Sayfa 56/57 İlkİlk ... 646525354555657 SonSon
283 sonuçtan 276 ile 280 arası

Konu: Mucize Doktor - Bölüm Yorumları

Durum:
    SELVERR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    Kütahya
    Konular
    3
    Verdiği Beğeni
    1,253

Aldığı Beğeni: 2,032

Bahsedilme
    5 Mesaj

Standart Cevap: Mucize Doktor - Bölüm Yorumları

Bölüme dair

Öncelikle bölüm başkanı olan Tanjunun adile bu kadar yüklenmesi ve adilin buna boyun elmesi çok saçma.

Fermanın abini kırıyorsun kalbim kırılıyor tavrını doğru buldum. Evet ali bir yol buldu ama bu kadar karşı çıkması yok sayması hocasını saçma oluyor. Hoş bunu herkes yapıyor mesela nazlı güya kliniğe sürüldü ama orası dışında her yerdeydi. İplemedi bile.

Fermana kalp kırma sözlerinde hak verdim dediğim gibi. Kızması da bir yere kadar doğru. Ama Tanju haklı diyecek kadar da olmadığını düşünüyorum. Sıonuçta ali olmasa pek çok vaka kaybedilmişti. Bunu yok sayıp baya ağır konuştu bence.. Birde ferman da aliyi haklı görmüş ki kurulda kendi de ameliyata olur onayı vermiş sonuçta bu sebeple fazla ağır konuştu bence. Haklılık payı olmasına rağmen. Belki de kendi kırıldığı gibi kırmak istedi bilmiyorum. ama bir tık fazlaydı sözler bence ... ama fermanın kalbinin kırıldığını söylediği andan son sözlerine olan sahneler boyunca kaçamak bakışlar alinin de fermanın da üzüntüsü güzel işlenmişti. kurulda falan ali bakamadı ferman üzgün durdu falan. onları abi kardeş görmeyi seviyorum o yüzden onların sevgilerini hissettim dargın oldukları anda bile ama. keşke o kadarla kalsaydı ya da sözleri ağır olmasaydı diyorum ister istemez.

Alinin nazlıya dokunması onun için iyi gelişmeydi. etkilendiğimi söyleyemem ama. mesela ben fermanla barışma için bir sarılma ve adile bir sarılma bekliyorum aliden onlar daha önemli benim için. belki adil gitmek isterse görebiliriz. gibi bir de adilin seni evlat seçtim demesi alinin de ben de seçebilseydim sizi baba seçerdim demesi güzeldi.

Alinin anne ve babası tam nefret edilesi insanlar bunu bir kez daha gördüm... Cahiliz deyip çocuğa çektirdiklerine kılıf buluyorlar ki adam ölürken de aliyi suçladı bana baba demedi dokunamadı. Ona kötü davrandım dedi resmen. ne olursa olsun o senin evladın . bir de ben anneyi daha çok suçluyorum. bir anne evladından nasıl ayrılır ve o farklıyken hadi adam sevmiyor ama anne güya seviyormuş onu. hiç inanmasam da ...

Diğer yandan birisi yakınını çalıştığı hastanede tedavi edemiyor mu. Parasını veremiyor mu. Parası varsa versin kime ne. Gerçekte var mı bilmiyorum. Ama çok saçma. Bir de demir başka hasta için para verince sorun olmuştu diye hatırlıyorum ailesi değildi.

Yıldız Asyalıyı dizide görmek güzeldi. Keşke ali bu seferde başarsaydı. Yanı fermanın korktuğu olmasıydı.

Damla da iyi görünüp iş çevirmeye çalışıyor. Baş asistan olacak sanırım. Ferman damla bana yeter diyor aliye ameliyatta yoksun diyor. Alinin tüm mucizesini almaktan bahsediyor.

Umarım dizi çekilebilirde izleriz ferman ve alinin arası düzelir.
    Konu SELVERR tarafından (27-03-20 Saat 13:34 ) değiştirilmiştir.
    Kalbinize not düşün. Hayat hesapla değil nasiple yaşanır

2. Beğenenler;
    onurcan (27-03-20), Selin (27-03-20)

Durum:
    Selin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör
    Yer
    Kısaca Sel.
    Konular
    3
    Verdiği Beğeni
    1,315

Aldığı Beğeni: 420

Bahsedilme
    3 Mesaj

Bu sezon finalinin puanı 10/4,5 bence.

Tanju hala iyi bi doktor. Bölüm boyunca tek mantıklı davranan doktor oydu hatta.

Ferman Yıldız Asyalı konusunda %100 haklıydı ama neden Ali'ye oy verdi?

Ali taktı mı takıyor. Çoğunluk sağlanmış, Ali mutlulukla ameliyatını yaptı. Kimlerin oy verdiğini sorgulamadıbile, yeter ki çoğunluk olsun. Son oyun Ferman'a ait olduğunu bilmiyordu bile.

Ali'nin sonda babasını affetmesini beğenmiyorum, sebeplerimi daha önce söylemiştim. Allah'tan Ali onu ameliyat ederek hayata falan döndürmedi, yoksa öehh diycektim yani.

Zaten daha önce "sevdiğini unutma" teması işlenmişti hani şu gençlerin balosunun yapıldığı bölümde. Neden kendilerini tekrar ettiler anlamıyorum. Kesin bu vaka da Kore'de veya Amerika'da vardı da bizimkiler "taklit etmezsek çatlarız" sendromuna yakalandı.

Bi kere de bi mucize olsaydı hani "mucize" ya bu dizinin adı. Anne oğlundan soğumasaydı. Bide nası bi "sevgi merkezi"ymiş bu bölge anlama-
    dım. Seçici geçirgen heralde. Sadece oğluna karşı soğudu, kocasına karşı bişey yoktu.

Bu ahlaki bi soru. Mucize Doktor bunu her hafta soruyo. "Bi anne, oğlunu unutabileceği bi ameliyata girer mi?" Bu seyirciyi ikiye bölecektir. Ama Mucize Doktor hemen bölüm sonunda cevabı yapıştırıveriyor: "Evet." Oysa seyircinin "hayır" diyebilicek bi %50'si daha var. Ben kesinlikle annenin ölmesi gerektiği düşüncesindeyim gerekirse. Bi çocuk, sevgisiz büyüyecekse annesi olmasın daha iyi. Babası ona anne de olur, baba da. Ama Mucize Doktor dizisinin kendi doğruları var ve ortaya attığı ahlaki soruyla hiç uğraşmadan, "Tabii ki de oğlunu unutmayı göze alarak ameliyata girer" cevabını yapıştırıveriyor. Ben bu tutuma karşıyım. Kadının 3. bi opsiyonu vardı. Gerçek hayatta böyle ahlaki bi dilemmayla karşılaşan kadın, 3. opsiyonunu seçerek yeni bi hastaneye giderdi. Kim bilir, belki de Berhayat Hastanesi totosundan uyduruyodur?? Ama bizim hastanemiz İstanbul'un hatta Türkiye'nin en iyi hastanesi ya, illa hastalar burda kendini ameliyata girmeye zorunlu hissediyolar . Ne zaman geleceği belli olmayan 29. bölümde de yeni bi vaka olacak, yepyeni bi ahlaki dilemma, ondan sonra hooop, senaristler kendi sordukları soruya kendileri yanıt verecekler: Tabii ki hasta ameliyat olmayı kabul edecek hatta bu ameliyatı Ali gerçekleştirecek. Ondan sonra o hastada unutulucak. Tıpkı bi zamanlar ikizlerin unutulduğu gibi.

Damla'yı seviyorum. En mantıklı asistan o asistanlar içinde. Biz zaten bölümlerdir Nazlı'nın hastalarıyla duygusal bağ kurup onlar için gözyaşı dökmesini, bi doktora yakışır vaziyette soğukkanlı olamamasını eleştiriyoruz. Damla çat diye "hayır olmaz" diyebiliyor ki olması gereken de bu. Bu Damla'yı Nazlı'ya benzetir, onun gibi alık bişey yaparlarsa vallahi bozuşuruz. Artık benden buçuklu puanlar da alamazlar çat çat veririm 1-2 bandında puanlar.

Ali-Ferman küs veda etti inanılır gibi değil. Ali haksızdı %100 orda netim. Dönüşte umarım Ferman'dan iyice bi özür diler. Bu artık, önemli bi ameliyatın evvelinde, neşteri, "Damla doktor sen benden daha iyisin al bu ameliyat senin" diye eline tutuşturarak mı olur bilmem ama Ali'nin o masum yavrudan anne sevgisini çalmaya hakkı yoktu. ilk defa bu kadar bencil bi Aligördüm ben. Bizim Ali'mize yakışır bi hareket değildi o yavrunun kaderini belirlemek.

Son olarak dönüşte, Nazlı'nın mesleği bırakmasını istiyorum. Ben bu mesleği yapabileceğine inanmıyorum. Tıp okuyup da sonra vazgeçip, kariyerini başka bi alana kaydıran bi sürü insan görüyoruz. Nazlı da iyi bi doktor olmayacak ve yol yakınken vazgeçsin bu meslekten, kendini daha iyi bi yere getirebileceği bi mesleğe atılabilir.

4. Beğenenler;
    SELVERR (27-03-20), zorlu ikili (27-03-20)

Durum:
    SELVERR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    Kütahya
    Konular
    3
    Verdiği Beğeni
    1,253

Aldığı Beğeni: 2,032

Bahsedilme
    5 Mesaj

fermanın vaka olayında haklı çıkacağını yani alinin bu sefer başaramayacağını az çok biliyordum çünkü özette manevi abilerin aralarının bozulacağı vakadan dolayı diye yazıyordu. o yüzden zaten fermanın haklı çıkacağı beklentim vardı. tabi izlerken sevgi merkezi deyince de üzüldüm..

kadın çocuğuna sevgisini kaybbetmiş ama izleyebilirsek bence kadının artık fermanın yapacağı ameliyat sonrası mı yoksa iyileşme sürecinde mi olur. oğlunu hatırlayacağını seveceğini düşünüyorum ben. kadın oğluma sevgimi hiç bir şey bitiremez dedi bununla girmeyi kabul etti ameliyata ha bir de oğlunun annesi yemiyor diye bir yıl boyunca aç bırakılmayı istemesi üzerine. aslında orda kadın oğlu için ölmemek istedi o yüzden bence sevgi merkezi düzelecek.. aksi çok saçma olur, aradan sonra burdan devam edip anne oğul kavuşmasını izleyeceğiz bence. mesela ben kadının her yolu denediğini düşünüyorum . son çare gibi bir şeydi alinin çözümü kadın denediği herşeyi sayarken alinin ona umut verdiğini şansı olduğunu söylüyordu bir bakıma. oğlu için birde. bu yüzden olması gereken hatalı da olsa ali kazanmalıydı bence.

fermanın ise karşı çıkıp evet oyu vermesi garip olmuş. bence sonuna kadar kendi tavrını sürdürmeliydi. sonuçta evet oyu verenler alinin hata yapmasına sağlayanlar bir bakıma. mesela ferman evet demese ameliyat olmayacaktı. pay sahibi bu yüzden. belki aliye güvendiği evet dediği içinde kızgındı bilmiyorum ama fermanın sözlerinden sonra alinin dağılan halini izlemek bana iyi gelmedi açıkcası. hele ısrar etmekten uğraşmaktan vazgeçemediğini ifade ettiği o anda. mesela o da biraz farkında üzerine düşerek hata yaptığının ama kendini durduramıyor. mesela ben orda durdurmak istediğini hissettim. ama yapamıyor da .. bir de belki aliden bir özür gelse büyümeyecekti mesela o kadar gibi hissettim. sanki fermanda hatasını kabul etme özür beklentisi de vardı gibi

fermanın sevgi olayına takışı da kendiyle mi alakalı diye düşündüm ama yanılmıyorsam o ailesinde onları kaybetmesi dışında sevgi temalı bir sorunu yoktu. izlediğim kadarıyla öyle hatırlıyorum. ve anne sevgisi olmadan büyümek konusunda ali de haklı bence. çünkü kendisi de bence aynı şeyi yaşamış. ferman aynı şey değil diyor ama annesi sonuçta onu sevmemiş ama ali bir şeyi başarmış. ki kadın hasta bile olmasa yine çocuk sevgisiz olabilirdi bunun garantisi yok..

damla bence nazlıya benzeyecek. zaten o alın meselesinde onunla aynı fikirde olarak bunu belli etti. evet nazlı etkiledi ama sonuçta alnı düzelecek diye ölüyordu çocuk. bu bana çok da doğru bir ameliyat gibi gelmedi o yüzden .. bu sebeple damla nazlıyla beraber ola ola onun gibi tavırlar verecek gibi duruyor. bir de damla bence olmak istediği gibi görünüyor. yani bir nevi numara var. mesela etkilenmeyeni oynuyor ama etkileniyor oda. bir önceki o konuşamayan çocukta falan etkilenmediğini ortaya atıyordu ama etkileniyor. bu haftada aynı şekilde o çocuğun hikayesi etkiledi onu. yani sadece kılıf tabi insan sonucta etkilenecek o ayrı bir şey ama nazlıyla birlikte o da belkide yanlış kararlar içinde olacak gibi duruyor. yine alinin durumunda nazlının ona destek olmamasından etkilenmese geçen hafta nazlı o sarılmaya gidemezdi gibi geliyor bana...b

nazlı bencede istifa etsin ama etmez. çünkü en iyi asistan o. yani bunun vurgusunu yapıyorlar yer yer. alinin durumu belli karşı çıkışları sorun. damla ispiyoncu demir zaten vurdumduymaz ama nazlı hatalarına rağmen iyi asistan onlara göre yani. ama bence bu kadar hastayla içli dışlı olması olmuyor. gerçi önceki haftada katil olan adamı içselleştirince umudumu kesmiştim ondan... ama orjinalinde doktorluğu bırakma olayı yoksa görmeyiz biz onu bence..
    Kalbinize not düşün. Hayat hesapla değil nasiple yaşanır

6. Beğenenler;
    onurcan (27-03-20)

Durum:
    andalucia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    Ankara
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    44

Aldığı Beğeni: 112

Bahsedilme
    0 Mesaj

Merhabalar,

Ben çoğunluğun aksine biraz daha olumlu görüş bildireceğim son bölümle ilgili. Bir daha ne zaman yeni bölüm izleriz, bu bir sezon finali miydi bilinmez ama bence nispeten güzel bir bölümle ara verdi. Mesela düşünsenize karantina bölümünden sonra o araya girseydi Sezonun en kötüleri olarak düşündüğüm o iki bölümden sonra hem sinir olurdum hem de devamını izlemeye olan hevesim kaçardı sanırım.

AlNaz sarılmasıyla başlamak istiyorum. Bir kere bu sefer sahne yarıda kesilmediği ve devamını gördüğümüz için memnun oldum. Sahnedeki duygu da bana geçti. Ali'nin son haftalarda oldukça çocuksu bir şekilde ele alındığını düşünürsek, "gitme", "ben de sana" ve "çok mutluyum" repliklerini farklı bir ses tonuyla söylemesi güzeldi. Oh be yetişkin Ali haftalar sonra nihayet bize göz kırptı dedim. Bana kalırsa Taner Ölmez'in genel olarak ses tonunu, jest-mimiklerini kullanımıyla ilgili daha düzeltmesi gereken şeyler var. Mesela karakteri daha çok ilk 4 bölümdeki Ali'ye kaydırsa gerçekten güzel olacak.

Nazlı'ya gelince artık bu bölümden sonra yine gelgitli yazarlarsa çok saçma olacak. Senarist yazdığını mı unutuyor bilmiyorum ama Nazlı'yla ilgili çelişkilere sil baştan geri dönüyorduk birkaç bölümdür. "Bana sarılamasan da, elimi tutamasan da, gözlerime bakamasan da varım ben" diyen Nazlı'nın, bu ilişkiyi bitirmek için biraz yan çizer gibi olduğunu gördük mesela Damla'nın konuşmasında. Gönül isterdi ki, Nazlı kimsenin gazına gelmeden-tavsiyesine ihtiyaç duymadan gidip sarıp sarmalasın Ali'yi, ama yine olmadı. Umarım bundan sonra Ali'ye yaklaşımında başkasının tavsiyelerine ve akıl hocalığına ihtiyaç duymayan Nazlı izleriz.

Öte yandan bence dizide bir bakıma boşa çıkmış karakterler ve boşlukta asılı kalmışcasına duran amaçsız olan karakterler var. Birinci kategoriye Beliz ve Açelya'yı, ikincisine de tahmin edilebileceği gibi Gülin ve Güneş'i koyuyorum. Özellikle Damla'nın gelmesinden sonra, Açelya boşa çıktı. Damla ve Nazlı bir ekip gibi oldular artık. Son bölümlerde Nazlı-Açelya ev sahnesi de göremedik, yani biraz oyun dışı kaldı. Bence senarist Açelya ve Demir'i hemen sevgili yapmamalıydı. Mesela önce kadroya dahil olan genç erkek başka bir hemşireyle ilişkisi olabilirdi Açelya'nın,biraz psikopat bir tip olabilirdi. Bu karakterin gerçek yüzünü gören Demir'in hem kıskanmasını hem de Açelya'yı koruma çabasını izleyebilirdik. Tansiyonu yüksek, "acaba ne olacak" dediğimiz, ikili arasında çekimin had safhada olduğu sahneler izleyebilirdik. Çünkü Açelya-Demir ikilisinin enerjisi uygundu böyle bir aşk yolculuğuna.

Beliz'in de bireysel bir hikayesi yok. Varsa yoksa Kıvılcım'la çekişmeleri, Ferman ile gündelik konuşmaları. Bana kalırsa FerBel aşkının da merak uyandıran, içine çeken bir albenisi yok. Beliz anne olmak istiyordu, Ferman ile evlense ve sonra çocuk sahibi olamayacağını öğrense gibi bir senaryoya gidilebilir. Bu süreçte Beliz ve Ferman aşkının sınanmasını izleyebiliriz gibi gibi... Bence yan karakterler ve çekim alanları genişletilmeli. Senarist karakterleri sadece hastanedeki varlıklarından ibaretlermiş gibi ele alıyor. Sanki aileleri, günlük hayatta dertleri-kaygıları yokmuş gibi. Mesela Selvi'nin çocuğu olduğu söyleniyordu, Adil ile ilişkine karşı çıkabilir. Tanju'nun ailesiyle ilgili sırlar açığa çıkabilir. Mesela eski karısı da doktorsa hastaneye gelebilir birden. Sürekli duygusallığı ve işi birbirinden ayırmak gerektiğini söyleyen Tanju'nun yaşadığı ikilemleri görebiliriz. Senarist genelde baba konusu üzerinden gidiyor, o da biraz fazla oldu. Demir, Nazlı, Ali hepsi babalarıyla ilgili iletişimlerinde problemli gösterildi. Artık hikayeye yeni düğümler eklenmeli. Ayrıca Ferman'ın kardeşi Fatoş'u artık dahil etmeyi düşünüyor mu senaristler, yoksa kenar süsü mü kalacak?
    Konu andalucia tarafından (29-03-20 Saat 00:15 ) değiştirilmiştir.

8. Beğenenler;
    onurcan (30-03-20), Selin (29-03-20)

Durum:
    Selin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör
    Yer
    Kısaca Sel.
    Konular
    3
    Verdiği Beğeni
    1,315

Aldığı Beğeni: 420

Bahsedilme
    3 Mesaj

Çok güzel konuşuyorsunuz ama bizim senaristlerin orjinal olmak gibi bi derdi yok.
    Amerikan ve kore senaryolarının üstüne koymuyorlar hicbir şekilde.
    Ben de ali ve nazlı sahnelerini sevmiştim son bölümde ama yazmayı unutmusum.
    Uzun yazıma koymayı unutacağım kadar önemliler imiş demekki (!)
    Baba konusunda ise hiçbi dizi çukur dizisiyle yarışamaz o yüz den istedikleri gibi baba konusu yazabilirler karakterlere ama hep affetme olayı olmamalı. Ali büyük bi suçlu hatta demirin babasının ihmalkar ligi devede diken kalıyor karşısında.

Nazlı nin da alkolik bi babası varmış o da affetmeye uygun bi tıp değil-dir heralde. Affetti rmezler umarım kıza.

10. Beğenenler;
    onurcan (30-03-20)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri