Sayfa 17/37 İlkİlk ... 713141516171819202127 ... SonSon
185 sonuçtan 81 ile 85 arası

Konu: Kadın - Bölüm Yorumları

Durum:
    siyah-beyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    İstanbul
    Konular
    3
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 38

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Cevap: Kadın - Bölüm Yorumları

Sevgili feveran Sarp'in yaşadıklarının kolay şeyler olmadığını ,hatta çocukluğuna inersek hayli zor olduğunu bi!iyorum.Benim bahsettiğim kendini kontrol edememesi .Her travma yaşayan böyle ofkelenip ,yaninda çocuk olduğunu unutup insanların üstüne mi yürüyor?

Gidip Nezir'in karşısına çıkıp efelensin...

Sarp'i evlendiği için asla eleştirimiyorum.Kafadi karışık mis filan.Ama karısına davranışları çok çirkin.Piril İnşallah vazgeçmez ve emrini kurtarır o cehennemden.

Hala neden kimse polise gitmiyor anlamıyorum. Hayatları neden tehlikede olacakmış ?

2. Beğenenler;
    zorlu ikili (04-03-19)

Durum:
    nemoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    .
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    134

Aldığı Beğeni: 186

Bahsedilme
    2 Mesaj

Alıntı monnarosa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Özellikle de yazdığınız şu noktaya katılıyorum nemoo.
    Jale Türk dizileri için yeni bir kadın profiliydi. Kocası tarafından çok sevilen, aldatılmayan, şiddet görmeyen ama ondan boşanmakta da tereddüt etmeyen bir kadındı. Bir kadının evliliğinde mutsuz olabilmesi için kötü şeyler yaşaması gerekmediğini ; aşkın bittiği noktada yolların ayrılmasının daha sağlıklı olabileceğini anlattı bize. Anneliği, evliliği ve karakteri arasındaki gel-gitleri ; zaman içinde özünü bozmadan kabuğunu kırmaya başlaması çok kıymetliydi. Bunun Bora'daki yansımasını bile izledik. Dizi ilk sezonda, her karakterin derinliği üzerinde öyle ya da böyle durdu. Bunu yaparken gerçek hayat dokusundan ayrılmamayı ve sevginin iyileştiriciliği üzerinden gitmeyi de başardılar. Dizinin benimsenmesindeki sebeplerden birisi de buydu.
    Ama şimdi kaostan başka bir şey izleyemiyoruz. Çok sevdiğimiz karakterlerden izler bile göremeyecek duruma geldik ve bu çok üzücü.

Arif konusunda yazdıklarınıza da şu yönde katılıyorum : Arif çok verici bir karakter. Ve Bahar'ın yalpaladığı her anda Arif'e sığınması izleyiciyi ister istemez itmeye başladı. Aslında bu durum Bahar'ın aslında kime güvendiğini, içgüdüsel olarak onun varlığını kucaklamak istediğini de anlatıyor bize ama yetmiyor. Sarp bu kadar bağır çağır bir şekilde kendini belli ettiği sürece de yetmeyecek ve Bahar da izleyicinin gitgide uzaklaştığı bir karakter haline gelecek. Hatta geldi bile.

Dizinin orijinaline bağlı kalmazlardı. Bu kadar uzun bölüm süreleriyle ve en azından bir sezonluk bir devam kararıyla yapamazlardı. Bu yüzden ilk sezonun ortalarından beri olacaklar az çok belliydi ve ben kendi adıma senaristleri anlıyordum da. Ama daha önce de yazdığım gibi, ben hikayeyi böyle bir kısırdöngüye hapsedeceklerini, Kadın'ı "Kadın" yapan dokuyu yitireceklerini hiç düşünmemiştim. Sarp, Pırıl, Bahar ve Arif'in yüzleşmeleri, bu yeni durumu sindirme süreçleri, çocukların adaptaston çabaları... Bunları bekliyordum. Ve hikaye bu yönde akarken çok sevdiğimiz karakterlerin de kendi çatışmalarını sürdüreceğini düşünüyordum. Fena yanıldım. Dizinin bel kemiği olan anne-kız çatışmasını bile bir kenara koydular ve buna da ayrıca üzülüyorum.

