Sayfa 53/53 İlkİlk ... 3434950515253
264 sonuçtan 261 ile 264 arası

Konu: Okuma Şenliği Yorum ve Sohbet

Durum:
    Şah-Rû - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Editör
    Yer
    İstanbul
    Konular
    81
    Verdiği Beğeni
    847

Aldığı Beğeni: 228

Bahsedilme
    15 Mesaj

Standart Cevap: Okuma Şenliği Yorum ve Sohbet

Alıntı endemikbitki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaşım kaç olursa olsun Harry Potter'la büyümüş biri olarak gönülden bağlıyım seriye. Kesinlikle basit bir çocuk serisi olduğunu düşünmüyorum. J.K.Rowling muhteşem bir yazar. Seriyi nasıl ilmek ilmek ördüğünü fark etmemek mümkün değil. İlk kitaptaki basit bir ayrıntı son kitapta ortaya çıkabiliyor. Hayran olmamak elde değil. Benim bu temadaki okuma yolculuğum bu şekildeydi.
    Özellikle bu kısma katılıyorum. Finali başta olmak üzere eleştirilebilecek pek çok noktası var ama kesinlikle ilmek ilmek örülmüş ve kendine özgü bir evren yaratmış olduğu için edebiyat tarihine geçmiş bir seri. Hoş benim için sırf Severus Snape karakterinin varlığı bile seriyi özel yapmaya yeter.

Benim Kadın Yazar okumalarım planladığım şekilde oldu. Maalesef üzerine ekleyemedim, iş açısından feci yoğun bir aydı.

Mina Urgan'ın Bir Dinozorun Anıları kitabını uzun yıllardan sonra tekrar okumak iyi geldi, çoğu yeri unutmuşum. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, hem Türk edebiyatının hem de Türk siyasetinin müthiş isimlerinin yer aldığı hayatına imrenmemek elde değil. Anıların sırasız şekilde aktığı, laf lafı açıyor tarzındaki anlatımıyla yer yer eğlenceli yer yer öğretici hatta yer yer azarlayıcı ama gayet sürükleyici bir otobiyografi. Aslında sadece otobiyografik bir eser değil, Cumhuriyetimizin ilk dönemlerinin de bir belgesi niteliğinde. Gerçekten ilham verici bir insan. Özellikle öğretmenliğe olan tutkusu çok etkileyici. Beni en şaşırtan nokta ise Zülfü Livaneli’nin Serenad romanını okuduğumda beni adeta çarpan Struma’nın aslında Mina Urgan’ın anılarında geçiyor olması. Bunu nasıl unutabildiğime cidden hayret ettim. Bu da bazı eserleri hayatın ilerleyen yıllarında tekrar okumanın gerekliliğine güzel bir örnek olsa gerek.

Virginia Woolf'un Kendine Ait Bir Oda'sı bütün kadınların okuması gereken bir eser. Çok da uzak olmayan bu dönemde kadının sadece edebiyat dünyasındaki değil genel olarak toplumdaki yeri oldukça düşündürücü. Bu yüzden kadınların, erkek egemen toplum ve sanat/edebiyat dünyasındaki mücadeleleri çok değerli. Ne kadar feminist yazımın bir ürünü kabul edilse de aslında kendine ait bir oda sahibi olmak; evrensel olarak kendi ayakları üstünde durup üretebilmeyi simgeliyor.
    “Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!"

Bonnie Marson'un Schubert'le Yaşamak romanını nispeten daha yakın bir zamanda okumuşluğum var. Fantastik bir fikre sahip olsa da garip bir şekilde gayet gerçekçi yazılmış bir eser. Yani sanırım 19. yüzyıldan bir ruh gelip bedeninize yerleşse ancak böyle ifade edilebilirdi. Ayrıca kitabın sonundaki yazarın samimi paylaşımı da hayata dair güzel bir meydan okuma aslında. "Neden korkayım ki? Ben bu işi daha önce hiç yapmadım."
    Kitabı bitirdikten sonra böyle bir tecrübe ister miydim diye kendime sormuştum, fikrim değişmemiş. Yani belki belirli bir süre olmak kaydıyla dünyayı Osman Hamdi Bey'in gözlerinden görmek hoş olabilirdi.

Mayıs tematik okuma etkinliğimiz böylece sona ermiş oldu. Şimdi önümüzdeki rehavetli yaz ayları için nasıl bir tema belirleyelim? Fikirleri görelim bakalım. (Bu sefer gelen fikirlerden birine oy verip hazıra konacağım )
    Konu Şah-Rû tarafından (01-06-19 Saat 18:45 ) değiştirilmiştir.
    Yarım somunun var mı, bir de ufak evin
    Kimsenin kulu kölesi değil misin?
    Kimsenin sırtından geçindiğin de yok ya
    Keyfine bak en hoş dünyası olan sensin...
    ÖMER HAYYAM

2. Beğenenler;
    lavinya (02-06-19), Sinem (01-06-19)

Durum:
    Sinem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Editör
    Yer
    Ankara
    Konular
    18
    Verdiği Beğeni
    314

Aldığı Beğeni: 202

Bahsedilme
    19 Mesaj

Ben önerimi 3 kategoriye ayırıyorum. : D

1. Kategori yapı kredi ya da iş bankası kültür yayınlarının bir kitabı?
    2. Kategori son 10 yılda yayımlanmış bir kitap?
    3. Kategori kapağında insan figürü olmayan herhangi bir kitap?

4. Beğenenler;
    lavinya (02-06-19), SELVERR (02-06-19), Şah-Rû (02-06-19)

Durum:
    lavinya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Süper Moderatör
    Yer
    Ankara
    Konular
    22
    Verdiği Beğeni
    2,862

Aldığı Beğeni: 1,769

Bahsedilme
    29 Mesaj

Alıntı Sinem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben önerimi 3 kategoriye ayırıyorum. : D

1. Kategori yapı kredi ya da iş bankası kültür yayınlarının bir kitabı?
    2. Kategori son 10 yılda yayımlanmış bir kitap?
    3. Kategori kapağında insan figürü olmayan herhangi bir kitap?
    Güzel İki tane öneri de ben ekliyorum.

Hiç kitabını okumadığınız bir yazardan
    Külliyatını okumayı istediğiniz bir yazardan

6. Beğenenler;
    SELVERR (02-06-19), Şah-Rû (02-06-19)

Durum:
    SELVERR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    Kütahya
    Konular
    4
    Verdiği Beğeni
    1,028

Aldığı Beğeni: 1,753

Bahsedilme
    5 Mesaj

Yapı kredi iş bankası yayınlarının bir kitabı

veya külliyatını okumak istediğiniz bir yazardan kategorilerine oy veriyorum ben
    Sevgili kalbim. Neden hala apartman boşluğunun gün ışığı görmeyen penceresinde kuş sesleri beklersin

8. Beğenenler;
    Şah-Rû (09-06-19)

Sayfa 53/53 İlkİlk ... 3434950515253

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri