Netflix, Dark’ın yaratıcıları Jantje Friese ve Baran bo Odar’la yeni bir anlaşma imzaladı

Netflix, yerel orijinal yapımları arasında en çok izlenen dizilerinden Dark’ın yaratıcıları Jantje Friese ve Baran bo Odar’la bir ilke imza attı. Yapılan anlaşmaya göre ikili, önümüzdeki yıllarda Dark’ın devam bölümleri dahil, Avrupa’da çekilecek birçok Netflix yapımında görev alacak.

Netflix Uluslararası Orijinal Yapımlar Başkan Yardımcısı Erik Barmack şöyle konuştu: “Netflix olarak her zaman eğlencenin sınırları aşıp, dünyanın dört bir yanına uzanmasını hedefliyoruz. Bo ve Jantje yaptığımız anlaşma ve birlikte hayata geçireceğimiz yeni projeler için çok mutlu ve heyecanlıyız. Hem bize olan güvenleri hem de hikaye anlatıcığı konusunda vizyonumuzu paylaştıkları için kendilerine teşekkür ederiz.”

Baran bo Odar ve Jantje Friese ekledi: “Netflix ile olan iş birliğimizi daha da ileriye taşımaktan ötürü çok heyecanlıyız. Hikayemizin ve vizyonumuz dünyanın dört bir yanına ulaşmasından mutluluk duyuyoruz. Netflix ile iş birliğimize sınırları zorlayacağımız yeni yapımlarla devam etmek için sabırsızlanıyoruz. Önümüzde sizleri bekleyen pek çok sürpriz var.”


Baran bo Odar ve Jantje Friese Hakkında:
Münih Televizyon ve Film Üniversitesinden mezun olan Jantje Friese ve Baran bo Odar, Odar’ın ilk filmi “The Silence”dan beri birlikte çalışıyorlar. İkili son olarak Tom Schilling ve Elyas M’Barek’in yer aldığı uzun metrajlı “Who ** I – No System Is Safe” filminde bir araya geldi. 2014 yılında Toronto Uluslararası Film Festivali’nde görücüye çıkan film, Alman Film Ödülleri’nlerinde kazandığı üç ayrı ödülün yanısıra En İyi Alman Film olarak Bambi ödülünün de sahibi oldu. Variety tarafından hazırlanan “İzlenmesi Gereken 10 Yönetmen” listesinde yer alan Odar, Oscar ödüllü Jamie Foxx’un yer aldığı Sleepless filmi ile Hollywood’a adım attı. İkili, senaryosunu ve yönetmeliğini üstlendikleri ilk Alman orijinal yapımı Dark’ın dünya çapındaki başarısının ardından, dizinin ikinci sezonu ve Netflix için hayata geçirecekleri yeni projeler üzerinde çalışıyor. (22 dakika'dan alinti)