Sayfa 1/2 12 SonSon
6 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Mr. Sunshine (Netflix Dizisi)

Durum:
    kitappandasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör
    Yer
    somewhereonthemap.
    Konular
    80
    Verdiği Beğeni
    645

Aldığı Beğeni: 475

Bahsedilme
    20 Mesaj

Standart Mr. Sunshine (Netflix Dizisi)

Adı: Mr. Sunshine
    Tür: Romantik, Aksiyon, Tarih
    Yönetmen: Lee Eun-Bok
    Senarist: Kim Eun-Sook
    Yapımcı: -
    Yapım Şirketi: Hwa & Dam Pictures, Dragon Studios
    Yayıncı: tvN, Netflix
    daum: 7.5
    Bölüm Sayısı: 24
    Yapım Yılı: 2017 - 2018
    Yayın Tarihi: 7 Temmuz 2018 – 23 Eylül 2018
    Yayın Günleri ve Saati: Cumartesi & Pazar – 21:00
    Dili: Korece
    Ülke: Güney Kore
    Konusu:

Dizi, 1900’lü yılların başında, Kore’nin Japon işgali döneminden önce geçmektedir. ABD’nin 1871 tarihinde Joseon'daki seferi sırasında, Joseonlu bir çocuk bir Amerikan savaş gemisi tarafından kurtarılır ve Amerika'ya götürülür. Bir yetişkin olduğunda Joseon’a geri döner. Burada bir Amerikan askeri olarak konuşlandırılır ve bir aristokrat aileden gelen kadına âşık olur.

Karakterleri:

Lee Byung-Hun dizide hayatının büyük bir kısmını Amerika’da yaşayan ve Kore asıllı bir Amerikan askeri olan Eugene Choi karakterini canlandırmaktadır. O, küçük bir çocukken Amerikan askerleri tarafından kurtarılır ve Amerika’ya götürülür. Burada yeni bir kimliğe sahip olur.Kim Tae-Ri dizide Joseon’un manevi liderleri Go ailesinden gelen Ae-Shin karakterini canlandırmaktadır.Yoo Yeon-Seok dizide siyah ejder topluluğunun lideri olan Goo Dong-Mae karakterini canlandırmaktadır. Go Ae-Shin’den (Kim Tae-Ri) hoşlanmaktadır.Byun Yo-Han dizide Go Ae-Shin’in (Kim Tae-Ri) nişanlısı olan Kim Hee-Sung karakterini canlandıracak. Olgunlaşmamış ve çapkın birisidir ancak sıcak bir kalbi vardır.

Kaynak: Güney Kore Sineması

Durum:
    Moderatör
    Yer
    somewhereonthemap.
    Konular
    80
    Verdiği Beğeni
    645

Bahsedilme
    20 Mesaj

Standart Cevap: Mr. Sunshine (Netflix Dizisi)

Konular hala akıcı bir hal almadı ve ben kendimi merak etmekten alıkoyamıyorum. Biteceği için başladığım andan beri üzüldüğüm bir proje. İkinci sezon gelir mi acaba? Gelsin lütfen.

Durum:
    nadine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    ...
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    295

Aldığı Beğeni: 236

Bahsedilme
    0 Mesaj

Goo Dong Mae sonunda kız için kendi canını feda edecek o belli oldu. Uzun zamandır Kore Dizileri de sarmıyordu. Bu dizi iyi geldi. Lee Byung Hun farkı olsa gerek

Durum:
    Moderatör
    Yer
    somewhereonthemap.
    Konular
    80
    Verdiği Beğeni
    645

Bahsedilme
    20 Mesaj

Bitti bitecek ve ödüm kopuyor. Tadı damağımda kalacak gibi... Kaç bölüm oldu hala bir tık yok, o da ayrı üzüyor. İkinci sezon gelir sanırım, gelsin lütfen, gelmeli.

Durum:
    sinemkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    40

Aldığı Beğeni: 51

Bahsedilme
    1 Mesaj

Ne diziydi ama!

Sadece kafamı dağıtmak için başlamıştım, böylesine derin ve etkileyici bir hikâye ve karakterlere sahip olmasını beklemiyordum. Dizi 1900’lerin başında Kore’nin Japon hâkimiyetine karşı koymasını anlatıyor. Bu mücadele içinde baş kadın karakterin önemli yerinin olması dizinin seyir zevkini benim açımdan çok yükseltmişti. Ana kadın karakterin vatanını her şeyin önünde tutan keskin nişancı olması erkek karakterin de doğduğu ülkeyi sahiplenmeyen, kendini ABD’li olarak tanımlayan bir “öteki” olması dizinin temelini oluşturuyor. Kadın-Ae-shin- keskin nişancı, Kore'de aktif mücadele yürüten Erdemli Ordu üyesi olmasının yanında Kore'nin önemli ailelerden birine mensup. Ana erkek karakter-eugene- köle bir ailede doğmuş dramatik bir hikaye sonucunda ABD'de büyümüş. Bu ikilinin aşkı sosyal statü gibi çatışmaları da içine alarak sunuluyor.

Dizideki yardımcı karakterler de çok işlevsel ve her birinin hikayesi ana hikayeyle bağlantılı olduğundan onları izlemek de ayrı keyif oluyor. Aslında dizinin konusu 3 erkeğin bir kadına, kadının da vatana olan aşkı olarak da ifade edilebilir.

Bu üç erkek karakter arasındaki ilişki çok ilginçti. Üçü de birbirlerinin kıza olan sevgilerini biliyorlar ama bir noktada birbirlerinin duygularına saygı duyuyorlar. Hatta sonlara doğru tam bir kader birliği yapmış gibi oluyorlar kızı korumak için.

Dizi çok derin hikâyeler sunuyor bu yüzden hain olanı değil elbette ama vatanı için mücadele etmeyeni de anlıyoruz edeni de çünkü her birinin ayrı ikna edici sebepleri var. Mesela sınıf sisteminde köleler ve kasapların alt tabaka olması bu yüzden sürekli aşağılanmaları bu ailelerde doğan çocukların yani Eugene ve Dong-mae’nin Kore için mücadele etmeyi tercih etmemeleri ama Ae-shin’in soylu bir aile kızı olduğu için ona fırsatlar sunan ve saygı gösteren bu ülkeye yönelik vefa duygusu ve bunun getirdiği savaşma isteği çok anlaşılabilir şekilde aktarılıyor.

Bence dizinin en güzel yanı her şeyi çok dengeli sunmaları yani Kore’nin mücadelesi ve ana karakterlerin aşkını. Çiftin aşkı döneme yakışır biçimde çok naif bir hikâye ama benim ilgimi çeken ikilinin birbirlerine son derece açık olmaları. Bu durum, dönemin mücadelesinin yansıması mı ya da sadece karakterlerinin gereği mi emin değilim ama birbirlerine bu denli açık olan çok az çift izledim. Bu yüzden bu durum gözümde onları daha değerli hale getirdi.

Bazı dizi yorumlarında kadının aşkı ve davranışları eleştirilmiş işte bu yüzden karakteri ve hikâyeyi anlamak önemli. Kadın, merkeze hikâyenin başından beri değişmeyen bir şekilde vatanını koyuyor. Hatta dedesi onun gazete okumasını yasakladığı, normal kadınlar gibi olmasını istediği sahnede ölsem daha iyi deyip kendini açlığa terk ediyordu. Bu yüzden bu hikâyeyi sadece bir Ae-shin-Eugene aşkı olarak okumak yetersiz. Hatta bir sahne vardı Eugene ve Ae-shin yine bir yol ayrımındalar. Ae-shin Japonya’ya bir operasyon için gidiyor Eugene’de ordan ABD’ye temelli olarak gidecek. O sahnede Eugene, kıza benimle ABD’ye gel diyor. Kızın verdiği cevap zaten hem karakteri hem de hikayeyi açıklıyor. Ae-shin o sahnede hiç gitmediğim ABD sokaklarında gezdim, seninle güldüm, yüzlerce kez Kore’yi terk ettim ama en sonunda döndüm diyordu. Bu yüzden ben bölümleri izlerken Ae-shin’in Eugene’i tercih etmesini hiç beklemedim. Zaten Eugene de böyle bir tercihin olmayacağını fark ettiğinde sen vatanını koru ben seni korurum diyordu.

Dizide etkilendiğim çok fazla sahne var. Mesela çiftin donmuş nehir üzerinde konuştukları sahnede Eugene’in eskiden köle olduğunu söylemesi ve ardından “Savaştığın ülkede kölelere ve kasaplara da yer var mı” diye sorması çok etkileyiciydi. Gerçekten kim için savaşılıyordu? O sahnede cevap vermesi gereken Ae-shin’di çünkü ülkesini savunmaya çalışan bir ordu üyesiydi. İşte o soruya Ae-shin cevap veremiyordu. En kötüsü de üzgün olduğundan cevap verememesiydi.

Dizi çok güzel sorular sordu. Bu yüzden hikayesi ve karakterleri çok değerli. Aslında bahsetmek istediğim o kadar çok şey var ki.. Çekimlerin etkileyiciliği, cansız varlıklar ancak bu kadar canlı olabilirdi..müzikleri , diyalogları.. yani her şeyiyle çok güzel bir dizi.

Henüz final bölümünü izlemedim. İzledikten sonra tekrar yorum yapacağım. İzlemeyi düşünen herkese tavsiye ederim.

6. Beğenenler;
    Aynur (27-05-19)

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri