Sayfa 1/195 123451151101 ... SonSon
972 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Sen Anlat Karadeniz - Bölüm Yorumları (4)

Durum:
    mimoza17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör
    Yer
    İstanbul
    Konular
    5
    Verdiği Beğeni
    4,291

Aldığı Beğeni: 2,680

Bahsedilme
    10 Mesaj

Standart Sen Anlat Karadeniz - Bölüm Yorumları (4)

Bir önceki başlık 1000 mesaja ulaştığı için kapatılmıştır.
    Yorumlarınıza bu başlıktan devam edebilirsiniz.
    Keyifli yorumlar..

2. Beğenenler;
    Limaa (21-07-18)

Durum:
    kubitik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör
    Konular
    28
    Verdiği Beğeni
    2,053

Aldığı Beğeni: 1,938

Bahsedilme
    11 Mesaj

Standart Cevap: Sen Anlat Karadeniz - Bölüm Yorumları (4)

Hayırlı gelişmelerin konuşulduğu bir başlık olur inşallah
    Tüm kötü haberleri 3. başlıkta aldık galiba daha kötüsü olmasın artık :)

Dİğer başlıkta yazmıştım yollayana kadar başlık kapanmış. Madem yazdım yollayayım dedim ama sanırsam totem yapıp bu başlıkta bu konuya bir daha girmeyeceğim :)

Alıntı MiManchi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba arkadaşlar
    Nerden bi umut kırıntısı bulmaya çalışsak elimize vurup aldılar sanki....
    Gülsek mi oturup ağlasak mı bilemedim bu duruma...
    Artık saçmalamaya başladık sanki
    Ah kubicim ... Bende de vardı o umuttan ama kırılmaya başladı benimki baya...
    Senaristler ayrıldı haberi çıkınca geri gelirler umudu vardı...
    Gelmediler...
    Yeni senarist kırmızı çizgilerimizi korur, karakterleri bozmaz, ufak tefek aksilikler olsa da ana çizgi şaşmaz umudu vardı...
    Arkadaşların anlattığı kadarıyla yeni senaristin emeğe saygı anlayışı yok.. Yani kendine kalsa Tahir Nefes aşkını, Asiye yi, Yangazları çatır çatır harcayacak...
    Son umudum Osman Sınav ipleri elinde tutar senaristin uçuk şeyler yazmasına izin vermez diyeceğim ama malum şahsın kariyer geçmişi ortalıkta (sosyal medyada) bangır bangır bağırılırken, daha yeni arkasında bir enkaz birakmisken bu senaristi seçmesi...

Yine de tek tutunacak dal Osman Sınav ın diziyi harcamak istememesi ve ipleri elinde tutması...
    Zira anladığım kadarıyla bu adam birkaç bölüme kalmaz dizimizin selasini okutur
    Aslında saçmalamaların Messi'si olduk bildiğin Olan olmuş, giden gitmiş, gelen gelmiş biz hala burada aynı şeyleri tartışıyoruz.

Foruma 2006da üye oldum nadiren bir dizi için gelip yorum yazarım. Bunun için diziyi çok benimsemem lazım. Çünkü bende istikrar sorunu var, yerli dizilerin erkenden tüm malzemeleri tüketip tekrara girmesi ve bir çok benzer klişe beni sıkar en fazla 10 - 20 bölüm içinde (ki en fazla diyorum , 20 bölümü bulan çok nadirdir) bırakırım. Benimseyince, foruma gelip uzun uzun yorumlar yazacak kadar sevince de hayal kırıklığı büyük oluyor haliyle...

Uzun zamandır konusu farklı karakterleri kopyala yapıştırla çekilen diziler aldı başını gidiyor. Mesela eskiden yaz dizilerini çok severdim, yormadan kendilerini izletirdi, şimdi aynı oyuncular neredeyse birbirinin aynısı yaz dizilerini çekip duruyor.

Bir diziyi fazla önemsemekle ilgili de değil aslında. Hepi topu bir kurgu ama kitaplara düşkün, bol okuyan, sinema seven, kendisi de bir şeyler karalamaya çalışan bir insan olarak kaliteli ellerden çıkan hikayeleri takip etmenin insana iyi geldiğini düşünüyorum. Vedatlar korkutuyorsa Asiyeler umut veriyor mesela. Osman Hoca gibi karakterler özellikle karanlıkta tutulan bazı şeyleri aydınlatıyor... Gitmediği yerlere götürüyor insanı, tatmadığı duyguları hissettiriyor. Kaliteli ellerden çıktığında bu da önemli bir sanat dalı bence...

İzlerken çevremden kendimden bir şeyler görmeyi, yazan kaleme güvenip stressiz izlemeyi, ancak bu kadar güzel yazılırdı demeyi özlemişim...
    Annem bu kış başka bir dizi daha takip ediyor. O da dramatik bir dizi. Fakat dizideki iyi gelişmeler bile o kadar ağırdan ve o kadar başka kötü şeylerin gölgesi altında ki o izlerken ben boğuluyorum. Çünkü senaryoda umut veren bir şey yok.
    SAK ise tüm o korkutucu, karanlık başlangıç noktasına, trajedik olaylarına rağmen insana umut veriyor. İzlerken bu kadınlar bunu yazmaz diyerek ileriye dönükte bir rahatlık veriyor(du).
    Bence bu kadar sevilmesinin sebebi de bu oldu. Evet acıtasyonu seven bir izleyici kitlemiz var ama acıtasyon bu kadar bolken aynı zamanda umut veren bir hikaye yazılınca reyting rekorları kırdırıyormuş onu gördük.

Total izleyici değilim, hikayeyi sevince derinlemesine girerim mevzuya. Fakat en nihayetinde bir izleyici olarak bu tespitleri ben yapabiliyorum. Piyasanın içindeki Osman Sınav yapamıyor mu? Ona olan kızgınlığımı tekrar etmeme gerek yok fakat önce Osman Sınav sonra da SAK ile ilgilenen tüm Sinegraf çalışanları tüm tehlike çanlarını duyuyorlar. Bizim burada oturup tartıştıklarımızı, onlar da uzun uzun analiz etmiştir. Erkan bey neden tercih edildi anlamak mümkün değil fakat hadi otur yaz, kalemine kuvvet durumu olamaz bu saatten sonra. İllaki yorumunu katıp tarzını ortaya koyar ama proje için teklif gittiğinde, görüşmelerde, kabul ettiğinde ve ettikten sonra bu durumlar mutlaka ayrıntısıyla konuşulmuştur. Çünkü diğer projeleri gibi yükselmesi istenen veya yükselmekte olan bir diziye değil zirvedeki bir diziye geldi. Kırmızı çizgiler esnetildi mi bilemem ama hala var olmak zorundalar. O çizgilerin içinde ortilerin 'Biz hayal, rüya yazmayız' kuralını ihlal eder mi edebilir.
    Fakat karakterleri 180 derece değiştirmeye kalkarsa Osman Sınav İstanbula giden köhne bir uçakta Ekonomi sınıfı bir bilet alır Erkan arkadaşımıza Ortilere kıymış ona mı kıyamayacak

Edit: Bölümün kalanına bakmaya gidiyorum bölüm yorumuyla döneceğim

4. Beğenenler;
    angelic (24-07-18), aslanselda (21-07-18), efsaneask (25-07-18), Limaa (21-07-18), mimoza17 (21-07-18), naz-naz (21-07-18), Urfatokat15 (26-07-18), ZeynepCeren (21-07-18)

Durum:
    ZeynepCeren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Yer
    Ankara
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    575

Aldığı Beğeni: 613

Bahsedilme
    0 Mesaj

''İstanbul'u almışsam almışımdır, almamışsam almamışımdır yani. Sıkıntı yok.''
    Oldu mu içine Ferhat kaçmış Fatih sultan Mehmet?
    (Ben Ferhat'ın jargonuna pek hakim değilim, onu sizler daha iyi biliyorsunuz)

İzahı olmayan şeylerin mizahı olurmuş ya, biz de gülelim bari ne yapalım. :)

Herşeye eyvallah da Ulaş, çok güzel bir konuşma şekli oluşturdu. Bazen karadeniz ağzı yapmadan, bazen karadeniz ağzıyla konuşuyor. Ses tonunu da çok iyi ayarlıyor zaten. 21 bölümde oluşturulan bu durumu bozmayı göze almazlar umarım.

6. Beğenenler;
    aslanselda (21-07-18), kubitik (21-07-18), Limaa (21-07-18), Urfatokat15 (26-07-18)

Durum:
    ZeynepCeren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Yer
    Ankara
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    575

Aldığı Beğeni: 613

Bahsedilme
    0 Mesaj

Merhabalar sevgili okyanuss

Alıntı okyanuuss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mesela Vedat'ın yanındaki adamı.. Vedat'ın işkence ettiği, şantaj yaptığı kızın babası galiba.. Güya bu şahıs Vedat gibi bir şahsın sağ kolu bir adam.. Öyle bakkal Mehmet amca değil ki.. Cebinde silahı yok muydu bu adamın, Vedat'ın pis işlerini yapmıyor muydu? Vedat'ın kıza işkence yaptığını görüyor, uzaktan öyle bakıp mıy mıy bitecek bunlar kurtaracağım seni diyor ama çıkıp da Vedat'ı tak diye vuramıyor.. Sonra Vedat bunu öldürdü galiba.. Niye bu adam bu kadar aciz, salak, beceriksiz gösterildi? Aynı zamanda o kız da Vedat'ın elinde oyuncak olarak gösterildi..
    Adı Necip.
    İyi de bu adam belki de gerçekten bu kadar aciz bu kadar basiretsiz ve bu kadar salak bir adam. Herkes cesur olmak zorunda değil ya. :)

Vedat'ı vuramazdı çünkü Vedat, kızının annesini yani karısını bir yerlerde rehin tutuyordu.

O kız Vedat'ın elinde oyuncak olmayı kendi seçti bir bakıma. Tahir, Nefes, Osman hoca, Mithat komiser, Fatih yani bir çok kişi kıza yardımcı olabilirdi. O ise Vedat'ın tehdidine boyun eğmeyi seçti. Bu acizlik olarak nitelendirilemez ama. Çünkü annesinin hayatı ile tehdit ediliyordu. Lakin tamamen haklı da diyemeyiz zira birilerine anlatıp yardım istemek varken korkularına yenilip Nefes'e zarar vermeyi seçti. İstemeyerek de olsa Nefes'e zarar verdi sonuçta
    İki seçeneği vardı. Korkularına boyun eğmek yerine, kendisine uzanan yardım ellerini tutacak kadar cesaret gösterebilseydi, hem kendisi kurtulurdu hem de Nefes zarar görmemiş olurdu. Neyse sonuç olarak kurtardılar zaten.

Hemşire kız güya cin gibi ama iki günde Vedat'ı tanıdı hemen numaralarına kandı.. Dizinin en saflarından en mantıksız düşünenlerinden biri oldu..
    Hemsire kızın adı Nazar. Ah o Nazar :)
    Nazar'ı buradaki arkadaşlar çok güzel yorumlarlar aslında ya :)

Nazar hiç bir zaman aklı başında biri olmadı ki. Saf salak değil ama aşırı inat. İnadından gözünün önündeki gerçeği göremeyecek kadar kör olmuş da denebilir.
    Nefes' e karşı sebepsiz bir önyargısı vardı ve bu önyargılarının, o büyük konuşmalarının cezasını çekecek bir karakterdi kendisi.
    2. bölümde, Nefes'in perperişan halini bizzat gördüğü halde onun şiddetten kaçtığına inanmadı. Yetmedi bir de tüm köyü birbirine kattı diye onu suçladı.

Özetle; Nazar kendisi de bir kadın olduğu halde hemcinsine inanmadı, onun üzülmesine sebep oldu, çok büyük konuştu. Şimdi ise aynı belayla sınanıyor. Nazar karakterinin dizideki varlık sebebi, hikayedeki amacı zaten bu.

Sadece Nazar da değil, dizideki bütün karakterler toplumda karşımıza çıkan, çıkabilecek insanları yansıtıyor aslında.
    Nazar'ın annesi mesela. Kızlarıyla bir oturup konuşmaz, onların ne dediğini önemsemez. Tek derdi evlensinler de onun başına kalmasınlardır.

Yani sizin zorlama bulduğunuz çoğu şey bir amaca hizmet ediyordu dizide aslında. Seyretmediğiniz için bu şekilde düşünmenizi anlıyorum.

Vedat mahkemeyi yine kazansın diye işte oğlunu kandırdı falan bunlar benim için çok zorlama sahnelerdi.. Çocuk küçük ama Vedat'ı da en iyi tanıyanlardan biri.. Yok neymiş annesi hapse girermiş de o yüzden babacığının her dediğini harfiyen yerine getirirmiş.. Sırf yine Vedat kazansın diye saçma bir komploya küçük çocuğu harcadılar.. O çocuk tüm yaşadıklarından sonra babasına itimat etmemesi gerektiğini, babasına güvenmemesi gerektiğini öğrenmiştir...
    Vedat oğlunu kandırmadı. Vedat oğlunu annesini hapise attırmakla tehdit etti. Oğlu Yiğit de babasının neler yapmış ve yapabileceğini az çok bilen bir çocuk olduğu için mecbur kaldı. Annesi hapise girmesin diye babasının tehdidine boyun eğmek zorunda kaldı yavrucak.
    Vedat kazanmış da olmadı, Tahir Vedat'ın çocuğu tehdit ettiğini öğrenince ellerindeki bir kozla Vedat'ı polise ihbar etti. Yiğit'i Vedat'ın elinden aldı. Vedat her ne kadar velayet elinde olsa da kanun kaçağı durumundaydı en son. :)

Zaten senaryodaki o hamle Vedat kazansın diye değil, Tahir dellenip elindeki kozu kullansın diye yapıldı. Madem Tahir'in elinde koz vardı niye daha önce kullanmadı derseniz, onun da bir sebebi var tabi.

Dizinin bütününe hakim olmadığınız için size mantık hatası olarak geliyor çoğu şey, aslında bir amacı olan sahnelerdi bu yazdıklarınız.
    Ha hiç mantık hatası olmadı demiyorum. Çok fazla oldu, velayet süreci gibi bir çok şey de gereksiz uzadı kabul.. Hatasız bir dizi değildi evet ama 100 küsür bölüm süren fox dizileri gibi, ya da Kırgın Çiçekler falan gibi uyuz eden diziler vardır ya öyle bir dizi de değildi.

Hayır ne senaristim, ne yapım şirketine çalışıyorum :) Eski senaristleri de savunma amacım yok. Ben masumum.

Final nasıl bittiydi? Yine Vedat'ın kumpasları, bitmek bilmeyen oyunları, hep bir adım önde olması tarzı bir şeyler yok muydu millet sosyal medyada isyan ediyordu finalle ilgili
    Sezon finali her dizide olduğu gibi merakta bıraktıracak şekilde bitti. Sezon finallerinin mutlu/sıkıntısız bittiği çok az dizi var zaten :)

Sürekli Vedat kazanıyor diye sızlanan seyirci, şu aralar Vedat karakterinin diziden çıkma söylentisi sebebiyle ağlanıyor :)
    Sosyal medyadaki değil buradaki yorumlar daha kaliteli bence. Zira NefTah arasında bir yakınlaşma sahnesi yazılmış olsaydı, sezon finali içindeki tüm olumsuzluklara rağmen çok müthiş bir bölüm olurdu onlar için. Hatta şu an Erkan beye, ''Nefes'le Tahir için yakınlaşma sahnesi yaz da başka bir şey istemeyiz ne yazarsan kabulümüz'' diyorlar bir çoğu. Tüm sosyal medya yorumcularını gömmeyim ama %70'i bu kafada. :)

Son olarak kafamı toplayıp düşüncelerimi net bir şekilde ifade edemedim aslında ama siz anlayın beni sevgili Okyanus.
    Burada bu kadar kişi senarist değişikliği sebebiyle sızlanıyorsak, ayrılan senaristler bir şeyleri başarmış demek ki.
    Konu ZeynepCeren tarafından (21-07-18 Saat 01:14 ) değiştirilmiştir.

8. Beğenenler;
    angelic (24-07-18), aslanselda (21-07-18), LimonCicegi (21-07-18), naz-naz (21-07-18), Urfatokat15 (26-07-18)

Durum:
    Limaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    3,306

Aldığı Beğeni: 5,463

Bahsedilme
    25 Mesaj

Alıntı ZeynepCeren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ''İstanbul'u almışsam almışımdır, almamışsam almamışımdır yani. Sıkıntı yok.''
    Oldu mu içine Ferhat kaçmış Fatih sultan Mehmet?
    (Ben Ferhat'ın jargonuna pek hakim değilim, onu sizler daha iyi biliyorsunuz)

İzahı olmayan şeylerin mizahı olurmuş ya, biz de gülelim bari ne yapalım. :)

Herşeye eyvallah da Ulaş, çok güzel bir konuşma şekli oluşturdu. Bazen karadeniz ağzı yapmadan, bazen karadeniz ağzıyla konuşuyor. Ses tonunu da çok iyi ayarlıyor zaten. 21 bölümde oluşturulan bu durumu bozmayı göze almazlar umarım.

"olmuş olmuş hem de çok güzel olmuş " al bu da Tahir

Oyuncuların karakterlerinin usluplarını oturtmuş olmaları belli bir tarz ve akış yakalamış olmaları kesinlikle bizim için büyük bir artı .Onlara ve Osman Sınav despotluğuna güvenmeye çalışacağım yapacak bir şey yok .En azından bir aksilikte postalayacağına güveniyorum yani inşallah ama bari HAYAL ve RÜYA yazmayı kesin olarak yasaklasaydı

kubitik cim bölüm yorumunu bekliyorum aslında hepsini ezbere biliyorum ama okurken dayanamayıp tekrar bakarım eminim sahnelere

10. Beğenenler;
    angelic (24-07-18), aslanselda (21-07-18), kubitik (21-07-18), LimonCicegi (21-07-18), naz-naz (21-07-18), ZeynepCeren (21-07-18)

Sayfa 1/195 123451151101 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri