Sayfa 38/99 İlkİlk ... 283435363738394041424888 ... SonSon
492 sonuçtan 186 ile 190 arası

Konu: Kızım - Bölüm Yorumları

Durum:
    Rosallix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    Let me fall...
    Konular
    2
    Verdiği Beğeni
    16

Aldığı Beğeni: 128

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Cevap: Kızım

Internette bugun biraz Niemann-Pick hastaligi hakkinda okudum, youtube'da videolar izledim. Izledikce dusundugumden cok daha agir bir hastalik oldugunu gordum. Yalniz bu hastalik kendi icinde de tip A, tip B ve tip C diye ayriliyor. Doktordan hic duymadik Oyku'nun hastaliginin hangi tip oldugunu. Su radde de hastaligi biraz daha acmalari, biraz daha hakkinda bilgi vermeleri gerekiyor oysa. Oyku'nunki tahminim tip C oldugu. Tip C hastaligi olanlar genelde ilkokul doneminde belirtilerini gormeye baslarlarmis. Oyku'de gorulen belirtiler su an unutkanlik ve sinirsel sistemde sapmalar. Elinde his kaybi yasiyor ve ayakta dengesini korumakta zorlaniyor. Madem bu hastaligi isliyorlar o zaman tam anlamiyla okuyup arastirmalarini, senaryoya da bu sekilde yansitmalarini isterim. Benim okudugum kadariyla gordugum ve ilerde muhtemelen Oyku'de gorecegimiz belirtiler:

- asagi ve yukari bakarken zorlanma, hastaligin ilerlemesiyla saga sola bakmada da zorlanma.
    - vucut hareketlerini degistirmede zorlanma, herhangi bir harekette kaslari oynatamama ve vucudun o sekilde bir sure kalmasi (mesela elin yumruk gibi yapilip acilamamasi).
    - Spastik kasilmalar.
    - Konusmada zorlanma.
    - Yemede zorlanma. Giderek agiz kaslarinin hareket ettirilememesi ve yemekleri cigneyememe.
    - Cignemede gucluk dolayisiyla agizdaki tukurugu yutamama durumu.
    - Mide yanmasi, mideden agiza gelen asit.
    - Asiri hassas olma durumu. Sese ve gurultuye karsi tepki verilmesi. Duygusal degisimler yuzunden halusinasyon gorebiliyor hasta.
    - Epilepsi krizleri basgosterebilir.
    - Uykuda dalmada zorlanma.
    - Nefes almada zorlanma.

Turkce sitelerde cok az bilgi var ve hastaliginda tedavisi oldugu yaziyor oysa Niemann-Pick hastaliginin hala bir tedavisi bulunmamakta. Ingilizce sitelerde daha fazla aciklayici bilgi bulunabiliyor. Bu hastaligi tam olarak saptamakta cok zor. Internette 3 4 yil doktor doktor gezenlerin oldugunu okudum. Dizide Oyku'ye deri testi yapilmadi ama bu hastalik deri testi yapilamadan bulunamiyor. Bu hastalik ile belirli bir yasa gelenlerde var fakat gordugum bu hastalik insanlari yataga veya tekerlekli sandalyeye mahkum ediyor. En sonunda bitkisel hayata giriyor cocuklar.

Bana gore cok daha guzel ve ozel olacak sahneler bazi karakterler yuzunden heba ediliyor. Bu hastalikta kullanilan ilaclarda oyle eczanede en on raflarda satilmaz. Orasi asiri sacmaydi. Dahasi bu hastalikta kullanilan ilaclar zaten Niemann-Pick hastaligi icin degil onun belirtilerini azaltmak icin kullanilan ilaclar. Epilepsiyi onleyici veya mide enzimini hizlandirici ilaclar gibi. Demir'e bir yerlerden miras kalirsa belki o ilaclarin parasini odeyebilir cunku 1500tl ile bitmiyor. Bazi yerlerde ilik naklinin bir nebze hastaligin ilerlemesini yavaslattigini yaziyor. Belki Asu burda devreye girebilir. Karakterde bir ise yaramis olur.

2. Beğenenler;
    A.Konak (18-11-18), deren1970 (19-11-18), Urfatokat15 (18-11-18)

Durum:
    bhr94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    106

Aldığı Beğeni: 324

Bahsedilme
    0 Mesaj

Bugün çok yorum yazdım buraya ama, aklıma gelmişken şunu da yazayım dedim. Uğur ilk bölümde Demir'e bırakmam seni, sen bana babamdan kaldın diyor. Uğur-Demir cephesinde de bir hikaye var belli ki, ama ya senarist yazmaktan vazgeçti ya da sonradan işleyecek. Uğur'un babası da Demir ve Uğur gibi kötü işlerde aktifti de bir tek zavallı Hacı nine mi bihaber her şeyden. Ya da Uğuur'un babası, Demir'i koruyup kolladı mı acaba? Flashbacklerde Demir-Cemal-Asu görüyoruz hep. Bence birara Uğur'a da değinmeliler. On beş yıllık arkadaşım gibi laflar etmişlerdi. Demek ki 20li yaşlarda tanışmış bunlar, yani kurumdan ayrılınca. Bakalım işlenecek mi?

4. Beğenenler;
    deren1970 (19-11-18), Urfatokat15 (18-11-18)

Durum:
    Urfatokat15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    Ş.Urfa
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    2,940

Aldığı Beğeni: 817

Bahsedilme
    1 Mesaj

Alıntı Rosallix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Internette bugun biraz Niemann-Pick hastaligi hakkinda okudum, youtube'da videolar izledim. Izledikce dusundugumden cok daha agir bir hastalik oldugunu gordum. Yalniz bu hastalik kendi icinde de tip A, tip B ve tip C diye ayriliyor. Doktordan hic duymadik Oyku'nun hastaliginin hangi tip oldugunu. Su radde de hastaligi biraz daha acmalari, biraz daha hakkinda bilgi vermeleri gerekiyor oysa. Oyku'nunki tahminim tip C oldugu. Tip C hastaligi olanlar genelde ilkokul doneminde belirtilerini gormeye baslarlarmis. Oyku'de gorulen belirtiler su an unutkanlik ve sinirsel sistemde sapmalar. Elinde his kaybi yasiyor ve ayakta dengesini korumakta zorlaniyor. Madem bu hastaligi isliyorlar o zaman tam anlamiyla okuyup arastirmalarini, senaryoya da bu sekilde yansitmalarini isterim. Benim okudugum kadariyla gordugum ve ilerde muhtemelen Oyku'de gorecegimiz belirtiler:

- asagi ve yukari bakarken zorlanma, hastaligin ilerlemesiyla saga sola bakmada da zorlanma.
    - vucut hareketlerini degistirmede zorlanma, herhangi bir harekette kaslari oynatamama ve vucudun o sekilde bir sure kalmasi (mesela elin yumruk gibi yapilip acilamamasi).
    - Spastik kasilmalar.
    - Konusmada zorlanma.
    - Yemede zorlanma. Giderek agiz kaslarinin hareket ettirilememesi ve yemekleri cigneyememe.
    - Cignemede gucluk dolayisiyla agizdaki tukurugu yutamama durumu.
    - Mide yanmasi, mideden agiza gelen asit.
    - Asiri hassas olma durumu. Sese ve gurultuye karsi tepki verilmesi. Duygusal degisimler yuzunden halusinasyon gorebiliyor hasta.
    - Epilepsi krizleri basgosterebilir.
    - Uykuda dalmada zorlanma.
    - Nefes almada zorlanma.

Turkce sitelerde cok az bilgi var ve hastaliginda tedavisi oldugu yaziyor oysa Niemann-Pick hastaliginin hala bir tedavisi bulunmamakta. Ingilizce sitelerde daha fazla aciklayici bilgi bulunabiliyor. Bu hastaligi tam olarak saptamakta cok zor. Internette 3 4 yil doktor doktor gezenlerin oldugunu okudum. Dizide Oyku'ye deri testi yapilmadi ama bu hastalik deri testi yapilamadan bulunamiyor. Bu hastalik ile belirli bir yasa gelenlerde var fakat gordugum bu hastalik insanlari yataga veya tekerlekli sandalyeye mahkum ediyor. En sonunda bitkisel hayata giriyor cocuklar.

Bana gore cok daha guzel ve ozel olacak sahneler bazi karakterler yuzunden heba ediliyor. Bu hastalikta kullanilan ilaclarda oyle eczanede en on raflarda satilmaz. Orasi asiri sacmaydi. Dahasi bu hastalikta kullanilan ilaclar zaten Niemann-Pick hastaligi icin degil onun belirtilerini azaltmak icin kullanilan ilaclar. Epilepsiyi onleyici veya mide enzimini hizlandirici ilaclar gibi. Demir'e bir yerlerden miras kalirsa belki o ilaclarin parasini odeyebilir cunku 1500tl ile bitmiyor. Bazi yerlerde ilik naklinin bir nebze hastaligin ilerlemesini yavaslattigini yaziyor. Belki Asu burda devreye girebilir. Karakterde bir ise yaramis olur.
    Bende merak ettim ve baktım netten ama sizin gibi detaylı araştırma yapmadım sadece bir sitede okudum
    Demir de bu bölüm hastalığı araştırıyordu netten dikkat ettiniz mi bilmiyorum ve TipC yi okuyordu
    Bir de yanlışım varsa duzeltin benim okuduğum sitede unutkanlık hatırlayamama yazmıyordu acaba ben mi bulamadım yoksa bir çelişki mi var?
    Ayrıca birtane ilaç adı görmüştüm bu hastalık için bulunduğu yazıyordu yani tamamen umutsuz vaka olmadığı ama hastalığın hangi tipi için geçerli onu bilmiyorum
    [SIGPIC]Arnav&Kushi[/SIGPIC]

"ALLAHIM HER İŞİMDE SANA TEVEKKÜL EDİYORUM"

6. Beğenenler;
    deren1970 (19-11-18), symylmz (20-11-18)

Durum:
    enivicivokke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    33

Aldığı Beğeni: 22

Bahsedilme
    0 Mesaj

Kızım dizisini başından beri izliyorum ve demir öykü baba kız ilişkisini bayılarak izliyorum. İkisi de harikalar oyunculuklarına hiçbir şey diyemem bu dizinin ömrü uzun olsun istiyorum orijinaline göre kısa sürmesin ben çok alıştım Demir öyküye bol Demir öykü izleyelim istiyorum. Bu hafta candanın kaçamak haline kızdım sürekli nasılsın iyi misin iyiyim replikleriyle geçti. Asu ya Cemal'e uyuz oluyorum Asu baba kızın arasına girecek kesin kaçıracak kızı Cemal'e götürecek Demir'e karşı kullanacak Allah bilir Demir hapise düşecek bilmiyorum neler olacak gelecek haftayı merak ediyorum sabırsızlıkla.
    öykünün hastalığının tedavisi bu dizi için olsun lütfen.

8. Beğenenler;
    deren1970 (19-11-18)

Durum:
    A.Konak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetici
    Yer
    Poyraz Karayel
    Konular
    1526
    Verdiği Beğeni
    167

Aldığı Beğeni: 608

Bahsedilme
    33 Mesaj

Ya fragman çok iyi değil mi? Asu'nun hiç uzatmadan, tehdide başvurmadan bodoslama bir şekilde Öykü'ye "ben senin annenim" demesi. Bu dizinin bu özelliğini seviyorum. Demir'in Mertcan kıskançlığına da ayrıca bayılıyorum. Kendine rakip görüyor resmen. Haklı ama Mertcan da pek yakışıklı maşallah.

Bakalım Öykü ne tepki verecek? Demir kovmaktan beter edecek mi? Yeni evlerinde biraz huzurlu izleseydik onları sonra patlasaydı bu olay.

10. Beğenenler;
    bhr94 (18-11-18), deren1970 (19-11-18), enivicivokke (18-11-18), GoodMood (18-11-18), Urfatokat15 (19-11-18)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri