Sayfa 6/6 İlkİlk ... 23456
30 sonuçtan 26 ile 30 arası

Konu: Black Mirror (Netflix Dizisi)

Durum:
    TurkeyStyler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetici
    Yer
    Winterfell
    Konular
    366
    Verdiği Beğeni
    179

Aldığı Beğeni: 593

Bahsedilme
    26 Mesaj

Standart Cevap: Black Mirror (Netflix Dizisi)

Gecenlerde Metalhead'i, Hang the DJ'i ve Black Museum'u art arda izledim.
    Bölümleri yine cok begendim, Metalhead'in siyah beyaz olmasini ve eski dizi ve filmleri (Hitchock vs.) hatirlatmasini sevdim. Internette bircok izleyen hikayenin verilmemesini ve o dünyaya ait hicbirsey ögrenmemizi elestirmis. Izlerken ben de bu duruma kizmistim, ne hikayenin hangi devirde gectigine dair bilgi verildi, ne robot köpekleriyle ilgili bilgi verildi, ne de ne olup bittigiyle ilgili bilgi verildi. Kendimizi birden hikayenin tam ortasinda bulduk. Sonra düsündükce bu duruma takilmamaya basladim, tahminimce Charlie Brooker (dizinin yaraticisi) tüm kurguyu seyircinin hayal gücüne birakti. Sadece göstermek istedigi bir kismi bize gösterdi ve hikayeyi tamamlayan geriye kalan diger seyleri bizim bulmamizi istedi. Ben böyle düsünüyorum. Robotlar Terminatör'deki gibi bagimsiz olup insanlari öldürmeye mi basladilar yoksa isin icinde baska bir sey mi var herkes kendi karar verecek… tam da bu bölümü izledikten birkac gün sonra internette ayni bu türde robot gördüm… ürkütücüydü…

Hang the DJ'in diger bölümler gibi karamsar olmamasini ve sonunda umut vaad eden sekilde bitmesini sevdim. Gelecekte illa her sey kötü olacak degil ya.

Black Museum da baya hosuma gitti. Tek begenmedigim nokta, sonun öngörülür olmasiydi. Bu yüzden ters kösede sasirmadim. Ayrica aklima sürekli White Christmas ve USS Callister geldi… onlarin devam bölümü gibi birsey olmus. Ama bana göre sorun degil, severek izledim.

Yalniz bu 4. sezon ile ilgili hosuma gitmeyen birsey var. Sezon "Mainstream" olabilmek icin - yani daha büyük kitleye ulasabilmek icin - eski özelligini kaybetti. Eskiden cok daha sert, cok daha karamsar, cok daha agirdi, bölümü izledikten sonra günlerce kendime gelemiyordum, etkisinden cikamiyordum. Bu sezon öyle degil, bölümün ardindan baska bir diziyle devam edebiliyorum. Ve dizi tamamen teknoloji agirlikli oldu, eski toplumsal elestiriler azaldi. 1. sezon 1. bölüm'ü izleyin ardindan 4. sezondan herhangi bir bölümü izleyin, ne demek istedigimi anlayacaksiniz…

Dizi Netflix'e gectikten sonra böyle oldu. Umarim Charlie Brooker ilk üc sezona sadik kalarak 5. sezonu ceker…
    Konu TurkeyStyler tarafından (07-01-19 Saat 01:35 ) değiştirilmiştir.

2. Beğenenler;
    Aynur (07-01-19)

Durum:
    Yönetici
    Yer
    Winterfell
    Konular
    366
    Verdiği Beğeni
    179

Bahsedilme
    26 Mesaj

Bandersnatch'i izledim.

Teoride ve fikir olarak cok iyi bir bölüm / film (aslinda film ama dizinin bir parcasi oldugu icin bircok kisi özel bölüm olarak görüyor). Bölüm interaktif, seyirci hikayenin gidisatini kendi belirliyor. Her 5-10 dakikada bir seyirciye karakterle ilgili iki secenek sunuluyor, seyirci hangisini secerse karakter onu yapiyor ve bu karara göre davraniyor. Örnegin secenek "karakter kitap mi okusun yada aile albümüne mi baksin" diyor ve sen hangisini secersen onu yapiyor. Daha önemli secenekler de sunuluyor, hatta kimin ölecegine ve nasil ölecegine bile karar verebiliyorsun. Cok farkli bir konsept ve okudugum haberlere göre toplamda 5 saatlik görüntü varmis. Arkadasimda bölüm 20 dakika sonra bitmis, bende neredeyse 1:30 Saat sürdü

Yanlis anlamadiysam bölüm toplam iki noktada büyük secenekler sunuyor. Ilk etapta secilen sey hikayenin farkli ilerlemesini sagliyor ve ikinci etapta secilen sey baska sonlara götürüyor. Benim sonlarim bunlar di:
    Spoiler İçermektedir

Konu olarak da fena degil, ana karakter Bandersnatch isimli bir oyun yaziyor ve ayni sekilde oynayanlara secenekler sunuyor, bu seceneklere göre oyun farkli ilerliyor. Ama zamanla (bizim verdigim kararlarla) karakter, aslinda hür olmadigini ve "disardan" gelen emirlerle (yani bizden gelen emirlerle) yasadigini anliyor ve psikolojisi bozuluyor. Sanirim verilmek istenen mesaj da bu: ne kadar hür oldugunu düsnürsen düsün, aslinda hicbir zaman hür degilsin ve hersey önceden yazilmis.

Yani konu idare eder, öyle olaganüstü birsey degil. Izlerken fazla begenmedim. Oyuncular da öyle. Interaktiflik olmasaydi en kötü Black Mirror bölümlerinden biri olurdu, ama interaktifligi herseyi kurtariyor. Bu yüzden izlemeye deger, ama sadece bu yüzden.

Durum:
    hakumuttt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Konular
    31
    Verdiği Beğeni
    112

Aldığı Beğeni: 440

Bahsedilme
    5 Mesaj

Alıntı TurkeyStyler Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Shut Up and Dance de iyiydi, ama biraz mantiksiz buldum izlerken. Karakterlerin - özellikle basrol cocugun - neden polise gitmedigine veya durumu baskasina anlatmadigina anlam veremedim. Bu yüzden git gide daha cok battilar. Ayrica insan hic mi düsünmez, söylenenleri yapsam da sonunda yinede görüntüleri yayimlayabilirler diye. Ben olsam düsünürdüm ve farkli cözümler arardim. Karakterlerin hepsi sorgusuz sualsiz istenilenleri yaptilar. Sonunda hicbir ise yaramadi.
    O bölümü izlerken aynı şeyleri söylemiştim ama başroldeki gencin de çocuk fotolarından orgazm olduğunu öğrenince neden polise gitmeyip kimseye söyleyemediğini anladım. Suç sayıldığı için kimse polise gidemedi bence, direk her söyleneni yapmaları ne kadar saçma olsa da çok da uzak bir ihtimal değil. Şimdilerde böyle mesaj alan çoğu sapık talimatlara harfiyen uyabilir. Eeeennn sevdiğim bölümlerdendir ayrıca

Alıntı TurkeyStyler Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Konu olarak da fena degil, ana karakter Bandersnatch isimli bir oyun yaziyor ve ayni sekilde oynayanlara secenekler sunuyor, bu seceneklere göre oyun farkli ilerliyor. Ama zamanla (bizim verdigim kararlarla) karakter, aslinda hür olmadigini ve "disardan" gelen emirlerle (yani bizden gelen emirlerle) yasadigini anliyor ve psikolojisi bozuluyor. Sanirim verilmek istenen mesaj da bu: ne kadar hür oldugunu düsnürsen düsün, aslinda hicbir zaman hür degilsin ve hersey önceden yazilmis.

Yani konu idare eder, öyle olaganüstü birsey degil. Izlerken fazla begenmedim. Oyuncular da öyle. Interaktiflik olmasaydi en kötü Black Mirror bölümlerinden biri olurdu, ama interaktifligi herseyi kurtariyor. Bu yüzden izlemeye deger, ama sadece bu yüzden.
    Aynı zamanda seni belli bir sonu seçmeye de zorladığı için her türlü yine sana da hayatının ve seçimlerinin kontrolünün senin elinde olmadığı mesajını da veriyor. Biraz saçma bulsam da fikri, fena değildi.
    Ben kaçak yollardan izlediğim için her sonu gördüm

5. Beğenenler;
    TurkeyStyler (04-03-19)

Durum:
    Yönetici
    Yer
    Winterfell
    Konular
    366
    Verdiği Beğeni
    179

Bahsedilme
    26 Mesaj

Dizi, 3 yeni hikayesiyle 5 haziranda 5. sezonuyla geri dönüyor
    3 bölüm az geldi ama kaliteli olduklari sürece 6 bölümden daha iyi bile olabilir, örnegin ilk 3 sezon.

“Smithereens" adını taşıyan ilk bölüm, bir anda gündem yaratan ve hızlıca kontrolden çıkan bir taksi şoförünün başından geçenleri; ikinci bölüm “Rachel, Jack and Ashley Too" hayranı olduğu pop yıldızıyla tanışan ve onun gerçek yüzünü keşfeden bir gencin hikayesini; üçüncü bölüm "Striking Vipers" ise yıllar sonra yeniden bir araya gelen ve hayatlarını değiştirecek olaylar silsilesiyle karşılaşan iki arkadaşın öyküsünü takip edecek - Beyazperde

Oyuncular: Anthony Mackie, Miley Cyrus, Yahya Abdul-Mateen II, Topher Grace, Damson Idris, Andrew Scott, Nicole Beharie, Pom Klementieff, Angourie Rice, Madison Davenport ve Ludi Lin

Durum:
    hakumuttt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Konular
    31
    Verdiği Beğeni
    112

Aldığı Beğeni: 440

Bahsedilme
    5 Mesaj

Eli öpülesi mükemmel bir performans çıkarmış, çok daha iyi bir senaryoyu hak ediyordu şu oyunculuk..

*

Anthony Mackie'yi de çok severim, onun bölümü de şöyle böyleydi. Beklemediğim bir durum gerçekleşti ama bir yere varamadı. 3'ü henüz izlemedim herkes kötü diyor ama korkuyorum izlemeye resmen, bu sezonun en büyük problemi hep konuların bir yere varamaması olmuş. Netflix etkisi mi bilmiyorum ama olmamış bu sezon, umarım Bandersnatch'den dolayı çok eğilememişlerdir üstüne. Bir dahaki sezon özlediğimiz BM geri gelsin.

Sayfa 6/6 İlkİlk ... 23456

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri