Sayfa 94/196 İlkİlk ... 4484909192939495969798104144194 ... SonSon
980 sonuçtan 466 ile 470 arası

Konu: Hercai - Bölüm Yorumları (1)

Durum:
    yedel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Yer
    Cennet vatanım
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    1,727

Aldığı Beğeni: 1,490

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Cevap: Hercai - Bölüm Yorumları

Alıntı SELVERR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de gönülle bir şey yaşadığını düşünmüyorum. Ama gönülün sözlerine bakarsak o gece Azize odaya gelmese olacakmış.. Anladığım şimdi ayrı odalarda olan miranın düğün sonrası aynı odaya girdiği ama Azize nin çıkardığı.. Evet belki Azize nin tavrı kaçış olmuş niran için. Mesele babanne gelmese idi de o odadan çıkış olacak mıydı yoksa karı koca olmak amacı ile mi o odadaydı bu önemli. Zaten aksi olsa beraber olmuş olsa zaten miranın pek açık kapısı olmaz. Bir kere olduysa bir daha olabilir.

Nasuh ve hizmetçi işinde. Boşuna o mevzu işlenmedi bence. Ama Nasuh ayartılmak için zor bir karakter. Ve kadın da hani genç değil. Belki genç olsa şansı daha fazla idi diye düşünüyorum. kadın da haklı ama bakıyor oğlanlar da iş yok en yükseğe niyet etmiş. Hani cihan veya hazar baskın karakter olsa ellerinde babalarına karşın güçleri olsa onlardan biri daha kolay aday olabilirdi gibi. Özellikle cihan için. Cihan için zaten böyle bir aldatma vs bekliyorum ama evin içinden değil dışından birini bekliyorum. Olur olmaz bilmem ama.. Ama o kadının böyle bir isteği olacağını hiç beklemiyordum baya güldüm duyunca
    Azize'ye teşekkür borçluyuz o zaman :) Miran'ı yaka paça odadan dışarı çıkarmasa neler olacağını düşünmek bile istemiyorum Miran'ı kaybedebilirdik :) Hanife ateşli bir hatuna benziyor kafaya koyduysa Nasuh'u baştan çıkartması işten bile değil.Aşk ve Mavi dizisinde buna benzer bir evlilik olmuştu mesela.Evin hizmetçisi evin yaşlı beyinin karısını zehirlemiş ve allem edip kallem ederek adamı kakalamayı becermişti.Nasuh Ağa oradaki adam gibi kandırılması kolay bir tipe benzemiyor kül yutturmak zor gibi.Valla ben de merak ediyorum bu cephede neler olacağını.İzleyip görelim bakalım :)

2. Beğenenler;
    esra086 (12-04-19), nebile (12-04-19), SELVERR (12-04-19)

Durum:
    SELVERR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    Kütahya
    Konular
    3
    Verdiği Beğeni
    1,081

Aldığı Beğeni: 1,840

Bahsedilme
    5 Mesaj

O masal kısmını tam hatırlamıyorum hep elif kardeş diye düşündüm ben.. Amca kızı olduğunu düşünürsek o daha küçük Miran dan.. 27 yıl telaffuzu var yanlışım yoksa kız o kadar değil desek diğer aile fertleri ne oldu..

Yani o olay sonrası terk ettiler ise memleketlerini o tüm evlat vs kaybının nasıl sorumlusu şadoğulları oluyor.. O tarafa da bir açıklama lazım..

3 oğul var bu durumda gelinin biri hakkında malumat yok. Azize nin kocası hakkında bilgi yok.. O tarafta aile tarafı ve bilgileri çok zayıf......

Kızın hiç bir şeyden haberi olmadığını düşünürsek onun ailesi ne içim öldü biliniyor yaa Miran la intikam planları yaparken o kız hangi evrende idi acaba. Konakta hizmetçisine kadar herkes biliyor durumlarını intikamını

4. Beğenenler;
    angelic (12-04-19), CALIO (12-04-19), esra086 (12-04-19), nebile (12-04-19), pinkybluedream (12-04-19)

Durum:
    Zuzinha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    714

Aldığı Beğeni: 1,583

Bahsedilme
    1 Mesaj

Alıntı pinkybluedream Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba sevgili hercai ailesi,

diziyi bir arkadaşım beğendiği için merak edip ilk 2 bölüme baktım,

büyüsü var gerçekten,merak da uyandırıyor hikaye
    lakin töre dizileri benim tarzım değil,hele bu kadar kötülük barındıran
    bir hikaye,bünyeme zarar.
    ne izliyorum,ne izlemiyorum diyeyim

yorumlara göz atıyorum arada ve netten hoplata zıplata reyyan miran sahnelerine bakıyorum

şahin tepesini yayından kaldırdığı için atv 'ye çok kızgınım zaten

geçen yıl mardin,midyat taraflarını ziyaret etmiş ve meşhur sıla dizisinin çekildiği konağı da görmüştüm
    diziyi izlemedim ama seveni çoktu biliyorum,
    gidip gözlerimle gördüğüm konağı dizide hemen tanıdım ve hoşuma gitti,
    yörenin mistik atmosferi cidden etkileyici.

reyyanı sevdim sadece,.hem oyuncu çok başarılı,role uygunhem de çift uyumlu olmuş.

diziden tek beklentim,reyyanın miran'ı ölümüne pişman edip süründürmesini görmek isterim

hatta hiç affetmemesini dileyebilirim
    taş kalpli değilim,nefretten doğan aşklara bayılırım
    tecavüze seyirci kaldı diye kerim ılgaz'a sövsem de,sonra kendini affettirdi bana,
    isteyerek kötülük yapmadıve pırlanta gibi bir kalbi var diye kerim-fatmagül aşkını
    çok severek,destekleyerek fatmagülün suçu ne dizisini izlemiştim mesela

lakin burda durum farklı,
    bile isteye,aklı başında bir adam,planlar yaparak masum bir kızı,sadece düşmanımın
    kızı diye yaşarken öldürdü,
    bu adama sempati duymam imkansız.

severek izleyenler kusura bakmasın, ben eleştirmeye geldim.
    senaryo bir ergenin elinden çıkmış gibi
    zaten genç bir hanıma aitmiş orjinal hikaye,
    senaryoda değişiklikler yapılsa da,karakterlerde ve töre adına anlatılan hikayede çok saçmalık var

içimden geçenler hep yazılmış aslında, ben de bir üstünden geçeyim,

kıza yapılan muamelenin sebebini öğrenip onun masumiyetini bile bile
    hala suçlanması hangi törede var.sevdik kaçtık derlerse ikisi bir vurulur,
    hiç mi haber okumadık da bilmiyoruz,
    nasuh,sadece aslanbeylere kinlemeli ve miranın ölüm fermanını vermeliydi,
    kızı da eve alıp korumalıydı,tabii kısmeti sadece dedeler ya da çocuklu dul adamlar olurdu,o ayrı.

herkes ama herkes kötü yahu bu kadar da olur mu,

nasuh'un derdi ne öyle,hep kaşlar çatık,hep bağırıp çağırıyor,
    ağustos böceği gibi çatlayacak bir gün.
    çoluk çocuk sahibi koca adama tokat atıyor,var mı böyle bir şey törede,
    bir de o adamın adı neydi unuttum,tek erkek torun sende zaten,
    istanbul olsa,büyük oğlanın kızı da olsa,miras ona gider,damat şirketin başına geçer belki,
    lakin orda azad veliaht,bu belli zaten,
    derdi ne de hem abisine şov yapıp,hem de kızın ölüm emrini veriyor,
    ellerinde büyüyen kıza karı-koca nasıl bu kadar merhametsiz olabiliyorlar,
    ölümüne bir nebze bile üzülmeden, nasıl ateşine odun atabiliyorlar,

yaren ve annesi neden baştan beri reyyana ve zehraya bu kadar kinli,
    yaren zaten dedesinin gözbebeği,hani reyyanı benden çok seviyor diye
    kıskanma durumu olamaz,ee niye baştan beri düşman,
    yaşları yakın,aynı avluda oynayıp kardeş gibi büyümedi mi bunlar,
    nasıl bu kadar taş kalpli olabiliyor,
    üstelik reyyanın başına gelenlerden sonra verilmiş sadakam varmış diyeceğine,
    neden beni kullanıp atmadın mı diyor miran'a.
    tam bir akıl tutulması,zeka eksikliği olmuş o fragmandaki
    hesap soran,tehdit eden kız.

yarenin annesi,sanki reyyanın annesinin kuması
    ağa kızıymışşsın,oğlan torun vermişsin,
    neyi paylaşamıyorsunuz

hizmetçi,ağa ile beni evlendirin demiş,burdan okudum,
    hiç oluru var mı bunun,isteyeceksen olacak bir şey iste,

gönül için yorum yapamayacağım,burda yazılanlardan biraz anladım hikayesini.
    kendi başına ne gelirse gelsin,reyyana yapılacakları bilip
    susması ve ertesi akşam kutlama yapacak gibi hazırlanması benim nazarımda
    onu gömmem için yeter de artar,acımak mümkün değil ona

bir azad var,bir de hazar iki iyi erkek
    hazarın reyyanı öz kızı gibi sahiplenmesi,sevmesi ,koruması güzel
    lakin hazar,bir azad kadar olamadı,reyyanı vurmak isteyen babasının elinden silahı alıp,
    önce beni vur diye karşısına dikilmesini beklerdim
    adam sanki padişah,höyt dedi mi,lafının üstüne laf söylenmiyor,bu kadarı abartı

azizeye ve gönül annesine diyecek laf yok zaten
    kötülüklerinde boğulsunlar diyor insan

bir de şu silah mevzusu çok can sıkıcı
    mantar gibi silah patlatılan bir dizi,
    ekranda bu derece silah gösterilmesine karşıyım,
    ve ilk kez böyle silahlı diziye geçmiş oldum ,şu reyyan kız hatırına
    sanırım hiç de azalmayacak bu mevzu,
    özendirici oluyor gençlerin bilinç altını etkiliyor

reyyan uğruna ne kadar tahammül edebilirim bilmiyorum,
    o,unutmicam ve unutturmicam diyen kızın başına gelenlere çok üzüldüm,
    unutmasın ve unutturmasın da,

miran çok kolay döndü gitti düğün sabahı,
    hiç de ikilemde kalmadı,bakmayacaksın dedi ve bakmadı,
    ne ara,neye pişman oldu,sanki bilmiyordu kıza neler olacak,
    ne kadar üzülecek,başına geler gelecek.
    ne ara aşık mı oldu,vicdana mı geldi belli olmayan bu hale düştü

kızı konağa getirdi ve azizeye postayı koydu
    babaanneden çekindiği yok,
    annesi için almış intkamı,bu çok belli
    senin annen varsa,o masum kızın da annesi vardı,o da bir kadın
    aklım almıyor böyle intikamı,
    cidden sinir harbi yaşatıyor,

reyyanın o konakta huzur bulacağını sanmıyorum ve acı çekerken görürsem izlemem,olur biter.
    zaten yerli dizilerden pek beklentim yok,şu an takip ettiğim bir dizim de yok

edit:asıl yazmaya niyetlenme sebemimi unuttum
    yorumcu arkadaşlardan biri töre cinayetlerine indirimden bahsetmiş,
    2003 yılında 6.uyum paketi ile töre uğruna işlenen cinayetler,suçlar artık
    ceza indirimi kapsamından çıkarıldı, lakin kafalar değişmedi hala, o ayrı mesele..
    birdenbire sözde intiharlar gündeme gelmeye başladı.

keyif kaçırdıysam özür dilerim,
    oh sövdüm de biraz içim rahatladı.

sizlere iyi seyirler,iyi forumlar dilerim

edit 2:sevgili modlarım rep tuşuna ne oldu,
    yprumlara cevap yazıyorduk,iyi oluyordu,
    eksikliğini çok hissettim
    Böyle alt alta liste gibi okuyunca da insan hepten ben ne izliyorum arkadaş oluyor? Dizinin sahnesi aşırı baskıcı bir Ortadoğu coğrafyası. Kadının zerre kıymeti yok. Paralı, parasız, ağa kızı, çiftçi kızı, hepsi her şekilde mağdur. Ailenin erkek reisi bir efendi, diktatör. Kızlar everilmek için büyütülmüşler. Dede Reyyan'ı bir kara leke olarak görüyor. Evdeki diğer kız dedenin gücüne tapıyor o da aynı şekilde kızı sevmiyor. Çok da tuhaf değil. Yani nasıl diyeyim diziyi bir hafta 7/24 izlesem benim de içimde kötücüllük tohumları açabilir Bunlar bir de bu ortamda doğmuş büyümüşler. Çok da abes değil. Dizi cehennemde geçiyor. Çoğunluğun iblis olması doğal

Mardin Midyat öyle mi değil mi demeden ama bir zamanda, bir yerlerde böyle insan topluluklarının yaşadığını düşünerek izliyorum. Mardin öyle olmayabilir. 2019'da Türkiye'nin hiçbir yeri öyle olmayabilir. Ama bu törecilik ve bağnazlık hiç bilmediğimiz, görmediğimiz, yakınında yaşamadığımız bir şey değil aslında. Tecavüze uğrayan kızların öldürüldüğünü biliyoruz. Reyyan niye öldürülmek istenmesin? He dede zaten belli ki bahane arıyormuş bir fırsat çıksa da kızı öldürsek diye Benim şaşırdığım o dede zamanında hamile gelini nasıl kabul etmiş. Kesin önce Hazar'ı tokatlamıştır:)

Dizi masal gibi. Kötüler çok kötü, iyiler çok iyi. Mantıklı değil ama bilemiyorum masal atmosferi güzel oturmuş. Heyecanla fragman, yeni bölüm beklemiyorum, kaldırılsaydı dert etmezdim hatta ama Miran-Reyyan sahnelerini çok seviyorum. Hazar'ın babalığını da. Mesela son bölümde babası üstüne koruma yardım etti ya Reyyan'a çok hoşuma gitti. O dedikoducu hizmetli bile gitti Zehra'nın kapısını açtı. Sevdim hep o sahneleri. Süprizli oldu. Üvey babanın iyi olması aşırı sürpriz bence

Gönül, annesi, Miran bu insanlar o konakta o babaanneyle büyümüş. İntikam onlar için dini değer gibi bir şey olmuş herhalde:) Elbette ki ben olsam yapmazdım ama onlar olsaydım, onların büyüdüğü gibi büyüseydim belki de yapardım bilemiyorum. Miran'ı hiç tanımıyoruz. Onu sevme olasılığına açığım. Gönül'ü de. Nasıl bir kadın böyle yapar diyemiyorum. Onun oralarda kadın olmak böyle bir şey. Ben önce bir kadını nasıl bu hale getirirler diye düşünürüm. Reyyan'a karşı Gönül meselesi değil ki bu. İkisinin durumu ayrı. Ama Gönül'ün niye Reyyan'a acımayıp da bilendiğini anlamak zor değil. Ki önümüzdeki günlerde arkadaş da olabilirler. Gönülleri bir bi kere Gül vurulduğunda çok kötü oldular ana-kız. Onlar babaanne gibi kötücül değil. Var olmaya, hayatta kalmaya çalışan iki kadın. Asla yaptıkları doğru demiyorum ama çok da anlaşılmaz gelmiyorlar bana. Kadınları iş hayatına almamışlar, para için nesillerce evlendirmişler şimdi çıkıp kadınlar zengin erkek peşinde koşuyor diyorlar mesela. Arkadaşım e sen yarattın kadınlar için bu dünyayı! Onun gibi bir şey bu da. O dizideki her kadın erkeklerin tercihi olmak için çırpınıyor çünkü o cehennemde başlarına gelebilecek en iyi şey bu. Başka kıymet görme yöntemleri, yolları yok. Durum acı. Güçlü olmanın kötülükten başka yolu olduğunu inşallah Reyyan gösterecek herkese. Dinimiz amin:) Şimdilik serçe kıvamında ama bakalım:)

