Sayfa 1/7 12345 ... SonSon
32 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Hayat Türküsü - Replikler

Durum:
    dişi einstein - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    Ab-ı Hayat
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Hayat Türküsü - Replikler

Arkadaşlar biliyorsunuz ki dizimiz çok iyi diyaloglara sahip. Ben de bu konuda başlık açmak istedim. Burada dizimizden replikleri paylaşabilirsiniz.

Durum:
    Figüran
    Yer
    Ab-ı Hayat
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

CEMAL İLE HAYAT VAN’DA (3.BÖLÜMDE)
    Hayat öğrencilerine şeker alırken Cemal de caddede yürüyordur. O sırada Hayat’ı şeker alırken görür:
    “Hayat Hanım…”
    “A merhaba…” der elini sıkar Cemal’in.
    “Büyük hikâyeler küçük tesadüflerle başlarmış ya da öyle bir şey. Birisi söylemiş ama bunu…” der Cemal Hayat’a bakarak.
    “Iııııı… Goethe.” Der Hayat parmağını göstererek. Cemal de:
    “Evet… Ne yapıyorsunuz?”
    “Şeker alıyorum. Siz ne yapıyorsunuz?” Cemal gülümseyerek:
    “Yürüyüşe çıkmıştım.”
    Sonra göle karşı bir çay bahçesine giderler. Hayat göle bakıyordur. Cemal de oturuyordur.
    Sonra çaylar gelir, Hayat oturur ve Cemal’e:
    “Çok güzel bir yermiş burası. Tayin olduğum yer de çok güzel bir köy biliyor musun? Tam hayalimdeki gibi.”
    “Öyle mi?” der Cemal. Hayat mutlulukla devam eder:
    “Bir dağın eteğine kurulu… Böyle küçük küçük sıra sıra evler var. Sonra okulumu bir görsen… Minicik… Gerçi biraz tamire ihtiyacı var ama olsun. Ben iki günde hallederim onu.”
    “Buralarda böyle güzel bir köy olduğunu bilmiyordum. İsmi neydi?”
    “Kevenli…” Cemal bu cevap karşısında şok olur ve yüzünün ifadesi değişir. Hayat ise hiçbir şeyin farkında olmadan mutlulukla devam eder:
    “Immm… Köylülere de çok kanım kaynadı biliyor musun? Hepsi yardıma koştular. Hatta şimdi çalışıyorlardır. Bir sürü boya aldım. Önce okulun duvarlarını boyayacağım. Sonra bahçeye de bir el atacağım. Akasya ağaçları ekeceğim her yere. Sonra o akasyalar çiçek açacak. Sonra o bahçede çocuklar oynayacak. Ben de dünyanın en mutlu insanı olacağım.” Der gülerek. Cemal:
    “Ben şimdi bunu söylüyorum diye bana kızacaksın ama… Hiçbir şey sandığın gibi olmayacak.”Hayat’ın birden yüz ifadesi değişir. Cemal devam eder:
    “ Ağaçların kuruyacak. Çünkü sen dayanamayıp çekip gideceksin.”
    “Yanılıyorsun. Hiçbir yere gitmeyeceğim.”
    “Gideceksin. Çünkü kimse çocuklarını okula göndermeyecek.”
    “Gönderecekler. Göndermek zorundalar. İlköğretim zorunlu.”
    “Baharda oğlanlar hayvanların başında çoban olacak. Kızlar tarlalarda çalışmaya başlayacak. Bazısı kocaya gidecek. Okulun bomboş kalacak. Sen de dayanamayıp çekip gideceksin.”
    Hayat bu cümlelere sinirlenir. Önündeki çay bardağını iterek:
    “Hiçbir şey söylediğin gibi olmayacak. Çünkü ben olmasına izin vermeyeceğim. Tamam mı?” der sinirli bir şekilde ve Cemal’in bir şey söylemesine fırsat vermeden çantasını alır, çekip gider.

Durum:
    Figüran
    Yer
    Ab-ı Hayat
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart 6. bölümden

HAYAT VE CEMAL'İN OKULDAKİ KONUŞMASI...
    Hayat Cemal'i okula çay içmeye davet etmiştir. Cemal sınıfı incelemiş, beğenmiştir.
    Ce:Ne kadar güzel olmuş burası böyle.
    Ha:Çok uğraştık ama.
    Ce:Gerçekten çok değişmiş.Son gördüğümde tam bir harabeydi.
    Ha:Şimdi inandın mı gitmeyeceğime? Buraları bırakmayacağıma.
    Cemal güler ve ön sıralardan birine oturur. Hayat da karşısına.
    Ha:Neden inanmıyorsun Cemal?
    Ce:Burası benim sıramdı.Sınıfın en küçüğü olduğum için öğretmenim en öne oturtmuştu beni.
    O sırada sınıfa birkaç öğrenci girer, Cemal gülerek onların sıralarına oturmalarını izler.
    Ce:Okul aynı çocukluğumadaki hâline dönmüş biliyor musun?
    Ha:Ya...?
    Ce:O zaman da senin gibi bir öğretmen vardı okulda. Selma öğretmen...Gelir gelmez her yeri boyamış, bütün sıraları onarmış,hepimizi bağrına basmıştı.Onu çok sevmiştim.Okuldan eve gitmek istemezdim.Gecenin bir yarısı okul açılmış mıdır diye anamın başına ekşirdim.Hıh...Ama ne oldu biliyor musun? O benim çok kıymetli Selma öğretmenim, bir sabah okula gelmedi.Ondan sonraki hiçbir sabah da göremedim onu.
    Ha:Neden?
    Ce:Başladığı işi yarıda bıraktı da ondan.Hepimiz daha yeni okumaya başlamıştık.Günlerce ağlamıştım arkasından.Ama ne sesimi duydu ne de kendi geldi.
    Ha:Bence Selma öğretmeni suçlama.Mutlaka kendine göre çok önemli bir sebebi vardır.
    Cemal çayından bir yudum alır ve öğrenciler gibi baş parmağını kaldırır, sonra da ayağa kalkıp,
    Ce:Sen yine de kendini çok sevdirme buralara, çocuklara...Olur mu Hayat öğretmen?Sevdirme ki giderken arkandan ağlamasınlar.
    Hayat bu sözlere şaşırır ve sadece tebessüm eder.

Durum:
    Figüran
    Yer
    Ab-ı Hayat
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart 6. bölümden

Yusuf ve Hayat çocuklarını okula göndermeyen babalarla köyün kahvesinde konuşmaya giderler. İçeriye girerler.
    Yu: Merhaba arkadaşlar.
    Köy: Merhaba komutanım. Hoş geldin komutanım.
    Yu: Neden toplandığımızı sanırım tahmin ediyorsunuz. Devlet buraya bir okul yapmış. Yani iyi ya da kötü. Bir okulumuz var. E bir de öğretmen yollamış. Hayat öğretmen… Hayat öğretmen İstanbul’dan kalkmış buraya sizin çocuklarınızı okutmaya gelmiş. Ama öğrencisi yok. Arkadaşlar böyle iş olmaz. Kevenli köyüne yakışmıyor. Çocuklarınızı okula göndereceksiniz. Okumaktan kimseye zarar gelmez. Kız erkek ayırmadan bütün çocuklar okula gidecek.
    Aradan bir süre geçer.
    Yu: Benim söyleyeceklerim bu kadar. Kızlarınızı neden okula göndermek istemiyorsunuz öğrenmek istiyorum.
    Muhtar: E artık bir çay içelim de mi komutan.
    Yu: İçeriz içeriz. Emine’nin babası hanginiz?
    E.b: Benim.
    Yu: Senin eşin okula gelip zorla almış Emine’yi.
    E.b: Almıştır.
    Yu: Neden? Emine yedi yaşında. Okul çağına gelmiş. Niçin kızının okumasını istemiyorsun?
    E.b: Okuyup da ne olacak komutan? Başı göğe mi erecek?
    Yu: Okuyunca eğitimli bir birey olacak. İş güç sahibi olacak. Kendi ekmeğini kendi kazanacak.
    E.b: Kızların okuması lüzum etmez zaten.
    Yu: Bana daha iyi bir neden söyle.
    E.b: Param yoktur. Neyle yollayayım kızı okula? Geride üç tane var. Bir tane doğacak. Onları da okutamam zaten. Emine de varsın okumasın.
    Hayat: Ama çocuklarınızı okutmanız için paraya ihtiyacınız yok ki… Devlet zaten onun defterini kalemini kitabını veriyor. Ben de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.
    Yusuf: Ben de buraya gelmeden önce valilikle görüştüm. Kızlarını okula yollayan ailelere belirli bir miktar para bağışı yapacaklarmış.
    Köylülerden biri: Ne ısrar ediyorsunuz komutanım. Çocuk bizim. Devlet ne karışıyor?
    Diğer bir köylü: Kız kısmının okulda ne işi var? Günahtır.
    Hayat: Günah mı? Günah ha… Çocuklarınız sırf kız olduğu için okula göndermemeniz günah değil de onların okul diye tutturması mı günah? Sizin bile yapmakta zorlandığınız işleri o kızların omuzlarına yüklemeniz günah değil de onların defter kalem kitap taşımak istemesi mi günah? Nasıl bakarız diye bir an olsun düşünmeden sahip olduğunuz çocuklarınıza bakıcılık yaptırmanız günah değil de onların yaşıtlarıyla güle oynaya derse girmesi mi günah? Hıh…? Hangisi günah Allah aşkına? Onların tek günahı ne biliyor musunuz? Babalarının, ağbilerinin, amcalarının gözünde tek günahları kız olmaları… Ama siz bu günahın vebalini ne bu dünyada ödeyebilirsiniz ne de öteki dünyada.
    Herkes şaşkınlıkla Hayat öğretmeni dinlemiştir.

Durum:
    Figüran
    Yer
    Ab-ı Hayat
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart 6.bölümden

OKULDA HAYAT ÖĞRENCİLERİYLE
    Hayat okula gelmiş, öğrencileri Sevcan’ın annesinin ölümünden bahsediyorlardı. O sırada İbrahim’in sıra arkadaşı:
    “Öğretmenim İbrahim’in babası da ölmüş.” Der ve İbrahim üzülür. Hayat İbrahim’in yanına gelir ve başını okşayarak yanına oturur:
    “Şimdi size küçük bir hikâye anlatacağım çocuklar. İlkbaharda açan çiçekleri biliyor musunuz?”
    Çocuklardan biri:
    “Gelincikler kaplıyor her yeri öğretmenim.” Der. Hayat devam eder:
    “İşte o gelinciklerden bir tanesi, hava güzelken rüzgârda bir o yana bir bu yana salınıp dururmuş. Gelincik de çiçeğine hiçbir şey olmayacak, rüzgâr ona hiçbir şey yapmayacak sanırmış. Ama sonra bir gün, bir yağmur yağmış; öyle bir rüzgâr çıkmış ki bizim gelinciğin gövdesi kırılıp toprağın üstüne düşüvermiş. Sonra yağmur dinmiş. Güneş doğmuş. Oradan gelip geçenler bir bakmışlar ki bizim o yaprağı dağılan gelinciğin yanında minicik bir gelincik daha boy vermiş. İşte ölüm böyle bir şey çocuklar. Çiçekler solar, ağaçlar kurur, insanlar ölür. Ama bir yandan da yeni çocuklar doğar. Yeni gelincikler boy verir. Hayat böyle devam edip gider.” O sırada Gürkan:
    “Benim yengemin bebeği doğdu öğretmenim.” Der.
    “Hah… Yani yeni bir hayat başladı değil mi Gürkan?”
    “Evet öğretmenim.”
    “Evet çocuklar… Şimdi dersimiz Hayat Bilgisi. Konumuz canlılar. Kim sayacak bana canlı türlerini?” der ve çocuklar parmaklarını kaldırır.

Sayfa 1/7 12345 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)