Netflix, 10 yeni Avrupa projesinin duyurusunu yaptı
raninitv

Netflix 2018’de Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’dan çıkan 100’den fazla yerel projeyi dünyanın dört bir yanındaki izleyicilerle buluşturacak.

Roma’da Netflix’in 10 yeni Avrupa projesinin duyurusu yapıldı.

Yerel yapımları destekleyen dünyanın lider online eğlence hizmeti Netflix, 2018 yılında Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’dan (EMEA) yepyeni, birbirinden farklı ve benzersiz hikayeleri dünyanın dört bir yanındaki izleyicilerle buluşturuyor.

“Menşeine değil, hikayesine bak” diyen Netflix’e göre dünyanın en yetenekli içerik yaratıcıları Avrupa, Ortadoğu ve Afrika gibi bölgelerden çıkabiliyor. Bu nedenle de bu yıl Netflix üyeleri, Avrupa’nın yanı sıra ilk defa Ortadoğu ve Afrika’daki 16 ülkede** geliştirilen 100’den fazla yerel yapımı 16 dilde izlemenin keyfine varacak. Bu da Netflix’in, 2017’den bu yana yerel yapımların sayısını ve yatırım miktarını neredeyse ikiye katladığını ve 35 binden fazla kişinin bu yerel yapımlarda görev aldığı anlamına geliyor.

Hem eleştirmenlerden hem seyircilerden tam not alan Dark (Almanya), Suburra (İtalya), Las Chicas del Cable (İspanya) ve Black Mirror (İngiltere) gibi yapımlar, iyi içeriklerin yerelde olduğu kadar global olarak da ses getirdiğinin kanıtı. Örneğin aralık ayında gösterime giren Dark, Şili, Bangladeş ve Kanada’da hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip. Dizi, Almanya’daki bir izleme saatine karşılık dünya çapında dokuz saat seyrediliyor.

Netflix CCO'su (Chief Content Officer) Ted Sarandos “İyi hikayelerin sınır tanımadığına inanıyoruz. Farklı ülkeler ve kültürlerden gelen farklı dillerdeki benzersiz içerikler, yegane sınırlamanın yaratıcılarının hayal gücünden ibaret olduğu uluslararası bir platform bulduğunda, dünya genelinde yankı uyandırarak evrensel hikayelere dönüşüyor” dedi.

Netflix bugün, yedisi orijinal yapım olmak üzere toplam 10 yeni Avrupa projesinin duyurusunu gerçekleştirdi: Hollanda’da çekilen ilk orijinal dizi, Fransa’dan Mortel, Almanya’dan The Wave, İtalya’dan Luna Nera, İspanya’dan La Casa de Papel Kısım 3, İngiltere’den The English Game ve Turn Up Charlie’nin yanı sıra biri Fransız yapımı bir belgesel dizi, diğeri ABD’de çekilen bir Fransız yapımı The Staircase olmak üzere iki belgesel ve son olarak İtalyan yapımı film Rimetti a Noi i Nostri Debiti açıklanan yeni yapımlar arasında.

Lübnan’dan İskoçya’ya, İsveç’ten Ürdün’e, İspanya’dan Polonya’ya farklı ülkelerde çekilen Netflix’in yeni yerel projeleri her biri farklı türde dizi, film, senaryosuz yapım, belgesel, bağımsız film, stand-up komedi ve çocuk yapımları gibi çeşitli formatlarda olacak.

Sarandos sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl Netflix’te EMEA bölgesinden çıkan 100’den fazla yapım gösterime girecek. Netflix bölgede eğlence sektörünün sesi olacak. Tutkulu yerel içerik yaratıcılarına vizyonlarını paylaşabilecekleri global bir platform, dünyanın dört bir yanındaki seyircilere de, ülkeleri ve konuştukları dil ne olursa olsun, dilerlerse tüm dünyayla aynı keşfedebilecekleri ya da istedikleri zaman, istedikleri yerde ve zamanda izleyebilecekleri hikayeler sunuyoruz. Ve bu maceralı yolun henüz başındayız.”

Netflix’in bugün Roma’da duyurusunu yaptığı yapımlarla ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyenler:

Yedi yeni orijinal dizi:
(3) Luna Nera (İtalya). 17. yüzyıl İtalyası’nda cadı olmakla suçlanan kadınların hikayesini anlatan bir dizi. Yaratıcıları Francesca Manieri, Laura Paolucci ve Tiziana Triana, yapımcı ise Fandango.