Rep tuşunu ben de arıyorum. Oyuncağımızı geri versinler

6. Beğenenler;
    esra086 (12-04-19), nebile (12-04-19), rowling (12-04-19)

Durum:
    Elaaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    İzmir...
    Konular
    2
    Verdiği Beğeni
    1,136

Aldığı Beğeni: 1,506

Bahsedilme
    5 Mesaj

Gunaydin...gönüller aydin olsun efendimm..
    Surdan repler icin toptan bir tesekkur edeyim ,var olunuz ...sagolunuz..

Senaryodaki sacmaliklara ragmen,bosluklara ,eksikliklere ragmen beni ilk izledigim gun soylemistim hatta sonra Zehra karakterindeki oyuncuda yorumunda ayni dusuncede oldugunu paylasti,iki basrol oyuncusunun,mekanlarin vs eski bir Turk filminden cikip gelmis gibi olmaları etkiledi aslinda...
    Reyyan in klube onunde saclari yuzune kapali aglamasi,Turkan Soray kirintilarini andirdi..kiz guclenecek gelip Miran in ustune cokecek ,intikam alacak vs gibi hic hissetmedim..kitabi okumamistim ustelik o zaman..o kiz da daha oncede soyledim yumusacik tane tane bir sey var..usul usul gelen..masumiyeti ,samimiyeti,temiz duyguları, kimseye benzememesi,Hazar beyin yetistirdigi karakter olmasi sebebiyle masumiyet var o dizide kimsede olmayan...
    Ayni masumiyet uzak gelsede bana Azat da da var..usul usul sevmis..zarar vermemis...ustelik son bolumde iyi bir de ders verdi bu bizim sucumuz diyerek...
    Miran a gelince ,erkek olmakla adam olmak baska bir sey..tek erkek torun..kindar ve bir goreve kilit yetirsitilmis ,ama daha oncede yazmis tim ,bana bu akli veren,bunu isteyen kadinin akli nornal degil intikamsa baska türlü alayim dememis..adam olamamis ! Simdi adamligin kitabini yazmaya calisiyor ama unuturmuyum ben unutmam...dedimya ,o kendini affefebilecek mi bakalim ...

Reyyan i ,fragmanda Yaren i karisinda konuşurken dinleyen Miran opsun basina koysun ...o gece karsisindaki Yaren olsaydi intikammi kalirdi
    Saklamaya çalışma nafile ..
    Sevda ,çocuk gözlerinden uyku gibi akıyor ...

8. Beğenenler;
    angelic (12-04-19), nebile (12-04-19), SELVERR (12-04-19), yedel (12-04-19)

Durum:
    Sevdasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    Bir garip seherdeyim...
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    18

Aldığı Beğeni: 88

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı Zuzinha Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üvey babanın iyi olması aşırı sürpriz bence
    Hiç bizim ülke profiline uygun bir üvey baba değil. Üvey baba kızını ya döver,ya taciz eder yada kıza tecavüz eder. Reyyan bunları yaşamadığına göre şanslı sayılır.

Nasuh'un Zehrayı hamileyken nasıl gelin olarak kabul ettiğini bende merak ediyorum.Daha önce yazmıştım.Kesin bir mal toprak çıkarı vardır Nasuhun.

Bence de Miran Yaren in eline düşmeliydi.Miran o klubede yaşadıklarını asla unutamayacak kadar enkaz olurdu.

10. Beğenenler;
    esra086 (12-04-19), nebile (12-04-19)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 11 kullanıcı var. (0 üye ve 11 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri