Sayfa 1/201 123451151101 ... SonSon
1001 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Muhteşem Yüzyıl - Bölüm Yorumları (2)

 1. #1
  Durum:
  Çevrimdışı
  Ayşegül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emektar
  Üyelik tarihi
  20.02.2008
  Yer
  Super Junior Yesung..
  Mesajlar
  25,030
  Konular
  101
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart Muhteşem Yüzyıl - Bölüm Yorumları (2)

  Bir önceki başlıkta mesaj sayısı 1000'e ulaştığı için,başlık arşivlenmek üzere kapatılmıştır.Yorumlarınıza bu başlıktan devam edebilirsiniz.

  Bir önceki başlığa aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
  http://www.dizifilm.com/forum/showthread.php?t=100874

  Tek cümlelik kısa mesajlar, sohbet içerikli mesajlar, tamamı büyük harfle, bold(kalın), altı çizili ve renkli yazı tipi ile yazılmış mesajlar, resim ve resim çalışmalarını alıntı yapmak yasaktır.

  http://www.dizifilm.com/forum/showthread.php?t=34469


  Muhteşem Yüzyıl Dizi Detay Sayfası

  http://www.dizifilm.com/dizi/muhtesem-yuzyil-6257.html


  Keyifli yorumlar!


  Ayşegül

  Dizifilm Moderatör
  Konu NATY&FACU tarafından (14-08-14 Saat 00:44:15 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Durum:
  Çevrimdışı
  nelke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetmen
  Üyelik tarihi
  17.03.2008
  Yer
  baku
  Mesajlar
  16,551
  Konular
  0
  Verdiği Beğeni
  31

  Aldığı Beğeni: 48

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Daha dizi baslamadan elestiriler aliyor.Ama boyle seyler olacak tabii.

  Haberler icin tskler arkadaslar

 3. #3
  Durum:
  Çevrimdışı
  Saba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emektar
  Üyelik tarihi
  07.10.2005
  Yer
  Atatürk Türkiyesi
  Mesajlar
  5,970
  Konular
  4
  Verdiği Beğeni
  340

  Aldığı Beğeni: 105

  Bahsedilme
  1 Mesaj

  Standart

  Merhabalar.. Bilgiler ve fotoğraflar için herkese teşekkürler..:img-yes:

  Ben bu dizide daha çok görmek istediğim konuları araştırıp, yazabildiğim kadarıyle bir şeyler ekledim buraya.. Kendi uzak tarihimizle ilgili bir dizi olması fikir olarak güzel.. Elbette her şey güllük gülistanlık değildi, her şey mükemmel de değildi. Ama ben kendi tarihimize yabancıların baktığı gibi bakmayı anlamıyorum. Devamlı olarak Osmanlı nın iyi taraflarını göstermek nasıl objektif değilse, hep kötü yapılmış işleri göstermek de objektif değildir.. Hep kendimizi övmek nasıl sağlıklı olmayan bir durumsa, kendimizi kötülemek de yine aynı şekilde sağlıksız bir duygu.. Bir ortasını bulmak gerek.. Ekşi sözlükteki bazı yorumları gördüm burada, o yüzden bunları yazdım. Fazla acımasız buldum ben yorumları.. Gerçi onların tarzı bu..:img-yes: Devamlı uçlarda, keskin yazıyorlar.. Uç noktalarda olmak dikkat çeker çünkü.. Yazılanlar kendi fikirleri tabii, ekşidekilerin her konuda otorite oduğunu sanmıyorum..

  Bazı konular, aşırı cinsellik ve aşırı şiddet ekrana gelemez zaten, çünkü kitleye hitap eden televizyon aygıtından, ulusal bir kanaldan ve saat 20.00 de başlayacak bir diziden bahsediyoruz.. Tudors, Amerikan HBO kanalı tarafından çekiliyor ve gösteriliyordu, özel bir kablolu kanaldı. Hatta İngilizler tarihimizi yanlış yansıtıyor diye beğenmemişler.:icon_whis Ayrıca hep günümüzden bakılarak yorum yapılıyor.. Osmanlı zalimdir de, o dönemde hangi ülke ondan daha iyi durumdadır? Geçmişte dünyada her yerde zalimlik vardı.. Yabancı filmlerde de bunların gösterilmesi aslında yeni sayılır. Eski filmlerine bakarsanız onlarda da her şey çok güzeldi.. Prensler, prensesler, şövalyeler, kahramanlar.. Şu gün bile kendi tarihini anlatırken de hiçbiri yüzde yüz objektif değildir.. Kendi içimizdeki konularda objektif olunmalı tamam ama herhalde yabancı devletlerle olan ilişkilerde onların tarafını tutacak değiliz..:icon_whis Gelişmiş ülkelerde bile hala batıyı yücelten, doğuyu alçaltan filmler çekiliyor. Çok seyredilenler böyle üstelik.. Kahramanlarını hep öne çıkarıp öyle bir anlatıyorlar ki biz de etkilenip hayran kalıyoruz..Peki biz böyle bir şey başarabiliyor muyuz, hayır.. Kendini eleştirme var elbette ama bu da övme kısmı göze batmasın diye yapılıyor.. Gerçekçi filmler de var, kötülükler gösteriliyor ama biz diğer yönleri de bildiğimiz için hepsini aynı kefeye koymuyoruz. Ama bizim için bilinen yabancı filmlerde iyi bir laf bile söylenmemiştir, ben bilmiyorum en azından.. Kendi filmlerimizde ise kimse hamasi nutuk atılsın, devamlı övülsün diye beklemiyor..Bu devirde zaten inandırıcı olmaz.. Yapımcı ve senaristin de böyle bir siyasi görüşü yok zaten.. Ama sanki daha önce kaliteli ve çok sayıda tarihi dizi ve film çekmişiz de, bunların hepsinde kendimizi övmüşüz de, şimdi kötü taraflarımızın hepsini bu dizide gösterelim demek de gerçekçi değil..:icon_whis

  Yazılanlardan, Türk elçinin kafasına çivi çakılması benim bildiğim Fatih zamanındaydı, Kazıklı Voyvoda diye anılan Vlad Çepeş in marifetidir.. Hristiyan olan şehzade biliniyor zaten.. Cem sultan sürgünde ölünce ailesi orada kaldı ve torunu da bu yola girmiş, doğaldır, niye gösterilmesin ki? Mimar Sinan ın devşirme olduğu da biliniyor. Ama bunun bir önemi var mı? Eğitim ve kültürünü Osmanlı da almış ve büyük bir mimar olmuştur. Ama aslı da söylenebilir, bence hiç mahzuru yok.. Görselliğin olamayacağı konusunda aynı fikirdeyim.. Ne savaşlar gösterilecek, ne seferlere çıkış, ne de denizcilik zaferleri..Zalim krallık meselesine gelince, o asırda Osmanlı dan demokrasi beklenmesi saçma oluyor.. Genelde tarihçilerin söylediği, kendi çağdaşı diğer ülkelerden iyiymiş.. Ama elbette kendi içimizde yapılan yanlışları anlatmak gerek. Yalnız anlatmadan anlatmaya fark var.. Alevilik konusu hala tartışılan bir konu, uzmanlar özel programlarda konuşmalı bu konularda, bir televizyon dizisinde derinine girilmesini doğru bulmuyorum.. Dizilerden haber program mı kaldı derseniz haklısınız tabii..:icon_whis Ama değinilse de dikkat edilmeli, insanları birbirine düşman edecek tarzda değil, yapıcı şekilde anlatılmalı.. İlber Ortaylı nın bu konuda bir açıklaması vardı. Osmanlı genelde Alevileri görmezden gelmiş, ne yaptıklarına karışmamış. Ama ne zaman ki bir isyan ya da Şah la bir yakınlık görmüş, maalesef çok sert şekilde hareket etmiştir.. Anadoludaki her yönetici de her zaman adaletli ve merhametli değildi. İstanbul daki padişahın da o devirde her yere el uzatması zordu..

  Şiiler denilince Şah İsmail ve Safeviler kastediliyorsa, Şah İsmail in de suçu vardı. Kendisi Türk tür ama o da işbirliği istemedi. O da en büyük devletin kendininki olmasını istiyordu, tıpkı Osmanlı gibi.. Bu konudaki kapışmada Osmanlı yı tek başına kusurlu sayamayız.

  Karamanoğulları konusu, benim aile soyum çok eskilerde Karamanoğulları na dayanıyor.:img-yes: Onlar kendilerini Selçuklu nun mirasçısı saydıklarından, Türk beyliklerini birleştirme görevini Osmanlı nın almasını asla kabul etmediler. Eski Türk geleneklerine çok bağlıydılar. Hep isyan ettiler. Fatih zamanında daha fazla arıza çıkarmasınlar diye hepsi dağıtıldı.. Yeni fethedilen bölgelere gönderildiler. Bir taşla iki kuş.. Hem Karamanoğulları bölündü, hem de yerleştikleri bölgeler Türkleştirildi. Karadeniz, Kıbrıs ve Balkanlar.. Karamanoğulları için çok kötü bir durum ama devlet açısından bakarsak yapılması gereken buymuş mantıken.. Elbette çok öldürülen olduğu söylenir, hatta tam Türk olan Alevi ve Karamanoğullarına böyle davranıp, devşirmeleri öne çıkardığı için Osmanlı çok eleştirilir ama böyle yapılmasaydı, bu sefer de hep Türkler kayırıldı, İmp. olduğu halde yabancılara hiçbir hak verilmedi denecekti.. Yine gelinen yer o dönemin şartları.

  Katoliklere kan kusturma tabirine gelince açıkçası buna çok şaşırdım.:icon_whis Katoliklerin tarafını tutmak çok garip.. Katolik dünya insanlara asırlarca kan kusturdu.. Müslümanlar zaten orda barınamazdı. Ramazan ayında hangi evden duman çıkmadığı tespit edilip, o insanlar oruç tutuyor diye götürülürdü.. Domuz eti yemiyor mu, öyleyse Yahudi veya Müslümandır, doğru Engizisyona.. İspanya da müslümanlara ya Hristiyan olun ya da ölün denmiştir, Endülüs ten kalanlar ortadan kalkmıştır. Yahudiler kovulmuştu, II. Bayezid Osmanlı ya kabul etti.. Yine Kanuni zamanında Papa, kalan Yahudileri yok etme emri verdi. İstanbul daki Museviler Kanuni den onları kurtarmasını istediler. Kanuni Papa ya haber gönderip, "Yahudileri tebam ilan ediyorum, sen benim tebama dokunamazsın, onları hemen teslim et bana" dedi de hayatları kurtuldu.. Hristiyan olup Katolikliği eleştirenler, Protestanlığı savunanlar yakıldı..Çok fazla sayıda kişi.. Yani her şey bir yana, Katolikliği Osmanlı ya karşı savunmayı neye bağlasam bilemedim..:icon_whis Ama Tudors a benzeme konusu doğru.. Herkesin belirttiği gibi kadın kıyafetleri Osmanlı ya uymuyor..

  Bu yazdıklarım için araştırma yapamadım, aklımda kalanları yazdım bildiklerimden.. Tarihçi arkadaşlarımız daha doğru açıklamalar yaparlar.. Benim dediğim şu, kovuktan çıkmadığımıza göre bir tarihimiz var, Osmanlı da bunun epey bir parçası, günahlarıyla, sevaplarıyla.. Yanlışları da bilelim ama tarihimizde şu şu kötülük olmuş diye de aşağılık kompleksine kapılmayalım. Nedense ülkemizde hiçbir şeyin ortası bulunamıyor, herkes uçlarda olmaya neden bu kadar meraklı bilemiyorum. Umarım bir gün bu olgunluğa erişiriz..

  Tabii bu tartışmanın aslında bir anlamı da yok çünkü bu dizinin, iyi ya da kötü anlamda bu olaylara gireceğine artık hiç ihtimal vermiyorum..Çünkü genel özeti okudum.. Mahrem arkadaşımız spoiler içinde eklemiş. Şöyle ki:


  "Yapımcılığını TİMS Productions-Timur Savcı'nın üstlendiği, senaryosunu Meral Okay'ın yazdığı, yönetmenliğini Yağmur ve Durul Taylan'ın yaptığı, "Muhteşem Yüzyıl" dizisi başrol oyuncuları ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

  Halit Ergenç'in Kanuni Sultan Süleyman olarak kamera karşısına geçtiği dizide Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Valide Sultan'ı Nebahat Çehre, eşi Mahidevran Sultan'ı Nur Aysan, kardeşi Hatice Hatun'u Selma Ergeç ve sadrazam İbrahim'i ise Okan Yalabık canlandırıyor. 6 haftadır çekimleri devam eden ve 5 Ocak'ta seyircisiyle buluşmaya hazırlanan dizide Kanuni'nin büyük aşkla bağlı olduğu Hürrem'i ise Alman asıllı Türk oyuncu Meryem Uzerli oynuyor.

  Bir imparatorluğun kaderine yön veren bir aşkın hikayesi...
  Muhteşem Yüzyıl Osmanlı'nın en parlak döneminde sarayın kapalı kapıları arkasında dönen oyun ve entrikalara ışık tutacak.

  Dizide, Osmanlı'nın en geniş sınırlara ulaştığı sırada Kırım'dan cariye olmak için yola çıkan bir genç kızın –Moskof Cariye Hürrem'in- oğlunu tahta oturtmak için verdiği mücadele ve yaptıklarıyla bir imparatorluğun kaderine yön verişi ele alınacak.

  Gerçek bir tarihi uyarlama olan dizide izleyiciler, sarayın ve Osmanlı'nın göz kamaştıran zenginliğinin içinde bir kadının ihtiraslı aşkına, hırslarına ve entrikalarına şahit olacak..."


  Özet çok açık, Hürrem in entrikalarını ve aşk hikayesini izleyecekmişiz. Demek ki fragmanlardan aldığım izlenim doğruymuş. Özette Kanuni nin bile adı yok, Hürrem var.:icon_whis Yani dizi onun üstünden gidecek, odak noktası Hürrem olacak.. O zaman dizinin adını da Hürrem Sultan koymalılardı.. Bir de Moskof cariye Hürrem diye belirtmişler.. Demek ki o kitaptan alıntılar da olacak..Dizinin sarayda, üstelik de harem entrikaları ağırlıklı geçeceği belli oldu. Yine de kaliteli olabilir. İyi replikler yazılır, konu iyi işlenir, olur. Ama benim beklentimi karşılamaz.. Denge bile yok bu özette, resmen Hürrem in hayatı.. Asıl konu bu, diğerleri eşantiyon.. Tabii ki yine de ilk bölümleri seyredeceğim, yanıldığımı umarak.. Devam da edebilirim ama hevesle bekleyip, üstüne yorum yazacağım bir dizi olmayacak. Şunu baştan söyleselerdi de ben de o devirdeki önemli olayları, önemli kişileri araştırıp heveslenmeseydim.:icon_whis Yanlış anlaşılmasın, senarist istediği yönden ele alabilir konuyu, sadece benim beklediğim bu değildi o kadar.. Yani diziye başlamadan yapılan eleştirilere katılmıyorum, bir taraf Osmanlı nın hep en kötü yönleri gösterilsin istiyor, bunlar da hep övülsün istiyor, dedim ya orta yok bizim memlekette..:img-yes: Benim derdim, şu yukardaki özete göre, dizinin işlenişinin Hürrem üstüne olması, bunun da hiç hoşuma gitmemesi..

  Sayfadaki bilgiler ve paylaşımlar için teşekkür ederim. Hoşçakalın, sevgiler..:img-in_lo
  "Would you like my mask? Would you like my mirror?" Loreena McKennit 4. #4
  Durum:
  Çevrimdışı
  öylebiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yardımcı Yönetmen
  Üyelik tarihi
  16.01.2008
  Yer
  Topkapı Sarayı
  Mesajlar
  2,453
  Konular
  1
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  O genel özet ne kadar genel özet, bir de onu sormalı. Yapımcının verdiği bir metin mi yoksa bir muhabirin ifadeleri mi? Basında okuduklarıma aha budur diye hemen güvenmemeyi öğreneli çok oldu:img-wink:

  Tutkuyu, ihtirası öne çıkaran fragmanlar var ama Kanuni'nin ben geliyorum diye bağırdığı fragman da var, o ne peki?

  Dizinin birkaç bölümünü izlemeden yargılamak istemiyorum.
  OKAN YALABIK
  farklıdır...
  fark yaratır

 5. #5
  Durum:
  Çevrimdışı
  aysenurr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Figüran
  Üyelik tarihi
  25.01.2008
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  412
  Konular
  0
  Verdiği Beğeni
  1

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Harem konusu Osmanlı'nın en hassas konularından biri..
  Dizi kadrosu çok iyi.. Ama ben gerçeklerin olduğu gibi yansıtılacağından emin değilim...Fragmanlar bunu gösteriyor..Tabiiki izlicem.İzledikten sonra tam anlamıyla karar vericem.Merakla bekliyorum..

  Spoiler İçermektedir


  Spoiler İçermektedir

Sayfa 1/201 123451151101 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Muhteşem Yüzyıl - Bölüm Yorumları (15)
  By Saba in forum Muhteşem Yüzyıl
  Cevaplar: 993
  Son Mesaj: 27-12-12, 10:54:48
 2. Muhteşem Yüzyıl - Bölüm Yorumları (14)
  By ipekaziz in forum Muhteşem Yüzyıl
  Cevaplar: 999
  Son Mesaj: 02-11-12, 17:40:33
 3. Muhteşem Yüzyıl - Bölüm Yorumları (11)
  By diamantparis in forum Muhteşem Yüzyıl
  Cevaplar: 999
  Son Mesaj: 01-03-12, 04:27:40
 4. Muhteşem Yüzyıl - Bölüm Yorumları (9)
  By stormy in forum Muhteşem Yüzyıl
  Cevaplar: 999
  Son Mesaj: 16-10-11, 00:26:44
 5. Muhteşem Yüzyıl - Bölüm Yorumları (6)
  By cadi_ipek in forum Muhteşem Yüzyıl
  Cevaplar: 1000
  Son Mesaj: 02-04-11, 15:14:40

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

webmaster forum
netspor
taraftarium24
yerli filmler
diziizle.blog
fragmanlar
juul
One Hit Wonder
Bu sistem vBulletin® alt yapısına sahiptir, Version 4.2.5 kullanılmaktadır. Telif hakları, Jelsoft Enterprises Ltd'e aittir. Copyright © 2020

Mobil Ödeme bahis
cratosslot giriş
vdcasino
meritroyalbet
güvenilir casino siteleri
canlı casino
meritroyal bet
casino siteleri
canlı rulet
deneme bonusu
ilbet giriş
bursa escort
kartal escort
maltepe escort
bahis siteleri
güvenilir casino siteleri
casino siteleri
canlı bahis siteleri
escort ankara

LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.1 © 2011, Crawlability, Inc.