Sayfa 4/37 İlkİlk 1234567814 ... SonSon
185 sonuçtan 16 ile 20 arası

Konu: Kadın - Bölüm Yorumları

Durum:
    bhr94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    103

Aldığı Beğeni: 320

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Cevap: Kadın - Bölüm Yorumları

Son bölümlerde sıklıkla olduğu gibi çok sıkıcı, zaman zaman diziden kopup karakterlerin söylediklerini kaçırdığım, Sarp’a bol bol kızmaya devam ettiğim bir bölümdü.

Bölümü Sarp’ın Arif’i kıskanma kriziyle açtık. Bahar’ın Arif’i aramayı tercih ettiğini öğrenen Sarp Arif’in kim olduğunu öğrenme telaşına girdi. Bunun akabinde de azıcık düşününce Arif’in silah doğrulttuğu hatta Enver’in evinin önünde karşı karşıya geldiği kişi olduğunu hatırladı. Sarp’ın sonunda Arif’ten haberdar olması iyi oldu. Bölümlerdir Sarp hakkında her şeye vakıf olan ve hissettiklerini içine atan Arif’i izliyorduk, şimdi Sarp da aynı durumda. Ama Arif bu konuda sağduyulu davranırken Sarp’ın kıskançlık krizlerine girdiğini gördük. Bahar’a bunca zamandır neler yaptınız, neler çektin, kimler sana destek oldu diye sormak varken Sarp’ın Arif kim diye çıkışmasını izledik. Yani Sarp olaylara bile yanlış açıdan yaklaşıyor. Arif, “Biliyorum beni de sevdin, onu sevdiğin gibi sevmedin ama, sevdin ya yeter. “ derken Sark kim bu Arif diye bağırıp elini masaya vurup gitmeyi tercih etti. Ki aynı evde kalıyor oldukları eşi Pırıl’ı olaya hiç dahil etmedim.

Bahar’ın Arif’i sadece evsahipleri olarak tanıtması da çok tatsızdı. Arif benim sevdiğim adam demesini filan beklemedim, ama Arif benim yakın arkadaşım da mı diyemedi? Neden Arif’i gizledi? Arif’in arz ettiği önemi kendisine dahi açıklayamadığı için mi, Sarp’tan çekindiği için mi? Eğer Sarp’tan çekindi ise bu bölümlerdir anlatılmaya çalışılan güçlü kadın imajına aykırı bir durum. Hoş o güçlü kadın imajı yerle bir olalı çok oldu ya… Sebep her ne olursa olsun Arif, yalnızca evsahibi olarak nitelenmeyi hak etmedi. Bahar’ın en zor anında yanında olan arkadaş açıklaması çok daha mantıklı ve yerinde olacaktı. Bahar’ın Arif’in kim olduğunu sananelerle geçiştirmesi daha önce fragman yorumumda da dediğim gibi zaten haz etmediğim bir durumdu.

Sarp, Arif’in kim olduğunu öğrenmek adına çocukların ağzını ararken çocuklar arasında ufak bir tartışmaya da sebep oldu. Nisan’ın kermes gününü hatırlaması güzeldi. İşte bu noktada şunu sormak istiyorum, Nisan bunca güzel şey yaşadıkları Arif abisini sadece babasını kıskandırmak için mi aramak istiyor? Bu çocuklar neden bu kadar minnetbilmez? Minnet bilmeyi geçtim, anneleri bahsetmese o kadar sevdikleri Arif abileri akıllarına gelmedi bile. Ee ne de olsa babaları değil lafını kabul edemiyorum. Bahar’ın da dediği gibi bir kalbe birden çok sevgi sığar. Babalarını seviyor olmaları, ki bu en doğal şey, Arif’in üzerini çizmeleri manasına gelmez, gelemez. Kaldı ki sürekli kan bağının önemli olmadığını vurgulayan bir dizinin Sarp’ı sırf çocukların biyolojik babası diye Baharla mutlu aile tablosu içinde göstermeleri de can sıkıcı geliyor bana. Adam her türlü hatayı yapsın ama, sırf Nisan ve Doruk’un babası diye yaptıklarını sineye çekelim. Başlarında bin türlü bela varken sırf çocukların babası diye beraber kalmalılar diyelim. Böyle bir mantık var mı?

Sarp ne yapmaya çalışıyor, onu anlayabilen biri var mı peki? Sonsuza kadar o evde mi saklanacaklar? Sarp’ın sorunu çözmek için hiçbir şey yaptığını görmüyoruz. Neyi bekliyorlar; Nezir’in kendiliğinden vazgeçmesini mi? Bu ne saçma iş.

Pırıl’ı bu bölüm gözüme çok daha iyi gözüktü. Yaptığı hatalar var, evet ama bu kadının yaptığı iyi şeyler de var, bunu gözardı edemeyiz. Bahar ve çocukların o adamların elinden kurtulması Pırıl sayesinde olmuş, bu bölüm o sahneyi de gördük. Yine bölümdeki Doruk’a davranışları da çok içtendi. Açık konuşacağım Doruk ve Pırıl sahnelerini sevdim ben. Pırıl’ın en doğal halini Doruk ile beraber gördük. Bebeği çimdikleyip sonra da gidip Pırıl ile yatan Doruk izlerken beni gülümsetti. Küçücük bebekten ne istedin Doruk. :) Doruk’un bu hareketi sonrası, biz de sonunda ikizler ile ilgilenen Sarp’ı izleyebildik. Bölümlerdir diyorum, insan o küçücük çocuklara nasıl kayıtsız kalabilir diye. Nitekim Sarp’ı bu konuda konuşturdular da rahatladım.

Sarp’ın bebeği sevdiğini gören Nisan’ın tavrı bana yine çok itici geldi. Bu kız çok küçük değil, bazen tavırları bana aşırı geliyor. Bir de bebekler o kadar sevimli ki Doruk ve Nisan’ın bölümlerdir çocukların yanına yaklaşmanası da bana biraz zorlama geliyor. Gerçi Doruk bebeklere ilgi duyuyor, sorularından bunu anlıyoruz. Ama Nisan’daki tavırlar bana biraz sıkıcı geliyor. Yaşadıkları kolay değil, tabi ki travmatik etkileri görülüyordur. Ama silahlı adamlardan etkilenmeyip babalarının bebeği sevmesinden etkilenen bir çocuk bana pek inandırıcı gelmiyor. Bilmiyorum, belki de ben çocuk psikolojisinden pek anlamıyorumdur, olabilir. Bu arada Ali ve Ömer’e ikiz oldukları için zaten aynılar; Ali ve Ali diyen Doruk beni eğlendirdi. :)

Nisan’ın masada sırf babasını kıskandırmak için Arif’i öne sürmesinden de hiç hoşlanmadım. Ama o sahnede Pırıl’ın öğretmen olduğunu duyunca az da olsa ezilen bir Bahar görmek beni üzdü. Keza benzer durumu Arif’in üniversiteyi yarım bıraktığını, bırakmasa mühendis olacağını öğrenen Sarp’ta da duyumsadım, tabi ona üzülmedim. :)

Gelelim benim için bölümün en ilginç sahnesine; Arif’in kardeş olayına. Bence baştan beri Arif tek çocuk olarak planlanmıştı. Ama malum senaryo tıkandı, bölümlerdir Sarp’ın malikanesini izliyoruz. Diğer karakterlerin de içi boşaltıldığı için Bahar gidince onların da hikayesi havada kaldı. Bu sebeple de önce Emre faktörü devreye girdi, şimdi de Arif’in kardeşi olayı ortaya atıldı. Bu hikaye de nasıl gelişebilir; Yusuf nasıl bir karakter ortada. Büyük ihtimalle başka bir kadından çocuk sahibi olmuştur ve o çocuk annesi ile büyümüştür. Tabi bu karakterin bir şekilde Arif’in hayatına dahil olması lazım, bu da belki karakterin annesinin ölmesi ve ona son anda bir kardeşi olduğunu söylemesi ile gerçekleşir. Ya da karakter yeni öğrenir ve bu karakter vesilesi ile bir de yeni bir karakter olarak anne faktörü girer. Yoksa Arif’in durup dururken biranda kardeşini görmeye gitmesi tuhaf kaçabilir. Başka bir açıdan yaklaşırsak Yusuf parayı çok seven bir karakter. Ee Arif’e de düşkün değil görüyoruz. Belki de Yusuf zamanında çocuğu para karşılığı birine evlatlık vermiştir. Bu da aklıma yatıyor. Şuan beni gelecek bölümler için meraklandıran tek unsur Arif’in kardeş olayı oldu. Sonunda Arif’in de Bahar’dan bağımsız olarak hikayesini izleyebileceğiz. Bakalım olaylar nasıl gelişecek.

Ceyda’nın camı çerçeveyi indirdiği sahneler bana komik geldi, biraz inandırıcılıktan uzak buldum. Ne bileyim, olmamıştı sanki, aşırılık hissettim. Ama Arif’in her zamanki gibi Ceyda’nın yanında olması ve başını beladan kurtarması güzel sahnelerdi. Bu ikilinin arasındaki dostluğu izlemeyi de seviyorum. Hatta ikisinden beklentim birbirlerinin yakım arkadaşı olduklarını, birbirlerine değer verdiklerini kabullenmeleri diyebilirim. Malum, her fırsatta didişme halindeler.

Yeliz öldü, ama her bölüm mutlaka bir sahnesi oluyor. Severim ben böyle şeyleri. Bizim dizilerde daha çok oyuncu diziden çıkmak istediğinden ötürü ölümler gerçekleştiği için karakter hiç olmamış gibi unutulur gider. O yüzden burada gerektiğinde Yeliz’i görebilmemiz iyi oluyor. Fakat artık bu beni sıkmaya başladı. Çünkü bir rutine bindi. Hep aynı karakterlerin hüznünü izleyip Bahar ve Nisan’ın da anlamsızca Yeliz’den bahsetmelerini izliyoruz. İnandırıcı olmuyor, çünkü Nisan’ın en sevdiği kişi Yeliz değil Arif’ti. Çünkü Bahar, son zamanlarda Ceyda ile Yelizle olduğundan daha yakındı. Durup dururlen Yelizden bahsetmeleri abes kaçıyor. Toplu bir şekilde arkadaşlıklarından bahsetseler bu kadar çiğ durmayacak belki.

Bahar’ın rüyasını sorgulamaması tuhaf geldi bana. Rüyada her şey açık bir şekilde ortada, içine bir endişe düşseydi bari. Güzel bir rüyaymış gibi anlatmasını garipsedim.

Emre’nin kuzeni ne amaçla diziye katıldı, anlayamadım. Şimdiye kadar da Emre dışında Arif ve Enver ile karşılaştılar. Aklıma kötü düşünceler geliyor, gelmesin. Karaktere de pek ısınamadım. Yeliz’in yokluğunu az da olsa doldursun diye dahil edildiyse hava hoş. Ama mümkünse başka bir hikayesi olmasın.

Çocuklar televizyonda Yeliz’in ölüm haberini gördüler. Ama anladılar mı, hayır. Bahar’a söylediklerinde de yalnızca Bahar’ın içine bir kuşku düşecek ve çocuklara yanlış görmüş olabileceklerini söyleyecek bence. Bu gidişle Bahar, bu meseleyi öğrenene kadar çok bölüm geçecek.

Son olarak fragman hayal kırıklığı. Bahar ve Pırıl savaşlarından banane; sahiden bu ikilinin sahnelerini merakla bekleyen var mı ki fragman bunun üzerine hazırlanmış. Bir de fragmanların tek sahne üzerine kurulmasını hiç sevmiyorum. O sahneye dair bir merakın yoksa bölüme olan ilgini de kaybetmiş oluyorsun. Fragman bölümün tamamından ufak sahneler şeklinde hazırlansa daha fazla ilgimi çekecek. İyi yorumlar.

2. Beğenenler;
    araszeynepp (07-02-19), elitay88 (08-02-19), nemoo (07-02-19), zorlu ikili (06-02-19)

Durum:
    siyah-beyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    İstanbul
    Konular
    3
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 38

Bahsedilme
    0 Mesaj

Suna kani oldum sadece fragmani izlemek yeterli olacak gibi..
    Ne izledik:
    Bahar"in aptal saptal kah polyanna, kah asabi ,hatta eli bicakli hallerini...
    Sarp"in neden oldugunu anlamadigim kisik sesle konusarak ,islak islak bakarak (kacarak yasadigi icin aliskanlik mi olmus ne)Piril"a kah ayar cekmesini kah ozur dileyip ,tesekkur etmesini..
    Arif"in kah onun bunun paketletiri tasidigi, kah soforluk yaptigi ve kah tabure ustunde arpaci kumrusu dusundugu hallerini...
    Ceyda"nin uzgun suzgun hallerini...
    Cocuklarin yaptiklarini cocukluklarina bile veremedigim hallerini..
    Hasili hicbir gelismenin olmadigi, haftayi kurtarmayi hedefleyen bir bolum izledik.Bu boyle gitmez...
    Merak ediyorum
    1.Bahar Piril'in cocuklarini kacirttigini anlayinca ustune yuruyor da ,cocuklarinin nerdeyse arabada ezileceklerini gorunce neden Sarp'in uzerine yurumuyor?
    2.Bir sorum da Kocovali ailesi bile Cukur'a dondu Bahar neden Tarlabasi'na donmuyor?
    Konu siyah-beyaz tarafından (06-02-19 Saat 19:08 ) değiştirilmiştir.

Durum:
    elitay88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    İstanbul
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    231

Aldığı Beğeni: 529

Bahsedilme
    0 Mesaj

Yazdıklarınıza o kadar katılıyorum ki sadece biraz görüşlerimi ekleyeceğim o kadar.

Arif'in kardeş olayı yeni.
    Bahar Münir'i tanıdı.
    Bahar Pırıl ile hesaplaşacak.
    Çocuklar Yeliz'i tv de gördü.
    Çocuklar büyük bir tehlike atlattı.

Arif büyük bir sabırla Bahar'ın geri dönmesini bekliyor. Güvende olması ona yetiyor. Aklında acaba kocası ile barışmış mıdır diye şüpheler yok. Özlem var, aşk var, merak var, sevgi var. Sarp'ın aklında da Arif kim sorusu var. Şimdilik yüzeysel geçilmesinin sebebi bence Arif'in arkadaş olarak tanıtılmaması. Arif Bahar için arkadaştan öte bir karakter. Dost, yol arkadaşı, sevgili ve aşk. Aşk kısmından pek emin değilim gerçi. Aşkı için emek harcamadığı için olabilir.

Bu şekilde daha ne kadar devam edecek bilmiyorum ama dağ evi sahneleri sıktı. Sonsuza kadar orada saklanamayacaklarına göre bir çözüm bulmalılar. Mesela Arif oraya gelip onları başka güvenli bir yere götürebilir. Nezir'i polisler yakalayıp planlı adam öldürme suçundan içeri atabilir. Gerçek artık ortaya çıkabilir. Bahar Yeliz'i öğrense zaten bir dakika durmaz orada. Bu yüzden saklıyorlar Bahar'dan. Yalnız bu noktada Sarp'a kızacaktır. Çünkü diğerleriyle acısı ortak. Onların neler yaşadıklarını tahmin edebilir. Hele Ceyda. Onun en çok Bahar'a ihtiyacı var şu anda. Önce kavuşmalarını izleyelim. Sonra zaten birlikte olanları konuşurlar. Konuşacakları çok şey birikti. Çocuklar cici annelerini ve kardeşlerini tanıdı. Babalarıyla özlem giderdi. Güzel zamanlar geçirdi. Eski düzenlerini özlediler. Mesela arkadaşlarını. Okulları var. Orada saklanamazlar ki hep. Eğer tehlike geçerse ayrı evlerde yaşayıp da çocuklar için görüşebilirler. İleride çocukları almak için velayet davası bile açabilir Sarp. Bahar da Arif ile evlenir. Çocuklara tercihleri sorulur. O zaman görülür vefaları. Emre'nin kuzeni Arif'in kardeşi olabilir mi acaba? Öz kuzeni değildir belki. Kardeş mevzusu açıldı. Çok yavaş ilerliyor dizi. Bahar bir sonraki bölüm artık döner demiştim ama dönmeyebilir.

5. Beğenenler;
    bhr94 (07-02-19), zorlu ikili (08-02-19)

Durum:
    nemoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    .
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    134

Aldığı Beğeni: 186

Bahsedilme
    2 Mesaj

Olabildiğince itici görünmesi için bu kadar uğraşılan bir karakter daha var mıdır acaba Sarp'tan başka? Yukarıdaki bir üyenin de yazdığı gibi devamlı ıslak ıslak gözlerle uzaklara dalıp gitmesinden ne anlam çıkarmamız gerekiyor mesela? Çok düşünceli ve duygusal biri olduğunu falan mı? Arif'i kıskanıp çocukların ağzını araması, zaten psikolojilerini alt üst ettiği çocuklarının ruh sağlığıyla bu defa kasıtlı olarak oynamasının izleyiciye sempatik geleceğini nasıl düşündüler? "Vay be adam yıllar sonra bile eski karısını kıskanıyor ne kadar romantik, ne büyük bir aşk kalp kalp kalp" mi diyeceğiz? Arif'in kim olduğunu öğreneceğim diye sinsi sinsi çocukların ağızlarını ararken sonunda kardeşleri birbirlerine de düşürdü. Sarp'tan önce Doruk ve Nisan bu kadar kavga etmiyorlardı valla, hatta ben bunu da gerçekçi bulmuyordum açıkçası. Yine de Sarp'ın gelişinin çocukların psikolojisini mahvettiği gün gibi ortada.

Hele Doruk... yani üzgünüm ama hiç de eskisi gibi sempatik gelmiyor artık o tavırları. Bazen dedim ki acaba ben mi diziyi fazla kafaya taktım da küçücük çocuğun tavırları bile bana batmaya başladı ki daha önce dediğim gibi ben bölümün tamamını da izlemiyorum. Ona rağmen Doruklu sahnelerde çocuğa biraz fazla şımarıkça replikler yazıldığını düşünmeye başladım. Neyse belki ben abartıyorumdur. Ama "babamı gördüğünü söylemedi" diye Arif'e küsen Doruk'un şimdi babasına "biz Arif Abi'yi çok seviyoruz, o da bizi çok seviyor" demesi ve Arif'in arabasında "ben babamı istiyorum" diye hüngür hüngür ağlayan Nisan'ın şimdi babasına "Arif Abi bizi çok seviyor, o çok iyi biri" demesi o kadar tutarsız ki. ne istiyorsunuz siz evladım bir karar verin Nisan'ın aklı eriyor, o belki Pırıl'a sinir olduğu için babası annesini kıskansın diye böyle konuşmuş olabilir ama Doruk? Neyse sonuçta çocuklar deyip geçeyim. Ama dediğim gibi, bunun dışında da çocukların repliklerinin şirazesi biraz kaydı bence. Tarlabaşı'ndan çıkıp hizmetçili villaya gelince dengeleri mi bozuldu nedir?

Bahar'ın Arif'ten yalnızca "ev sahibimiz" diye bahsetmesini ben de garipsedim. Madem artık Sarp'ta gözü yok, madem Pırıl'ın kocasını istemiyor, madem Arif'in kim olduğu Sarp'ı ilgilendirmiyor, o zaman neden eski nişanlım demedi? Veya en azından yakın bir arkadaşım demedi? Sadece "ev sahibimiz" deyince sanki Sarp Arif'i kıskanmakta haksızmış gibi bir durum oluştu. Oysa haklı çünkü Arif ve Bahar nişanlanmışlardı. Ama Bahar böyle "ev sahibimiz" diye kestirip atınca Sarp durup dururken yok yere Arif'ten rahatsız olmuş gibi bir durum oluştu. Ne vardı yani Arif'in kim olduğuyla ilgili dürüst davransaydı? Ne olurdu yani Sarp Efendi'nin duyguları mı incinirdi? Ah hiç kıyamam zavallı küçük masum ıslak gözlü duygusal Sarp. Karılarını da kimselerle paylaşamazmış. Kusan emoji koyduğum farz edilsin buraya.

Bahar'ın Yeliz'in ölümünü bölümlerce öğrenemeyeceğinden emindim, nitekim senaryo dahisi ekip yine şaşırtmadı. Haftaya da öğreneceğini zannetmiyorum. Kuma hayatına devam. Bir de Bahar çocukları kaçırttı diye Pırıl'ın saçına yapışıyor fragmanda ohhhh süper iyice patlama yapsın reytingler. Hürrem'in Mahidevran'ı dövdüğü sahneye rahmet okutan bir şey çekmişlerdir umarım.

Arif karakterinin de oturduğu yerde Bahar'ın dönüşünü bekleyen işlevsiz birine dönüştürüldüğü hususuna katılıyorum. Sanırım artık daha fazla konu bulamadıkları için Arif'e bir kardeş yazalım dediler, oradan ne gibi saçmalıklar yumurtlayacaklar bakalım.

Tüp bebek konusunun daha fazla uzamamasına sevindim. Diziden ve senaryosundan beklentim o kadar düşük ki bu konuyu saçmalamadan kapatmış olmaları karşısında şaşkınım aslında. Umarım tekrar gündeme getirmek gibi bir saçmalık yapmazlar.

7. Beğenenler;
    elitay88 (08-02-19), zorlu ikili (08-02-19)

Durum:
    nemoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    .
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    134

Aldığı Beğeni: 186

Bahsedilme
    2 Mesaj

Alıntı siyah-beyaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.Bahar Piril'in cocuklarini kacirttigini anlayinca ustune yuruyor da ,cocuklarinin nerdeyse arabada ezileceklerini gorunce neden Sarp'in uzerine yurumuyor?
    2.Bir sorum da Kocovali ailesi bile Cukur'a dondu Bahar neden Tarlabasi'na donmuyor?
    Çok haklısınız. Bahar Sarp yüzünden kaçak göçek bir hayat yaşamalarını, üstelik de Sarp'ın yeni eşi ve çocuklarıyla beraber yaşamak zorunda kalmalarını çok kolay kanıksadı sanki. Sarp'a senin yüzünden başımıza ne işler açıldı diye en ufak bir tepki bile göstermiyor. Çocuklar günlerdir okula gitmiyor örneğin. Hadi Doruk daha küçük ama Nisan 2. sınıftaydı. Kendisi yeni işe girmişti. Her şeylerini bırakıp Sarp Efendi'nin esrarengiz işleri yüzünden kalkıp geldiler oraya. Saçma sapan bir ortamda günlerdir hapisler. Yetmezmiş gibi bir de kuma hayatı yaşıyor. Sarp gelip şu kim sen niye onu aradın diye hesap soruyor, böğürüyor falan...
    Çocuklar da öyle. Öldü zannettikleri babaları çıkıp geldi bir gece, hepsini aldı dağ başına götürdü. Sonra oraya üvey anneleri ve kardeşleri de geldi. Ve oradan ne zaman çıkabilecekleri, evlerine ve düzenlerine ne zaman dönebilecekleri meçhul. Ama Bahar hala "biz buradan ne zaman kurtulabileceğiz" demiyor. Üstelik orada dahi güvende değiller, çocuklar neredeyse ölüyordu. Ama Bahar her şeyi çok çabuk benimsemiş durumda. Sarp'a bu nedenle tepki göstermiyor, "biz buradan ne zaman çıkacağız?" diye merak edip öylesine sorar insan en azından.

9. Beğenenler;
    bhr94 (07-02-19), zorlu ikili (08-02-19)

Sayfa 4/37 İlkİlk 1234567814 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 26 kullanıcı var. (6 üye ve 20 konuk)

1. bhr94,
  2. zorlu ikili,
  3. asmuti,
  4. selen_123,
  5. eges,
  6. Yagmur Cemre

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri