Sayfa 11/48 İlkİlk ... 78910111213141521 ... SonSon
240 sonuçtan 51 ile 55 arası

Konu: Sefirin Kızı - Bölüm Yorumları

Durum:
    kubitik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör
    Konular
    28
    Verdiği Beğeni
    2,062

Aldığı Beğeni: 1,953

Bahsedilme
    11 Mesaj

Standart Cevap: Sefirin Kızı - Bölüm Yorumları

Öncelikle Gediz style; "Allah Belanı versin Sancar" diyerek başlamak istiyorum yorumuma

Diziyi beğendiğimi baştan söyleyeyim. Oyunculuklar, müzikler, ege manzaraları, henüz çok izleyemesekte güzel hikayeleri olacağının sinyalini veren yan karakterler... Hepsi çok iyi. Konuya gelince... Herkes gibi bekaret temsili kırmızı kuşak, Sancarın yaptığı 'itlik' rahatsız etti. Rahatsızlık ne kelime mide bulandırıcı. Fakat hikaye buna güzelleme mi yapacak yoksa yerin dibine mi sokacak o daha belli değil. Ben şans vermekten yanayım. Bir kaç bölüm izlerim, baktım o zihniyet pohpohlanıyor devam etmem. Fakat böyle olacağını düşünmüyorum. Böyle olacak olsaydı Nare karakteri böyle yazılmazdı. Ortilerin kadın karakterlerini beğeniyorum. Esas kadınlarını yani. Sancar esip gürlüyor köpürüyor falan ama Nare susuyor. Kızına söylediği gibi her şeye rağmen gülümseyebiliyor. Susması boyun eğmesi değil yalnız. Büyük mücadeleler veriyor. En büyük beklentim Sancar'ı çok uzun süreler affetmemesi. Aralarındaki engel Sancar'ın evliliği değil, Sancarın ihaneti. İhanetten kastım elbetteki kızı kapıya koyduğu o gece... İhanete uğradığını düşünmesi bir yere kadar öfkesini açıklayabilir, fakat Nare itiraf ettikten sonra ona inanmaması kabul edilir değil.. Bu konuda muhtemelen başka şeyler de var. Sefir ve Akın normal insanlar değil ve muhtemelen baba Akın'ın yaptığı herşeyden haberdar inanmamak değil aksine kızından çok şey bilmekle alakalı... Tabi komplo, tuzak her neyse ne kadar kapsamlı olması Sancar'ın yaptığını haklı çıkarmaz. Fakat hikaye zaten bunu anlatacak.
    Sancar bir beyaz atlı prens değil. Toplumda büyük bir oranı temsil ediyor. Bu hoşumuza gitmese de böyle. Erkeğe geçmişi sorulmaz kadında kırmızı kuşakla eşe dosta izahat verilir. Doğru bulsak ne bulmasak ne... Maalesef böyle. Sancarın yaptığını yapacak çok kişi var peki hikayede Sancar bundan sonra ne yapacak? Aslında yapması gerkeenleri yapmadığını öğrendiğinde vereceği tepkileri, eğer düşündüğüm gibi yazılırsa atacağı adımları da toplumda aynı oranda atabilecek çoğunluk var mı? Dizilerin olanı olması gerekene devşirerek yazılması kanaatindeyim. Şuana kadar Sefirin Kızı için net bir şey söyleyemem bir kaç bölüme belli olur böyle yapıp yapmayacakları. Yaparlarsa ne ala yapmazlarsa kendileri kaybeder...

Nare'nin Sancarı belki babasını da korumak için susmasına rağmen onlardan darbe yemesini çok acı buldum. Tanıtım fragmanlarından birisinde Sancar Montenegro'da bir koşturmaca içindeydi ve bir sahnede 'Çok ağır lan bu çok ağır lan' diye bağırıyordu. Dilerim gerçeklerin yüzüne vurduğu sahnedir bu. Öyle olsun ki kendisini Akın'dan daha acımasız hissetsin.

Beni siz katil ettiniz sahnesi çok iyiyidi. Bir de anne kızın vedalaştığı sahne... Neslihan Atagül'e pek ısınamamışımdır oldum olası, çocuk oyuncuyken de... Fakat çok iyi iş çıkarmış...

Son olarak destan lafına yorum yapmak istiyorum. Seyirci olarak biz bir destan görmedik. Fakat karakterlerin Nare ve Sancar'ın aşkını efsane olarak anlamalarının görünenden fazla sebebi olması gerekiyor. Bize gerçeğin ucundan bile göstermediler ilk bölümde... Fakat nasıl bir aşk yaşamış olurlarsa olsunlar (Çok toy yaşlarda olmalarının da etkisi olabilir) eski zamanlarına destan diyemeyeceğim. Fakat bugün destansı yazılabilir. Nefes Tahire 'Bizden masal olmaz' dediğinde Tahir 'Bizden masal olmaz ama senden destan olur' demişti. Aynı şey bunlar için de geçerli.

2. Beğenenler;
    deren1970 (19-12-19), efsaneask (18-12-19), maven (18-12-19), naz-naz (17-12-19), symylmz (18-12-19)

Durum:
    *sma* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    İstanbul
    Konular
    13
    Verdiği Beğeni
    0
    5 beneği almış
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Sözde dikkat çekme bahanesiyle ortaya çıkan iğrenç zihniyetli bir dizi daha ki daha önceki işlerinde de kadına şiddete dikkat çekiyoruz adı altında türlü işkence sahneleri yazmaktan geri durmayan ve buradan istedikleri yüksek reytingleri elde etmiş 2 KADIN senarist şimdi de kadının bekaretini merkeze almış bir dizi daha kaleme almış ve bugün birçok magazin sayfası bekaret sahnesini konuşuyor buda önümüzde ki hafta reytinglerinin daha da artacağını gösteriyor ki KADIN senaristlerin de amacı buydu. Dizi hakkında yazılacak hiçbir şey yok bence Engin Akyürek ve Neslihan Atagül gibi kendini ispatlamış 2 oyuncunun bu işi nasıl kabul etmişler anlamak güç aklıma sadece reyting korkularından dolayı ülkemizde ne yazık ki töre,namus dizilerinin tuttuğunu bildikleri için bu işi kabul ettikleri düşüncesi geliyor. Engin Akyürek ise aşırı abartı büyük oynamış yürüyüşü bile her an zeybek oynayacak gibi kasıla kasılaydı.

4. Beğenenler;
    deniz devrim (17-12-19), deren1970 (19-12-19), Selin (17-12-19), SELVERR (17-12-19), seval2005 (17-12-19)

Durum:
    alfonso_ofelia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    güney ateşi
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    11

Aldığı Beğeni: 424

Bahsedilme
    0 Mesaj

Sırf bakire olmadığı için terkedilen bir kadın ve destansı aşk mı? Gerçekten mi?

Diziyi merakla beklemiştim. Hem Neslihan hem Engin çok sevdiğim isimler. Özellikle Engin'i izlemeyi özlemişim. Çok güzel başlamıştı dizi. Seçilen türküler, arka fonlar insanı içine çekiyordu. Sancar fazla kaba yazılmıştı ama sonuna kadar gidip sebebini anlamaya çalıştım. Geçmişe döndüğümüzde zaten beni çok etkileyen bir aşk göremedim. Bakışların pek bir derinliği yoktu. Ama asıl sorun o değil. Dizi bendeki kredisini o kulübede bitirdi.

Sen ki bir kadına deli gibi aşıksın, ona kavuşmak için uğraşıyorsun. Güya evlenmeden dudağından öpemem diyerek çok naif (!l) bir davranış sergiliyorsun. Gözlerinin içine bakan bir kadınla zor zahmet evlenmişsin ama ilk gecenizde sırf bakire değil diye afedersin yataktan çıkarıp hayvan gibi yaka paka dışarı atıyorsun. Hem de kaç erkekle yattın vs. vs. mide bulandırıcı şekilde. Tecavüze uğradım diyor dinlemiyorsun. Kaybolup gittiğinde aramak yerine öldü diye 9 yılını geçiriyorsun. Pardon da destansı aşk bunun neresinde? Kadına bacak arasından bakan bu zihniyet hiç mi değişmeyecek?

Sancar benim gözümde affedilmeyi hakeden biri değil. Nare'yi kendi çocuğunun önünde bile yerden yere vurdu. Yazık gerçekten.

6. Beğenenler;
    deren1970 (19-12-19), nebile (19-12-19), seval2005 (17-12-19)

Durum:
    efran_albatros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    nadaan parindey
    Konular
    7
    Verdiği Beğeni
    81

Aldığı Beğeni: 296

Bahsedilme
    3 Mesaj

Bu sene sinemada kore uyarlaması 7. koğuştaki mucize, televizyonda ise yine kore uyarlaması mucize doktor rekorlar kırdı. Yanisi aslında iki "mucize"yi de koreliler yarattı, hal böyleyken azıcık dem vuralım mı son yıllarda güney kore’de yayınlanan ve toplumsal farkındalık yaratan, çok da iyi reyting ve sosyal medya geri dönüşü alan projelerden...

-Çoklu kişilik bozukluğu, erotofobi ve tourette sendromundan muzdarip üç ev arkadaşının hayatını konu alan It’s okay that’s love
    -60 yaş üstü bir grup kadın ve erkeğin hayatını, dostluklarını, ihtiyarlıkla beraber yaşadıkları sıkıntıları özellikle de alzheimer’ı konu alan Dear my friends
    -Yine alzheimer’ı konu alan The light in your eyes
    -Okulda zorbalığa uğrayan lise öğrencileri ve ailelerinin yaşadığı travmayı anlatan Beautiful world
    -Üniversite giriş sınavına hazırlanan öğrencilerle ailelerini ve iyi bir üniversiteye yerleşmek için ödenen ağır bedelleri sorgulayan Sky castle
    -Sırtını dayayabileceği hiçbir şeyi ve hiç kimsesi olmayan genç bir kızın kendi ayakları üstünde durma mücadelesini konu alan My mister
    -Özel bir şirkette çalışan bir grup ofis çalışanını odak alarak iş hayatındaki kadın-erkek eşitsizliğini, torpille yürüyen, rekabetçi ve acımasız sistemi sorgulayan Misaeng
    -Vergi toplama memurlarını odak olarak, vergi sistemini, sistemdeki açıkları, vergi kaçakçığını ve buna uydurulan kılıfları gözler önüne seren Squad 38
    -Kötü niyetli bir tarikat tarafından kandırılan ve istismar edilen bir genç kız ve onu kurtarmaya çalışan dört delikanlının mücadelesini anlatan Save me
    -Antisosyal kişilik bozukluğunu konu alan Beautiful mind

Bir de bizdeki örneklere bakalım kabaca…
    -Tecavüze uğramış bir kadının yaşadıkları
    -Yıllarca zorla alıkonularak tecavüz ve işkenceye maruz kalmış bir kadının yaşadıkları
    -Evlendiği günün sabahı üstünde gecelikle sokağa atılan bir kadının yaşadıkları
    -Evlendiği gece bekareti sorgulanarak terk edilen bir kadının yaşadıkları

Birkaç istisnai örnek var, onlara da bakalım..
    -Mucize doktor-kore uyarlaması
    -Kızım-kore uyarlaması
    -Kadın-japon uyarlaması
    -Anne-japon uyarlaması

Üstüne uzun uzun yazmama bile gerek yok, şu kabaca, bir oturuşta ilk aklıma gelenlerle oluşturduğum listeler bile o kadar çok şey anlatıyor ki...Ha cinsel istismar konulu kore yapımları yok mu var, ama hemen hemen hepsi sinema filmi. Değil ulusal kanallarında çocukların ekran önünde olduğu saatte genel izleyici yahut +7 uyarısı ile vermeyi, kablolu kanallarda bile bu tarz diziler yayınlamıyor adamlar.

8. Beğenenler;
    deniz devrim (17-12-19), deren1970 (19-12-19), forgetmenot (17-12-19), justitia (17-12-19), nebile (19-12-19), seval2005 (17-12-19)

Durum:
    kane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    stuttgart
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 5

Bahsedilme
    0 Mesaj

Merak ettim de, ben mi yanlis anladim yoksa Nare yillar önce kendini o kayalikdan asaga mi atmis? Öylese ordan nasil kurtulmus onu anlamadim

Sayfa 11/48 İlkİlk ... 78910111213141521 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri