Sayfa 55/55 İlkİlk ... 5455152535455
274 sonuçtan 271 ile 274 arası

Konu: Kadın - Bölüm Yorumları

Durum:
    yesim98 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Yer
    Herhangi bir yer.....
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    4

Aldığı Beğeni: 79

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Cevap: Kadın - Bölüm Yorumları

Dizi demek birkaç ay sonra bitecekmiş..Hiç üzülmedim desem...Bu dizi tek sezonluk bir diziymiş.Uzatılması saçma oldu...Bahar karakterini sevmiyorum.Yaptığı ve söylediği şeyler bana artık inandırıcı gelmiyor.Dizide tek sevdiğim karakter Ceyda.Çok daha gerçekçi ve mücadeleci bana göre.Ama nedense Onun hayatı çok değersiz gösterildi.Bahar dan daha mı az çekmiş?Bahar ın etrafında bir sürü adam var,Ceyda nın yanında kim var???Birde Enver in sürekli Hatice yi görmesi ve onunla konuşması da çok saçma.Keşke her sevdiğimiz bu hayattan gittiğinde Hatice gibi gelse de bizde hasretliğimizi gidersek..Üstelik süslü püslü geliyor.Çok saçma,sanırım konu sıkıntısı yaşıyor bu senarist...Ha evet son olarak bencede Ceyda ve Arif olsaydı daha güzel olurdu..

Durum:
    Zor Aga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    31

Aldığı Beğeni: 146

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı daemon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birinin Arif gibi beni sevmesini istemem. Kendi hayatı olmayan, aslında başkasının hayatını yaşayan ve bunu merhamet adı altında yapan biri çizdikleri Arif. Birinin öyle yaşamasını istemem zati. Vursun kırsın, yeri geldi mi bıraksın, yeri geldi mi sıkı sıkı tutsun. Ama karakterlerin bir yaşamı olsun.

Tek arif karakterleri için değil genellikle sevgi adı altında sevdiği kadının (ki bu kadın hep başkasını seviyor) için herşeyi yapan karakterlere inanmıyorum, itici geliyor. Seviyor sevmiyor da başta Tunayı sevsem de sonra ve şimdi izleyince itici geliyor. Çünkü doğru yanlış bşr kadın için herşeyi yayıp sonra aşk beklemek. Başkasını seve seve gözünde başkasını görüp aşk dilenmekç

Bak Baharın hatası çok onu tartışmıyoruz, sınırı çekecekti. Ama arif Sağol ariften ileri gidemiyecekti, farkındaydı, gölge de kalıp, öyle yaşamayı kendi seçti. Baharın Sarpla olacaktı demiyorum, bana kalsa dizi konusu aslında baharın tek olması birine ihtiyaç yok. Ama keşke Arifi daha kendi hayatı olan biri yazsalardı. Aciitasyon olsun diye herkesin vurduğu, aşk dilenen biri olarak değil. Feyyaz bey iyi oyuncu ona kötülükler bile yazılsa Arifin derdini anlatırdı. Bu kadar Arif herkesin ayağına paspas etmeye gerek yoktu diyorum.
    2ci sezon finaline yazdığim yazılarımda (21.06.2019) tam da bunu kastederek Arif aşkına sahip çıkmıyor demiş, bu durumun Arif profili ile bağdaşmadığını söylemiştim Sevgili Daemon. Aşk karşılığı varsa aşktır, karşılığı yoksa o başka bir şeydir. Böyle bir durumda taraflar yerlerini biliyor ve arkadaşlık sınırlarını koruyabiliyorlarsa mesele yok.

Bu başarılamıyorsa, bu takdirde iş artık psikiyatrik bir vakadır ve işin sonu "ya benimsin, ya da kara topragın" a kadar gider. Gündelik hayatta örneği çok. Diziden örnek : Şirin. Tek fark kara toprak yerine denizin dibi olması.

Şirinin hastalıklı ve saplantılı aşkı ile aynı kefeye konmaz ama yine de umarım tıpkı kendisi gibi karşılıksız bir aşk yaşayan Ariften bir nebze olsun dostluğu ve duygularıyla başetmeyi öğrenir.

Bana göre Arifin durumu tam olarak bu. 3cü sınıf bir yan karakter olan Arif tek taraflı karşılıksız aşkını, kimseye zarar vermeden kendi içinde yaşayan bir karakter olarak parladı, izleyici tarafından benimsendi ve sahiplenildi. Arada bir sevdiği kadından işittiği "Sağol Arif" lafı ona yetti. O kadının kocası ortaya çıktığı zaman bağrına taş basıp geri çekilmesini de bildi. Tam olarak bu nedenlerle duyarsız ve umarsız Baharın Arifi haketmediğini düşünüyorum. Arifin yerinde ben olsaydım Baharı kocasının boynunda gördükten sonra, o zaman olmadı, ona aldığım kolye onun boynundan koparılıp yüzüme çarpıldıktan sonra, aşkımın Baharın ya da kocasının paspası olmasına izin vermez, o mahalleden ayrılır, izimi de kaybettirirdim.

Senaristin bütün bunları birinci günden tasarlayıp yönettiğini düşünmüyorum. Daha önce de dediğim gibi bunda oyuncunun başarılı performansı da var. Koca 2ci sezon boyunca Sarpın diziye monte edilememesinin sebebi de bu. 2ci sezon boyunca neredeyse sahnesi olmamasına rağmen örtülü Sarp / Arif rekabeti net bir şekilde aşılamadı. Birinci sezonda parlayan Bahar karakterinin 2ci sezon sonuna tüm ışıltısını kaybetmesinin sebeplerinden biri de bu.

Her bölümün başlı başına bir film olduğunu düşünürsek, her hafta ortalama 150 dakikalık net bir bölüm üretmek için en azından 120-130 sayfalık bir hikaye gerekiyor. Bu oldukça zorlu bir iş ve tek bir kişi için oldukça ağır. Uygulamada kronolojinin doğru düzgün yönetilmesi, olaylar, mekanlar, aksesuarlar ve karakterlerin tutarlı bir şekilde örülmesi daha çok Yönetmenin işi olmakla beraber sonuçta anahatların kaynağı yine senarist. Özetle Senaryo üretimi yeterli ve nitelikli bir ekip tarafından gözlenip denetlenmiyorsa, savrulmalar ve hikayeden kayıplar kaçınılmaz. 2ci sezonda doğrultu ve hikaye kaybı olduğunu düşünüyorum . Birinci sezondan birçok sahne hatırlıyorum ama 2ci sezondan neredeyse hiçbir şey.

Özetle tüm karakterler Senaristin hayalinde oldukları kadar varlar. Diger bir deyişle izleyiciler olarak bizler senaristin hayallerini izliyoruz. Burada tutarsızlık ya da konsantrasyon dağılması hikayenin akışını sönümler ve ortaya pişmemiş bir yemek çıkar. Kimse de iyi pişmemiş bir yemeği yemez.

Bütün yanlışlarına rağmen diziyi kurtaran en önemli neden dizinin herbölümünde en fazla bir ya da birkaç gün geçiyor olması. Detay derinliği izleyicinin hikayedeki boşlukları doldurmasına imkan veriyor.
    Yani bir anlamda izleyici de senaryoya ortak oluyor. Senaristin senaryosu ile izleyicinin senaryosu birbirine yakın ya da aynı ise sorun yok, ama bunlar bibirinden çok farklı ise yandı gülüm keten helva.

Burada olmakta olan biraz da bu.

3. Beğenenler;
    daemon (09-11-19), zorlu ikili (09-11-19)

Durum:
    daemon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Konular
    2
    Verdiği Beğeni
    237

Aldığı Beğeni: 214

Bahsedilme
    3 Mesaj

Şimdi fragmanı gördüm sesli Güldüm. Bahar arifi şirinden kıskanıyor :) Cidden ne kafayla yapıyorsunuz :)
    Bahar Arif ilişkisi cidden yara aldı, bu saatten sonra aman ne mutlu oldular olmaz.
    Bahar arifi kaç kere yok saydı, Sarpla olanları aarif gördü. Aslında aşıktı :) Gerçek hayatta böyle bir ilişki yok ilişkiler yıpranır. Bide enver dede içinde geçerli 3 ayda aşık olduğun ölsün hop yenisi.

Bide Arif-Bahar yapacaksın Sarp ve haticenin ölümüne sebep olan kazayı sarp yapsaydı.

Şimdi kazaydı buydu şuydu demeyin. Kazada olsa affetsen de içinin bir yanı devamlı suçluyor. Hada fazilettin oğlu kaza için onu affetmezken, gerçek olan bu oluyor :) Cidden bu senaristlerin beynini incelemek istiyorum :)

Ama zor Ağa arkadaşım hem senaristtin bir planı var hem yok diyorum. Gelişine o gün aklına ne gelirse yazıyor. sağından solundan kalkmasına göre :)

Durum:
    Doga2014 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    Ankara
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    189

Aldığı Beğeni: 250

Bahsedilme
    1 Mesaj

hani Bahar Arif i sadece arkadas olarak gorseydi. sevdim demeseydi. vb.. sarp a da hastanede en azindan annesini kaybeden biri olarak mesafeli olsaydi. piril a arif e dosta dusmana asklarini gostermeseydi bir yere kadar tamam.
    Ancak bahar in arif e ragmen, sarp in yeni hayati ve yaptiklarina ragmen,sarp a donmusse ve sirin i ariften kiskanmasina arkasindan oyle bakmasina hakki yok.

arif sevmis mertce sevmis herseye ragmen sadece sevdi. kotuluk, hirs dusunmeden.bahar i hep gercek duygularina birakti. onun ve cocuklarin sadece iyiliklerini dusundu. her zaman korudu. ezdirmedi. o davranislari haketmedi.

kazaya gelirsek sarp kullansaydi arabayi. arif de sarp in yaptigi gibi "kirmizi isikta hadi durma cabuk gitsene" diye kizarak baski uygulasaydi. sarp in o an derdi sadece bahar i yetistirmek degil arif e yuklenmek dalasmakti. acik ve net. bu dalasmayi arif yapip sarp in kaza yapmasinda payi olsaydi bence daha iyi olurdu. Arif karakterini hic bozmadilar.o kadar olaydan sonra bozmamislarsa bundan sonra da bozmasinlar.

ama bahar karakterini cok bozdular. bunlari yazarken elbette bahar in yasadiklarini, sartlarini,onceliginin cocuklari oldugu biliyorumama bu yuzden oyle davranmistir diyemiyorum.

6. Beğenenler;
    zorlu ikili (Dün)

Sayfa 55/55 İlkİlk ... 5455152535455

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 12 kullanıcı var. (2 üye ve 10 konuk)

1. zorlu ikili,
  2. Doga2014

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri