Sayfa 200/200 İlkİlk ... 100150190196197198199200
998 sonuçtan 996 ile 998 arası

Konu: Karayılan (Arşiv 5)

Durum:
    laylaylomm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    İstanbul
    Konular
    2
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Forumdaşlarım çok güzel yazışıyorsunuz. Ben de yazıştığınız konuyla ilgili kendi görüşlerimi belirtmek istedim. Sizi kırmayı gözetmediğimi de belirtmek istedim.

Lostsoul, Şıranın doğumgününü anlamadım dün ne vardı diye düşünüyorum çok güldüm.

Matraka, senin yazdıklarında da katılmadığım yerler var. Bir kere yazdıklarında biraz çelişki görüyorum. Bir yazında hep Karayılan ve Elvan etrafında dönüyor ben tarihi olaylara da değinmesini istiyorum Şahin Bey’i, Klıç Ali Paşa’yı da göstersinler diye yazmıştın şimdi de Karayılan etrafında dönmüyor, iyi bir kahraman gibi gösterilmiyor tazında yazmışsın. Sen Karayılan ı kahraman olarak ön planda görmek istiyor musun, istemiyor musun anlamadım.

Diziyle ilgili eleştirilerinin bir kısmında haklısın Ama reyting cihazına sahip olanlar haklı yorumuna da katılmıyorum. Şıra ve Boro (lostsoul yazdığı için yazıyorum) gibi reyting alan dizileri izleyenlerin olmasına rağmen ve dergah sahnesindeki replikler olsun, özgünlüğü ve farklı bakış açısıyla dizilere yeni bir yaklaşım tarzı getirdiğini düşündüğüm bu diziyi izlememelerini dizinin hatası olarak görmüyor, kaç- kovala, üçgenler- dörtgenler ve ahlaksız teklif ve köşe yazarlarının da eleştirdiği gibi reyting uğruna uzun sürdürülen öpüşme ( karşısında maç olduğu için uzun süre sürdürülmüş ve istenilen etkiyi de reyting birinciliğiyle almıştır) sahneleri, konunun kendini tekrar etmesi, hatta biraz değiştirerek aynı sahnelerin yer almasının yarattığı bağımlılık olarak görüyorum.

Lostsoul, sana katılmadığım yerler de dizide çok iyi şeyler olduğu gibi eksikliklerin de olduğudur. Örneğin; Margos’un geçen bölümde mücadeleye katılımı davul, zurnayla (sen yazmıştın galiba) olmasa da daha etkileyici olmalıydı gerçi sen daha tam olarak katılmadığını düşünüyorsun bu da olabilir. Çatışma sahnelerinde de eksiklik var, bir sürü silah ateşleniyor ama ölen ya da yaralanan yok, oysaki diziyle ilgili çok figüran olacağı söylenmişti. Diğer gördüğüm bir eksiklik, Ermenilerin çetecilik yaptığıyla ilgili kısımların tam olarak konuyu 80 bölüme yaymaları ve birden konuyu tüketmemeleri adına girilmese de ufaktan değinilmeli ama değinildiğini fark etmedim. İyi Ermeniler var, her zaman için de her yerin iyisi ve kötüsü vardır ama bunların kötüleri sadece Levon mu( o da kötü gibi görünmüyor)? Korkarım Ermenilerin hepsini melek diye gökyüzüne çıkaracaklar. Bazı şeylerden üstü kapalı bahsedersin sonra sırasıyla zamana yayılarak devamı gelir. Tepeden inme bazı şeylerin oluşması veya hareketlilik adına yapılması beni hoşnut etmez. Bozan Ağa’dan söz ettikleri gibi onlardan da etmeliler. Tabi burada sen benim düşüncelerimden ayrılabilirsin saygı duyarım.
    Yani tarihi bir hikayenin kurgulama farkıyla zamansal olarak doğruyu takip etmemesi olabilir. Ama Karayılan gibi bir kahramanı tanıtacağız iddian olursa gerçeklik payı olmasını da beklerim.
    Senin de yazdığın gibi kişiler mükemmel değil, bu dizide değil ve farklı açılardan gelen eleştiriler de doğal.

Karayılan’ı başarı ölçüsünde de diğer dizilerden örnek verdim ama sadece kendiyle rakip olarak görüyorum ve bu yazdıklarımın da o açıdan algılanmasını istiyorum. En iyiyiz, daha da mükemmelliği yakalayabiliriz.

Bunun yanında senin de ve diğer arkadaşların da yazdığı gibi Karayılan çok güzellikleri de barındırıyor. Kadınların kahramanlıkların da anlatılmasını, bu vatan için sadece erkeklerin mücadele etmediğinin gösterilmesi, Karayılan’ın hatasız biri olarak gösterilmemesi ( her insan hata yapabilir), Mamo Ağa’nın bayrağımızı indirmeye çalışan kişiyi vurması, Mehmed’in korkimisiniz yoh! adlı çoşkulu konuşmaları, çok güzel bir şekilde atları dört nala koşturmaları (insanın ata binip mücadeleye katılası geliyor) dergah sahnesi gibi süper replikler, aşk mektubu (dolaylı olarak sevginin çok güzel bir ifadesi), konuşma ve gözlerdeki ifadedeki incelik ve samimiyet, savaşın sadece çatışmadan ibaret olmadığı protesto gibi olayların da yer aldığı sahneleri itibariyle… Ben bu sahnelerden çok etkileniyorum ve diziyi takip etmemdeki nedenim de bu özelikleridir.

Bu uzun yazımla başınızı çok ağrıttım.

Durum:
    dFKto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    x
    Konular
    3
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Dizinin yönetmenlerinin çektiği bir film olduğu için haber vermek istedim. 7.1.2008 pazartesi günü show tv'de Küçük Kıyamet adlı film var. Ben izlemiştim, farklı ve kaliteli bir yapım. Ekşi sözlükte hakkında güzel yazılar yazılmış. Sadece filmde çok az sayıda insan göründüğü için rahatsız olmuştum ki aynı sorun bu dizi için de dile getirilmişti. İlker Aksum da başrollerden birinde harikalar yaratıyor.

Durum:
    lostsoul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cezalı Üye
    Yer
    nothingness
    Konular
    2
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı laylaylomm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lostsoul, sana katılmadığım yerler de dizide çok iyi şeyler olduğu gibi eksikliklerin de olduğudur.
    Örneğin; Margos’un geçen bölümde mücadeleye katılımı davul, zurnayla (sen yazmıştın galiba) olmasa da daha etkileyici olmalıydı gerçi sen daha tam olarak katılmadığını düşünüyorsun bu da olabilir.
    Çatışma sahnelerinde de eksiklik var, bir sürü silah ateşleniyor ama ölen ya da yaralanan yok, oysaki diziyle ilgili çok figüran olacağı söylenmişti.
    Diğer gördüğüm bir eksiklik, Ermenilerin..
    Yani tarihi bir hikayenin kurgulama farkıyla zamansal olarak doğruyu takip etmemesi olabilir. Ama Karayılan gibi bir kahramanı tanıtacağız iddian olursa gerçeklik payı olmasını da beklerim.
    boynum fena tutuk çok zor şartlar altında size laf yetiştirdiğimi belirtiyim acıtasyon yapıyım biraz:)
    laylamlomcum şıra boza nın patenti saolsun yılmazerdoğana ait:) bende çok gülüyorum.. bindirbir geceye güldüüm gibi:)

eksikleri var anlatamıyor gibi nedenlerle izlenmediğine inanmıyorum.. bu kadar eksiğe hataya duyarlı izleyiciler değiliz.. izlediğimiz dizlerden belli.. hangisi özgün hangisi doğru dürüst ne anlatıyor.. çalıntı replikler karakterlerle oluşmuş dizicikler.. karayılan ise özgün olmasıyla bile ayrılıyor.. yazım kalitesiyle çok çok farklı bi yerde.. benim için asl olan yazımgücüdür.. dizide bu yönüyle tatmin edici..
    bu demek değil ki dizide eksiklikler yok.. var ewet ama izleyicinin yok bunun eksikleri var ben izlemem diyeceği türden yada büyüklükte değil.. zaten böyle eksik görüp vazgeçebilen bi profili yok bana göre izleyicinin..

laylaylom.. margosun katılımının margosvari sakin oluşu.. yada daha gösterişli oluşu.. bu yazanın tercihi.. sen sevmemişsin ama ben beğendim.. ban daha gerçek daha doğal geldi.. birde margostan bi yanlış beklemiyorum kesinlikle tam anlamıyla katıldığınden çok eminim..

ermeni çeteleri yada ermeniler konusunda.. ermeni çete saldırılarını işliyceklerini düşünüyorum tabiki.. ama kurgu dedğimiz olay var ya.. buna dayanıyor bence henüz gösterilmemesi.. zemin oluşturuyorlar fransız ve de hatta abd etkisi ermenilerin kendi içindeki psikoloji yansıtıldı şu zamana dek.. şimdi bazı şeyleri anlamak çok daha kolay olacak bence..
    fakat burda daha yazmaya başladığımın ilkgünlerinde şu tespiti yapmıştım ben ki filmdeki ermenilerin hepsi çok sempatik.. bu gerçek mi gerçekten diye.. yahu anuş anneye bayılıyorum.. margosa öle.. bi işaret juliet gördük oda hoş bişiy.. hatta şimdi şaşıracaksınız yahu ben julietin abisini bile sevdim iyi mi.. komik biri.. ondan beklenmeyen laflar ediyo.. konuşması tavırları sempatik.. sona desen filmde idealize edilmiş tek karakter gibi duruyor.. sevilesi belki ama ben iyce koptum ondan.. ama sonuç itibariyle oda vatansever bi ermeni.. buna elbetteki benimde itirazım var.. ben tanıdığım hikayesiyle özdeşleştiğim kişilerin arkadan vurmasını işbirlikçi olmasını görmeyi isterdim.. böylesi durumu çok daha etkileyici olarak gözler önüne sererdi.. ama görünen o ki kahramalarımız hep bizden.. e peky kim değil.. tanımadığım bilmediğim kilise cemaatinden birileri.. buda etkileyici gelmiyor bana..
    ancak şöyle bakıldığında güzel bi yan görebiliyorum ki.. sulh çağrısında da gördüğümüz üzre adamların tındığı yok bu çağrıyı.. duruma genel bakış açısı doğru verilmiş.. yalnız bizim sevdiğimiz karakterler onlar arasındaki istisnalar.. böyle de bakılabilir..

çatışma sahnelerinin etkileyiciliği yönetmenle alkalı bişiy.. bu konuda en iyi çatışma sahnelerini kim çeker bilmiyorum.. onlarla da işbirliği yapılabilir.. bu çekimlerde holiwudvari bi çarpışma mükemmelliyeti beklemiyorum ben:)

dizi olmasına karşın tarhin aslında hiçte azımsanmıycak bi ağırlıkta ve gerçeklikte yansıtılmaya çalışıldığını düşünüyorum.. yahu en güvenilir belgesellere imza atan bbc belgesellerinden birinde bizim kırım savaşını anlatıyorlar sözde.. baksan tek bi osmanlı askerinin tek bi başarısını göremezsin.. savaşta yok gibiler.. adamlar kendilerini korkunç yüceltmiş.. yani belgesel dimy belgelere dayanır.. yok osmanlı türk yok içinde.. bu bi tv dizisi çok ağırca eleştiriyi haketmiyor bu yönde bana göre..
    Konu lostsoul tarafından (05-01-08 Saat 20:12 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri