Sayfa 25/201 İlkİlk ... 152122232425262728293575125 ... SonSon
1001 sonuçtan 121 ile 125 arası

Konu: Muhteşem Yüzyıl - Bölüm Yorumları (2)

Boleyn ~
    Boleyn ~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı ***MELTEM*** Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Avrupalılar bize Barbar diyorlar. Ama sizin de dediğiniz gibi onların geçmişleri çok daha karanlıkmış.

Bunun bir sürü örneği var.

Mesela, Avrupa'da deliler, akıl hastaları öldürülürlermiş, işkenceye tabi tutulurlarmış. Oysa bizde, akıl hastalarına su ve müzik tedavisi uygulanırmış. Yani su sesi ve müzik sesiyle terapi yapılırmış.

İki sene önce İstanbul'a gitmiştim. Beylerbeyi Sarayı'nı geziyorduk. Rehber sarayı gezdiriyordu bize. Sonra tuvaletlerin bulunduğu kısma geldik. Rehber açıklamalarına devam etti. Avrupa'da tuvalet kültürü yokmuş o zamanlar. Daha fazla ayrıntıya girmek istemiyorum. Ama pislermiş. Tuvalet kültürünü bile bizden öğrenmişler.

Buna rağmen Avrupa bizi aşağılayıp duruyor kendi geçmişlerine bakmadan.
    Sadece ahlak kavramlarındaki zayıflık bile bizim kültürümüzle kıyas götüremeyeceğinin kanıtıdır. Orta Çağ'daki Feodal Beyler canları ne isterlerse yapmakta özgürlermiş. Ne isterse ama! Hakimi oldukları köylü kadınlara ırzına geçmekten tutun da haksız yere verilen cezalara kadar.
    Adamlar dünyanın şekli hakkında daha kesin bir sonuca varamamışlarken, bizim bilginlerimiz gerek bilgileriyle gerek kültürleriyle yine Avrupalı modern(!) kesimin kat be kat üzerindeydi.

Ama bana göre Avrupalıların gerek Osmanlı kültürüne gerekse bütün dünya milletlerine yaptığı en büyük kötülük sömürgecilik anlayışını hayata geçirmeleri. Zaten gerisi kendiliğinden gelmiştir. Eski zamanlarda Avrupalılar fetih ettikleri yerlerde ne var ne yok yağmalayıp, o fetih ettikleri ülkeleri kendilerine sömürge olarak bağlarken beğenmedikleri Osmanlı fetih ettiği kendi topraklarına medeniyet ve hoşgörü götürmüştür.

Yani kıyas konusunda Avrupalı devletlerin utanması gereken bazı konularda biz yine öndeymişiz. Emperyalizm kavramını şu an zirveye oturtan olayı başlatan Avrupalıları, sömürgeciliği başlatan Avruplalıların tarihini örnek alacak değiliz.
    Haaa bir Anne Boleyn faktörü vardır ki, Hürrem ile kıyası yapılamaz bile. O kadının yaptıklarını Avrupa'da kaç bin erkek yapamamıştır, yapamazlardı da.:kahve

Durum:
    ed,edd ve eddy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    Crime City
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı bkoolcikolatam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnternette dolaşırken birgün , Muhteşem Yüzyıl diye bir video gördüm öncelikle duraksadım ve hemen izlemeye başladım .. Ne Oluyor dedim kendime ?Evinde Televizyon Bile kullanmayan biri olarak sasırtıcı gercekten ilk bölümden itibaren tahrikedici şüphe uyandırıcı bir dizi oluyordu ..İlk fragman da biraz garipsedim ama şu hasmım şah ismail değil deyince içim rahatladı Çünkü Yavuz(um) Sultan(ım)Selim(im) Oğlu Şık giyinmeye bayılan , Sultan Süleymana bir dizi yapılıyordu ve bu dizi tarihe ışık tutacak mı ? bir rekor kırıp bütün herkesi kendisine diz cöktürecekmiydi ? .Bunların hepsini İzleyince anlayacağız

Şimdi Bazı kesimler de benim gibi endişe taşıyorlar ama ben o kadar komplo teorisi üretmiyorum ki Allah'Tan : Benim tek endişem Kanunim
    Aşk şiirlerini okurken içinde reyting kaygısı olması Kanuni Hürreme olan
    Aşkını cihan içinde bi-rencim derken Gercekten o olsun !! Hürrem
    Oğlunu kaybettiğinde Bir anne gibi cığlıklarını sarayı inletsin !!
    Kanuni sefere cıkarken Validesine''Aman Validem hürremin
    topuklarını yere vurdurtma desin '' hürremi kaftana eğilirken ona'' hürremim eğildiğin kaftandır bak ben burdayım ben yanındayken sadece süleymanım desin ..Aşk olsun ve oyunculuk sanatı ..Hürrem
    kırım hanlıgından geldıgı ettiği yemınden dönemesede kanuni severek ölsün ....Kanuni büyük bir edayla şunu desin.. Halife Olarak ''Kılıcın (Benim ) Yapamadığımı Adalet (Allah) Yapar !!'' Tek dileğim
    O Zaman Herkese Cevap Olur..

Dipnot : Hürrem Ve Süleyman Hakkında Hiçbirşey Bilmiyorsanız Kesinlikle Altınyeleklioğlunun Moskof Cariyesi okuyun.
    moskof cariye hürrem'i okumuş biri olarak söylüyorum kitabın genellikle kurgulardan oluştuğunu anlamayan yoktur gerçek bilgiler ana hatlarıyla belirlenip kurguyla devam ettirilmiştir dolayısıyla o kitaptaki bilgiler kitabın akışına yn vermek amaçlıdır:img-wink: diziye bu derece tepki gösterilmesini kesinlikle anlamıyorum ve bu tepkiyi kabul etmiyorum eleştiriler öye bi hal aldı ki sanki o eleştirileri yapanlar kanuni döneminde yaşamış kanuniyi birebir takip etmiş kanuninin nasıl nefes aldığını dahi biliyo da konuşuyo gibiler ama tarihten söz ediyoruz özellikle de özel hayat konusunda bilgilerin kesin olmayacağı bir tarih özel hayat bu savaş meydanı değil ki kayda geçirilip belgelensin olsa olsa özel hayat genel hatlarıyla belgelendirilmiştir dolayısla gerek siyasi tarih gerek tarihsel özel hayat kurgulamaya gayet açıktır kaldı ki hiç bir dizi de özellikle ders vermek amaçlı yayınlanmaz zaten ama bünyesinde ders verici unsurlar barındırır o ayrı sözün özü tarihi okuyp araştırarak da gerçek anlamda öğrenebiliriz işin sanatsal boyutunu kurgulayıp yorumlamak yönetmen, senarist, oyuncuya izlemek de bize kalsın beğenmeyen izlemez olur. muhteşem yüzyıl gibi bir dizi yapılmış muhteşem kadro bir araya getirilmiş ben izlerim olur.

Durum:
    bkoolcikolatam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    İstanbul
    Konular
    2
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 2

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı Ebru-Polat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

cok canim :img-yes:
    ....
    yani biraz anladim...

Peki Nur(yani karisi galiba)o bilecekmi'ki Hurrem gelecek.?
    Peki erkek cocugu var 2 nicin?[/CENTER]
    Bak Tatlım Orjinalinde Dizi Kurgu Olduğu için Büyük İhtimalli Makul&Maktul İbrahim paşa getirecek hürremi gerçeğe gelirsek Kırım Hanın Karısı kızını elinin tersiyle sarayının köşesinde solduran Yavuz selimden intikam almak için Süleymana hediye olarak gönderiyor.(Hürrem Kırım hanlığına şöyle geliyor ; 3 hırsız tarafında bir papazın kızı olan hürrem kaçırılıyor 2 hırsız bu kıza tecavüz etmek isteyince üçüncü hırsız dediğimiz adam daha vicdanlı cıkıyor daha bu cocuk diyerek !! o adamları öldürüp hürremi yanında götürüyor daha sonra ; gittiği heryer de kızım diyor ama bu kadar cırkın bır adamın güzel kızı olunmaz diyor kırım hanın eşi bu kızı o adamdan alıyor adam yaşlanıp kızı koruyamaz diye birde hürrem güzelleştikçe kırım hanın yanı oğlunun gönlü ona kayıyor..)
    Gelgelelim dizilere Onu makbul&maktul ibrahim köle pazarından bulup getirecek ;bak tatlım cariyeler koğuşundaki tüm kızlar sultanı isterler ama şuda var ordakıleri sultana hazırlayan hoca kadınlar hemşireler terzi kızlar vardır padişah tan ilgi göremeyince yaşı geçmeden paşalarlar falan evlendirilir .Nerden Bilsin Gülbahar haseki hürremi ..Taki .. Hürrem saraya gelip avazı cıktıgı kadar haremde Ben Geldim Süleymannnnn Çık ortaya diyene kadar ..
    2. sorunu anlamadım ??

Durum:
    Ebru-Polat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Konular
    2
    Verdiği Beğeni
    38

Aldığı Beğeni: 57

Bahsedilme
    3 Mesaj

Alıntı bkoolcikolatam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bak Tatlım Orjinalinde Dizi Kurgu Olduğu için Büyük İhtimalli Makul&Maktul İbrahim paşa getirecek hürremi gerçeğe gelirsek Kırım Hanın Karısı kızını elinin tersiyle sarayının köşesinde solduran Yavuz selimden intikam almak için Süleymana hediye olarak gönderiyor.(Hürrem Kırım hanlığına şöyle geliyor ; 3 hırsız tarafında bir papazın kızı olan hürrem kaçırılıyor 2 hırsız bu kıza tecavüz etmek isteyince üçüncü hırsız dediğimiz adam daha vicdanlı cıkıyor daha bu cocuk diyerek !! o adamları öldürüp hürremi yanında götürüyor daha sonra ; gittiği heryer de kızım diyor ama bu kadar cırkın bır adamın güzel kızı olunmaz diyor kırım hanın eşi bu kızı o adamdan alıyor adam yaşlanıp kızı koruyamaz diye birde hürrem güzelleştikçe kırım hanın yanı oğlunun gönlü ona kayıyor..)
    Gelgelelim dizilere Onu makbul&maktul ibrahim köle pazarından bulup getirecek ;bak tatlım cariyeler koğuşundaki tüm kızlar sultanı isterler ama şuda var ordakıleri sultana hazırlayan hoca kadınlar hemşireler terzi kızlar vardır padişah tan ilgi göremeyince yaşı geçmeden paşalarlar falan evlendirilir .Nerden Bilsin Gülbahar haseki hürremi ..Taki .. Hürrem saraya gelip avazı cıktıgı kadar haremde Ben Geldim Süleymannnnn Çık ortaya diyene kadar ..
    2. sorunu anlamadım ??
    ha anladim tatlim cok sagol...:img-yes:

........

ya simdi fragmana baktim orda kucuk bir oglan cocugu var ve oglum diyer iste o cocuk onunmu ve nurun oylemi?

Durum:
    --Burçin--- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    İstanbul
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    0
    Beğenilen Mesaj
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı ***MELTEM*** Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Avrupalılar bize Barbar diyorlar. Ama sizin de dediğiniz gibi onların geçmişleri çok daha karanlıkmış.

Bunun bir sürü örneği var.

Mesela, Avrupa'da deliler, akıl hastaları öldürülürlermiş, işkenceye tabi tutulurlarmış. Oysa bizde, akıl hastalarına su ve müzik tedavisi uygulanırmış. Yani su sesi ve müzik sesiyle terapi yapılırmış.

İki sene önce İstanbul'a gitmiştim. Beylerbeyi Sarayı'nı geziyorduk. Rehber sarayı gezdiriyordu bize. Sonra tuvaletlerin bulunduğu kısma geldik. Rehber açıklamalarına devam etti. Avrupa'da tuvalet kültürü yokmuş o zamanlar. Daha fazla ayrıntıya girmek istemiyorum. Ama pislermiş. Tuvalet kültürünü bile bizden öğrenmişler.

Buna rağmen Avrupa bizi aşağılayıp duruyor kendi geçmişlerine bakmadan.

Bu konuda öyle haklısınız ki... Avrupa'nın Rönesans'tan önceki dönemleri o kadar karanlık ki... Bize barbar diyen Avrupalıların tarihlerinden haberleri yok...

Coğrafi Keşiflerden sonra dünyayı sömüren , köle ihraç eden onlardı ...

Oysa Avrupa 'da baskı gören Yahudileri Anadoluya davet edenlerse Türkler ...

Bu arada umarım Kanuni'nin Fransuva 'ya ve Şarlken'e gönderdiği mektuplar özellikle işlenir...:img-yes::happy0064

Kanuni'nin kıvrak zekası çok belli zira mektuplarda :img-in_lo

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)