Limon sıkma zamanı geldi haanııım....:img-hyste

Farklı dünyaların aşkı olunca doğal olarak engeller, sorunlar çıkar zaten. Ama ben ben bizim çiftte farklı dünyaya ait olmaya bağlı değil de daha çok dışarıdan, uçuk kaçık insanların şiddet kullanmak dahil müdahalesine bağlı sorunlar gördüm. Yani sanki bu adamlar olmasa, bu çiftin hiçbir sorunu olmayacak. :img-wink:

En başta, Bilalin Feyzaya net olarak nasıl aşık olduğunu, bunun getirdiği çelişkileri, bunları kendi içinde nasıl çözdüğünü göremedim. Sanki her gün böyle bir kıza aşık oluyormuş gibi, çok şaşırmadan, dağılmadan, dert etmeden sanki biraz oldu bittiye geldi gibi hissettim ben. Dışardan engeller vardı ama Bilalin iç seslerini, kaygılarını, tereddütlerini duyamadım. Bunu ne kendisine ne de başkalarına açtı. Halbuki onun için çok zor olmalıydı. Sonuçta hiç beklemediği bir şeydi bu. :img-wink:

Senaristleri burada da, şimdi de karakter tahlillerinde çok başarılı bulmadım. Onların iç dünyalarını yansıtmak için hiç uğraşmadılar. Kitapta okurken, 3.kişi anlatırken anlamak kolay ama böyle izlerken bu duyguyu vermek için daha güçlü yansımalar gerekiyor sanki. :865323

Feyzanın aşkını daha net anladım. Çünkü o zaten kendi dünyasındaki birbirinin kopyası insanlardan ve sıradan ilişkilerden sıkıldığı için huzursuzdu. Dünyası ona göre anlamsızdı. Hani derler ya sen aşkı isteme, sen hazır ol, o zaten gelir diye. Feyza zaten hazırdı. Bilali görünce tanıdığı erkeklerden farklılığı dikkatini çekti. İddia olayından önce zaten bir şeyler hissettiği belliydi. Sıradan biri için öyle bir iddiaya girecek bir kız değil. Araba zaten hikaye, öyle bir ihtiyacı yok. İddia bahane oldu aslında onun için, o yüzden kabul etti. Bilal ona farklılığını hissettirdi. Anlam getirdi. :img-wink:

İstenilseydi, dış mihrakların oyunları olmadan da, bu iç çatışmaları, çelişkileri, tereddütleri, korkuları vs aktarabilirlerdi. Ama yazar ekibinde böyle bir problem var. Olayları daha rahat yazıyorlar ama insanın iç dünyasını aktaramıyorlar. Bu yüzden engel diye habire 3.4.5…. kişiler araya sokuluyor. Aşk üçgenleri, beşgenleri de diğer yandan… :img-beee:

Bakın, Hacerin iç dünyası en azından günlükle bize aktarılıyor. Bilal de böyle yazma, çizme, konuşma, düşünme, iç ses olmadı. Kimseyle paylaşmadı. Ne arkadaşlarıyla, ne Hikmet amcayla, ne ailesiyle. Ben Bilali çok net anlayamadım bu yüzden… :img-wink:

Söz yapıldı, hala Bilalin kafasında neler var, bilmiyorum ben. Ya da çok idealist takılıyor, nasıl olsa her şeyi aşarız diye bakıyor. Ama bu kız farklı. Giyimiyle, kuşamıyla, yemesi içmesiyle, çevresiyle, alışkanlıklarıyla farklı. Hiç bunları dert etmedi mi, düşünmedi mi anlamadım. (Kendisi bile sohbetlere gidiyordu, Feyzadan bunu esirgedi. Zaten öyle bir çevre görmedik daha kız öğrenciler arasında…). :img-hyste

Feyzayla da konuşmadı. Annesiyle de, kardeşiyle de. Yine hep dış engeller var, Feyza yüzünden pusuda bekleyen düşmanlar. Onlar olmasa, problem yok sanki. Feyza zaten o kadar uçuyor ki bunları aklına bile getirmediğinden eminim. Ama Bilal bu konuda biraz fazla rahat değil mi? Sonuçta küçük bir yanlış anlama bile tarafları üzebilir, kırabilir. Ya da bu farklılıklar çok sorun olmaz o ailede, ben abartıyorum. :whistle2

Ama bir konuda yine senaristlerde ayrı düştük. Emrenin babasının tavrı konusunda. Nişan atılmış. Oğlunu adam etme derdinde. Ortada hamile bir kız var. Sonuçta ne olursa olsun, torunu onun. Ama o standart bir baba gibi bu hamile kızla oturup konuşup oluru var mı bu işin diye bakmak yerine oğlu öyle istiyor diye kalkıp nişanı atan aileye gidiyor tekrar. Oğlunun huyunu suyunu bile bile. En azından bir denemesini beklerdim hamile olan kızla, zavallı o akşam geldi, bir daha ne o aradı ne de bunlar. :img-tomat

Yazarların dertleri illa bu kez Necatiyle Şükran arasına parazit sokmak belli ama en azından bu kadar çabuk, bu kadar rahat olmaması gerekir standart bir babanın ortada böyle bir kız varken… :img-tomat

Bir de eğer Ülkerle Erva da Necatiye bulaşır da bir 6gen aşk saçmalığını izlemek zorunda kalırsak çıldırabilirim.
:img-tomat

Neden bu dizide birebir insanlar birbirlerine aşık olmazlar da illa geometrik bir şeklin içinde yer alırlar? Başka engel, sorun yok mu?
Bunların kitabın ruhuyla mesajıyla bir ilgisi olabilir mi? :img-tomat

Hangi senaristin geometri hocasıyla ne gibi bir problemi vardı, anlayamadım ben… :img-hyste