Sayfa 1/4 1234 SonSon
17 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Osmanlı Yükseliyor (Ottoman Rising) (Netflix Türkiye Dizisi)

Durum:
    TurkeyStyler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetici
    Yer
    Winterfell
    Konular
    366
    Verdiği Beğeni
    179

Aldığı Beğeni: 583

Bahsedilme
    26 Mesaj

Standart Osmanlı Yükseliyor (Ottoman Rising) (Netflix Türkiye Dizisi)

Netflix'ten Fatih Sultan Mehmed'i anlatan yarı belgesel bir mini dizi geliyor: Ottoman Rising
    raninitv

Netflix geniş kataloğuna bir dizi daha ekliyor. Platformdan "Ottoman Rising" isminde bir projeye onay çıktı.

Yeni dizi yarı belgesel bir mini dizi olacak. Dış ses bir anlatıcının da yer alacağı dizinin yapımcılığını STXtv ve Karga Seven Pictures üstlendi. Ottoman Rising, II. Mehmed olarak da bilinen Fatih Sultan Mehmed'in hayatını anlatacak. 13 yaşında ilk kez tahta çıkan ve İstanbul'u fetheden, 15. yüzyılda Osmanlı'nın yükselişinde büyük katkısı olan padişahı anlatan mini dizinin sezonu altı bölüm sürecek.

Ottoman Rising'de yürütücü yapımcı olarak Sarah Wetherbee ve Kelly McPherson'ın yanında Türk yönetmen Emre Şahin de görev alacak. STX, dizinin Netflix dışı dağıtım hakkının bir kısmını garantiledi ve ilk bakış hakkına sahip olduğu ülkeler arasında Türkiye ve Çin de yer alıyor.

2. Beğenenler;
    kubitik (23-01-19)

Durum:
    justitia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    64

Aldığı Beğeni: 105

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Cevap: Ottoman Rising (Türk Netflix Dizisi)

Tarihi dizi/kitap/film seven biri olarak yarı belgesel olacağını duyunca yıkıldım resmen... Durun, hemen vay görgüsüz cahil demeyin Ben belgesel izlemeyi çok severim... Uzun soluklu belgesellerden Uçak Kazası Raporu olsun, Mega Yapılar olsun, Öldürmeye Programlananlar olsun izledim... Kısa ve görece tarihi belgesellerden Çernobil kazası, Titanik’in batışını da severek izlediğimi hatırlıyorum... İstanbul’un fethi gibi bir olay, belgesel olsa mesela merakla izlerim ama bir insanın hayatını belgesel ile aktarmak olmuyor, yavan kalıyor... Hangi biyografik belgesel ilgi çekici olmuş ki? Haberi okuyunca yıkıldım valla yalan yok

4. Beğenenler;
    Selin (01-03-19)

Durum:
    lazuli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Konular
    7
    Verdiği Beğeni
    315

Aldığı Beğeni: 669

Bahsedilme
    5 Mesaj

Haberi duyunca bir gülmüştüm ama yarı belgesel olduğunu okuyunca fikrim tamamen değişti.
    Mehmed'in hayatını yazmayı beceremiyor bizim senaristler, zorlamasınlar o yüzden. Pembe diziden hallice bir şey çıkıyor ortaya.
    Dizi olunca daha çok kadın sultanların acıtasyonuyla soslu bir şey çıkıyor ortaya.. İzlediğim her tarihi dizide bu tarz sahneleri atlayarak izledim bugüne kadar. Dizi olsaydı bu çerçeveden çıkamazdı eminim o yüzden yarı belgesel olması daha iyi olmuş, severim tarihi belgeselleri de. Yarı belgesel olarak başarılı olmaları daha yüksek bir ihtimal.

Durum:
    Yönetici
    Yer
    Winterfell
    Konular
    366
    Verdiği Beğeni
    179

Bahsedilme
    26 Mesaj

Sadece Mehmedi degil diger Sultanlari da yazamiyorlar. Sonra da ortaya Tudors uyarlamasi bol dekolteli ve entrikali birsey cikiyor. Bu yüzden yari dizi yari belgesel durumu benim de ilgimi cekti. Making a Murderer'i hic izlemedim ama o da böyle yari kurgu yari belgesel degil mi? Sanki öyle okudum gibi. Yapim baya tuttu.

Durum:
    Yönetici
    Yer
    Winterfell
    Konular
    366
    Verdiği Beğeni
    179

Bahsedilme
    26 Mesaj

Netflix'in Fatih Sultan Memed'li Ottoman Rising dizisinin detayları belli olmaya başladı
    raninitv

Netflix'in Fatih Sultan Mehmed'in hayatını ve Osmanlı'nın yükselişini anlatan "Ottoman Rising" isminde bir projeye onay verdiğini geçtiğimiz yılın ekim ayında duyurmuştuk. Projenin detayları belli olmaya başladı. Yapımcılığını üstlenen Karga Seven Pictures’ın ortaklarından Emre Şahin, Milliyet'ten Buket Aydın'a verdiği röportajda mini diziyle ilgili de konuştu.

İşte Ottoman Rising'le ilgili sorular ve Şahin'in verdiği cevaplar:

- Netflix’le ortak yeni bir çalışmanız olacak değil mi Türkiye’yi de ilgilendiren?

Netflix’le birkaç projemiz var şu anda Amerika’da yaptığımız ama onlar bir araştırma yaptırmışlar, dünyada en çok tanınan imparatorlukları sormuşlar. Osmanlı ve Roma imparatorlukları başı çekmiş. Bizim Türkiye bağlantımızı da bildikleri için bizi aradılar. Biz de ne yapabiliriz diye düşününce ortaya “Ottoman Rising” projesi çıktı.

- “Ottoman Rising” dizi mi olacak peki?

Evet, projenin iskeleti şu anda altı bölüm İstanbul’un fethi ama oradan çeşitli yerlere açılıyor hikaye. Flashbackler de var, ileriye gidişler de.

- Bizde yani Türkiye’de daha önce yapılmış örnekleri gibi mi olacak?

Daha önce yapılmadığı şekilde olacak; diziyi daha genç, dinamik ve uluslararası bir görsel dilde yapacağız. Uluslararası karma bir kast yer alacak ve İngilizce olacak dili de. Tamamen “Netflix International” için çekilecek ayrıca Netflix’in olmadığı çok büyük bir pazar olan Çin’de de gösterilmesi için ciddi bir ortaklık yaptık. Yönetmenliğini de ben yapacağım. O nedenle türünün ilk örneği olacak diyebilirim. İngilizce ve mainstream (ana akım) altı bölüm hem Türkiye hem Osmanlıyı anlatan ilk dizi.

- Kastta çoğunluk Türk oyuncularda mı yabancı oyuncularda mı?

Çoğu Türk olacak oyuncuların ama aslında çıkış noktası öyle değildi. Ben daha yüzde elli-elli olur diye düşünüyordum başta. Ama kasta girdikçe şu hoşuma gitmeye başladı. Türkiye’den ne kadar oyuncu alıp götürebilirsek ne kadar tırnak içinde Türk ama uluslararası bir şey yapabilirsek o kadar iyi olur diye düşündüm. Bu aslında kamera arkası için de geçerli. Şu anda da öyle bir noktaya geldik ki ben bu projeye “bizden” ama her anlamıyla da uluslararası bir proje gibi bakıyorum.

- Hepimizin düşündüğünden daha fazla İngilizcesi iyi oyuncu var demek ki Türkiye’de?

Ben yeterince iyi derece İngilizce bilen Türk oyuncu bulamam diye beklerken beklediğimden daha çok çıktı. Bildiğimiz isimler de var, gençlerden de çok var. Türk oyuncuların yanına uluslararası kast da koyarak çekmeyi amaçlıyoruz diziyi. Çok uluslu projelerin de sayısı arttıkça eskiden kalan Amerikan ya da İngiliz aksanı şartı da yok oluyor artık. Bu projede de çok farklı aksanlara tamamız.

- Senaryosu kime ait “Ottoman Rising”in?

Ben, ortağım Kelly McPherson ve Elizabeth Lake; o da ünlü İngiliz bir senaristtir, üçümüz yazdık. Daha iddialı, genç, tamamen iyi hikaye üzerine kurulu ve cüretkar bir senaryo oldu. Amaç en güzel hikayeyi nasıl anlatırız, uluslararası bir hız ve dilde en iyiyi nasıl yaparız, bu süreçte de mümkün olduğu kadar çok Türk’le nasıl çalışırız. Netflix’le yapıyor olmamızın böyle bir avantajı var. En iyi hikaye nasıl olacaksa ona izin veriyor.

8. Beğenenler;
    kubitik (23-01-19), naz-naz (13-02-19)

Sayfa 1/4 1234 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri