Sayfa 97/98 İlkİlk ... 4787939495969798 SonSon
489 sonuçtan 481 ile 485 arası

Konu: Sen Anlat Karadeniz - Bölüm Yorumları

Durum:
    Limaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    3,304

Aldığı Beğeni: 5,425

Bahsedilme
    25 Mesaj

Standart Cevap: Sen Anlat Karadeniz - Bölüm Yorumları

Düşününce her şey o kadar manidar ve acıtıcı ki ...

Düşünsenize 15.bölüme kadar herkes Saniyeye, Tükana,Nazara vs. saydı sövdü onların kalpsizliğinden vicdansızlığından körlüğünden kötülüğünden mazluma sırt dönüp kalplerini açmayışlarından dem vurdu şikayet etti bu yüzden onlardan nefret etti. Herkes Asiye ve Tahire yangazlara hayran oldu kahraman gördü reis dedi. Sorsak her biri birer Asiye veya Tahirdiler. Hepsi mazluma kapılarını sonuna kadar açardı.

Sonra annesinden abisinden koparılmış dünyaya tonlarca eksi ile kendi bedeninin içine hapsolmuş celladını melek zanneden bir başka mazlum çıktı. Ceylan Yiğitten ne daha şanslı ne daha farklı konumda, ne daha kötü bir çocuktu. Aynı adamın şiddetine anne karnında uğramış bununla kaybetmiş kendisini bu hale getirip annesinden kardeşinden ayıranın kim olduğunu bile bilmiyordu o kadar yalnız ve sevgiye anne baba figürüne muhtaçtı ki açılan her kola koşuyordu.

Ama bu çocuk bir şeytanmışcasına tepki gördü. İroniye bak !!!

Türlü bahanelerle ki işaretleri verildiği pek çok şeyin cevabı olduğu ve her şey zaten önceden belli olduğu hikaye kurgu çoktan tamam olduğu halde hayır sonradan eklediniz bahanesi ile yerden yere vuruldu. Halbuki Yiğit gibi aynı adamın şiddetine uğramış kimsesiz bırakılmış ve çok gerekli ise bu cümle evet Yiğit gibi o da bir tecavüz çocuğu idi .Bu nasıl ki Nefesin Yiğiti sevmesine engel olmamış ve biz bu ilişkiye hayran olmuşsak Nefesin kızını sevmesinede engel olmamıştı ki bu yüzden kahrı acısı hala en büyük yarası idi.

Eğer kabusların içeriğini görmesek Tahir gibi dışardan baksak ben de mesela Nefesin tecavüzü veya abisinin öldürülmesini gördüğünü düşünürdüm daha kötüsü aklıma gelmezdi. Daha kötü ne olabilir ki derdim. Ama Nefes gibi cehennemde hayatının bittiğini düşünürken umudu karnındaki tekmeye bağlayan bir kadınında en büyük kabusu böyle bir acı olabilirdi.

Tahir hiç düşünmeden hiç görmeden hiç tanımadan bağrına basıp çocuğum dedi Ceylana o yarayı hissedip tamamlamak için canını dişine kattı buldu Ceylanı tuttu elinden annesine getirdi.

Ama bizim Tahire hayran olan Saniyeleri kınayan fanlarımız kotalı vicdanlarında bir masuma daha yer açamadılar. O zamanda dedim mazluma el verecek hem nefes olacak yüreğin varsa hepsi için olabilirsin eğer birine bile sırt çeviriyorsan o zaman gerçek değil bu, gerçekten mazluma kalp açmıyorsun bir çıkar var onun peşinde koşuyorsun.Bunu senaristler yüzlerine vurunca suçlu oldular halbuki gerçek ortada .

Bir çocuğa şiddet uygulandı aylarca ağzıyla burnuyla dalga geçildi yerden yere vuruldu hiç utanmadan sıkılmadan. Vedatın Allahından bulacağına inandılarda kendilerinin gerçek hayatta bunu yaparken neden o ahlarında onlardan çıkacağına inanmadılar bilmem. Ama çıktı . Hem de çok güzel çıktı.

Bu Nefesi çekmeye yürekleri yetmedi ,dünyada onlara bu Nefesi vermedi. Bu hikayenin elimizden alınmasına sebepte gerçek hayattaki Saniyeler Türkanlardır. Çünkü tam o noktada bitti bu hikaye .Dinleyecek yürek olmayınca anlatılacak hikayede kalmadı o yüreklerin hakettiği hikaye anlatıldı.

Bize gelince biz umuduz. Hiçbir zaman her yeri kaplayamayan ama aslada tam olarak yok olmayan

Diziye artık tahammülüm kalmayıp bıraktığımda sezon sonu 5'i göreceğini hem düşünmüş hem dilemiştim. Ahı yerde kalmıyor insanın gördük o sayıyı.Umarım yeni sezonda yayından kaldırıldığınıda görürüm gözlerimle.

Aylarca bu adamdan daha önce edindiğim tecrübeye önyargı denmeye kalkıldı savunuldu güzel olan her şeyi kirlettiği halde görmezden gelinilip gerçek güzelliklere çamur atıldı haksızca eleştirildi ne hırsızlıkları kaldı ne arsızlıkları 1.sezonu yazanında çekeninde savunanında. Şimdi nerdeler bunlar diye merak bile etmiyorum ben kendimi tanıyan seven ve her şeyden önemlisi kendisine saygısı olan bir insanım tüm bu çaba ve direnişimde kendim ve kendim gibi kendisine değer veren insanlar içindi o yüzden kalanlar hiçbir zaman umrumda olmadıda kulakta asmadım. Alt tarafı bir dizide ! bile bu saygıyı elden bırakmam kendime verdiğim değerden ,çünkü kendisini sevmeyen kimseyi sevemez kendisine saygısı olmayan saygı beklentisi olmayan kimseye saygı duymaz. Ben hakettiğim işi izlemeyi kendime layık gördüm ve bu işi bulamayıncada bıraktım. Şikayeti olmayanlar umarın tüm sezonu izlemişlerdir gözlerini kaçırmadan. Kendilerine layık gördükleri öve öve bitiremedikleri aksini söyleyeni taşladıkları bu sezonu her saniyesi ile kaçırmadan izlemişlerdi umuyorum ki

Ben fırsat buldukça 21 bölümlük güzel dizimden konuşmaya devam edeceğim

EDİT: yeni başrolün ders alacağı söyleniyor eğer Nefes ölmeyecekse neden ders alıyor diksiyon falan için ve neyin başrolü hoş ölsede neyin başrolü lakin bencede durum kesin ölmedi denecek noktada değil oyalıyorlar ki bi umut dizi beklensin unutulmasın sonra dönecek umudu ile bile bekletirler o karakterdeler ama bencede ölmesi olası ve konuşmakta tabiki yasaktır bu konuda oyuncuya
    Konu Limaa tarafından (31-05-19 Saat 02:18 ) değiştirilmiştir.

2. Beğenenler;
    efsaneask (31-05-19), Maknae (31-05-19), naz-naz (10-06-19), symylmz (31-05-19), umutveinat (01-06-19), Urfatokat15 (11-07-19)

Durum:
    mehmetlover - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    885

Aldığı Beğeni: 942

Bahsedilme
    0 Mesaj

Yorumlarda ceylanı istemeyen acımasız dendiği hissine kapıldım şimdi benim Ceylanı istememe sebebim dediğim gibi 2.bir tecavüz çocuğunun olmasına ve Vedat'la bir bağın daha olmasına çok gereksiz bulduğum içindi Vedat gibi korkunç bir adamdan bir tane çocuk bile olmaması gerekiyordu bana göre yani o yüzden ceylanı istemedim ama tabi ki konunun saçma bir şekilde bitirilmesine de ben de kızdım ayrıca Vedat'la Nefesi bir arada görmek asla istemedim ceylan için niye iyi aile numarası yapsınlar eğer böyle bir konu yazmak gibi bir düşünceleri vardı ise iyiyken gitmişler çünkü 8 sene o adamın işkencelerine tecavüzlerine uğramış bir kadının bir daha o adamın yanında görmeye bile tahammülüm olmazdı arada eline düştü ama bir şey yapamadan anında Tahir buldu Nefesi ben de en çok bu tarafını sevmiştim dizinin konuları fazla uzatmamalarını ayrıca ben de bu diziyi Nefesle Tahir için izledim dediğim gibi bu tür dizileri sevmem ama Ulaş İrem uyumu Karadeniz de çekilmiş olması müzikleri etkiledi beni o yüzden izlemeye başladım sonra Tahir karakterine Nefese olan sevdasına aşık olduğum için daha da bağlandım bir dizi zaten bunlar için izlenir ilk başta demiştim keşke Tahir Nefese aşık olmasaydı da öyle yardım etseydi işte o zaman gerçek bir toplumsal mesaj olurdu bence ama sonuçta bu bir dizi aşk olmazsa olmaz ve biz de onların aşkına sevdasına hayran olduğumuz için izledik değil mi bunda bir kötülük görmüyorum evet 2.sezonu ben de sevmedim Nefesin yaralarının yok sayılması iyileşme sürecini göstermemeleri bir sürü saçmalıkla doldurmalarını ama yine de Tahir ve Nefes için sadece onların sahnelerini izledim
    Konu mehmetlover tarafından (31-05-19 Saat 11:24 ) değiştirilmiştir.

4. Beğenenler;
    Urfatokat15 (14-07-19)

Durum:
    naz-naz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Editör
    Yer
    PoyrazKarayel&TahirKaleli
    Konular
    6
    Verdiği Beğeni
    2,381

Aldığı Beğeni: 1,804

Bahsedilme
    11 Mesaj

3.sezonda rezil olmalarını merakla bekliyorum gerçekten. Gerçekten manşetlerde sakın akıl almaz saçmalığı diye falan yer alsın. Çünkü erkan birgören bu himayenin sonudur katilidir benim nezdimde. İki aşık insanın sevdalarını bike apır sapır iki kelimeyi bir araya getiremeyen kişilerin “aşk” ına dönüştürdü. Bence nasıl vedat için “hikayesi bitti” diye düşünüyorsalar nefes için de o noktaya geldiler. Ben iyileştim deyip duruyor zaten nefes de. Vedatın ölümü zaten çok saçmaydı. Nazarın da mı hikayesi bitti? Berrağın da mı?kısacası ben rezil olmalarını iple çekiyorum.

6. Beğenenler;
    Limaa (31-05-19), symylmz (31-05-19), umutveinat (01-06-19), Urfatokat15 (14-07-19)

Durum:
    Yönetmen
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    3,304

Bahsedilme
    25 Mesaj

Nazarı postaladılar çünkü iki kardeşi pardon kuzeni tek kişinin bile aşık olmasının ilginç olacağı muhteşem başrollerine aşık edeceklerdi. Kendisi en sevdiği senaryoları henüz yazamadı çoğu karaktere erkeğin elinin kiri konsepti kardeşlerin aynı kişi yüzünden birbirlerine düşman olacağı illaki erkek karakterin başka kadından çocuğunun olması ya da çıkması bunlar henüz olmadı.

Sak için 3.sezon macerası bitmeden umarım ki fanlar büyük kısmını görür şahsen en ufak parçasından bile mahrum kalmalarına gönlüm razı gelmez

Mesela Nefes ölmezse bebeklerden biri gitti diye depresyona girer karısından ilgi göremeyen Tahir ve hatta Yiğit teselliyi öğretmen hanımın anlayışlı kollarında bulur

Ya da Nefes ilk bölüm ölür ölürken oğlunu ve kocasını bu kıza emanet eder ne hikmetse son bölüm kanka oldular deniliyor Tahir Nefes in aşkı ile dolu mecburen evli gibi gösterir sonunda da aşkı dayarlar bak bu da çok güzel oldu

Hem yayından kalksın istiyorum Hem bu rezillikleride fanlara göstermeden gitmesinler çok zor birbirlerine tercih

EDİT : Demeyim diyorum ama Nazarı oynayan oyuncu o malum şiddeti ve tecavüzü estetize edip fantezi halinde gösterip algı yaratan o iğrenç sahneyi savuna savuna bi hal olmuştu. Al sanada bastılar tekmeyi sonunda ne oldu?
    Konu Limaa tarafından (31-05-19 Saat 14:04 ) değiştirilmiştir.

8. Beğenenler;
    mehmetlover (31-05-19), naz-naz (01-06-19), symylmz (31-05-19), umutveinat (01-06-19), Urfatokat15 (14-07-19)

Durum:
    Yönetmen
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    3,304

Bahsedilme
    25 Mesaj

Türk Dil Kurumuna göre,

"DESTAN" "Tarih öncesi tanrı, tanrıça, yarı tanrı ve kahramanlarla ilgili olağanüstü olayları konu alan şiir" ya da "Bir kahramanlık hikayesini veya bir olayı anlatan halk şiiridir."

"HİKAYE " ise " Bir olayın sözlü veya yazılı olarak anlatılması" demekmiş.

Yani şöyle ki herkesin her şeyin bir hikayesi elbet var ama her hikaye bir "destan" değil . Destan olabilmesi için olağanüstü sıradışı bir kahramanlık içermesi gerekiyor. Biz ne kadar şanslıyız ki bu kahramanlardan biri ile tanışmıştık. Kahramanlık destanı yazdığını bile anlamadan olağanüstü bir destana imza atan ve atmaya da devam eden- bıraksalar edecek o kadınla. Evet NEFES'ten bahsediyorum. Bizim dinlemeye başladığımız destanın kahramanı bir kadındı. Muhteşem bir kadındı.

Sevgi dolu bir hayatı yaşayıp iyi olmak kimseyi şaşırtmaz sanırsam ya da nefret dolu bir hayatın içinden kötü çıkmak . Bunda bir olağanüstülük yoktur çünkü. Tahir gibi Vedat gibi ve onların hayatlarına bakıp çıkan adamların bizi şaşırtmaması gibi. Ama Nefes'in olağanüstülüğü daha burada başlıyordu. Sevgisiz bir hayatın şiddetin, vahşetin insan olabilen kalabilen çocuğuydu o.

Annesi daha doğumda ölmüş. Bizim gördüğümüz o 16 yaşına nasıl geldi bu kız hep merak ettim kim baktı ona ? Abisi ile arasında çok fark var gibi gelmemişti bana nasıl büyüdü bu çocuklar muamma. Ama baba tarafından bir kere başının okşanmadığı kesin. Evde bir hizmetçi bir hiç gibi diken üstünde görevlerini tamamlayıp göze batmamaya çalışmakla geçen 16 yıl.Aman ha bir şeyi eksik veya yanlış yaparsan çocukmuşsun kimin umrunda. Lokmaların sayılı baba denilen canavarın yük gördüğü birisin ,eski bir saat olsan daha iyi sayacak seni hiç değilse bozdurur harcardım diye.

Ve istediği olur bir gün kızına altın gözü ile bakan bir adam çıkar "baba" ! da hiç düşünmeden bozdurup harcar kızını. Şiddet hep hayatının parçası olmuştur ya Nefesin, böylesi şiddet hani psikolog sonrasında çivrada Tahire travma sonrası stres bozukluğunun kaynaklanma sebeplerini anlatırken söylediği "öldürecek şiddetten" tamlaması tam olarak bu o gece yaşadığı ve yaşamaya devam ettiği şiddet .Sadece bedenini değil ruhunuda öldürmeye azmeden bir şiddet.

Tahir nasıl bir adamdı? şartlar altında, kendinden güçlüler karşısında, doğrusunu yanlışını değiştirip çarpıtmayan eğilip bükülmeyen savaşan bir adam.
    Bakınca bu adamın başka türlü bir kadını sevmesi imkansız. Nefeste 8 yıl kendi fiziksel gücünü kat ve kat aşan tüm bu şartlar karşısında ne olursa olsun eğilmemiş doğrusunu yanlışını değiştirmemiş.

Herhangi birimiz , şu hayattaki nefes alan her hangi bir hikaye Nefesin yerinde olsa

-Vedata boyun eğebilirdi karşı koymayı bırakabilirdi
    -Onu seviyormuş gibi yapabilir parmağında oynatmaya çalışabilirdi
    -öldürebilirdi kendisini ya da Vedatı ya da ikisi birden
    -Çocuğu bırakıp daha kolay kaçabilirdi
    -Gerçekten güvenlikleri kullanmaya çalışabilirdi

Daha bir sürü şık oluşturabiliriz o şartlarda bir kadının yapmasını asla yargılamayacağım yadırgamayacağım anlayacağım bir sürü şey olabilirdi. Ama dedikya bu hikaye değil bu bir "Destan"

Bizim kahramanımız fiziksel olarak gücü yetmesede 8 yıl boyunca her tecavüz girişiminde bilincini kaybedene kadar mücadele ediyor. Hiç vazgeçmemiş ve hiç o yatakta olmamış. Daha ilk gece keşfettiği bir savaş ve aynı zamanda kaçış ve kendini koruma yöntemi . Karşısında ona bakmasını sevmesini severek dokunup öpmesini isteyen ruh hastası adamla mücadele edip bu mücadele onu çileden çıkarında bayılana kadar dayak yiyor böylece canavarının asıl istediğini almasına engel olduğu gibi kendisi de o kabus anından uzaklaşıyor "baygınken orda olmazsın"

Bu şiddetten ortaya çıkan canı şiddetin sahibi ile karıştırmıyor onu koparıp atmıyor ona tutunuyor aksini yapsa da yadırgamazdım bence çok normal ama dedimya o zaman belki biraz daha hikaye olurdu. Yiğit onun umudu kahramanı onun için bir savaşçı oluyor artık Nefes. Baygınken rüyalara kaçma işini büyütüyor ve reelde de içinde yaşayacakları bir hayali dünya kuruyor. Toz pembe bir masal dünyası değil. Gerçeklerle örülü bir savaş alanı ama onlara ait sadece ikisine onları güçlü ve savaşçı kılıyor düştükleri yerden kaldırıyor, umut ettiriyor.

Ne kendini ne oğlunu fiziksel olarakta ruhsal olarakta geride bırakmayı kabul etmeyen bir kadın Nefes . Sadece bedenleri için değil ruhlarının temizliği içinde vermiş bu savaşı tek bir şeyden dahi ödün verse bilerek mücadelesiz Nefes bu kadar dirayetli olamaz bunu taşıyamazdı. Bu da 8 yıl boyunca Vedatı neden öldürmediğinin cevabıdır. Fırsatı olmadığından fırsat yaratacak zekaya sahip olmadığından değil kendisi öldürüp hapse girdiğinde ya da öldürüldüğünde Yiğite ne olacak ona ve ruhuna ne yapacaklar ne kadar kirletecekler . Aynı zamanda bir katil olduğunda kendi ruhu ne hale gelmiş olacak. Bir canavar için sonsuza kadar seni değiştirecek parçaları ruhundan feda etmeye değer mi ? Öldürmek kurtulmak mıdır ? Kolaya kaçmak mı ?

Buna cevabıda Vedatın hikayesinde gördük aynı hayatı yaşayan Vedat kendi canavarını öldürmeyi seçip bir canavara dönüştü. Nefes bunu yapmadı bu da iyilik ve kötülüğün aslında kader değil seçimlerle örülü olduğunu anlatıyordu. Bize Tahir gibi sevgi dolu bir hayat yaşayan herkes Tahir gibi olurdu bakın Vedatın hayatı ne kadar zor adam ne yapsın demediler. Bize Nefes ile iyi olan her şartta bunu tercih eder dediler. Nefes Vedatın hayatında da yaşasa ki yaşadı Tahirin hayatındada yaşasa bu Nefes olacaktı. Hatta bu yüzden Nefes ve Vedatın benzer çocukluk anılarını karşılıklı göreceğimizi Vedatın neden Nefesi ilaç gördüğünü Nefesin Vedatı neden zehir gördüğünü birbirlerinin gözünden suretlerini ve dolayısıyla Tahirin Nefes ve Vedatın gözünde ne gibi bir surette olduğunu daha net görecektik diye düşünüyorum.

Cehenneminden kaçtığındada her ne kadar Tahiri korumak için itiraz etsede içine umut sevgi tohumları ekilmesine kapalı çorak verimsiz bir arazi değildi Nefesin kalbi. O kadar iyi korumuş ve o kadar cesurdu ki sevgiyi aşkı yeşertmeye elverdi gönlünün toprakları kısa zamanda kocaman çınar yaptı onun için mücadeleye baş koydu .

Kalbi içinde ruhu içinde çocukları içinde aşkı içinde her şey için çok daha büyük bir cephede çok daha fazla düşmanlar çok daha büyük bir savaşa girecekti Nefes. Göremedik izin vermediler ama bir Destanının girizgahı bile bizi mest etti. Nefesimizi kesti. Şimdi bu destanın üstüne , bu kadının üstüne.

Taciz edildiği evden annesi ve kardeşini bırakıp ardına bakmadan kaçan yıllarca umursamayıp dert edinmeyip hayatına bakan , en büyük derdi araba almak falan olan . O adamın parasını almayıp atını falan kullanmakta sakınca görmeyen ( futboldaki şike davasını hatırlattı bana bir futbolcuda para almıyor at alıyordu) ya ben tacize uğradım kardeşime de bir şey yapmaz mı sonuçta hasta hastadır diye düşünmeyen bir halini hatrını sormayan gönül gözü ile bakamayan dertlerini göremeyen bir kadını izletmeyi umuyorsunuz ??? Arkadaşları mezun olurken tecavüze uğramış ve bu tecavüzden olan çocuğunu dünyaya getiren bir kız çocuğu olan kadının karşısına geçirtip ben hiç para almadan okudum edebiyatı yaptırıyorsunuz Bunu bir kahramanlık gibi tanıtmaya çalışıyorsunuz (zordur elbet ona diyecek yok ama memlekette kaç kişi çalışıp okuyor haberiniz var mı ne sanıyorsunuz burayı İsveç falan mı ? ama okulun hayalini kuramayacak haldeki birinin karşısında bunları söyletince güçlü göstermeye çalıştığınız karakter komik olmaktan öteye geçemiyor ama biz en başta dedik Nefesten daha acısı ancak aktarcıda ) karakterinize beyaz giydirip manşetlere taşıyınca bölümlerde beyaza bulayınca güzel masum saf harika gözükecek sanıyorsunuz ? Hiç anlamıyorsunuz BEYAZ Nefesin masumiyeti değil savaşıydı zira biz zaten mazlumda masumiyet aramıyorduk. Yanlış anlaşılmasın karakterin kaçması vesaire önemli değil dediğim gibi öyle bir durumda yadırgamam çünkü biz ne dedik "herkes savaşamaz " ama işte tam da bu yüzden herkesten Nefes olmuyor bunu değil beyaz giydirerek önce yumurtaya sonra una bulasan, çamaşır suyunda bir gece bekletsen, soda ile yıkasan bile sağlayamazsın öyle bir şey değil bu . Hoş bir şeyi dahi doğru anlasanız burda bunları konuşuyorda olmazdık ya neyse meselemize dönelim.

Aylar önce bölümleri sahneleri bu sığlığı beğenmediğimiz için bizim beklentilerimiz burda eleştirilince sevgili naz-naz bir şey demişti." Daha iyisini görmüşüm izlemişim oyuncuların yapabileceklerini biliyorum neden daha azına razı olayım" ana fikrinde . Şimdi ben de soruyorum bir DESTAN dinlemiş , bir KAHRAMAN izlemişken neden daha azına sıradan bir hikayeye ve sıradan bir şahısı izlemeye ikna olayım ? İkna olsunlar ? (Razı demiyorum çünkü daha azına razı olmayıp bırakalı aylar oldu )
    Konu Limaa tarafından (10-06-19 Saat 11:09 ) değiştirilmiştir.

10. Beğenenler;
    Erikagaci (11-06-19), naz-naz (10-06-19), symylmz (10-06-19), Urfatokat15 (14-07-19)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 7 kullanıcı var. (4 üye ve 3 konuk)

1. symylmz,
  2. Cemned,
  3. Esra Y.,
  4. juventus

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri