Sezonu bitirdim. Aslında ilk başlarda sevmiştim diziyi ama sonradan birçok kırmızı çizgi geçildi ve ilginç mesajlar verilmeye başlandı.
Axelin ölümü yerine Zoenin kendini bulma hikayesini izledik. İlk ve son bölüm dışında Axelin hikayeye hiçbir katkısı olmadı. Bu cinayet olayı komple gereksizdi.

Karakterlerin hiçbirini sevmedim. Ne alışabildim ne sempatik buldum. Şöyle izlerken empati kurabileceğim, onun tarafında olacağım, yaptıklarını onaylayacağım veya onaylamasam bile anlamaya çalışacağım tek bir karakter yoktu. Zoe Boxer ilişkisini ilk bölümlerde sevmiştim ama yakınlaşmaları beni onlara karşı soğuttu. Neden aldatma mevzusu bukadar hafife alınarak işleniyor ve sanki dünyanın en normal şeyiymiş gibi gösteriliyor? Dizi yalan dolan entrika ve sır üzerine kurulu ama bunların hepsi o kadar yüzeysel işleniyor ki ne inandırıcılığı kalıyor ne de tutarlılığı.

Tutarsızlık hakkında sayfalarca yorum yazabilirim ama değmez. Bir diğer mesele de uyuşturucu. Uyuşturucu iğrenç birşey ve güzelleştirilmesini sevmedim. Sanki uyuşturucu kullanmadan mutlu olunamaz gibi, herkesin gençken hata yapma lüksü var gibi, dibe vurduktan sonra tekrar ayağa kalkmak kolay ve herkesin başaracağı kesin birşey gibi, bu yolda başkalarına verilen zarar normal ve kaçınılmaz birşey gibi ve bu yüzden üzerinde durmaya değmezmiş gibi... bana göre çok yanlış mesajlar bunlar. Normalde dizilerin eğitici yanları olmadığını ve sadece eğlence amaçlı çekildiklerini düşünenlerdenim ama bu dizide öyle bir amaç var. Açık açık söylemiyorlar belki ama her halinden belli.

İMDB ve rotten tomatoes sayfalarında eleştiriler ağır ve puanlar düşük. Bu yüzden eleştirilerimle yalnız olmadığımı düşünüyorum. Gerçi seyirci sayısı yüksek olduğu süre netflix için bunların hiçbiri önemli değildir.