Sayfa 15/37 İlkİlk ... 511121314151617181925 ... SonSon
185 sonuçtan 71 ile 75 arası

Konu: Kadın - Bölüm Yorumları

Durum:
    nemoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    .
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    134

Aldığı Beğeni: 186

Bahsedilme
    2 Mesaj

Standart Cevap: Kadın - Bölüm Yorumları

Alıntı Zor Aga Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zombinin dönüşü ile kadını konu alan bu dizi yakıtını tüketmiş ve saçmalıklar dizisine dönüşmüştü. Hala da öyle. Bölüm başına birkaç dakikaya sığdırılabilecek dizi için artık uzun zamandan beri ekran karşısına geçmiyorum. Fragmanlar ve internet yeterli.

Saçmalıklar deyince aklıma Zombinin annesi geldi. Hani Baharın mezarını kazmış ve orada annesini bulmuştu. Sonrasında ne oldu bilen varmı? Sonu bir ceset torbasında ve bir başkasının mezarında biten o canlı türü; bir insan, bir kadın ve bir anne idi. Herhalde Sarp o akşam onu "bi çek git artık yahu" deyip gerisin geriye gömdü. İlginç bir kadın hikayesi.

...

Anlamsız Arif-Bahar hikayesi artık bitmiş sayılabilir. Esasen Sarpla birlikte giden Bahar hem Ariften hem de mahalleden gitmişti. Zoraki misafirliğin öpüşme ve koklaşma ile sonuçlandığına bakılırsa Sarp ile Bahar arasındaki aşkın tekrar sahneye çıktığı söylenebilir. Ölüyü dirilttiğini düşünen Searist giderek öpüşme koklaşma dozunu artıracaktır. Özetle gönül huzuru ile Bahar-Sarp ikilisini unutabiliriz.

Sarpın mahalleye ve mahalleliye yedirilmesi söz konusu olmazmış gibi gelir bana. Doku uyuşmazlığı var. Baharı ve çocukları da mahallede düşünemiyorum artık. Kısacası dizi uzatmaları oynuyor diye düşünüyorum.

Sarp karakterini başından beri sevmedim. Baharın babası gibi duruyordu ve çok yapaydı. Zaten de dizi onun öldüğü tarihten sonra başlıyordu. O nedenle sanatçı kimyasını o kadar da önemsemedim ve Baharın flashback lerini anı olarak tolere ettim. Derken adam geri döndü, geldi dizinin böğrüne oturdu, hikayeyi hiçleştirdi ve esir aldı. Asla Baharla olmasını istemezdim. Kızgınlığımın esas nedeni Şirinin tavrını gördüğü ve anladığı halde onunla oynaşmaya devam etmesi, Şirini ümitlendirmesi ve bu konulardan Bahara hiç bahsetmemesi. Bu davranışları ile Şirini derin bir kişilik krizine ittiğini düşünüyorum. Bu nedenle başına gelenlerin tamamını kendi suçu olarak görüyor ve karısı ile çocuklarını kendi başlarına bırakmasını affetmiyorum. Öldüklerini sandığı karısı ve çocuklarını kendi aklı ve gözleriyle arayıp bulmamış olması ve "eh onlar artık ölmüş" deyip Pırıl ile evlenmesini de kabul etmiyorum. Ne Nezir ne de başka birşey, böyle bir vurdumduymazlığın izahatı olamaz. Kaldıki çok bir şey yapması da gerekmiyordu. Elindeki cep telefonundan internete girip ailesi ile ilgili bir sorgulama yapması yeterliydi.
    Zor Aga, mesajınızın tamamına katılıyorum ancak daha fazla yer işgal etmemek adına yalnızca en çok katıldığım kısımlarını alıntılamak istedim müsaadenizle :)

Dizinin gidişatı ve bundan sonrasında olacaklarla ilgili öngörüleriniz hususunda tamamen aynı düşünüyoruz. Ben de bu saatten sonra Bahar-Arif hikayesinin dikiş tutmayacağı kanaatindeyim. Daha fazla zorlamamaları en iyisi olur aslında. Çünkü Arif giderek kendine "enayi" dedirtecek türden bir karaktere dönüştürülüyor. Bahar'ın emirlerini yerine getirmek için hazırolda beklemesi, daha doğrusu bekletilmesi diyeyim, giderek daha da sinir bozucu olmaya başladı. Fragmandaki sahneyle ne amaçladıklarını anlamak güç. Arif tutuklanacak ve Bahar yine sırf vicdan azabı nedeniyle pusulasının ibresini Arif'in yönüne doğru mu kıracak yine? Artık kabak tadı vermekten de öteye geçti bu. Arif salıverilince de yeniden Sarp'a yönelir, sonra başka bir şey olur Arif'e yönelir falan... bu kurguyu tasarlarken ve yazarken kendilerinin bile sıkıldığını düşünüyorum.

Özge Özpirinçci dün instagram'da yine o evdeki setten bir hikaye paylaşmıştı :) Yani Bahar ve çocuklar daha en az bir-iki bölüm orada. Neyse bence de iyi oluyor aslında. Bu saatten sonra ben de Bahar'la çocuklarını mahallede düşünemiyorum. Arif-Bahar ilişkisi gibi, Bahar'la çocukları da o mahallede eğreti duracaklardır, sırıtacaklardır. Hele çocuklar... nasıl desem bilemiyorum ama o evde hem şımartıldılar hem de travma denebilecek kadar ağır olaylar yaşadılar. Onları o evden alıp gerisingeri Tarlabaşı'ndaki tek odalı apartman dairesine koymak pek inandırıcı olmaz gibi geliyor. O çocuklar da orada artık mutlu olamazlar zaten.

Caner Cindoruk'u sevmeme ve önceki dizilerinde performansını gayet başarılı bulmama rağmen tıpkı sizin gibi ben de bu hikayedeki karakterinin en başından itibaren çok sakil olduğunu düşündüm ben. Vapurda görüp beğendiği bir kıza "do bir külah dondurmaaaa" diye çocuk şarkısı söyleyerek asılması, takip etmesi vs... bana pek ilgi çekici gelmedi en başından beri. Bahar'ın anılara daldığı flashback sahnelerinde de ikisinin ilişkisini ve bribirlerine yaptıkları romantik jestleri hep çok sakil buldum. "Önce sen kapat, hayır sen kapat, hayır sen" diye cilveleşen ergenlerden hallicelerdi. Ben bu tür sakillik derecesine varan romantik ekran aşklarından pek hoşlanmam, o nedenle sizin de dediğiniz gibi Bahar eskileri hatırlıyor diye diye tahammül etmeye çalıştım. Neticede adama aşıktı, adam çocuklarının babasıydı ve ölmüştü. Ama böyle saçma sapan bir hikayeyle adam zombi misali diriltilince, üzerine bir de yıllarca ortalarda görünmemesinin nedeni saçmalığın daniskası denecek türden bir hikayeyle açıklanmaya çalışılınca... öeeehh dedim. Demekte de haklıymışım, adamın diriltilmesi diziyi mahvetti :) Neyse sağlık olsun artık. Bence Bahar-Sarp ikilisi sakillikte birbirleriyle yarışır türden bir ilişki sergilemeye devam ediyorlar. Bu saatten sonra ikisi beraber olsun, hiç boş yere daha fazla Arif'in de başını yakmasınlar. Onlar sağ biz selamet kurtulalım artık şu diziden :)

not: yazmayı unutmuşum; hakikaten Sarp'ın annesine ne oldu???? Sarp o gece annesinin naaşını görünce ne yaptı, öyle ortalıkta bırakıp Suat'ın yakasına yapışmaya mı koştu? Neden hiç bahsedilmiyor? Annesinin nasıl öldüğünü neden araştırmadı hiç?

2. Beğenenler;
    bhr94 (01-03-19), zorlu ikili (04-03-19)

Durum:
    Zor Aga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    10

Aldığı Beğeni: 94

Bahsedilme
    0 Mesaj

Arif - Bahar hikayesi diye bir hikaye sanırım hiç olmadı Sevgili Nemoo. Arif daha çok Bahar-Sarp hikayesinde yayları germe aracı ve gerilim unsuru olarak tasarlanmış bir yan karakter gibi görünüyor. Kendisine çizilen mevcut profili ile daha çok Sarp-Bahar birleşmesinde pekiştirme unsuru olarak kullanılıyor gibi.

Sanırım bizler hikayenin yoksul ve zor atmosferinde; namusuyla, vicdanı ile, mertliğiyle ve nihayet masum ve derin aşkıyla parlayan Arifi sevdik ve benimsedik. Bunda sanatçının muhteşem performansı da etkili oldu. Sözün kısası öyle olmamasına rağmen biz onu başrole koyduk ve Baharı da ona biçtik. Böyle birşey vaktiyle Canım Ailem dizisinde de olmuştu. Orada da başrolde olmamasına rağmen İlker Aksum muhteşem bir performans sergilemiş ve kendine alan açmıştı. Unutulmaz. Ezgi Mola faktörünü de unutmamak lazım.

Bu Senaristte maalesef o derinlik yok. Bir Bahar-Arif yakınlaşması senayonun tasarımında yok. Senarist ara sıra Arif severlere hayal kurma yemi atsa da olacak birşey yok.

Bundan bin kat daha önemlisi, Kadını konu alan bu dizi yönünü ve hikayesini kaybetti. Geniş halk kitlelerinin kalbini kazanmasında ve dizi ile özdeşleşmesinde başrolü oynayan "mahalle" ile senarist arasında derin bir çatlak oluştu. Ben şahsen kendimi kandırılmış gibi hissediyorum. En az otuzbeş bölüm Arif satan senaristin Arifin mertliğini de, aşkını da bir çırpıda çöpe atmasını kabul etmiyorum. Fragmanda Arif tutuklanmış götürüluyor. Yeliz cinayeti ile ilgili olarak suçlanıyor olabilir. Yine de Sarp-Bahar ilişkisinin pekiştirilmesi ve izleyiciye yedirilmesi için onları o evde başbaşa bırakma manevrasının bir parçası gibi göründü bana.

Son bölümde Sarp çocukların kendisinden olmamış olabileceğini ima eder mahiyette "o gece sarhoştum" diyor. Tam da kendisinden beklenebilecek bir laf. Şüphesi olan kişi bu saate kadar beklemez, bir DNA testi ile olayı kesinleştirirdi. Sap yiyip saman üretmenin fransızcası diyelim.

Diziden soğumamın bir nedeni de çocukların, özellikle de Dorukun Sarp Bahar ilişkisini ısıtmakta hoyratça kullanılmasıydı ki bunlar da diziyi basitleştirdi. Babalarını bilmeyen çocukların böylesine babacı olmalarının psikolojik sıkıntılar dışında bir izahı yok. Yoksullukla ya da annelerinin anılarıyla da bir ilgisi yok. Özetle Sarp ve Baharla birlikte çocuklar da değerlerini yitirdiler onların hikayesi artık hiç ilgimi çekmiyor.

Senarist mutlaka esas ratingini aldığı mahalleyi hala kullanmaya çalışacaktır ama bu saatten sonra artık mahalleye dönmelerinin mantığı da gerekçesi de yok. Nezir tehdidi devam etse de etmese de yok. Bir aile olduklarına imkanları da daha iyi bir muhitte yaşamaya yettiğine göre çocukların okullarını da nakledip hayatlarına oralarda devam edebilirler.

Mahallede kalanların da maalesef bir hikayeleri yok. Hele Arifin hiç yok. Kendi payıma Arif ile Ceyda bu dizide olmasaydı halen haftada bir bu diziye ayırdığım 10 - 15 dakikayı da ayırmazdım.

Ceyda-Emre-Şirin ve Emrenin kuzeni arasında birşeyler pişiyor gibi ama kokusuna bakılırsa iyi birşeyler pişmiyor.

Başka da seyredilecek bir tarafı yok. Daha doğrusu Arif yoksa seyredilecek bir şey yok. Haftada 10-15 dakika çok bile.

4. Beğenenler;
    bhr94 (02-03-19), nemoo (02-03-19), zorlu ikili (04-03-19)

Durum:
    forgetmenot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    Bursa
    Konular
    4
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 16

Bahsedilme
    0 Mesaj

Kadin dizisinde soylenecek cok hata ve sığlık var.Insan anlattikca sinirleniyor.Ben Emre karakterine taktim.Simdi 'yanardöner' senarist onu basindan beri 'akli basinda,tecrube sahibi, o dusman başina kuzenle basa çikabilen ZEKAda birisi olarak resmetti.Bir de karisi ölmüs 'acıyla' olgunlaşmasi bekleniyor.Yani seyirci yanliş anlamadiysa.Oysa şimdi seyirci yine aptal yerine konacak ve ucuz oyunlar.Muhtemelen ya Kuzen+Şirin şer ortakligi yapip, milletin anasini ağlaticak.Ya da veya hem de sirf Şirin karakterini tekrar parlatmak icin Emre'yi Şirin'den hoslanir yazacaklar.Şirini canlandiran oyuncuya sozumuz yok cok yetenekli bir aktris ama dusunce bicimi ucuz onu diyorum. Emre hic mi kadinlari tanimamis da Şirine kanacak,kotulugunu gormeyecek.Eger boyle olursa, senaristin buyuk bir zekaya sahip oldugunu mu düsuneceğiz?Buna gulerim ancak(!)Emre sanki 18lik toy delikanli.Şirin, yeni sezon kötulukler festivaline baslayacak,muhtemelen Ceyda'yi evladi ustunden vuracak. Hep 'iyi' acı cekecek 'kotu' bir kez bile ' ceza' almiyacak.Basit zaferler bunlar.Emre sayesinde Şirin biraz insan olmayi öģrensin de 'senaryoda zeka pırıltısi taşıyan ilerleme olsun.Nerdee??O riyakar,nankör kuzeni de durup durup,dinlenip dinlenip dövesi geliyor insanin.Boyle insanlar cidden var(!)

Durum:
    monnarosa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Set Görevlisi
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    2

Aldığı Beğeni: 15

Bahsedilme
    0 Mesaj

Herkese iyi forumlar.
    Kadın yayın hayatına başladığında, günümüz dizilerinin trajedi çemberine katılan bir dizi olduğunu düşünmüştüm. Ne zamanki dizinin tekrarlarına denk geldim, o zaman düşüncelerimde ne denli yanıldığımı anladım.
    Kadın gerçekten de bir “kadın” hikayesiydi. Bundan da öte hayatla mücadele etmeye çalışan insanların hikayesiydi. İyisiyle kötüsüyle, doğrusuyla yanlışıyla, kahkalarıyla gözyaşlarıyla… Ama bizden bir hikayeydi.
    Bahar’ın her şeye rağmen dik durmasını çok sevmiştim. Onca derdin, kederin arasında gülümseyebilmesini ve çocuklarına da gülümsemeyi öğretmesini… Günümüz dizilerindeki büyümüş de küçümüş çocuklardan olmayan, sadece çocukluklarının hakkını veren Nisan ve Doruk’u… Hatice’nin Bahar ve Şirin’de yaptığı hatalarının temelinin iyi işlenmesini… Türk televizyon tarihinin belki de en mükemmel karakteri olan Enver Dede’yi… Feleğin çemberinden geçmiş, etrafına duvarlar örmüş Ceyda’nın, o duvarları altında sakladığı iyiliğini, merhametini… o sert görünüşünün altında altın gibi kalbi olan, her geçen bölümde o kalbin güzelliğini daha çok hissettiren Arif’i… Ve Yeliz’i, Jale’yi, Musa Bey’i, Bora’yı….Bu karakterlerin dayandırıldığı temelleri ve sürekli olarak gelişim gösterebilmelerini sevmiştim ben.
    Günümüz dizilerinin hali ortada. Bölümün başında vurulan, ortasında düğün yapan, sonunda kaçırılan ütopik insanlarla dolu hikayeleri işliyor bir çoğu. Bu yüzden Kadın tam anlamıyla taze bir nefes olmuştu benim için.

Ama bu sezon Kadın da ütopik insanların, ütopik hikayelerine el attı ne yazık ki. Bunun sebebi de Sarp’ın hikayeye girişi oldu.
    İlk sezonda izlediğim Sarp nötr bir şekilde yaklaştığım bir karakterdi. Yaşadığı haksızlığa üzülmüştüm ama fazlası yoktu. Ve bir Türk dizi klişesinin tekrarlanacağını da biliyordum : Sarp geri dönecekti. Buna bir açıdan da seviniyordum doğrusu. Çünkü Bahar’ın Sarp defterine nokta koyabilmesi için önce Sarp’la yüzleşmesi gerekiyordu. Bu hem kendi geleceği için gerekliydi hem de Arif’le kuracağı iletişim için… Ama Sarp’ın dönmesini beklerken, hikayenin böyle bir kısırdöngüye hapsolabileceğini hiç düşünmemiştim.
    Silahlar, kaçmalar, kovalamacalar… Dizinin dokusundan o kadar uzak sahneler izliyoruz ki… Üstelik en başta bize gösterilen Sarp-Pırıl-Bahar- Arif hikayesi de bu kadar sert bir viraja götürmeyebilirdi bizi. Kadın, kendi işleyişini bozmadan yine bir “insan” hikayesiyle birlikte anlatabilirdi bu dört insanın yaşayacağı süreçleri. Çocukların adaptasyon problemlerini… Ve hikaye bu yanda akarken, diğer karakterlerin çatışmaları da aynı şekilde götürülebilirdi ama olmadı. Dizide nefes alınacabilecek bir boşluk kalmadı.

Her şeye rağmen ben Bahar ve Sarp’ın aynı evde kalmasına da bir ölçüde tamam demiştim. İkisinin, özellikle de Bahar’ın yaşaması gereken patlamalar vardı. Birbirlerinin eskiden tanıdıkları insanlar olmadıklarını anlamak için zamana ihtiyaçları vardı. Ama Pırıl’ın da orda kalması, Sarp’ın tavırları… Artık tahammül edilecek gibi değil gerçekten. Ve buna sebep olan da Pırıl değil, Sarp.

Sarp ve Pırıl’ın dizide göründükleri ilk anları hatırlıyorum. Sarp’ın ne denli yaralı olduğunu, bir yanının hep eksik göründüğünü… Ama Pırıl’ı kendince sevdiğini ve ona saygı duyduğunu da çok iyi hatırlıyorum. Aralarındaki evlilik bir aşk evliliği değildi Sarp için ama bir evlilikti. Birbirini farklı şekillerde seven, anlayan, birbirlerine destek olan iki insanın evliliğiydi. Bu bölümde, Pırıl sinir krizi geçirdiğinde de bunu anlatmak istedi ki çok haklıydı. Ve Sarp da bir o kadar haksızdı. Her geçen bölümde daha çok yükselen, daha da sertleşen ve iyi-kötü çizgisinde kötüye daha yakın durmaya başlayan bir adam Sarp. Yaşadıkları, çıkmazları, Bahar ve çocuklarına ulaşmasının ondaki etkileri hatta hataları… Bunlarının hepsini anlayabiliyorum. Ama anladığım kadar da sıkılıyorum. Çünkü bu konudan bir milim ileriye gidemiyoruz. Fragmanlardan gördüğümüz kadarıyla da gidemeyeceğiz. En azından birkaç bölüm daha…

Ve Arif. Arif adı gibi olan bir adam. Sarp ne kadar zor ve dikse , Arif o kadar anlayışlı ve yalın… İki adam da Bahar’ın hayatında, kendi isimlerinin anlamını taşıyor zaten. Ve hikaye şu anda Sarp-Bahar çıkmazında sıkışsa da aslında geleceğe dair olacakları söylüyor bize. Hatta bunu ilk sezonun ortalarından beri söylüyorlar.
    Bahar Arif’i seçecek. Bunu metaforlardan, konuşmalardan ve Bahar- Sarp arasındaki uçurumun sürekli olarak genişlemesinden anlıyoruz. Hikayelerine dair gelecekten fısıltılar duyuran Ceyda’dan anlıyoruz. İlk sezonda kullanılan rüyalardan, Bahar’ın Arif’e söylediği bazı sözlerden… Ama bu seçimin net bir şekilde yapılması için Bahar’ın Sarp’a dair her şeyi tüketmesi gerekiyor. Sarp’a üzülen, onu anlayan ama Sarp’ın sevdiği adam olmadığını da fark eden bir kadın haline gelmesi gerekiyor. Aslına bakarsak Bahar şimdiden bu sınırda da geziniyor ama orayı geçemiyor. Mantığı çoktan kararını verdi ama kalbi geçmişinde ve geleceğindeki adam arasında duruyor.

Hikayenin Selvi Boylum Al Yazmalım paralelliğinde gideceği en başından belli ama bu diziden şöyle bir farklılık var. Asya İlyas’tan sonra aşkı tatmamış bir kadındı. Bahar’sa tattı. İçindeki Sarp bir yerlerde onu hep fren yapmaya zorladı ama Bahar aşkı ikinci kere yaşadı. Sarp’ı sadece çocuklarının babası olarak göreceği noktaya geldiğinde de o utana sıkıla yaşadığı aşkı kucaklayacak Bahar.

Ama belliki bunun için baya bekletecekler. Çünkü çok büyük bir ihtimalle 3.sezona yol açmak için frenliyorlar hikayenin diğer akslarını. Sadece Arif ve Bahar’ı değil, Bahar’ın geride kalan karakterlerle olan çatışmalarını da frenliyorlar. Temeli atılan ama işlenmeyen karakter geçmişlerini(Arif gibi) bekletiyorlar. Ama keşke, bekletirken özlediğimiz Kadın’ı da izlettirseler bize. Bu kadar yetenekli oyuncuların ve derinlikli karakterlerin hikayesini bu kadar geriye çekmeseler.

Benim diziye verebileceğim son kredi bu bölümde saklı. O da harcanırsa ben de dizi için frene basacağım artık. Zaten öyle bir noktada sıkışıp kaldık ki , on bölüm de izlemesem bir şey kaybetmem diye düşünüyorum artık. Ne zamanki tekrar bir “kadın” , “insan” hikayesi izlemeye başlarız ben de o zaman açar izlerim Kadın’ı. Çok sevdiğim karakterlere olan özlemimi de gideririm.

Her şeye rağmen ilk sezonuyla benim için özel bir dizi olmayı başardı Kadın. Ve ne olursa olsun, ilk sezonundaki o güzellikleriyle hatırlayacağım ben de onu.

7. Beğenenler;
    bhr94 (02-03-19), Doga2014 (02-03-19), nemoo (03-03-19), refran (04-03-19), zorlu ikili (04-03-19)

Durum:
    kirmizi su - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Yer
    atanamayan öğretmen
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    107

Aldığı Beğeni: 126

Bahsedilme
    1 Mesaj

Diziyi uzun zamandır izlemiyorum . Bahar ve sarp denilen gereksiz karakterin zorlama hikayesi hiç ilgimi çekmiyor. Bu zamana kadar başta Enver dede , Ceyda , Arif,ve çoçuklar değer verdiğim bu hikaye benim için bitmiştir. Dilerim sonunda Arif, Ceyda ve diğer iyiler mutlu olurlar.
    Keyifli yorumlar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 25 kullanıcı var. (6 üye ve 19 konuk)

1. bhr94,
  2. zorlu ikili,
  3. asmuti,
  4. selen_123,
  5. eges,
  6. Yagmur Cemre

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri