Bedel ( The Price)
Arthur Miller

İdealist ahlakçı davranış mı? Yoksa pragmatist, yani sonuç alıcı davranış mı? Pratik olmasa bile büyük ahlaki kurallara sadık kalınmalı mıdır, yoksa kalınmamalı mıdır? Toplumca çıldırmamak için ne yapılmalıdır?

Bedel oyunu hepimizin hayatını yorumluyor. Maddeci toplumlarda ki yanlış değer yargılarının kişiler üzerindeki yıpratıcı etkisini ele alıyor. Büyük toplumsal sorunlara, sömürü anlayışının içi yüzüne ışık tutuyor.

Bedel iki kardeş arasındaki trajik ilişkinin hikayesidir. Kardeşlerden biri zengin, öteki yoksul; biri hayatta başarı kazanmış, öteki yaya kalmıştır. Ama ikisi de verdikleri kararlar sonucu bir bedel ödemiştir. Bir kardeş 1929 Buhranı sırasında iflas etmiş babasına bakmak için öğrenimini yarıda kesmiş, polis olmuştur; öteki, evi bırakmış, başarılı bir doktor olmuş, ama sonra sinir buhranları geçirerek hastanelerde yatmıştır.

Arthur Miller Bedel adlı oyununda; materyalist toplumlardaki yanlış değer yargılarını ve suçluluk duygusunun insanları nasıl mutsuzluğa götürdüğünü diyalektik bir anlayışla açıklamaktadır.

Arthur Miller'ın oyunda sormak istediği sorular: Acaba hayatta hangi davranış daha doğru ve yararlıdır?

Yönetmen
Emre Koyuncuoğlu

Çeviren
Nüvit Özdoğru
Işık
Yüksel Aymaz
Efekt-Müzik
Çiğdem Borucu Erdoğan
Reji Asst.
Tuğba Tules Birincioğlu
Dekor -Kostüm
Berfin Aktaş – Ecehan Polar

Oyuncular
Victor : Engin Alpateş
Esther : Serpil Özcan
Salomon : Ender Yiğit
Walter : Serkan Çetinkaya