Muhtesem yuzyil ve my kosem sahneleri izliyorum yine yukleniyor cunku. Ilk dizi ne kadar iyiydi bir kere daha anladim ozellikle. Kosem de keza surukluyor ama senaryoyu sevmiyordum-devamlilik sorunu vardi.
Kostumler, takilar, dekor inanilmaz sasaali, goz alici. Ama gel gelelim karakterlere baglanamiyor insan cok fazla. Hem 60 bolumun bu doneme kisa olmasi hem surekli 5-10 yillik buyuk zaman atlamalariyla surekli oyuncularin degismesi sebepti buna.
Fahriye, Dilruba, Humasah, Atike, Gevherhan hepsini topla bir Hatice-Şahuban-Mihrimah etmiyor valla..
Paşalar 1-2 kisi haric ya tek sahnede var figuran olarak oynamislar veyahut isimleri var cisimleri yok. Nerde Pargali-Rustem-Lutfi pasalar, lalalar, ayas pasalar cekismeler?
Ben kurgusal kismi cok fazla da olsa rahatsiz olmuyorum her iki seride de boyleydi ama tarihsel olarak bilinen kesinligi olan bazi seylerin degistirilmesi cok rahatsiz ediyor. Bilmediginiz kisimlari doyasiya doldurun yeni karakterler yaratin sozum yok.
Ama valide sultanlik yapmis Mahfiruz erkenden oldurulup Osman Koseme anne derse, hangi pasalarla evli olduklari belli sultanlar alakasiz pasalarla bas goz edilirse, Sehzade Mustafa olmasi gerekenden 10 yas kucuk yazilirsa, Sehzade Yahya meselesi yenicerilikle yazilmaya calisilirsa, herkes olmasi gerekenden gec veya erken tarihte oldurulurse izlerken tadim kacar.
Tims bu dizi tutmadigi icin muhtemelen cok uzun yillar icin Osmanli dizisi yapmayi kesti. 5 padisahlik renkli bir donem harcandi. Trt disinda tarihi dizi yapilmaz oldu. Keske MYY bahsi iki dizi toplam 199 bolumde kapanmasaydi. Gercekten cok sevdigim icin kiziyorum. Heba edildi. Dekorlar platolar-kostumler kuzu kuzu yatiyor mu acaba bir yerlerde hala
Not: Bari myy gizli dunya belgeseli gibi bir kosem belgeseli gelseydi ya. 8 bolum olmasin 2-3 bolum izleseydik bari. Söz dizisine dahi cekmisler bu belgeseli.