Sayfa 40/40 İlkİlk ... 303637383940
200 sonuçtan 196 ile 200 arası

Konu: Hırsız Polis - Bölüm Yorumları

Durum:
    remoş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    istanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    12

Aldığı Beğeni: 428

Bahsedilme
    2 Mesaj

Standart Cevap: Hırsız Polis - Bölüm Yorumları

15 MART GELİYOR

15 MARTIN ANLAMINI GERÇEK HIRSIZ POLİS CİLER ANLAR
    hırsız polis

Durum:
    sinemkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    40

Aldığı Beğeni: 51

Bahsedilme
    1 Mesaj

Geçen gün sosyal medyada bir etiket gündeme girmişti anlam veremediğimden nedir diye merak ettim meğer konu bir dizi karakterinin giyimiymiş. Sanırım bu aralar aklımda bu diziye tekrar başlamak olduğundan bu etiketi görünce ve yorumlara şöyle bir bakınca aklıma Mavi geldi. Şu dönemde bu dizi yapılır mıydı zaten o tartışma bir kenara bu dönemde Mavi o kıyafetlerle ya da o saçla devam edebilir miydi diye düşündüm. Kısa ve kıvırcık saçlı kadın ve sürekli aynı kıyafetleri giymesi güncel Türk dizi kurallarına aykırıdır diye düşünüyorum! Şöyle bir giydirilip saç ve makyaj sonrası erkeğin karşısına çıkmadığı dizi mi olur!

Ha zaten böyle bir dizi şu anda çekilemez bölümlerce süren ayrılığı veya aralarında sürekli devam eden savaşı kimse oturup izleyemez o da ayrı bir konu. Hatırladığım kadarıyla son sezonda neredeyse son bölümlere kadar ayrılık devam ediyordu. Yıllar önce izlediğim için gerekli miydi gereksiz miydi tartışamam ama aklıma gelen şey ayrılık sürecinde güzel bir güven ilişkisi de yavaş yavaş oturtulmuştu. Aralarına bol bol entrikanın girmemesi esas problemin her zaman kişilikleri ve meslekleri ya da geçmiş yaşamları olması güzelliği de vardı. Dediğim gibi sevilir sevilmez o kısmında değilim önemli olan biz birilerinin hikâyesini izleyebiliyorduk oradan oraya sürüklenen hikâye parçalarını değil. Neyse güzellemesini yaptığıma göre bir sonraki adım tekrar izlemek olacak sanırım:)

Durum:
    Miss Lovett - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Set Görevlisi
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    0
    Beğenilen Mesaj
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı sinemkaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçen gün sosyal medyada bir etiket gündeme girmişti anlam veremediğimden nedir diye merak ettim meğer konu bir dizi karakterinin giyimiymiş. Sanırım bu aralar aklımda bu diziye tekrar başlamak olduğundan bu etiketi görünce ve yorumlara şöyle bir bakınca aklıma Mavi geldi. Şu dönemde bu dizi yapılır mıydı zaten o tartışma bir kenara bu dönemde Mavi o kıyafetlerle ya da o saçla devam edebilir miydi diye düşündüm. Kısa ve kıvırcık saçlı kadın ve sürekli aynı kıyafetleri giymesi güncel Türk dizi kurallarına aykırıdır diye düşünüyorum! Şöyle bir giydirilip saç ve makyaj sonrası erkeğin karşısına çıkmadığı dizi mi olur! Ha zaten böyle bir dizi şu anda çekilemez bölümlerce süren ayrılığı veya aralarında sürekli devam eden savaşı kimse oturup izleyemez o da ayrı bir konu. Hatırladığım kadarıyla son sezonda neredeyse son bölümlere kadar ayrılık devam ediyordu. Yıllar önce izlediğim için gerekli miydi gereksiz miydi tartışamam ama aklıma gelen şey ayrılık sürecinde güzel bir güven ilişkisi de yavaş yavaş oturtulmuştu. Aralarına bol bol entrikanın girmemesi esas problemin her zaman kişilikleri ve meslekleri ya da geçmiş yaşamları olması güzelliği de vardı. Dediğim gibi sevilir sevilmez o kısmında değilim önemli olan biz birilerinin hikâyesini izleyebiliyorduk oradan oraya sürüklenen hikâye parçalarını değil. Neyse güzellemesini yaptığıma göre bir sonraki adım tekrar izlemek olacak sanırım:)
    Öncelikle
    Konu Miss Lovett tarafından (11-12-19 Saat 23:10 ) değiştirilmiştir.

Durum:
    Miss Lovett - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Set Görevlisi
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    0
    Beğenilen Mesaj
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı sinemkaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçen gün sosyal medyada bir etiket gündeme girmişti anlam veremediğimden nedir diye merak ettim meğer konu bir dizi karakterinin giyimiymiş. Sanırım bu aralar aklımda bu diziye tekrar başlamak olduğundan bu etiketi görünce ve yorumlara şöyle bir bakınca aklıma Mavi geldi. Şu dönemde bu dizi yapılır mıydı zaten o tartışma bir kenara bu dönemde Mavi o kıyafetlerle ya da o saçla devam edebilir miydi diye düşündüm. Kısa ve kıvırcık saçlı kadın ve sürekli aynı kıyafetleri giymesi güncel Türk dizi kurallarına aykırıdır diye düşünüyorum! Şöyle bir giydirilip saç ve makyaj sonrası erkeğin karşısına çıkmadığı dizi mi olur!

Ha zaten böyle bir dizi şu anda çekilemez bölümlerce süren ayrılığı veya aralarında sürekli devam eden savaşı kimse oturup izleyemez o da ayrı bir konu. Hatırladığım kadarıyla son sezonda neredeyse son bölümlere kadar ayrılık devam ediyordu. Yıllar önce izlediğim için gerekli miydi gereksiz miydi tartışamam ama aklıma gelen şey ayrılık sürecinde güzel bir güven ilişkisi de yavaş yavaş oturtulmuştu. Aralarına bol bol entrikanın girmemesi esas problemin her zaman kişilikleri ve meslekleri ya da geçmiş yaşamları olması güzelliği de vardı. Dediğim gibi sevilir sevilmez o kısmında değilim önemli olan biz birilerinin hikâyesini izleyebiliyorduk oradan oraya sürüklenen hikâye parçalarını değil. Neyse güzellemesini yaptığıma göre bir sonraki adım tekrar izlemek olacak sanırım:)

Öncelikle iyi seyirler :)

Gerçekçilik, insanların dizilerde aradığı bir kriter değil maalesef ve bu yeni bir şey de değil. Kendi döneminde de zamanının ötesinde bir diziydi Hırsız-Polis. Aynı dönemde yayınlanan diğer dizileri bir hatırlayın, salon dizilerinden geçilmiyordu. ÖD ile ilgili haberlerin çoğunda, ne kadar maskülen ve sıradışı olduğu vurgulanıyordu. O zaman da belli bir kesim tarafından “onay” görmemişti. Günlük hayatta birtakım azınlık dışında kimse elbise ve topuklularla dolaşmıyor ama tv’ye gelince herkes şaşa ve gösteriş arıyor. Bana tuhaf geliyor açıkçası. Orta sınıfın hiç var olmadığı pembe bir paralel evrende geçiyor bizim diziler.

Öte yandan Hırsız-Polis tüm detaylarıyla, hep biraz alışılmışın dışındaydı bence. Aldatma, yanlış anlama, ilk sevişmede hamile kalma, aniden zengin olma gibi klişeleri barındırmamasının yanı sıra, kına-düğün gibi son derece fuzuli bulduğum merasimlere girmedi, en azından ana karakterler için, sade bir nişan töreniydi tüm gördüğümüz. Mavi’nin Çınar’a “Yaa bakma, uğursuzluk gelir” diye kapris yaptığını, Ali Rıza’nın Mavi’ye kırmızı kuşak bağladığını filan bir düşündüm de, Şengillere selam olsun böyle bir şey göstermedikleri için.

Bunun dışında, kadın karakterler, klasik dizilerin aksine birilerine bağımlı değil, kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü karakterlerdi. Hayatının sillesini yemiş Mavi ve Fulya Abla başta olmak üzere; Ayşegül, Leyla, Gülay, Mesude Hanım bunun örnekleri...

Çınar’ın iflah olmaz bir hödük olmamasını da sayabiliriz bence. Evet birtakım öfke problemleri vardı kabul ama, onun dışında melek gibi adamdı. Sevgilisini, mücevherlere ve parfümlere boğmuyordu belki ama ayrılıktı, gururdu dinlemeden her daim destek oluyordu sevdiğine. Bencillikten ve kibirden uzak bir erkekti. Bu yönüyle de zannediyorum çoğu diziden ayrılıyor.

Üzücü olan, zamanla diğer dizilerin de daha realist detaylarla işlenmesini beklerken zerre kadar ilerleme olmaması. Değişen ne? Ses ve görüntü kalitesi. Evliyagil Yalısı’nın küçük oğlu Bla bla Evliyagil’in, fakir ama 5-10 bölüme paraya para demeyecek sevgilisiyle saatler süren bakışmalarını daha net izleyebiliyoruz ve aynı anda fonda sezonun en popüler ve en bayık şarkısını da net bir şekilde duyabiliyoruz. Kör göze parmak sokan ürün yerleştirmelerine hiç girmiyorum, sorgu masasında beliren Knorr paketine rahmet okuturlar zira.

Hırsız Polis bugün yayınlansaydı, hırsızlığı şirin gösterdiği ve alkolizme özendirdiği gerekçesiyle rtük'ten yediği cezalarla 13. bölümü göremeden yayından kaldırılırdı. Korkarım kanalı mail yağmuruna tutmak da kar etmezdi. Geçen onca zamanda HP gibi dizi bulma ihtimalinin yok olup gitmesinde etkisi olan bir etken sansür. Bir de 120 dk bölüm süreleri var ama elbette esas olay senaryo ve oyunculuk.

Hadi dönem dizilerini ve buram buram çeviri kokan uyarlamaları bir kenara bırakalım, romantik komedi ayarındaki yaz dizilerinden zaten geçtim; bunca yıldır hiçbir diziden Hırsız-Polis'den aldığım tadı alamadım. Mavi ve Çınar aşkındaki o duruluğu, yoğun duyguları ve ince işlenmiş replikleri bulamadım. Lüks restoranlarda, abiyeler ve kemancılar eşliğinde yapılan ilan’ı aşklar, yalılarda oynanan köşe kapmacalar veya holdingteki casusun esas oğlanın kankası çıkması… Hiçbiri kapüşonlu sweatshirtüyle gece vakti maymuncukla evine girdiği sevgilisini, tek kelime dahi etmeden usulca öpen Mavi'nin, üzerinden düşürmediği deri ceketiyle kapı önünde “ver fotoğraflarımı” diye hesap soran Çınar’ın ve “kalbim defter dilim dönmüyor” diyerek babasına dert yanan Aksak’ın yarattığı etkinin 1/10'ini yaratmıyor.

Kaldı ki daha “Dayanamıyorum, Susadım, Kelepçe, Buradasın, Gitme, 35- Sorgu gibi diğer dizilerin fersah fersah uzak olduğu nice efsane sahneler var… Ayrılıklarına gelince, Mavi ile Çınar hemen barışmasın diye haberler çıkıyordu ya daha ne olsun? Ayrılık süreci de aşk sahneleri gibi ince işleniyordu. İlişkiye renk gelsin diye öylesine yazılmış sahneler değildi. Adalet anlayışı çok farklı olan iki insanın kaçınılmaz çatışması ve bu süreçte güçlenen bağlarıyla ilgiliydi. Bir de inanılmaz güzel barışıyorlardı tabi. (13, 21, 25, 29, 41,...) Onu bu kadar çarpıcı yapan yalınlığı mıydı, gerçekçiliği miydi bilmiyorum ama, Hırsız Polis her bölüm katharsis yaşatan bir diziydi. Hala da öyle.

Bilim kurgu yapımlarında zamanın lineer olmadığı, her şeyin aynı anda yaşandığı fakat insanların bunu sırayla deneyimlediği anlatılır. "This Is Us" adlı dizi de, bilim kurgu olmasa da bu konuyu çok naif bir şekilde işler. Geçmişimiz aslında bugünümüzdür minvalinde harika replikleri vardı şu an tam hatırlayamadığım. Hırsız Polis de benim için kesinlikle öyle. Zamansız dizi.

Not: Bahsi geçmişken dizimizin büyük parçası olan bazı detayları da anmak isterim:
    düşük bel taşlanmış kot
    kargo pantolon
    postal
    deri ceket (nam-ı diğer operasyon ceketi)
    siyah kaşe kaban
    şişme mont
    haki parka
    beyaz hırka
    balıkçı yaka
    kapüşon :)
    Konu Miss Lovett tarafından (12-12-19 Saat 18:59 ) değiştirilmiştir.

Durum:
    remoş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    istanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    12

Aldığı Beğeni: 428

Bahsedilme
    2 Mesaj

Alıntı Miss Lovett Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle iyi seyirler :)

Gerçekçilik, insanların dizilerde aradığı bir kriter değil maalesef ve bu yeni bir şey de değil. Kendi döneminde de zamanının ötesinde bir diziydi Hırsız-Polis. Aynı dönemde yayınlanan diğer dizileri bir hatırlayın, salon dizilerinden geçilmiyordu. ÖD ile ilgili haberlerin çoğunda, ne kadar maskülen ve sıradışı olduğu vurgulanıyordu. O zaman da belli bir kesim tarafından “onay” görmemişti. Günlük hayatta birtakım azınlık dışında kimse elbise ve topuklularla dolaşmıyor ama tv’ye gelince herkes şaşa ve gösteriş arıyor. Bana tuhaf geliyor açıkçası. Orta sınıfın hiç var olmadığı pembe bir paralel evrende geçiyor bizim diziler.

Öte yandan Hırsız-Polis tüm detaylarıyla, hep biraz alışılmışın dışındaydı bence. Aldatma, yanlış anlama, ilk sevişmede hamile kalma, aniden zengin olma gibi klişeleri barındırmamasının yanı sıra, kına-düğün gibi son derece fuzuli bulduğum merasimlere girmedi, en azından ana karakterler için, sade bir nişan töreniydi tüm gördüğümüz. Mavi’nin Çınar’a “Yaa bu gelinlik olmaz, sen gördün bir kere, uğursuzluk gelir” diye kapris yaptığını, Ali Rıza’nın Mavi’ye kırmızı kuşak bağladığını filan bir düşündüm de, Şengillere selam olsun böyle bir şey göstermedikleri için.

Bunun dışında, kadın karakterlerin, klasik dizilerin aksine birilerine bağımlı değil, kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü karakterler olmasıydı. Hayatının sillesini yemiş Mavi ve Fulya Abla başta olmak üzere; Ayşegül, Leyla, Gülay, Mesude Hanım bunun örnekleri...

Çınar’ın iflah olmaz bir hödük olmamasını da sayabiliriz bence. Evet birtakım öfke problemleri vardı kabul ama, onun dışında melek gibi adamdı. Sevgilisini, mücevherlere ve parfümlere boğmuyordu belki ama ayrılık dinlemeden en her daim destek oluyordu sevdiğine. Bencillikten ve kibirden uzak bir erkekti. Bu yönüyle de zannediyorum çoğu diziden ayrılıyor.

Üzücü olan, zamanla diğer dizilerin de daha realist detaylarla işlenmesini beklerken zerre kadar değişiklik olmaması. Değişen ne? Ses ve görüntü kalitesi. Evliyagil Yalısı’nın küçük oğlu Bla bla Evliyagil’in, fakir ama sonradan paraya para demeyecek sevgilisiyle olan duraksız bakışmalarını daha net izleyebiliyoruz ve aynı anda arka planda sezonun en mıy mıy popüler şarkısını da net bir şekilde duyabiliyoruz.

Hırsız Polis bugün yayınlansaydı, hırsızlığı şirin gösterdiği ve alkolizme özendirdiği gerekçesiyle rtük'ten yediği cezalarla 13. bölümü göremeden yayından kaldırılırdı. Kanalı mail yağmuruna tutmak da kar etmezdi. Geçen onca zamanda HP gibi dizi bulma ihtimali de yok oldu gitti. Sansür ve 120 dk bölüm süresi de değil tek sebep.

Hadi dönem dizilerini ve buram buram çeviri kokan uyarlamaları bir kenara bırakalım, romantik komedi ayarındaki yaz dizilerine hiç girmiyorum bile; bunca yıldır hiçbir diziden Hırsız-Polis'den aldığım tadı alamadım. Mavi ve Çınar aşkındaki o sadeliği, yoğun duyguları ve ince işlenmiş replikleri bulamadım hiçbirinde. Lüks restoranlarda, abiyeler ve kemancılar eşliğinde yapılan ilan’ı aşklar, yalılarda oynanan köşe kapmacalar veya esas oğlanın holdinginin iflasın eşiğine gelmesi… Hiçbiri kapüşonlu sweatshirt'üyle sevgilisinin evine gece maymuncukla girip, tek kelime dahi etmeden onu öpen Mavi'nin, üzerinden düşürmediği deri ceketiyle kapı önünde “ver fotoğraflarımı” deyip spontan bir şekilde evlenme teklif eden Çınar’ın ve “nereye atayım şu bedenimi” diye babasına dert yanan Aksak’ın yarattığı etkinin 1/10'ini yaratmıyor.

Kaldı ki daha “Dayanamıyorum, Susadım, Kelepçe, Buradasın, Gitme, 35- Sorgu ve daha nice efsane sahneler var… Mavi ile Çınar hemen barışmasın diye haberler çıkıyordu. Ayrılıkları da aşkları kadar yakıcıydı çünkü. Onu bu kadar çarpıcı yapan yalınlığı mıydı, gerçekçiliği miydi bilmiyorum ama, Hırsız Polis her bölüm katharsis yaşatan bir diziydi. Aslında hala da öyle.

Bilim kurgu yapımlarında zamanın lineer olmadığı, her şeyin aynı anda yaşandığı fakat insanların bunu sırayla deneyimlediği anlatılır. "This Is Us" adlı dizi de, bilim kurgu olmasa da bu konuyu çok naif bir şekilde işler. Geçmişimiz aslında bugünümüzdür minvalinde harika replikleri vardı şu an tam hatırlayamadığım. Hırsız Polis de benim için kesinlikle öyle. Zamansız dizi.

Not: Bahsi geçmişken dizimizin büyük parçası olan bazı detayları da anmak isterim:
    düşük bel, düz paça taşlanmış kot
    kargo pantolon
    postal
    deri ceket (nam-ı diğer operasyon ceketi)
    siyah kaşe kaban
    şişme mont
    haki parka
    beyaz hırka
    balıkçı yaka
    kapüşon
    ya bakın şimdi
    HIRSIZ POLİS aşkımı ve özlemimim hatırlattınız
    biteli nerdeyse 12 sene bitiyor
    hala unutamadığım bir projeydi
    mavi&çınar aşkı benim için unutulmazlar arasındadır
    aksak arıza ve diğerleride öyle
    ayrıca ÖZLEM DÜVENCİOĞLU nerde
    kayıplara karıştı bilgisi olan varmı
    hırsız polis

Sayfa 40/40 İlkİlk ... 303637383940

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)