Sayfa 195/195 İlkİlk ... 95145185191192193194195
972 sonuçtan 971 ile 972 arası

Konu: Sen Anlat Karadeniz - Bölüm Yorumları (4)

Durum:
    almira85 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    60

Aldığı Beğeni: 134

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Cevap: Sen Anlat Karadeniz - Bölüm Yorumları (4)

gerçekten her bölümde ağlama ağır dram bu nedir yaaa eskiden arada gülerdikte komedi de olurdu şimdi yersiz araya sokuşturulan 2 sahnede gülüyoruz onun dışında hep dram hep göz yaşı hep vurulma kırma bu nedir ya gerçekten mahvettiniz diziyi sayın osman sınav amacınız nedir?
    bezduk daa bezduk yaaaaa bu nedu bi rahat bırak artık şu neftahı bi nefes alsınlar bizde nefes alalım.
    oynama artık şu karakterlerin psikolojileriyle. biliyoruz sen güçlü kadın sevmiyorsun senarist ama bu bizim dizimiz yeter artık. oturda eski bölümleri azcık seyret öyle eski replikleri ısıtıp ısıtıp önümüze koymakla olmuyor bu işler.
    gerçekten mi ya "özür dilerim daha önce gelmediğim için" repliğini alıp saçma sapan şekillendirip önümüze koyuyorsunuz
    ya bi git afkurma

2. Beğenenler;
    kubitik (09-10-18), Limaa (09-10-18), maven (09-10-18), naz-naz (09-10-18), Urfatokat15 (09-10-18)

Durum:
    kubitik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör
    Konular
    28
    Verdiği Beğeni
    2,053

Aldığı Beğeni: 1,938

Bahsedilme
    11 Mesaj

Standart Cevap: Sen Anlat Karadeniz - Bölüm Yorumları (4)

Fragman ve Bölüm yorumuna başlamak için besmele çekiyorum ama çok geçmeden ‘ya sabır’ aşamasına geliyorum

Fragmanla başlayayım. İşler kontrolden çıktı. Tahmin etmek zorlaşıyor. Ortilerin kafalarının nasıl çalıştığını çözmüştük. Erkan Bey şuana kadar tarz olarak ‘her şey olabilir’ hissi yaratmaktan başka ipucu vermedi. Vedat ölmeyecek orası kesin. Tahir hapiste kalamaz bunda da hemfikiriz. Peki bu süreç bize ne yaşatmaya çalışıyor? Sadece aksiyon. Neyse en azından Vedatı kaldırma operasyonlarının tüm versiyonları geride kalıyor. Bir dahaki sefere gerçekten ölür artık finale doğru veya finalde…

Tahir öldürdüğünden emin. Belki dövdü bayılttı sonra da diri diri gömdü. Diğer yandan Yiğit davası daha bitmedi, temyizdeyken Vedatın aranması falan derken çocuk Nefeste kaldı ama Vedat ordan da bir kere daha işleri kurcalayacaktır. Uzamaz diye tahmin ediyorum çünkü bu konu yeterli aksiyon vaat etmiyor.

Neyse fragman diyordum. Tahirin 2. Fragmandaki orman sahnesindeki tişörtü(gömleği göremedim) farklı. Bölüm sonu, ilk fragmanda Vedatı döverken giydiği tişört aynı zamanda eline kelepçe takılırken olan tişörtle aynı. Sonrasında farklı bir tişört var üstünde. Yani tutuklanma ve Nefesin evden kovulması bölümün ilk yarısında olacak gibi… Bir şekilde yardımla falan Tahir paçayı kurtaracak da (Mithat ceset yok ihbar yok cinayet yok diyebilir mi? Artık herkes her şeyi der…) sonrasında Nefese durumdan bahsedip teslim olmaya mı gidecek? Ardından Vedat ölmediği için ortada dava mava olmaz, hele ki Nefes vurulursa Tahir bunu düşünmez bile. Hastane sahnelerinde Vedatta var. Yani olay yargıya taşınmadan çözülebilir. Hastane sahnelerinde Tahirin kıyafeti de fragmandakiyle aynıydı sanırım.
    Yiğitin kaybolma meselesi ne araya sıkışacak onu bir yere yerleştiremedim…

Neyse 24e geleyim. Dizinin en sıkıcı en boş bölümüydü. Neyseki diğerlerinden bir 40 dk kısaydı. Bir tık daha kısalsa aslında tempo daha iyi olacak.
    Nazarla başlamak istiyorum;
    Çok çok eleştirilmiş. Haklı olarak. Fakat bu olaya iki açıdan bakıyorum.

1. Nazar dünyadan haberi olmayan, cahil kibrine sahip bir insan.
    O kadar cahil ve o kadar kibirli ki masuma yalancı/sahtekar/ahlaksız etiketi yapıştırırken zalime masum diyebiliyor, müttefik olabiliyor. Küçük bir çocuğun kaderini etkileyecek bir mahkemede, gerçeğin bütününe hakim olmak bir yana zerresinden haberi yokken çıkıp şahitlik yaparken tereddüt etmiyor.

Ne zaman Vedat’ı istemiyorum dedi? Murata aşık olduğunu anlayınca mı? Hayır. Murat’ın haklı olduğunu anlayınca. Vedatın aslında katil olması, hakkında söylenenlerin gerçek olabileceği ihtimalini tokat gibi çarptı Nazarın suratına. Bu yüzden Nefesin mektubunu sezon finalinde yırtıp atmak yerine ablasının yanına çöküp ağladı.
    Nazarın ‘kendi başına yağan karı kendisinin eritmesinin’ o kadar kolay olmadığını anlaması gerekiyordu. Senaryo gereği… Bu adamla bir sezon boyunca kol kola olmanın nelere sebep olabileceği belliydi.

Kendisinin hep güçlü olduğunu, babasının bile ona boyun eğdiremediğini söylüyordu. Fakat hiç mücadele etmemiş ki. Hep hemfikir olmuş ailesiyle. Sivri bir dil, bir mücadele değil. Aksine boş laf Nazarın durumundaki birisi için. Cemil hapisten çıkınca evlenmeme gerek kalmadı derken ona kızıp zorla nikah masasına oturtan babasına boyun eğdi mi? Eğdi. Vedat onu ailesiyle, Muratla tehdit edince gitti mi? Gitti.

Demekki neymiş? Zalim bir babaya veya bir psikopata direnmek kolay değilmiş. Nefes buna rağmen direnmiş. Nazar bunu hiç denemek zorunda kalmadığı için yapıp yapamayacağını bilmediği halde kendi kendisini şişirmiş. Bölümde gördük ki o savaşçı ruha ya hiç sahip değil ya da bunun için canının yanması gerekliydi.
    En başından beri hiçbir zaman güçlü bir kadın olmadı.

Gelelim Vedat cephesine.
    Vedat Nefesten başka bir kadına dokunmaz benim gözümde. Tenine son değen ten Nefes olmalı. Böyle işliyor onun kafası. Dolayısıyla bir tecavüz varsa -ki var gibi görünüyor- bu onun açısından bir cezalandırma, bir işkence. Nefese her dokunuşu onun açısından bir ‘sevişme’ olarak tanımlanabilir. Fakat Nazar sadece cezalandırdığı bir kadın. Çünkü Sayer kuralları insanları iyice ezerek otorite kurmayı emrediyor.
    Vedatın dışarıya bakan saygın iş adamı imajının bir maske olduğu, onun altında ağır travmalarla dolu hastalıklı bir ruhu olduğunu biliyoruz. Şu ana kadar nasıl oluyorda Nazara, Dağdeviren ailesine bu rolü sıkılmadan oynuyor diye düşünüyordum. Eh istediği mesafede tuttuğu için rol yapmak belkide yormuyordu Vedatı… Fakat Nazar onun mağarasına girince 24 saat anlayışlı koca veya anlayışlı ev arkadaşı rolü yapmak riskliydi.