Buna da ayrıca katılıyorum. Hatta Emre bu dizideki en büyük şaşkınlığım oldu diyebilirim. Ben Ceyda'nın hikayesinin detaylanmasını, kendine yeni bir yol çizmesini dört gözle bekliyordum. Emre'nin gelişi de bu yüzden çok mutlu etmişti beni. Emre'nin "iyi bir adam" resmiyle hikayeye dahil olmasına da umutlanmıştım. Şimdiyse , Emre-Şirin gibi yeni bir çatışma unsuru yarattılar ve hiçbir şekilde oluru yok bunun. Sarp-Bahar cephesindeki Pırıl,Arif ve başka unsurlar Şirin'i o cepheden uzaklaştırmıştı. Şirin'e de yeni bir yol açmaları gerekiyordu ama bu Emre olmamalıydı. Ceyda gibi çok ama çok sevilen bir karakterin hikayesine bu kadar net bir şekilde dahil olmamalıydı Şirin. Daha da doğrusu Emre tarafından dahil edilmemeliydi.
    Monnarosa, ellerinize sağlık ne kadar güzel ifade etmişsiniz Jale karakterinin yolculuğunu. Çok severek okudum yazdıklarınızı :) Senarist ve ekibi Jale'nin hikayesinde hem orijinal hem de kendini izlettiren keyifli bir ritm yakalamıştı ama sürdüremediler. Böyle şeyler izleyebildiğimiz bir diziyken şimdi Sarp'ın mafya hesaplaşmaları yüzünden her bölüm daha da artan bir kaos izlemeye mecbur bırakılmamız çok sinir bozucu.

Haklısınız; her hafta 130 dakikayı zorlayan bir dizide Sarp'ın diriltilmeme ihtimali biraz zor olurdu herhalde :) Ama sizin de belirttiğiniz gibi, dizi ilk başta daha çok Bahar'ın yaşam mücadelesi, anne-kız çatışması, kız kardeş çekişmesi (çekişme; Şirin'in yaptıklarını anlatmak için biraz hafif kaçtı ama neyse artık:)) üzerinden ilerlediği için ben Sarp konusunun, Bahar'ın Şirin'in çevirdiği dolapları öğrenmesiyle sınırlı kalacağını düşünmüştüm. Bir de orijinalindeki gibi Bahar hastalanmaya başlayınca uyarlamaya sadık kalmakta kararlı olduklarını zannetmiştim. Fakat dediğiniz gibi, Sarp'ı diriltmek zorunda kaldılarsa bile bunu daha farklı ve daha inandırıcı bir şekilde işleyebilirlerdi. Dizinin ana konularından biri Hatice ve Bahar arasındaki çatışma iken şimdi hiç adı bile anılmıyor bunun. Tamamen Sarp ve onun inandırıcılıktan uzak, boğucu, basık hikayesine ve o evde geçen sahnelere mahkum edildi senaryo.

Ceyda-Emre konusunda da aynı düşünüyoruz. Ceyda Emre'nin, Arda'nın babası olduğunu söyleyince ben de hikaye o yönde ilerleyecek diye sevinmiştim açıkçası. Bahar'ın Sarp'ın evine gidişi ve Yeliz'in ölümünden sonra Emre daha çok görünmeye başlayınca Ceyda'ya o cephede bir yer açılacağı için de sevinmiştim. Başka türlü Ceyda'yı izleyebileceğimiz bir hikaye kalmamıştı çünkü. O sevimsiz kuzenin kalıcı olacağı aklıma gelmedi, hele Şirin'in de olaya dahil olacağı ve Emre'nin onunla ilgileneceği hiç aklıma gelmedi. Böyle giderse Emre Arda'yı öğrense bile, bu yine dizinin aşırı ağır ilerleyen senaryosuyla önümüzdeki sezonu bulur. Ve ben artık buna katlanamıyorum. Bir hikaye hem bu kadar yavaş hem bu kadar yanlış işlenilmez. Geçen sezon da Bahar'ın hastalığını çok ama çok yavaş işlediler. Mesela Şirin'in iliğinin uyacağı öğrenildi ama sonra Şirin'de sarılık çıktı, Bahar'ın diğer üvey kardeşleri ortaya çıktı vs vs... Ama sonunda o ilik yine Şirin'den alındı. Hadi o zaman bir şekilde tahammül ediyor, kendimizi zorlayarak izliyorduk. Ama şimdi Sarp ortaya çıktığından beri bu ağırlık, bazen bir bölümde 24 saat bile geçmemesi beni çok boğmaya başladı. 130 dakikalık bölüm izletiyorlar ve onda da doğru düzgün hiçbir ilerleme olmuyor. Kısacası dizinin neresinden tutsak elimizde kalıyor. Bütün kredisini tüketti.

Son olarak, benim Hande Altaylı'ya naçizane tavsiyem; kendisinin senaryo yerine roman yazmaya devam etmesi. Yani bu benim fikrim tabii :) Romanları veya kısa öyküleri televizyona uyarlanacağı zaman senaryo ekibinde görev alabilir, fikir verebilir belki ama tek başına bir senaryoyu sıfırdan var edip devamını getirmeyi başaramadı. Merhamet dizisi de onun romanından uyarlanmıştı örneğin ama senaryosunu Mahinur Ergun değil de Hande Hanım yazsaydı o kadar sevilir miydi emin değilim. Ki Mahinur Hanım yazıyor olmasına rağmen o senaryo da sona doğru baya yoldan çıkmıştı :) Hande Hanım ise Kadın dizisindeki senarist yolculuğunda iyi başladı, bir süre de iyi devam ettirdi ama sonra eline yüzüne bulaştırdı. Dizi çok yüksek reyting aldığı için ne kendisi ne yapımcı ne de kanal bu şekilde düşünmüyordur tabii. Ama sonuçta ortaya çıkan işi görüyoruz işte. Devamını getiremedi, hiçbir karakterin hikayesini devam ettiremedi, senaryo git gide daha da sarpa sarıyor. Bahar karakteri bile bu kadar sevilirken şimdi izleyiciyi ondan bile soğutmayı başardıysa bir durup düşünmeleri lazım ama tabii kime söylüyoruz...

4. Beğenenler;
    monnarosa (06-03-19)

Durum:
    Zor Aga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    10

Aldığı Beğeni: 94

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı nemoo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu saatten sonra Arif-Bahar'a dümen kırılsa bile dikiş tutmayacağını ve ilk sezondaki Arif-Bahar ilişkisinin tadını kesinlikle yakalayamayacakları kanaatindeyim.
    Hem dizinin hem de Arif-Bahar hikayesindeki tadın artık yakalanamayacğı hususunda aynı fikirdeyim. Birinci sezonda tüm karakterler aynı düzlemde, hepsi birinci sınıf ve hepsi de özgündü. İkinci sezonda Bahar dahil dizideki karakterlerin tümü Sarpın hikayesinde figüran oldular. Sarpı diriltme uğruna bütün o güzellikler hoyratça harcandı. Artık geri gelmez.

Üstelik Sarpın hikayesinde de hiçbir ilerleme kaydedilmiş değil. Zira Sarpın başına gelenlerin gerçekliği en azından beni ikna etmiş değil. Mahalledeki hayat, yoksulluk ve dayanışma ne kadar gerçekse, vapurdan düşen Sarpın hikayesi de o kadar ütopik ve gerçek dışı. Artık ne çok çok özgün bir karakter olan Jaleye yer var, ne de mahalle bakkalında çıraklık yapan Envere... Bunların yerine Yelizin cenazesinde, mutlu mesut, trambolinde zıplayan Çeşmeli ailesi servis ediliyor. Bir de Sarpın öpücükleri.

Bozuk ve tutarsız hikayesiyle dizinin bu ratingleri görmesinin tek sebebi izleyici kitlesinin umutsuzca birinci sezondaki tadın geri dönmesi beklentisi. Sırayla herkes o hikayenin 1ci sezonla birlikte bittiğini, 2ci sezonda tamamen farklı bir hikayenin (sanatçılar aynı olsa da) çok farklı karaterlerle yeni bir hikaye anlatıldığını anlayacaktır.

Bu yeni hikaye, Sarpın tutarsız, yarımyamalak ve içi boş hikayesidir. Artık ne çay ocağındaki Arif var, ne de terzi Enver. Ceyda alacakaranlık kuşağında. Yeliz de sizlere ömür.

6. Beğenenler;
    nemoo (05-03-19), zorlu ikili (04-03-19)

Durum:
    monnarosa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Set Görevlisi
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    2

Aldığı Beğeni: 15

Bahsedilme
    0 Mesaj

“Güzel dizim, sen ne hallere geldin ?” diye diye izledim bölümü. Öyle pür dikkat de değil, çünkü dakikalarca da bakmasam hiçbir şey kaybetmezdim.

Ben, dizilerin belli bir mesaj vermesi gerektiğine inanmam. Zaten bu kaygıyla yola çıkan işler bir noktada amacından sapar. Dizi süreleri bu kadar uzunken bunun aksini beklemek de hayal olur. Yine de Kadın, uzunca bir süre direnmeyi başardı. Tek sezonluk bir hikaye olsaydı tökezlediği anlara rağmen alnın akıyla da noktalayacaktı yolculuğunu. Ne yazık ki olmadı.

Kadın televizyonlarımız için kıymetli bir diziydi aslında. Gerçekten de bir mesajı vardı, anlatmak için çabaladığı gerçek hikayeleri vardı. Herkesin kendini bulabileceği karakterleri vardı. İnsanın iyi-kötü, siyah-beyaz gibi keskin çizgilerle ayrılamayacağını gösterme çabaları vardı. Her şeyden de önemlisi , uzun yılların ardından ilk kez “sevgi iyileştirir” mottosunu bu kadar çok hissettiren bir dizi olmayı başarmışlardı. Dizilerimizdeki “ne kadar iyi olursan ol kötüler daima kazanır” algısına da darbe vurmuşlardı aslında. İyiliğin,sevginin bir şekilde herkese dokunabileceğini göstermişlerdi.

Şimdiyse anlattığı her şeyin aksini vurgulayacak çıkıyorlar karşımıza. Karakterlerin en acı olaylarında bile seyirciye nefes aldırmayı başaran bir işti Kadın. Şimdiyse tüm pencereleri kapattılar. Bölümlerdir bir milim ilerleyememek, hikayenin bir türlü çıkamadığı kısırdöngü, karakter çatışmalarının geri planda bırakılması… Daha önce de yazdığım gibi, dizinin bel kemiği olan anne-kız çatışması bile rafa kaldırıldı. Bahar ve Sarp dışındaki karakterlerin bireysel yolculuğu için zaten frene basıldı.

Daha önceki yorumumda da yazmıştım, ben Sarp’ın döneceğini biliyordum. Sarp için daima açık bir kapı bırakmışlardı çünkü. Ama bu dönüş bu şekilde işlenmemeliydi. Sarp’ı bu hikayenin dokusuna uydurma çabaları, Kadın’ın kendi dokusunu bozmaktan ileriye gitmedi. Keşke ilk sezondaki gibi, insan psikolojisini ön plana alarak işleyebilselerdi bu konuyu..

Başka bir dizi, kendi kulvarında istediği her şeyi ele alabilir. Mafyaları, silahları, kaçma kovalamacaları ve daha nicesini…Yerine göre o tarz hikayeleri de keyifle izlerim çünkü onların anlatacağı şeyin dinamiklerinde bu konular vardır. Ama Kadın bu dinamiklerden çok uzak bir diziydi, bölümler geçtikçe de daha çok uzaklaşıyor aslında. Dizinin üstünde, ona bir türlü oturmayan bir kıyafet var sanki. Olmuyor, ona yakışmıyor.

Bu kadar izlenen bir dizinin 3.sezona koşacağı ortada. Bireysel hikayelerin bu kadar geriye çekilmesi, dizinin kendinden bu kadar uzaklaşması da bu yüzden zaten .Kalan son 10-12 bölüm de böyle böyle sezon finaline ulaşır artık. Şu anda bazı şeyleri tüketmeyelim, geriye çekelim çabası içindeler ama yanlış yapılıyorlar. Çünkü bu uğurda karakterlere duyulan sevgiyi, Kadın’ı Kadın yapan özellikleri tüketiyorlar.

Kendi adıma bu sezonluk yeter deyip köşeme çekiliyorum. Kadın eski düzenine dönmeyi başarır mı bilmiyorum ama anca o zaman tekrar göz atarım diziye. Çok sevdiğim Arif’in, Ceyda’nın, Jale’nin ve daha nice karakterin hikayesine yeniden ortak olurum. Umarım o zaman geldiğinde, bütün karakterler tekrar kendi hikayelerinin başrolü olabilirler. Kadın da o çok sevdiğim, değerli bulduğum özünü bulabilir…
    Konu monnarosa tarafından (06-03-19 Saat 02:06 ) değiştirilmiştir.

8. Beğenenler;
    zorlu ikili (06-03-19)

Durum:
    siyah-beyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    İstanbul
    Konular
    3
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 38

Bahsedilme
    0 Mesaj

Sarp'li Bahar'li sahnelere,hele de cocuklarin safliklarina katlamayip yeni baslayan diziyle donusumlu izledim.
    Acaba hic izlemeseydim neyi kacirmis olabilirdim?Hatta 2 3 hafta izlememis olsam neyi kacirirdim?Hic
    Diziyi uzatmak,abuk subuk sahnelerle doldurma cabalariyla nereye kadar?
    Sadece fragman yeterli olacak galiba...
    Sarp'in aglamalarindan bunaldim...
    Arif'in olaylari anlamayan bakislarindan sıkıldım.
    Cocuklar anlamasin diye Bahar'in
    MIŞ yapmalarindan bööö geldi.5 yasindaki cocuklar bile herseyi anlar.
    Ceyda ve Piril'li sahneler daha anlamliydi..
    Son olarak ,Arif'i de artik sevemiyorum.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 25 kullanıcı var. (6 üye ve 19 konuk)

1. bhr94,
  2. zorlu ikili,
  3. asmuti,
  4. selen_123,
  5. eges,
  6. Yagmur Cemre

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri