Netflix, 10 yeni Avrupa projesinin duyurusunu yaptıNetflix 2018’de Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’dan çıkan 100’den fazla yerel projeyi dünyanın dört bir yanındaki izleyicilerle buluşturacak

Bugün Roma’da Netflix’in 10 yeni Avrupa projesinin duyurusu yapıldı.


Yerel yapımları destekleyen dünyanın lider online eğlence hizmeti Netflix, 2018 yılında Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’dan (EMEA) yepyeni, birbirinden farklı ve benzersiz hikayeleri dünyanın dört bir yanındaki izleyicilerle buluşturuyor.

“Menşeine değil, hikayesine bak” diyen Netflix’e göre dünyanın en yetenekli içerik yaratıcıları Avrupa, Ortadoğu ve Afrika gibi bölgelerden çıkabiliyor. Bu nedenle de bu yıl Netflix üyeleri, Avrupa’nın yanı sıra ilk defa Ortadoğu ve Afrika’daki 16 ülkede (2) geliştirilen 100’den fazla yerel yapımı (1) 16 dilde (3) izlemenin keyfine varacak. Bu da Netflix’in, 2017’den bu yana yerel yapımların sayısını ve yatırım miktarını neredeyse ikiye katladığını ve 35 binden fazla kişinin bu yerel yapımlarda görev aldığı anlamına geliyor.

Hem eleştirmenlerden hem seyircilerden tam not alan Dark (Almanya), Suburra (İtalya), Las Chicas del Cable (İspanya) ve Black Mirror (İngiltere) gibi yapımlar, iyi içeriklerin yerelde olduğu kadar global olarak da ses getirdiğinin kanıtı. Örneğin aralık ayında gösterime giren Dark, Şili, Bangladeş ve Kanada’da hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip. Dizi, Almanya’daki bir izleme saatine karşılık dünya çapında dokuz saat seyrediliyor.

Netflix CCO'su (Chief Content Officer) Ted Sarandos “İyi hikayelerin sınır tanımadığına inanıyoruz. Farklı ülkeler ve kültürlerden gelen farklı dillerdeki benzersiz içerikler, yegane sınırlamanın yaratıcılarının hayal gücünden ibaret olduğu uluslararası bir platform bulduğunda, dünya genelinde yankı uyandırarak evrensel hikayelere dönüşüyor” dedi.

Netflix bugün, yedisi orijinal yapım olmak üzere toplam 10 yeni Avrupa projesinin duyurusunu gerçekleştirdi: Hollanda’da çekilen ilk orijinal dizi, Fransa’dan Mortel, Almanya’dan The Wave, İtalya’dan Luna Nera, İspanya’dan La Casa de Papel Kısım 3, İngiltere’den The English Game ve Turn Up Charlie’nin yanı sıra biri Fransız yapımı bir belgesel dizi, diğeri ABD’de çekilen bir Fransız yapımı The Staircase olmak üzere iki belgesel ve son olarak İtalyan yapımı film Rimetti a Noi i Nostri Debiti açıklanan yeni yapımlar arasında.

Lübnan’dan İskoçya’ya, İsveç’ten Ürdün’e, İspanya’dan Polonya’ya farklı ülkelerde çekilen Netflix’in yeni yerel projeleri her biri farklı türde dizi, film, senaryosuz yapım, belgesel, bağımsız film, stand-up komedi ve çocuk yapımları gibi çeşitli formatlarda olacak (4).

Sarandos sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl Netflix’te EMEA bölgesinden çıkan 100’den fazla yapım gösterime girecek. Netflix bölgede eğlence sektörünün sesi olacak. Tutkulu yerel içerik yaratıcılarına vizyonlarını paylaşabilecekleri global bir platform, dünyanın dört bir yanındaki seyircilere de, ülkeleri ve konuştukları dil ne olursa olsun, dilerlerse tüm dünyayla aynı keşfedebilecekleri ya da istedikleri zaman, istedikleri yerde ve zamanda izleyebilecekleri hikayeler sunuyoruz. Ve bu maceralı yolun henüz başındayız.”

Netflix’in bugün Roma’da duyurusunu yaptığı yapımlarla ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyenler:

Yedi yeni orijinal dizi:

Netflix’in ilk Hollanda yapımı orijinal dizisi Pupkin yapım şirketi tarafından çekiliyor ve 2019’da gösterime girecek. Özgürlükler kenti Amsterdam’da bu öğrenciler her şeye sahip: Para, seks ve güç… Ve kazara araladıkları Hollanda Altın Çağı’ndan karanlık bir dünyaya açılan uzanan bir kapı.

Mortel (Fransa). Netflix’in beşinci Fransız orijinal yapımı doğaüstü bir gücün bir araya getirdiği gençlerin öyküsü. Dizinin yaratıcısı Frédéric Garcia, yapımcısı ise Mandarin Television.

The Wave (Almanya). Netflix’in üçüncü orijinal Alman dizisi, ünlü THE WAVE filminden ve gerçek olaylardan esinleniyor. Rat Pack ve Sony Pictures Television Germany iş birliğiyle çekiliyor.

Luna Nera (İtalya). 17. yüzyıl İtalyası’nda cadı olmakla suçlanan kadınların hikayesini anlatan bir dizi. Yaratıcıları Francesca Manieri, Laura Paolucci ve Tiziana Triana, yapımcı ise Fandango.

La Casa de Papel Kısım 3 (İspanya). İspanyol soygun hikayesinin birinci ve ikinci kısımların dünya çapındaki başarısının ardından, Profesör’ün kalkıştığı yeni soygunlara 2019’da tanıklık edeceğiz.

The English Game (İngiltere). Futbolun icadı ve mucitlerinin sınıf ayrımını alt ederek futbolu nasıl dünyanın en popüler sporu haline getirdikleri hakkında altı bölümlük bir drama. Yapımcısı 42, senaristi ise Downton Abbey’in yaratıcısı Julian Fellowes.

Turn Up Charlie (İngiltere). Idris Elba’nın başrolde olduğu yeni bir Netflix orijinal yapımı İngiliz komedisi. Sekiz bölümlük dizinin baş yapımcıları Idris Elba ve Gary Reich.

İki yeni belgesel dizisi:

Fransa tarihinin unutulmaya yüz tutmuş cinayetlerinden birine odaklanan dizi, Grégory Villemin’in 1984’te öldürülmesini anlatıyor. Yapımcı Elodie Polo Ackermann (Imagissime – Lagardère Studios), dizi sorumlusu iseGilles Marchand.

The Staircase. Evlerinin merdivenlerde ölü bulunan karısını öldürmekle suçlanan polisiye yazarı Michael Peterson’ın ve 16 yıl süren hukuk mücadelesinin sürükleyici hikayesi. Senaryosu gerçek olaylara dayanan dizinin yeni bölümleri, orijinal diziyle birlikte yayınlanacak. Yapımcı Matthieu Belghiti. Oscar ödüllü Jean-Xavier de Lestrade belgesel dizinin hem yapımcılığını hem yönetmenliğini üstleniyor.

Netflix ayrıca Rimetti a Noi i Nostri Debiti (Forgive Us Our Debts) adlı ilk İtalyan orijinal filmini de duyurdu. Film Claudio Santamaria, Marco Giallini ve Jerzy Stuhr’ın imzasını taşıyor.

(1) Halihazırdaki TV dizileri, filmler, stand-up komedileri, belgeseller, çocuk programları, senaryosuz yapımlar gibi EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) bölgesi menşeli, Netflix global veya yerel orijinal yapımları.

(2) Türkiye, Belçika, Danimarka, Fransa, Gürcistan, Almanya, Macaristan, İsrail, İtalya, Lübnan, Hollanda, Norveç, Polonya, Güney Afrika, İspanya ve İngiltere.

(3) Türkçe, Arapça, Katalanca, Danca, Flemenkçe, Almanca, İngilizce, Fince, Fransızca, Gürcüce, İbranice, Macarca, İtalyanca, Norveççe, Lehçe ve İspanyolca.

(4) Bu yapımlar arasında yer alan türler:

Yerel süper kahraman hikayeleri (The Protector - Türkiye)
Komedi dizileri (Generation Q - Fransa).
Global olarak popüler fantastik destanların adaptasyonları (The Witcher - Polonya).
Stand-up komedileri (Fary is the new Black - Fransa, Adel Karam - Ortadoğu,Enissa Amani - Almanya).
Müzikal drama dizileri (The Eddy - Fransa).
Epik dönem filmleri (Outlaw King - İngiltere).
Siyaset ve spor belgeselleri (Dos Cataluñas - İspanya, First Team: Juventus - İtalya ve ezber bozan ‘sözde belgesel’ Paquita Salas - İspanya).
Bilim kurgular, distopyalar veya kıyamet sonrası hayatta kalma mücadelesi dramaları (Osmosis - Fransa, Black Mirror - İngiltere, The Rain - Danimarka).
Gençlik hikayeleri (Baby - İtalya, Élite - İspanya, Winx - İtalya).
Alışılmamış, modern dramalar (Dogs of Berlin - Almanya).
Alternatif tarihi gerilimler (1983 - Polonya).
Güncel doğaüstü gençlik dramaları (Jinn - Ortadoğu).


Kaynak:Ranini.tv