Tıpkı Berrakı hatır ile Trabzona getirdiği zamanda olduğu gibi. O zaman düşünmüştüm. Kendisine bu kadar güvenen bir kızı tatlı dille binbir yalanla kandırsaydı kendisine sadık kalmaz mıydı? Kahramanıydı Berrak’ın. Fakat riske girmezdi Vedat. O yüzden Truva atına dönüştürmek için onu iyice dövüp tehdit etti. Korkuttu. Vedat Kurallarıyla ezdi başını.
    Nazar içinde bu kaosun ortasında rol yapmakla uğraşacak bir adam değildi Vedat. O yüzden onun canını asla ama asla hata yapmamasını sağlayacak şekilde yaktı. Öyle yaktı ki Nazarın hayatla tüm bağları kopsun istedi. Çünkü Nazarın artık kendisine güvenen o aptal kız olmadığını, Kalelilere zaafı olabileceğini biliyor. Vedat riske girmez.

Vurucu, sert, ‘böyle olmamalıydı’ dedirten bir sahne. Kesinlikle hataydı diyemiyorum. Vedatın dokunduğu herkes için, bir tehlike olduğunu da gösterdi.

Ne demişti Saniye? “Çekseydin ya kahrını?”
    Herkes Vedatı Nefesin kahrı, Nefesin belası olarak görüyor ki Nefes’te bunu böyle sanıyor.

Hep Vedatı kişisel psikopatı olarak görmüş ama öyle değil ki… Nefes zaten psikopat olan bir adamın asla teslim olmayan takıntısı, saplantısı.
    Diğer yandan çevresindeki herkese, sokaktan geçen çocuklara, okulundan çıkıp evine giden genç bir kıza, trafikteki insanlara, akla gelebilecek herkese karşı bir tehdit. Neden? Çünkü bir psikopat. Pimi çekilmiş bir bomba neye patlayacağı belli olmayan…

Tabi bu yine Nefesin getirdiği bir bela olarak görülebilir ama öyle değil.

Herkese bu belayı Nefesin gelişi sıçratmış olabilir. Fakat Dağdevirenler kendileri girdiler bu pisliğin içine. Hele ki Nazar göz göre göre, kendisini kurtarmak isteyen Nefese, Murata rağmen girdi.

2. Nazarı bu denli sevmesem, her hatasının cezasını çekmesini istesem de ağır geldi gördüklerim. Evet izlediğim sahneyi bir mantık çerçevesine oturtuyorum. Fakat kesinlikle olamamalıydı diyemediğim gibi mutlaka olmalıydı da diyemiyorum. Evet maalesef bunu yaşayan çok kişi var ama rol de olsa kaldırmak çok zor. En azından dövseydi Berraka yaptığı gibi, canını yaksaydı ama bari tecavüz olmasaydı diyorum… Zarardan kar…
    Başka türlü akıllansaydı Nazar, bunları yaşamak yerine, yaşama ihtimalinin korkusuyla günler geçirip delirme noktasına gelmeliydi… O daha kabul edilebilir olurdu…

Neyse bölümün diğer kısımlarına da ufaktan bir değineyim.

Aslında güzel başladı bölüm. Özellikle Nefesin o tetiği çekmesi çok iyiydi. Birisi Vedata kurşun sıkacaksa buna en çok hakkı olan kişi Nefes. Tahir de değil. Nitekim sıktı da…
    Vedata söylediği sözler de çok yerindeydi. Bu tarz güçlü bir yüzleşmeyi yaşaması gerekiyordu bence.

Tahirin hastanede kızgın tripli hali vardı o halini çok seviyorum. Karşısındakini itmiyor ama sarılmıyorda. Kırgın ve kızgın olsa bile Nefesle olan mesafeyi çok açmıyor.
    Ardından gelen sahnede Nefesin ‘Ben senin Nefesinim’ dediği sıradaki müziği çok seviyorum bu arada.
    Nefesin o ‘Yine ecel olurum, yine giderim’ diyerek ‘Ben senin Nefesinim sen nasıl sevdiklerin için Delilikler yapıyorsan bende yaparım.’ Demesinin Tahiri biraz alevlendirişi güzeldi. Kaç bölümdür(19dan beri) Nefesin ‘Seni seviyorum’larına sessiz kalan Tahir kendisine yakışan bir şekilde ‘Seviyrum ula seni seviyrum’ demesi belki de bölümdeki tek güzel sahneydi.
    Şiir sahnesi, Ulaşın sesi ve gösterilen sahneler de güzeldi.

Tahir ve Nefesin Kaleli konakta tutunma çabalarına geçen mesajda yorum yapmıştım. Hiç hoşuma gitmiyor. Mustafanın o kurşunu sıkmasının Tahirde etki yaratmamasını anlayabilsem de Nefes’i daha çok sarsmamasını anlayamıyorum.
    Konağın terk edilememesini de acaba daha aksiyonsuz bölümlere, daha büyük sebeplere mi saklıyorlar diyorum. 25teki kovulma gerçekse bunun için terk etmek zorundalar. Gerçi şimdi de Nefesin vurulması araya girecek.

Vedatın konağa geldiği sahne ne kadar gereksiz ve sıkıcı geldi anlatamam. Tek güzel tepki, malumun ilanı konuşmasıyla, tarzına Sherlock edası katan Aliyle dalga geçen Vedata aitti

Tahirin yaylaya giderken “Herkes bir sakinleşsin, sonrası Allah Kerim” demesi aslında beklediğimiz hareketlerin teaserıydı. En makul hareket buydu. Pat diye yeni bir ev yeni bir hayat adımlarını atamayacak kadar karışık olabilir ortalık ama bir süre yaylada yaşayıp doğru adımlar için düşünmeleri gerekiyordu. Mustafa “Madem senin benim yok ne demeye Nefesi alıp gidiysın?” diye sorarken aslında Tahirin sadece annesinin değil kendi sözlerinin de etkisiyle gittiğini bildiği sonucuna vardım. O yüzden peşlerine gidip dönmeleri için kendince yalvardı. Tahir abisinin böyle bir zamanda, kafasına katil olmayı koymuşken yalnız bırakamayacağını düşünmesi de makul.

Heee bunların hepsi beklediğim istediğim şeyler mi? Hayır. En sonunda gereken tepki, gereken çıkış gelecekse bu bölümlerdeki gereksiz cefayı hazmedebilirim. Nefes nasıl vurulacak, Tahirin tepkisi ne olacak bunlar önemli. Gereken tepki olmazsa artık polyannacılık biter bende

Yaylada Tahirin ‘Sizi ordan oraya sürüklüyorum’ hayıflanması ilerleyen bölümlerde bir aile olarak daha fazla kök salacakları bir hayat kurmalarına sebep olur umarım. Çünkü illaki bu kaos bu aksiyon bitecek…

Kahvaltı duygusaldı. Mustafanın fotoğraf çektiği sahne de çok güzel düşünülmüş. Mustafa gidince onun doğrulttuğu silahın kendisine tetik çektireceğini hisseden Tahirin yangazları abisinin peşinden yollarkenki ses tonu mimikleri çok güzeldi. Ulaş, Tahiri Tahir yapıyor. Senaryodan gitse bile Tahirciğim, Ulaş onu yaşatıyor…

Velhasılıkelam bölümü beğenmedim. Hiç beğenmedim. Baştaki Neftah sahnesi dışındakiler görüntüden ibaretti. Tamam Neftah az olsun ama geri planda kalan şeylerde çok boştu. Umarım geçiş sürecinin kurbanı bir bölümdür sadece… Her şey beklentimiz yönünde gider…

4. Beğenenler;
    Elaaya (10-10-18), Limaa (09-10-18), LimonCicegi (10-10-18), maven (10-10-18), naz-naz (10-10-18), yellowsugar (10-10-18)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri