Sayfa 101/198 İlkİlk ... 5191979899100101102103104105111151 ... SonSon
989 sonuçtan 501 ile 505 arası

Konu: Lost - Spoiler

 1. #501
  Durum:
  Çevrimdışı
  durgundon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Oyuncu
  Üyelik tarihi
  10.11.2008
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  1,200
  Konular
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 19

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Alıntı alyaria Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Mısır heykelini görünce bende kendimce bir yorum getireyim dedim.
  Öncelikle heykelin hangi tanrıya ait olduğunu tam olarak kestiremedim ama ankh sembolü ( Heykelin elinde tuttuğu) mısır mitelojosinde çoğunlukla İris'in taşıdığı bir semboldür. Üstelik İris yarı hayvanımsı bir tanrıçadır. Boynuzları olan ve başında tahtı bulunan bir tanrıça olarak tasvir edilir.

  İsis çok az bildiğim mısır tanrıları içinde osirisin hem kardeşi hem karısı olarak gösteriliyor. Osirisin diğer kardeşi Seth sürekli mücadele vermesine rağmen Osirisi yenemiyor ama hiç vazgeçmiyor. Mısır üzerinde ebedi bir hükümdarlık mücadelesi oluyor. Tıpkı ada üzerinde olan hükmetme mücadelesi gibi. Seth iktidar için osiris’i öldürüyor. Ancak kocasının ölümüne çok üzülen İsis ve oğlu Horus onu büyülerle canlandırıyor . Osiris tekrar diriliyor .
  Tıpkı John Locke gibi…

  Ancak Seth vazgeçmiyor ve düzen bozan ekibiyle birlikte Osiris’i oyuna getirip bir sandığa hapsediyor . Tıpkı Ben’in John Locke’u “ölmelisin” diye kandırarak , öldürüp tabuta koyması gibi..

  Seth garantiye almak için sandığın üzerine kurşun döktürüyor. John Locke’da final bölümünde metal bir sandıkta çıkıyor karşımıza…

  İsis kocasının sandığını buluyor ve saklıyor. Fakat tesadüfen Seth sandığı yine buluyor ve osirisi 14 parçaya ayırarak her bir parçayı bir yere gömdürüyor. İsis tekrar yollara düşüyor osiris’in her bir parçasını bulup, bulduğu yere tapınaklar inşa ettiriyor.

  Dizinin finalinde gördüğümüz heykel ve altındaki tapınak İsis’in yaptırdığı tapınaklardan biri olabilir.

  Seth bu kez tahtı kaptırdığı Osirisin oğlu Horus’a nefret duymaya başlıyor. Yeni bir iktidar mücadelesi başlıyor.

  Bölüm başındaki siyahlı adamın Horus’un tasviri olduğunu düşünebiliriz mısır mitolojisinden yola çıkarsak...

  Nedense iyi tarafın o olduğu gibi bir his var içimde. Lost yapımcıları bizi ters köşe yapmayı da seviyor zaten. Siyahlı adam iyi adam olabilir..

  Jacob ise kötü amca Seth gibi geliyor bana. Black Rock tayfasıda Seth’in Osiris’i öldürmek üzere kandırdığı düzen bozucu yandaşları sanki. Horus’un, yani siyahlı adamın Black Rock adaya gelirken kurulu düzenin bozulmasından rahatsız olduğunu konuşmalarından anlıyoruz. Horus Mısır’da düzene çok önem verirmiş. Bu yeni gelenlerin yakıp , yıkacak kişiler olduğunu söylüyor ve bunun hep böyle devam ettiğini anlatıyor. Mısır’ın düzen bozucuları, Black Rock’un düzen bozucuları , dharma’nın düzenini bozan otherslar ve adaya son olarak uçak kazasında düşüp ada düzenini bozan kazazedelerimiz gibi…

  Ayrıca Horus , Seth ( Jacob ) babasını öldürdüğü için onu öldürüp intikamını almak istiyor ki “ seni öldürmeyi ne kadar istediğimi biliyorsun değil mi” diyor. Seth (Jacob) ise “burada olacağım” diyor. Çünkü o hesaplaşmanın eninde sonunda yaşanacağını biliyor. Osiris ölüp diriliyor ve tanrı oluyor. Ancak öldüren değil yargılayan bir tanrı olduğu için Seth'i öldüremiyor. Çünkü bu görev onun görevi değil.Seth ise osiris artık tanrı olduğu için onu öldüremiyor. Seth'i başka bir canlının öldürmesi gerekiyor... Horus.. gibi. Tıpkı John Locke'un Jacob'u öldürememe ve başkasına yaptırma sebebi gibi.

  Osiris tahtını oğlu Horus'a bıraktığında Seth bu kez onunla mücadeleye girişiyor.Bu iktidar mücadelesi sürüp gidiyor ve Seth kazandığını sandığı anda hep yeniliyor. Horus tarafından öldürülüyor..Bu düzen başka bedenlerde devam edip duruyor.…
  Bir satranç gibi hamleler yapılıyor ancak sonuç hiç değişmiyor. Ebedi bir savaş gibi…


  Dharma zamanlarında da adayı üzerinde hakimiyet istenen toprak parçası olarak düşünebiliriz yine... Hakimiyet kavgası bu kez Jacob’un ve koruyucuları olan otherslar ile Dharma’nın düzen sağlayan kişisi “Horacearasında geçiyor bu kez.. Horace isminin boş yere seçilmediğini düşünüyorum. Horace ve Horus okunuş olarak neredeyse aynı iki ad…

  Horace ve ekibi bir şekilde Jacob’u (Seth’i) yine yenmiştir ama yine ruhu serbesttir. Mısır mitolojisinde beden ve ruh , insanı oluşturan iki kavram olarak görülür ve beden ölse de ruhun yaşadığına ve tekrar tekrar beden bulduğuna yani doğduğuna inanılır. Bu ruh blacksmoke olarak bildiğimiz ruhtur. Yani bence Jacob aynı zamanda blacksmoke’dur…

  Blacksmoke (Seth) Yemi ve Alex gibi ölülerin bedenini kullanabilmektedir , muhtemelen 2007 yılında ve 1845 yılında göründüğü hali de ölü bir bedendir. Ama o kendine ait bir bedende , bir bebekte yeniden doğmak istemektedir. Horace blacksmoke’u dharma bebeklerinden uzak tutmak için güvenlikli bölgeyi inşa etmiştir. Bununla birlikte otherslar ve kazazedelerimiz hidrojen bombasını patlattıklarında radyasyon etkisi ile hem dharma hemde others kadınlarının hamile kalma veya bebeği canlı doğurma şansları kalmamıştır. Otherslar dharma'yı yakıp yıkar ve kendileri mekanına yerleşirler ama Seth ( Jacob, Blacksmoke) kendine yeni bir beden bulamaz.

  Hain Benjamin hayatını kurtaran Seth( Jacob)’a borcunu ödemek için Seth’in sadık hizmetkarı Richard’ı Juliet’e gönderir. Çünkü Juliet yoktan bir bebek yaratmıştır hasta kızkardeşinin bedeninde. Ben ve Richard’ın isteği de hasta kadınlarının iyileşmesi ve Blacksmoke için bir beden doğurmasıdır. Ancak Juliet çözüm bulamaz. Kadınlar doğurmadan ölmektedir.Bu sebeple blacksmoke ölü bedenlerde dolaşıp durmaktadır. Blacksmoke ancak ada dışından gelen bir bebekle yeniden doğabilecektir.. Bu yüzden otherslar Aaron'u çok istemiştir..

  Gelelim John’a…Sürekli tabut içindeki John mısır inanışına göre tabuta hapsedilmiş Osirisin yakın zamanımızdaki tasviri olabilir. Üstelik oyuna getirilerek öldürüyor. Adam habire tabut içinde. Ve direkt olarak Jacob’u yani Seth’i öldürtmeyi planlıyor.

  Neden kendisi değil de yönlendirerek öldürmeyi seçiyor?

  Çünkü dediğim gibi Osiris ölüp yeniden dirilen bir tanrıydı ve ölen insanlar Osiris’in arşına getirilirdi. Osiris öldüren değil yargılayan bir tanrıydı. Bu yüzden Jacob yani Seth’i öldüremiyordu. Çünkü onun görevi değildi. Seth’i ancak başka biri öldürebilirdi. Yeni Horus olacak kişi... Osiris yani John Locke Seth'i kendi silahıyla vurdu..

  Lider olamadığı için hırslanan , Jacob'un iyileştirici korumasına rağmen kanser olan ve inancı sarsılan Benjamin Linus'la ... Benjamin Jacob'a sadakatle itaat etti ve karşılığında hiç bir şey göremedi. Kızı öldürüldü, lider olamadı, kanser oldu. Ömrünü adada geçirdi.. ama eline geçen koca bir sıfır.. John Locke'un Seth'e karşı kullanabileceği daha sağlam birisi olabilir mi?

  Büyük ihtimalle alakasız ama paylaşmak istedim... Hayal gücüm kuvvetlidir:)

  Ben bi gidip kafamdan aşağı soğuk su dökeyim:)
  Gayet güzel anlatmıssın. Diyorum bu yaz en azından mısır mitolojisi ile ilgili kitap okumak lazım.

  Doğum konusu açılmışken Eloisenin hamile olduğunu gördük. Ama bu bebeğin Faraday olduğu düşünülüyor. Ama bu bebek faraday olmayabilir. Bu bebek hiç doğmamış olabilir. Çünkü eğer bomba patlamışsa yada manyetizimden dolayı kadınların çoçuk doğurmama nedenlerin ilk kurbanı ELOİSE olabilir. Ben Eloise faraday piano çalarken gitti ve onun bilimle uğraşması gerektiğini söyledi. sanki bu olay bana 77de olmuş gibi geldi.

 2. #502
  Durum:
  Çevrimdışı
  barbii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetmen
  Üyelik tarihi
  24.12.2005
  Yer
  DerinliklerdeAlSel♥
  Mesajlar
  4,029
  Konular
  1
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Herkese selam,aslında yorumumu dün yapıcaktım ama kelimeleri tam toparlayamadım,şimdi başlıyorum

  Bölümün ilk 5 dakikası oldukça sürükleyiciydi,en sonunda Heykel'in altında yatan şeyin ne olduğunu görmüş olduk,Jackop ve yaşadığı yer.Aslında Jackop bende çok hayal kırıklığı yaratmadı,Lostielerden biri çıksaydı yaşardım.Sadece biraz daha yaşlı,daha mitolojik,daha dinsel ve daha farklı birini beklerdim ama olsun,tabiki de ölmediğini düşünüyorum,onun adada yaşadığı zamanları elbette göstericekler.Zaten giyimlerine dikkat ederseniz Jackop beyaz,Diğer meçhul şahı(karaduman) siyah giyinmişti.Yani siyah ve beyazın savaşı başlayacak savaş bence.Hatırlarsanız bu siyah ve beyaz kavramları ilk John Locke Walt'a dama taşlarının hikayesini anlatıp,ona bir sır vermişti ve daha sonra Jack'te gördük.Lost yazısınında siyah yerine beyaz tabanlı bitmesi,dizinin gidişatını göstermekte..

  Richard'ın neden yaşlanmadığını öğrenmiş olduk,aslında Jackop fb'ler de tüm Lostielere dokunmuştu,mucizevi bir el gibi kendisi,belkide o uçak kazasından bizimkilerin kurtulması bu sebeptendir.Sonunda hele ki bıçak darbesiyle ölmesi tabi ki inandırıcı değildi,biliyorum ki beden aynı değildi.

  John'un davranışlarında farklılık olduğu,normalde bu kadar kararlı ve kendine güvenen birisi değildi,ölü olduğunu görmüş olduk.Aslında o da bir anlamda bu savaş için kandırılmış ya da harcanmış bir kurbandı.İlina ve Jackop bağlantısı da enteresandı.

  Bomba sesini duymadık,sadece parlamayı gördük,düşünceme göre bizimkiler blackrock zamanına doğru gidebilirler,bu nedenle bize herşeyi aslında en başından anlatma fırsatları doğmuş olur.


  Çiftlere gelince,bence bu bölüm gerçek çiftler tamamen ortaya çıkmıştır.Jack her zaman Kate'e aşıktı ama bu bölüm bambaşkaydı.Ona her bakışında aşk vardı,ama yapması gereken şeyden vazgeçmedi,belki sebeb Kate diye gösterildi ama Claire ve diğer ölüler için,aslında herkes için yapmak istediğini daha önce söylemişti.Kate'in Jack'e bomba atılırken son bakışı çok anlamlıydı.Kate'de bence duygularını tamamen belli etti ve daha öncede,şimdi de Jack'in yanında oldu.Neden Jate'in benim için en özel çift olduğunu her zaman daha da iyi anlıyorum.Suliet çifti için söyliycek laf bulamıyorum,o veda sahnesi,birbirlerine bakışları,lafları,ellerin ayrılamaması çok acıklıydı.Josh ve Liz döktürmüşlerdi.Kesinlikle aradaki sevgi çok büyüktü ama Juli'nin geri dönüceğini hepimiz biliyoruz.Umarım bu iki özel çifti hiç bozmazlar.


  +Son olarak,darkufo'da yayınlanan göz sahnesine baktım Jack'in gözleri gibiydi,sanırım doğrulanmış,kirpik analizine kadar yapmışlar:) Lost 5.sezon finaliyle tavan yapmıştır gözümde yine ve 8 ayın nasıl geçiceği hakkında hiç bir fikrim yok.

 3. #503
  Durum:
  Çevrimdışı
  forever jate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Oyuncu
  Üyelik tarihi
  10.06.2008
  Yer
  SNBH
  Mesajlar
  1,653
  Konular
  3
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Bölüm çok güzeldi.Juliet'e çok üzüldüm ama ölmediğini düşünüyorum.Denildiği gibi o ölse orada bulunan herkes ölürdü.Zaten şok ölüm Jacob'unkiydi.Kristin de önümüzdeki sezon görebiliriz dedi.O yüzden endişelenmeye gerek yok bence.:img-grin2

  Alıntı durgundon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bize yapımcılar Skate ve jate üçgeninin 6. sezona kadar devam edeceğini söylemişlerdi. 11. bölümde Kate'nin Sawyer hakkındaki düşüncelerini öğrenince şaşırmıştım. Neden bu kadar erken yanıtladılar diye. Bunun nedeni Jackin bombayı patlatması için neden yaratmakmış. Senaristlerin bu nedenle Jacke bomba patlatmak istemelerini şahsen beğenmedim. Eee bundan sonra kate jacke aşık değilse bile aşık olur. Adam o kadar sevmiş ve acı çekmişki bu anılardan kurtulmak istiyor. Jack ve julliet yalnış karakterleri sevmişler. Aslında birbirlerini sevmeleri gerekiyormuş. İkisi aynı nedenle bombayı patlatmak istediler.
  Kate Jack'in bombayı neden patlatmak istediğini bilmiyordu ki sadece o konuşma 5x15'te kısa bi şekilde oldu.Orda da senin yüzünden ofalan demedi Jack.:img-yes:

  Bu bölümde Kate'in Jack'i,Sawyer'ın da Juliet'i sevdiği belli oldu.Jack ve Juliet'den bahsetmeme gerek yok.Hani şu ''OTP'' kelimesi resmen Jate ve Suliet için vurgulandı.

  Artık tekrar Skate ve Jacket yapma çalışmalarına gireceklerini sanmam çok yapmacık olur o Suliet ve Jate sahnelerinden sonra.

  Ama bana Jack'in sadece Kate onu üzdü diye zamanı silme isteği saçma geldi.Başka nedenler de var bence.Zaten Sawyer ''Bir adam birşey yapıyorsa kendi için de istediği birşey vardır.''dedi.Bu kısım Jack'in kendi istediği kısımdı Kate'le ilişkisini silmek ama bu bencillik değil,silme olayı diğerleri için de en iyisiydi.Sadece Kate'le hiç tanışamayacak diye istemedi silmeyi.Eminim ki bu Jack için iyi olsa ama çoğunluk için kötü olsa gene istemezdi.

 4. #504
  Durum:
  Çevrimdışı
  Lost_Mystery - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Oyuncu
  Üyelik tarihi
  20.07.2008
  Yer
  LOST
  Mesajlar
  1,410
  Konular
  3
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Bakın ne diyeceğim 1.sezonu izliyorum ve o kadar çok şey varki 5.sezonla bağlantı kurduğum.
  6.sezonda aşk devam filan etmesin ya zaten ben Lostta aşka o kadar önem vermiyorum kim kiminle olursa olsun
  Ve ayrıca bi kaç sayfa önce konulan göz kesinlikle ve kesinlikle jackin 1.sezonun 1.bölümü Jackin gözünü açışıyla başlıyor ve tıpkısının aynısı..

  Biraz geriden geliyorum :)

 5. #505
  Durum:
  Çevrimdışı
  durgundon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Oyuncu
  Üyelik tarihi
  10.11.2008
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  1,200
  Konular
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 19

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Belki promada görülen göz jackin olabilir ama izleyeceğimiz bölümlerdeki göz onun olmayabilir.

  Alıntı
  Bu bölümde Kate'in Jack'i,Sawyer'ın da Juliet'i sevdiği belli oldu.Jack ve Juliet'den bahsetmeme gerek yok.Hani şu ''OTP'' kelimesi resmen Jate ve Suliet için vurgulandı.

  Otp kelimesi ne. Zaten kate Jacki seviyor ,Sawyerda Jullieti kimse bunu inkar etmiyor. Ama sevgi ve aşk farklı kavramlar.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Lost-Spoiler
  By YASİN in forum Lost
  Cevaplar: 1002
  Son Mesaj: 23-04-09, 18:08
 2. Lost - Spoiler
  By A.Konak in forum Lost
  Cevaplar: 980
  Son Mesaj: 22-03-09, 16:52
 3. Lost - Spoiler
  By A.Konak in forum Lost
  Cevaplar: 978
  Son Mesaj: 10-02-09, 02:36
 4. Lost-Spoiler
  By maviguvercin in forum Lost
  Cevaplar: 1243
  Son Mesaj: 08-05-08, 23:05
 5. Lost - Spoiler
  By enderakgul in forum Lost
  Cevaplar: 1248
  Son Mesaj: 30-01-08, 17:13

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

hd film izle
film izle
fragmanlar
juul
One Hit Wonder
istanbul evden eve nakliyat
Kayseri evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
Bu sistem vBulletin® alt yapısına sahiptir, Version 4.2.5 kullanılmaktadır. Telif hakları, Jelsoft Enterprises Ltd'e aittir. Copyright © 2020

bahis siteleri
güvenilir casino siteleri
casino siteleri
canlı bahis siteleri
escort ankara
tipobet
cialis
kamagra
deneme bonusu
Güvenilir Bahis Siteleri
maltepe escort
buca escort
sağlam bahis siteleri
eskort
istanbul escort
bayan escort
almanya medyum

LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.1 © 2011, Crawlability, Inc.