Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
17 sonuçtan 6 ile 10 arası

Konu: Osmanlı Yükseliyor (Ottoman Rising) (Netflix Türkiye Dizisi)

Durum:
    justitia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    64

Aldığı Beğeni: 105

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Cevap: Ottoman Rising (Türk Netflix Dizisi)

Bir örnek vermek istiyorum İngilizlerin çektiği Britain’s Bloodiest Dynasty belgeselinde İngiliz kralları Fransızca konuşuyordu çünkü o zamanın soylu kabul edilen dili Fransızcaydı ve İngiliz kralları da Fransız dükünün soyundan geliyordu zaten... Neyse sonuç olarak İngilizler bile kendi dilleri yerine başka dil kullanabilmiş... Bu tip belgesellerde gerçeğe yakın olmak adına yapılır bu aslında, çok normaldir... Fatih Sultan Mehmet 6 dil biliyor mesela ama İngilizce değil çünkü o zaman İngilizce yaygın ve önemli bir dil değil...
    Ottoman Raising neden İngilizce çekiliyor ve hadi çekiliyor neden bu iyi bişeymiş gibi pazarlanıyor, çözemedim... Aslında büyük dezavantaj...
    Konu justitia tarafından (22-01-19 Saat 11:48 ) değiştirilmiştir.

2. Beğenenler;
    kubitik (23-01-19), naz-naz (13-02-19)

Durum:
    kubitik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör
    Konular
    28
    Verdiği Beğeni
    2,053

Aldığı Beğeni: 1,938

Bahsedilme
    11 Mesaj

Haber hem heyecan hem hayal kırıklığı. Netflix bu işi biliyor dolayısıyla ortaya güzel bir belgesel dizi çıkar diye düşündüm haberi okur okumaz... The Crown dizisini keyifle izledim ve yeni sezonu bekleyişteyim... Fakat söz konusu Osmanlı dizisi olunca iş biraz daha zorlaşıyor. Mesele yapılamayacak olması değil, bizim cephemizden doyurcu olup olmaması. Senaryo ekibinde Türk olması yeterli mi bilmiyorum, çok kaliteli yerli ve yabancı tarih danışmanına ihtiyaç var. Elbet olacakktır ama kim olduğunu/olacağını merak ediyorum.

Diğer yandan benimde en takıldığım nokta şu oldu; dil. Osmanlı dil konusunda karışık bir devletti. Sokakta, sarayda, yazışmalarda farklı diller tercih ediliyordu. Bırakın İngilizceyi, padişahın günümüz Türkçesiyle konuşturulması bile benim gözümde gerçeklik algısına zarar veren noktalardan birisi... Tabi tarih tutkunu birisi olarak fazla detay düşünüyor olabilirim. Umarım doğru cast seçimiyle güzel bir proje çıkar ortaya...

4. Beğenenler;
    justitia (23-01-19)

Durum:
    justitia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    64

Aldığı Beğeni: 105

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı kubitik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haber hem heyecan hem hayal kırıklığı. Netflix bu işi biliyor dolayısıyla ortaya güzel bir belgesel dizi çıkar diye düşündüm haberi okur okumaz... The Crown dizisini keyifle izledim ve yeni sezonu bekleyişteyim... Fakat söz konusu Osmanlı dizisi olunca iş biraz daha zorlaşıyor. Mesele yapılamayacak olması değil, bizim cephemizden doyurcu olup olmaması. Senaryo ekibinde Türk olması yeterli mi bilmiyorum, çok kaliteli yerli ve yabancı tarih danışmanına ihtiyaç var. Elbet olacakktır ama kim olduğunu/olacağını merak ediyorum.

Diğer yandan benimde en takıldığım nokta şu oldu; dil. Osmanlı dil konusunda karışık bir devletti. Sokakta, sarayda, yazışmalarda farklı diller tercih ediliyordu. Bırakın İngilizceyi, padişahın günümüz Türkçesiyle konuşturulması bile benim gözümde gerçeklik algısına zarar veren noktalardan birisi... Tabi tarih tutkunu birisi olarak fazla detay düşünüyor olabilirim. Umarım doğru cast seçimiyle güzel bir proje çıkar ortaya...
    Çok detay düşünmek değil bence... Çünkü Muhteşem Yüzyıl benzeri popülist işler dahil, bütün tarihi diziler, filmler konuşulan dile dikkat eder... Bu proje yarı-belgeselmiş (ne demekse) daha fazla dikkat edilmesi lazım... Ranini TV’nin yanlış anladığını umuyorum... İngilizce konuşan Osmanlı padişahı saçma sapan bişey olur...

6. Beğenenler;
    kubitik (30-01-19)

Durum:
    TurkeyStyler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetici
    Yer
    Winterfell
    Konular
    366
    Verdiği Beğeni
    179

Aldığı Beğeni: 583

Bahsedilme
    26 Mesaj

Belki de cekimler ingilizce olur (senaryo / replikler) ama bizdeki dublaji zamanina yakisir sekilde olur. Türkce - osmanlica cekip ingilizceye cevirmek daha zor gelmis olabilir. Yönetmen röportajda acik acik uluslararasi bir proje oldugunu, tam bir Netflix international oldugunu ve hedef kitlenin uluslararasi seyirciler oldugunu söylüyor … kadroda da bircok yabanci oyuncu olacakmis, dogru düzgün Türkce - Osmanlica konusmalarini beklemek ütopic olur. Mesela Cin'de de gösterilecegini söylüyor, Netflix Cin'de mevcut degil. Baska düsünceleri ve planlari var anlasilan. Yani hedefleri türkler icin dizi cekmek degil, yabancilar icin türk tarihini ele alan bir dizi cekmek. Bu durumda dil olarak ingilizcenin secilmesi mantikli bence. Yalniz ben türkce dublaj izlemektense (ki bu konuda sinifta kaliyoruz) ingilizce izlemeyi tercih ederim

8. Beğenenler;
    kubitik (30-01-19)

Durum:
    nurdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    Evde
    Konular
    64
    Verdiği Beğeni
    294

Aldığı Beğeni: 161

Bahsedilme
    1 Mesaj

Standart Cevap: Ottoman Rising (3. Türk Netflix Dizisi)

Tuba Büyüküstün, Netflix'in Fatih Sultan Mehmed'in hayatını konu alacak mini dizisi Ottoman Rising'in kadrosuna katıldı. Kendisi Mara rolünde.

Birsen Altuntaş

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri