişkin olmalarını istiyorum..
    -Bir de çok para kazanıp yetimhanede çocukları 3 boyuttu televizyon almak..
    -Daha önce görmemişlerdir..:img-hyste

*Herşeye ve herkese rağmen ideallerinden vazgeçmeyen bir adet Park Shi On..Hayvanlarla olan iletişimin farkına varan Doktor Cha'nın veteriner olma teklifine verdiği cevap der susarım..:img-hyste
    -Doktor mu?Veterinerlik mi?
    -Olmak isterdim ama iki tarafta aptal..
    -Hayvanlar aptal olduğu için benim akıllı olmam lazım..Çalışarak..:img-hyste

*Doktor Cha'nın Park Shi On'a küfür hakkında bilip bilmediklerini sınadığı sahneyi haddinden fazla sevdim..
    -Küfür etmeyi biliyorum tabiki..
    -Küçük parmağını kapıya sıkıştırırsın..
    -Kimbap yerken ambalajını da ısısırsın ve kafanı kaşırken kafanda çıban çıkar..

Nasıl bir küfürdür bu ya..:img-hyste

*Park Shi On ve Kim Do Han'ın bulunduğu her sahne..
    Özellikle ''Ümit verirken de işkence edilir''durumunun yansıtılış biçimi yerindeydi..
    Kim Do Han'ın sert mizacında yatan o sevimlilik haline hissetmek gibisi yoktu..
    Rubik Küpü eline alıp Park Shi On'un müthiş tespitlerini anımsaması ve bunları birer yol haritası olarak işlemesi dizinin en büyük kazancıydı bana göre..
    Abi-Kardeş durumunun ince hali..
    Özellikle Park Shi On'un ''Bir abi olarak görünen''Kim Do Han'ın evine gidip ondan ''Birazcık korktuğunu''söylediği anlar güzel işlenmişti..
    -Sadece ikimizin olduğu anlarda bana ''Abi''diyebilrsin..:img-eat:
    -Ama başkalarının yanında dersen,mahvederim seni..
    Tarzı tebessüm ettirdi..

*Park Shi On'un Kötü yola sapmakta olan ve bir anda geri dönüşüm yaşayan Şef Go ile olan tüm sahnelerini beğendim..Hatta ne zaman ikilinin sahnesi olacak diye beklemeden edemedim..
    ÖZellikle;Elleriniz yararlı ve nasırlı..Tam ameliyat eden eller''kıvamındaki işleniş çok hoştu..Şef Go'nun Park Shi On'la gelişen bağırmalı fakat bir o kadar da samimi ilişkisi çok güzeldi be..:icon_whis
    Ayırca Park Shi On'un sürekli ''Bir numarasın''dediği anlar neydi be..:good:

*Park Shi On ile gelişen tüm hasta çocukların iletişimi müthişti..
    Cennete gidenlere karşı vurulan kalbin kapısı..
    In Hye ile olan tüm Duygusal ortaklık..
    Baş Hemşire ve Kıdemli hemşire arasındaki sinerji..
    İn Hye'ın ablasıyla diğer doktorun ilişki aşamaları...
    Park Shi On'un babasıyla bir anda unuttuğu yeteneğininin arkadaş ortamının verdiği samimiyetle aşılması..
    Başhekimin verdiği özveriler..
    Ameliyat sahnelerinin özenli işlenmesi..
    Park Shi On'un duygusal açıdan ortaya koyduğu ''Yeterlilik''durumun incelikleri..
    Herşeyle harikaydı...

*Ve son olarak hastanede oynanan ''Peter Pan''oyununu unutacağımı pek zannetmiyorum..
    Bu kadar güldüğümü bilmiyorum..:img-hyste
    Tinkerball ve Deniz kızı der susarım..:img-hyste

İzleyin..Tavsiyedir..
    Hitap edip-etmeme kısmında daha sonra muhasebe yapılabilir..

Durum:
    bakirca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Yer
    Bad Guys
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart bolca spoiler var, şing şing!

"şing şing" aslında dizinin özeti gibi benim için. Park Shi On ile Müdür Yardımcısı arasında oğlunun ameliyatından sonra geçen konuşma:

MY
    : Hala kötü biri gibi mi görünüyorum?
    Shi On: Yarısı kızartılmış, yarısı baharatlı. Yüzde 50-50
    MY: Ne? Öyleyse kötü kısım yaptığım işten kaynaklanıyor. İyi kısım ne?
    Shi On: Profesöre ve bize inanmış olmanız. Bu dünyada en çok başkalarına inanan insanlara minnettarım. İnsanlar size inanırsa daha güçlü hissedersiniz. İçinizin dolduğunu hissedersiniz.
    MY: Dolmak mı?
    Shi On: Evet inanç bisiklet tekerleklerini hava ile dolduran bir pompa gibi. Onları hava ile doldurursanız rüzgar gibi(şing şing) iyi ilerlerler. şing şiiiing..

Eğer abisi ve başhekim Park Shi On'a inanmasaydı, Park Shi On doktor olma hayalini asla gerçekleştiremezdi. Özellikle Başhekimin rolü çok büyük.

Konuyu okuduğumdan beri Temple Grandin'e olan benzerliğinden dolayı ilgimi çekmişti. Temple Grandin'in de annesinin ona inancı sayesinde profesörlüğe uzanan bir yaşamı olmuş.

Park Si On karakterinde Joo Won 10 numara iş çıkartmış. Aslında izlediğim Kore erkek başroller arasında neredeyse en sert yüz hatlarına sahip. Buna rağmen çocuk mimik ve ifadelerini çok iyi verebilmiş. Otizmli birinin yürüyüş, duruş ve konuşmasını da baştan sona hiç sektirmeden götürebildi, çizdiği şekli ile.

Büyüdükçe ne kadar önyargılarla doluyor ve içimizdeki doğuştan gelen bir çok iyi özelliği kaybediyoruz. Shi On çocuk yanını kaybetmediğinden, ya da geliştirip yetişkin olamadığından, nasıl da etki yarattı hastanede tüm teması olan insanlarda. Çocuk dürüstlüğü, masumiyeti ve acımasızlığı ile.

Park Shi On'un hikayesi kadar diğer karakterler de derin yazılmış ve aralarındaki ilşkinin birbirlerine kattıkları güzel işlenmişti. Özellikle Kim Do Han ve Dr. Cha ile olan.

Arka planda yürüyen Hastanenin para kazanan kuruluşa dönüştürülme savaşı ise hem anlam bakımından hem de ilgi yaratma bakımından iyi düşünülmüştü.

Profesör Kim Do Han ile Park Si On sahneleri ise özellikle sonlara doğru dizide en beğendiklerim arasına girdi.

Dr Cha ise Park Shi On'a olan duygularını farkettikten sonraki güçlü duruşu ile takdirimi fazlası ile kazandı. Önyargılara ve farklılıklara insanların tepkileri ve ne düşünecekleri karşısında inanılmaz bir sağlam duruş sergiledi.

Hasta çocuklar ve ameliyatları da oldukça heyacan yarattı. Özellikle bölüm sonları ameliyat esnasında bittiğinde. In Hae ile Park Si On arkadaşlığını izlemek çok keyifliydi.

Yan karakterlerin hepsi çok iyiydi. Hikayeye yedirilişleri de. Konu güzel, senaryo güzel, cast iyi yapılmış, müzikler gayet iyi. Böyle olunca izlenesi bir dizi çıkmış ortaya:happy0064

Durum:
    scorpioma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    Coffee Prince
    Konular
    12
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Çiftimizi son üç bölüme sıkıştırmaları dışında güzel bir diziydi. Keşke ikisini sevgili olarak daha çok görseydik. Aşkın engelleri nasıl aştığını gördük. Şef Go iyi olmaya karar verince Park Shion'dan gelen acil çağrısıyla koridorda rüzgar estirdi: komikti..Hele o denizkızı hali..Park Shion'un"balli,bali,arest,arest" demeleri tatlıydı.Kim Do Han'la nişanlısının ilişkileri çok havada kalmıştı, tutku yoktu, mantık ilişkisi gibi soğuk ve samimiyetten uzak geldi. Zaten bir ara Dr.Cha'ye yakınlaşınca aman hoca dur ne yapıyorsun diyesim geldi. Park Shion'un babası en kötü karakterler listemde ilk üçü zorlar:img-tomat Konusunu okuyunca bir de başroldeki kızımızı Nice Guy'dan tanıdığım için izlemeye başladım. Hayata dair bazı sorgulamalar yapmak için izlenesi..

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri