Sayfa 1/119 123451151101 ... SonSon
591 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Muhteşem Yüzyıl: Kösem Bağdat Fatihi IV. Murad - Bölüm Yorumları

Durum:
    OXFORD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emektar
    Yer
    #among the stars
    Konular
    190
    Verdiği Beğeni
    8

Aldığı Beğeni: 33

Bahsedilme
    1 Mesaj

Standart Muhteşem Yüzyıl: Kösem Bağdat Fatihi IV. Murad - Bölüm Yorumları

Yorumlarınıza buradan devam edebilirsiniz

Lütfen

- Tek cümlelik kısa mesajlar yazmayınız
    - Arka arkaya kısa aralıklarla mesaj yazarak flood yapmayınız
    - 640x480'den büyük fotoları küçülterek ekleyiniz
    - Telif hakkından dolayı gazete haberlerinin veya röportajların tamamını paylaşmayınız
    - Üyeleri tahrik edecek ifadelerden kaçınınız

Sevgiler...
    Konu NATY&FACU tarafından (22-06-17 Saat 20:40 ) değiştirilmiştir.
    Your beliefs become your thoughts,
    Your thoughts become your words,
    Your words become your actions,
    Your actions become your habits,
    Your habits become your values,
    Your values become your destiny.

Durum:
    bayüye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    Yalova
    Konular
    4
    Verdiği Beğeni
    1

Aldığı Beğeni: 100

Bahsedilme
    1 Mesaj

Diğer başlıkta en sonra Sinan hala ölmüyor denmiş. Sanırım oyuncuyla alakalı bir durum. Silahdar ve Farya kendi istekleri ile çıktılar yani önceden planlı bir durum değil.

Şuana kadar diziden çıkanlardan Aslı Tandoğan, Caner Cindoruk ve Farah Zeynep Abdullah üçlüsü kendileri istedikleri için diziden çıktılar.

Durum:
    mavi_kelebek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Yer
    neverland
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Bu hafta Farya ölüyor. Sonunda diziyi tekrar izlemek için bir neden :img-hyste Bu hafta izleyeceğim belki son 4-5 bölümde de İbrahim dönemi ve Turhan Sultan gösterilir. Yalnız Turhan'ın çok çok iyi seçilmesi lazım. Paraya kıyıp getirsinler bir star oyuncu :)

Durum:
    bhr94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    106

Aldığı Beğeni: 324

Bahsedilme
    0 Mesaj

Bölüm belki çok hareketli değildi ama, ben çok beğendim ve zevkle izledim. Bir dakikasını bile atlamadım.

Bu bölümde herkesle empati kurabildim, herkesin bir şekilde haklı bir tarafı vardı. Hiç kimse haklı değil, ama tam anlamıyla haksız da değildi. Çatışması bol olan bir bölümdü.

Öncelikle oğlunun naaşını gören Gülbaharla başlayayım. Acısını yüreğimde hissettim, Sibel Taşçıoğlu karaktere çok iyi hayat veriyor. Kösem’e hitaben söylediği ‘’Herkese, her şeye hükmetmek için kendi evladına kıyarsın sen.’’ repliği de yerindeydi. Muradla zindandaki konuşmaları da gerçekten etkileyiciydi. Gülbahar karakterinin hikayesini sonlandıracaklarını düşünmüştüm, ama başka bir planları varmış karakterle. Nasıl bir hikâye çıkaracaklar ortaya bilemiyorum, ama her iki şekilde yazılmasında da benim için bir mahzur yok. Acı içinde, kaybedecek hiçbir şeyi kalmayan bir Gülbahar izlemek beni etkiledi.

Bayezid’in ıssız bir yere gömülmesi olayını duyunca bir tepki verdim ama. Haydi hikayesini değiştirdiniz de, hain diyip başka bir yere gömülme olayı da saçmalık, yapmayın yani, o kadar da değil. Zaten arkasından haindi demeyen kalmadı… Neyse, halledildi en azından.

Kasım hala şu dizideki en sevmediğim karakterlerden biri. Bayezid ölünce belki törpülerler karakteri severim demiştim, ama yok. Abisi gözünün önünde boğulmuş, üzülmeyi bir kenara bıraktım, yastaki insanlara da çıkışacak kadar kötü biri. Sanırım şimdiye kadar yazılan en kötü şehzade profili kendisine ait. Karakterin yazılışında gerçekten sıkıntılar olduğunu düşünüyorum, sonuçta ekber şehzade olduğu için kabullenebilirim davranışını belki ama, bu idamın kendisininkine de bir kapı aralayacak olduğunu nasıl düşünemez anlamıyorum. İşte bu sebeple İbrahim’in davranışları daha doğru ve gerçekçi geliyor. Kaldı ki, başından beri asıl taht için hırs besleyen kişi Kasım olmasına rağmen iki bölümcük tahtı isteyen Bayezid’a bu kadar yüklenmesi de tuhaf. Neyse, en azından Doğaç Yıldız gerçekten çok iyi bir oyunculuk sergiliyor da karakteri izleyebiliyorum. Belki kafeste daha duygusal sahneler görürüz Kasım ile ilgili.

İbrahim kesinlikle benim için bölümün yıldızıydı. Etrafında olup bitene karşı en mantıklı tepkiler veren kendisiydi. Muradla karşılıklı sahnesi gerçekten çok iyiydi. Trajik bir biçimde tüm yalınlığıyla her şeyi Murad’ın yüzüne haykırması etkileyiciydi. Bu da İbrahim’den gelsin: ‘’Eğer padişah olmak böyle bir şeyse ben zinhar istemiyorum.’’ Kasım’a artık ekber şehzade olduğunu hatırlatması, Bayezid’a söylediklerinin kendisi için geçerli olduğunu ifade etmesi de tam anlamıyla beni tatmin etti. Ayrıca Murad’ın Kösem’in gözündeki hırsı görüp kendilerine daha çok bileneceği düşüncesini duyunca da iyice kanaat getirdim, saraydaki şuan için en akıllı kişi İbrahim. Gece gördüğü kâbus ve henüz kundakta bir bebekken yaşadığı idam girişimini Atike’ye anlatması da çok üzdü. Kendisi için mezar kazdığı kısımda validesiyle olan diyaloğu da tam anlamıyla son bölümlerde flashbackle geri dönülecek bir sahne oldu. Kaldı ki, göstereceklerine de eminim. Mimikleri, ses tonu ile İbrahim’in her duygusunu yansıtmayı başardı bu bölüm Rıdvan Aybars Düzey. Kendisinin artık ön plana gelmesinden son derece memnunum. Keşke dizinin akıbeti iyi olmuş olsaydı ve kendisini bir sezon boyunca izleseydik… Ayrıca İbrahim’in şu repliğini de yazalım: ‘’Yeğenlerimi görmeye geldim. Ne tuhaf değil mi, onların istikbali bizim ölümümüz demek.’’ :icon_sorr

Murad’ın doğan şehzadeleri ile devletin nizamını değiştirmesi iyiydi, hoştu; fakat Kösem’in milletin ortasında zinhar olmaz, ben o nizamı şunun için değiştirdim bla bla tarzında haykırması olmadı. Hayır bir yanlış yapıldı, Kösem ekber ve erşed sistemini getirdi, hepimiz rahatsız olduk. Niye ısrarla hatırlatılıyor bu durum? Hata yaptınız hata, sürekli dile getirmeyin…

Kösem’in meşveret meclisi toplaması da tam olarak istediğim durumdu. Evet karanlık ve güç aşığı bir Kösem görüyoruz sonunda, aynen devam. Murad’ın Kösem için kaç padişahı indirdi tahttan minvalindeki konuşması da yerindeydi. Öyle bir bölüm yapmışlar ki, kızmama rağmen Murad’a hak verdim. Sevmememe ve haksız olmasına rağmen, evet Kösem de burada haklı diyebildim. Bunu başarabildikleri için tebrik ediyorum.
    Murad ve kahin sahnelerini sevmiştim ben, yine gözükmesi de hoşuma gitti. İkilinin diyoloğunu da zevkle izledim.

Emir Güne, Yusuf Paşa ismini aldı ve Murad’ın baş musahibi makamına getirildi. Hemen bir işret meclisi de kurdu padişahın isteğiyle. Kösemle karşılaşması ve ikisi arasındaki çatışmanın temelinin atılması da iyi bir sahneydi.

Kemankeş ve Kösem arasındaki farklı bağı anlayan Hacı Ağa da Handan Sultan ve Derviş’i anarak Kösem’i uyardı. Fakat sarayda doğruları söylemek çok da etkili olmuyor maalesef.

Bölüm sonunda kardeşleri ile ilgili hükmünü veren Murad’ın şehzadeleri kafese kapatmasını izledik. Yine bölümün etkileyici sahnelerinden biriydi. Şehzadelerin kafes sahneleri gerçekten meraklandırıyor beni. Başından beri bunu bekliyordum, gerçekten çok etkileyici sahneler çıkarabilirler. Geç oldu, Bayezid hiç kafeste yaşamadan idam edildi ama neyse artık. Ayrıca eklemeden geçemeyeceğim, bölümün ismini de çok beğendim: ‘’Şimşir Ağaçlarının Ardında’’.

Fragmanda Farya ve Silahtar ölüyor diye gösteriliyor. Farya’nın ölümü umrumda değil de, Silahtar niye ölüyor? Tarih dizisi bu; Silahtar Mustafa Paşa diye bir şahsiyet var, ölümü belli, sebebi belli… Bu durum hoşuma gitmedi. Neyse, bu bölümü de gerçekten sevdim. Herkese iyi yorumlar. :img-wink:

Durum:
    tarihsever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Bayüye önceki başlıkta cevap vermişsin.Evet haklısın çıkacaklar diziden ama oyuncu keyfi çıkmak istiyor diye kronolojiyi değiştirmek nedir?farya tamam da silahtar farklı.ölümü 1642. İbrahim dönemi 3.sezona kalırsa birkaç bölüm oynayacağı için çıkarıyor da olabilirler ama olsun yine de yanlış.

Bölüm sakin ama güzeldi.
    Bölümler geç başladığından mütevellit geçmiş bölümün 2 dakikalık özetini yapıyorlar, güzel oluyor

Sultan Murat'ın seferdeb dönüşü sahnesi iyiydi.Tebriz ile ilgili sahneler de olaydı keşke..

Geçmişe yapılan atıflar güzeldi..
    Dizide Gülbahar ve Murad Kösem hakkında konuşurken doğru şeyler konuşuyorlar ,kibirden ve iktidar hırsından bahsediliyor.Evet entrigan davranıyor,iktidarı değiştirmek istiyor,haddini aşıyor.Fakat , yaptığı şeyler hep başkalarının ona kazık atması sonrası,olmadı damarına basması sonrası vs yani ilk taşı hep başkaları atıyor.Tıpkı Hürrem'i anlatırken yaptıkları gibi..

Şu büyücü müyücü işlerinden hoşlanmıyorum.Tamam mistik bir hava katmak istiyorlar da bu dizide gelecekte olanlar illa ki önceden birileri tarafından söylenilmeli mi?

Gülbahar :"Herkese her şeye hükmetmek için kendi evladına dahi kıyarsın sen."
    Öyle de olacak evet. Flashback lik bir sahne..

İbrahim Atike İbrahim sahnesinde hatırlatılan Şirmşirlik anısı ve bölümün sonunda o şimşirliğe kapatılmaları.. Güzel bir kurguydu.İbrahim de yavaş yavaş sıyırmaya başladı.Ama Mustafa kadar deli olmamalı.Tama ruh hali bozuk olmalı ama dozunda olmalı.Çünkü tarihte aslında deli olmadığı söyleniyor.

Şehzadelerin,devlet meselelerinin ön planda olduğu bölümler izlemek ne kadar da güzel.İşte sezonun başından beri istediğimiz buydu.

İbrahim bhr94 ün de dediği gibi bölümün yıldızıydı.Her sahnesi ayrı bir flashback sahnesi olabilecek özellikteydi.Gerek Atike,gerek Murat,gerek Kasım ,gerek Kösem Sultan'la olan sahnelerde.Ölüm korkusu,şehzade ve sultanların iç dünyasının kurgulanması gerçekten çok güzel.
    "Padişah olmak böyle bir şeyse ben zinhar istemiyorum"
    "Ben istedim mi sanki"
    Saltanatın şimdilerde yaldızlanarak anlatıldığı gibi çok da matah bir şey olmadığını anlatan sahneler bunlar.

Dizinin ilk fragmanlarındaki Ahmet'in repliğini hatırlamak lazım.
    "Masallardaki şehzadelerin saadeti koca bir yalandır.Biz ya tahta çıkarız,ya katlediliriz."

Gülbahar-Sinan Paşa mevzusu çok uzadı.Gülbahar ölmeliydi artık..
    Murad'ın sonu bir hastalıktan olacak,ve müsebbibleri Gülbahar-Sinan Paşa olacak herhalde.Yani bir zehir vakası daha..
    Kurgu ve uydurma olan bu ittifakın uğruna Dilaver PAşa nın da kellesi gitti.. İşte Yılmaz'ın hatası bu.Yapılan uydurmalar tarihin gidişatına etki etmemeli.

Yeniçeri-Kösem ittifakı bir kez daha hatırlatıldı.İlerde bu ittifak çok kanlı olaylara sebebiyet verecek.

Emir Gune-Kösem sahnesi de iyiydi. Sonunda istediğimiz gibi bir KÖSEM izliyoruz..

Diziye göre konuşursak bu Silahtar ne kadar uyuz biri yahu.Kemankeşe söylediği laflar ,Murad'ı fişeklemesi vs.. Kraliçe
    İrini ye atıf iyiydi yalnız..
    Kemankeş lafı gediğine koydu
    "Bir de bakmışsınız yerinize geçmiş.. " Öyle de oldu.Emir Gune başmüsahip..

Kardeş katlinin tekrar gelmesi için ferman uydurma ama bu ferman ve akabinde Kösem'in müdahelesi ve ulemanın şerh koymasının kurgulanması güzeldi.Keşke meşvereti de 1 dakika da olsa gösterselerdi.

Sultan Murat'ın Yahya Efendi sahnesi iyiydi.Kendinden taraf olmayınca hemen müftüyü harcadı.Uyarılmaya tahammülü yok.O zaman o makam neden var?ŞEyhülislamlık padişah hükmünü tasdik makamı mıdır ki?
    Kurgu olsa da padişahların bir kısmı böyle düşünceler içinde olmuşlardır.Sadece onlar da değil.Günümüzdeki yöneticiler arasında dahi böyleleri var.

Dizi final olmamalı yahu.Zaten daha bağdata gidilmiyor,kasımın idamı olacak sonra sefer ,sonra muradın ölümü ve bunlar birkaç bölüm eder.Bu da mayıs sonları demek.Tamam geçen sezon hızlandırıldı ama orada anlatılan 5 seneydi.Bu sefer 15 sene var.3.sezon olmalı.

Diziyi izlemeyi bırakanlar artık bakabilir Farya ölüyor:)) Hatta 10.bölüm sonrasını izlemeliler.Dizi gayet güzel gidiyor..

Önceki başlıkta yazmıştım yine yazayım:Bu arada O Hayat Benim haftaya final yapıyormuş.Cuma günkü Dayan Yüreğim de final yapıyormuş 13.bölümüyle. Şevkat yerimdar adlı yeni dizi başlayacakmış.O da ya salı olacak ya da cuma.Büyük ihtimal cuma olur bence.Böylece salı günü saat 20 boşalır.Bakarsınız belki Kösem eski saatine alınır.Hiç değilse sezonun son bölümleri adam gibi bir saatte yayınlanır.

Sayfa 1/119 123451151101 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri