3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Secret Forest / 2017 / GK

Durum:
    ahueda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    BlackSwan
    Konular
    73
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 82

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Secret Forest / 2017 / GK

Dizinin Adı: Secret Forest
    Yönetmen: Ahn Gil Do
    Senarist: Lee Soo Youn
    Kanal: tvN
    Bölüm Sayısı: 16
    Tür: Gerilim, Gizem, Hukuk
    Yayın Tarihi: 10 Haziran 2017
    Yayın Günleri: Cumartesi-Pazar günleri (21:00)
    Dil: Korece
    Ülke: Güney Kore

OYUNCULAR

Cho Seung-Woo - Kwang Shi Mok
    Bae Doo-Na - Yoo Jin Na
    Lee Joon-Hyuk - Seo Dong Jae
    Shin Hye-Sun - Young Eun Soo
    Lee Kyung-Young

KONUSU

Hwang Shi Mok (Cho Seung Woo) henüz çocukken, ardında duygu eksikliği bırakan bir beyin ameliyatı geçirmiştir. Şimdiyse bir savcı olarak çalışmaktadır. Oldukça aklı başında ve mantıklı bir adamdır, fakat aynı zamanda soğuk ve yalnızdır da. Ayrıca rüşvet yemeyen nadir savcılardan biridir. Bir gün önüne bir ceset çıkıverir. Bu cinayet davasında yüzbaşı polis Han Yeo Jin (Bae Doo Na) ile yolları kesişir. Savcılık ofisinde rüşvet alımının kökünü kazımak ve bir seri cinayet zincirini çözmek için birlikte çalışırlar.

yeppudaa.com kaynak alınmıştır.
    Konu Şah-Rû tarafından (07-02-17 Saat 16:38 ) değiştirilmiştir.

Durum:
    Şah-Rû - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Süper Moderatör
    Yer
    İstanbul
    Konular
    85
    Verdiği Beğeni
    860

Aldığı Beğeni: 231

Bahsedilme
    15 Mesaj

Stranger adıyla da bilinen, cesur konusuyla son zamanlardaki dizilerin arasından sıyrılan 16 bölümlük k-drama. İnanılmaz çalışkan olan Güney Kore toplumunda yolsuzluk oranının bu kadar yüksek olması bana hep ironik gelmiştir. Dizilerde grup başkanları sebebiyle sıkça değinilen bir konu olsa da bu derece üst makamlara kadar, balık baştan kokar tarzında değinen dizi pek yoktu. Özellikle de mart ayındaki devlet başkanının karıştığı devasa yolsuzluk sonrasında böyle sağlam bir özeleştiri görmek güzel oldu doğrusu. Hani dizideki onurlu savcıların mücadelesine kurgu deyip geçeceğim ama bizzat yapılmışı var. Yolsuzluk yüzünden devlet başkanının görevden alınmasını onaylayan bir meclis var. Meclisin kararını onaylayan bir mahkeme var. Tüm bu süreçte başkan görevden alınana kadar sokakları dolduran halk var. Yani Han Nehri Mucizesi'nin sadece ekonomik büyüme olarak algılanmaması gerektiğinin resmi var. Dizi de bu resmi her yönüyle ve her rengiyle gayet güzel işlemiş.

Tür olarak hukuk ve gerilim olsa da yabana atılmayacak bir polisiyesi de var zira suçlu hakkında bir türlü net fikre varılamıyor. İlk bölümlerde bu konu sürükleyiciliğini oldukça koruyup izleyiciyi de tetikte tutuyor. Fakat belli bir çember içerisinde dönse de artık kesin budur denilen her seferinde bu savı çürütecek bir şey çıkıyor. Ve sonuçta asıl çürüyenle yüz yüze geliyoruz. Tempo olarak ağır olsa da kurgu olarak ilmek ilmek ilerleyen düzgün bir senaryosu var. Dizi meramını çok net ortaya koymuş. Romantizmle bulandırmadan ve sulandırmadan kotarmalarını da ayrıca takdir ettim zira ele alınan sorun global dünyanın müşterek sorunlarından biri.

Konu dahilinde ana karakterler de oldukça güzel kurgulanmış. Savcı Hwang Shi Mok rolünde Cho Seung Woo'yu ilk kez izlemiş oldum. Genelde sinema ağırlıklı bir kariyeri varmış. Oyunculuğunu izledikten sonra hak verdim. Savcının donukluğu ve tepkisizliği başlarda baya sinirlendirse de sonradan feci halde alıştım. İdealistliği, sessiz ama güçlü dostluğu, adalet duygusu ve dahi takıntılarıyla seyir zevki yüksek bir karakter oluşturulmuş. Yoo Jin Na rolünde Bae Do Ona'yı (Doona Bae) Sense8’te izleyip sevenlerdenim. Komiser Yoo rolünde çok tatlıydı. Onun da dostluğu, gerçekleri ortaya çıkarmaktaki kararlılığı ve idealistliği imrenilecek cinstendi. Bahsetmek istediğim birkaç ana karakter daha var ama haklarında yazacağım her kelime spoilerdan öte artık hayvanlık olur. O yüzden çetrefilli karakterlerin tümü çok iyi yazılıp oynanmıştı diyerek geçeceğim. Özellikle de sadece izleyenlerin anlayacağı mektubun yazarı...

Ortalama 65 dakikalık bölümlerle, Savcı Hwang’ın TV programında çok güzel ifade ettiği şekilde ”yozlaşmış sistemin yarattığı canavar”ları lafını esirgemeden anlatan farklı bir dizi.
    Yarım somunun var mı, bir de ufak evin
    Kimsenin kulu kölesi değil misin?
    Kimsenin sırtından geçindiğin de yok ya
    Keyfine bak en hoş dünyası olan sensin...
    ÖMER HAYYAM

3. Beğenenler;
    ULQ (12-06-19)

Durum:
    ULQ
    ULQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    Akdeniz'e varmadan
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    2
    2 beneği almış
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Cevap: Secret Forest / 2017 / GK

Bron/Broen ile tanıştığım Nordic Noir tarzı ile benzeşen İngiliz hatta Alman yapımlar görmek beni hiç şaşırtmamıştı, ama taa Uzak Doğudan nefis yazılıp oynanmış bir örneğini görünce afalladım; sanırım 2-3 gün içerisinde de bitirdim, öyle güzel.Konusundan çok savcı karakterinden bahsetmek istiyorum, çünkü bu benim sevdiğim kaçıncı asosyal/sosyal uyumsuz/desosyal karakter sayamıyorum. Distopik gelecek konusunun cazibesi gibi sosyal uyumsuz karakterler de gizli bir fantezimiz galiba. Aslında yapmak istediğimiz ama toplumsal normlar nedeniyle yap(a)madığımız birtakım davranışları görerek (toplantının ortasında kalkıp gitmek, insanların yüzüne gerçekten ne düşündüğünü söylemek ama aynı şekilde bizim de duygusal anlardan, tepkilerden etkilenmememiz, üzülmememiz, utanmamamız....) belki kısmen tatmin oluyoruzdur. Savcı Shi Mok aslında gerçek bir survivor, yaşamadığı hayata özenmiyor, istemiyor da hatta. Bir makine gibi, bir robot gibi çalışıyor, bu noktada hayatına giren afili polis Yoo Jin Na onu anlamak için çaba sarfediyor, ve izleyiciye de bu noktada bir mesaj veriyor; karşınızdaki kişi beklediğinizden farklı davranırsa, onu anlamaya çalışın, belki o zaman mantıklı gelir. Dostluklarında gerçek bir emek var.Bazı sahnelerde ben de izlerken elimle savcının kafasından tutup onu yönlendirmek istedim, o kadar tutuk gelebiliyor bazen, ama çok istikrarlı davrandığını söylemem lazım. Karakter pek çok hikayede olduğu gibi kendini hiç bozmuyor ve bu da toplumun dizilerden beklentisinin oluşturduğu baskı düşünülürse, çok cesurca. Vaktiniz varken izleyin, sakin kafayla izleyin, en güzeli de evde herkes uyuduktan sonra izleyin.
    Toroslardan aşağı, Akdeniz'e varmadan...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri