Sayfa 101/105 İlkİlk ... 5191979899100101102103104105 SonSon
525 sonuçtan 501 ile 505 arası

Konu: Sen Anlat Karadeniz - Bölüm Yorumları

Durum:
    fifi92 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    37

Aldığı Beğeni: 51

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Cevap: Sen Anlat Karadeniz - Bölüm Yorumları

Limaa ne güzel yazmışsın okurken keyif aldım

yeni karakterlere daha dogrusu çakma tahir yaratmak için gösterilen çaba komik ilk sezon öyle bir adam vardı zaten atarlı,kaba falan tavırlar

çiçek gibi bekar Murat ve Fatih Yangazlarımız varken yeni tipler getirip onlara aşk sahneleri.aşk hikayesi uydurmak,eskilerin çakmasını yazmak ve yapmak ne bileyim çok saçma,Muratların aşklarını kursagında bıraktınız ya yazıklar olsun

kızın o kumsalda ne işi var allah aşkına hangi sıfatla orda bulunuyor kaleli ailesi ailevi bi etkinlikte ve orda istenmeyen ot gibi bitmiş

yiğitin ögretmeni tamam eee ne olmuş bende ögretmenim ögrencimin ailesinin içinde ortasında ne işim olur

şı yeni tiplere alışamadım bide ekstra yeni tipleri kalıramam iticisiniz yeminle sevemedim sizi
    Konu fifi92 tarafından (25-08-19 Saat 22:48 ) değiştirilmiştir.

2. Beğenenler;
    Limaa (28-08-19)

Durum:
    mehmetlover - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    1,057

Aldığı Beğeni: 1,143

Bahsedilme
    0 Mesaj

Aslında dizilerin toplumsal mesaj vermeleri doğru değil bence sonuçta dizi izleyicinin hayallerini süsleyecek bir aşk mutlaka olması gerek biz Tahire sen o kapağı açtığımda benim kadınım oldun demesine kızıyoruz da eninde sonunda aşık olacaktı zaten çünkü dediğim gibi bu bir dizi Tahir gerçekte olmayacak kadar harika bir adamdı Nefese olan aşkı muhteşemdi hayranlıkla izledik ama eğer gerçekten bir toplumsal mesaj vermek isteselerdi zaten Nefes gibi bir adamın zulmünden kaçan bir kadının değil aşık olmak bir erkeğin yanında bile duramaması gerekirdi bir adamdan kaçıp başka bir adama sığınmak ne kadar doğru bir mesaj oluyor mesela şöyle olsaydı Nefese güçlü bir kadın yardım etseydi beraber vedatla savaş-aydılar sonra iyileşme sürecini gösterip öyle Tahir'le tanışıp aşık olsaydı çok daha güzel olurdu bence böyle daha çok toplumsal mesaj olurdu
    Konu mehmetlover tarafından (28-08-19 Saat 01:12 ) değiştirilmiştir.

Durum:
    Limaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    3,306

Aldığı Beğeni: 5,463

Bahsedilme
    25 Mesaj

Sanat insan taklididir. Bu yüzden insan hayatına dair ne varsa gösterebilir göstermelidirde . Aşk, sevgi,nefret,şiddet, tecavüz,öpüşme, sevişme bunların hepsi iyi kötü hayatımızın parçasıdır hepsini konu edinebilir hepsini ele alabilir. Peki günümüzdeki dizilerde sorun bunları ele alması mı ? Yoksa bunlardan sadece insanlığa sığmayanları idealize etmesi mi ?

Şiddet gösterilebilir, şiddet normalleştirilemez, tecavüz gösterilebilir tecavüzcü haklı, mağdur istese kurtulurdu diye gösterilemez ,kadın katili gösterilebilir cinayeti haklı çıkarılamaz bunların hepsi suçluyu caniyi sapığı aklayıp normalleştirmek kadını aşağılamaktır . Durum buyken diziler toplumsal mesaj vermek zorunda değille bunun üstü örtülemez "toplumsal mesaj vermek zorunda değildir" ama yanlış, insanlığa insan haklarına hakka ,hukuka ,adalete aykırı mesaj ise VEREMEZ ! biri tercih diğer apaçık suçtur suça teşviktir bu yönde algı oluşturmakta basbayağı suçtur?

-Dizilerin toplumsal mesaj zorunluluğu olmaması zaten bu dizi için geçerli değil bu dizi hepimizin bildiği gibi tam olarak toplumsal mesaj vermek amacıyla bu söylemlerle bu sloganla çıktı o zaman adam gibi verecek. Vermediğinde bu zaten dolandırıcılık oluyor ki bu da suçtur. 2.sezon baştan aşağı dolandırıcılık ve kadına -çocuğa karşı suca teşvik mesajları ile doludur.

-Bu hikaye zaten EFSANE "imkansız " adledilen bir aşk hikayesi ile anlatılacaktı bununla yola çıktı kimsenin işin içine aşk girmesi ile bir sorunu yok .Ama sevmek sahip olmak değildir bu Vedat ve Vedat gibi ruh hastası türevlerinin anlayışı .Bu durumda bu canavara antitez olarak yazdığın karakter bagajından çıkan evli sandığı yardıma ihtiyacı olduğunu gördüğü kendisini sevip sevmeyeceğini rıza gösterip göstermeyeceğini bilmediği bir durum için "o an kadınım oldun!" diyemez . Bunun Vedatın gördüğü an göz koyup Nefesin rızası olmadan güya nikah kıyıp kendisini "sahip" ilan etmesinden bir farkı yok . Ama biri zorbalık biri aşk oluyor yok ya nerde ikisini ayıran çizgi var mı yok ? İŞte buna suç derler buna kadına şiddete teşvik yanlış yönde algı oluşturma suçu tacizi tecavüzü normalleştirme derler. Tv yi her gün açtığımızda binlerce manyak görüp kendisini sahibi ilan ettiği kadınlar tarafından reddedilip o kadınları sokak ortalarında çocuklarının yanında öldürüyor.

Tahir bu değildi Tahir gibi sevmek asla bu değildi bu Vedat gibi (sevmek! )olur anca ! Tahir rızasını almaya başımı koyacağım diyen adamdı henüz ortada rıza yokken kendisini" sahip" ilan edecek. Birini sadece sevdiğinde değil karşılığını bulduğunda da kendini sahibi ilan edecek çarpık bir anlayışa sahip değildi işte zaten aşk böyle sapıklıklar zannetmekte bu dizilerin yarattığı algı değil mi ?

Bu duruma bakarsak böyle bir toplumda bunca yanlış algı yaratılıp denetlenmeyip onca kadın cinayeti ve suçu işlenirken hemcinslerimiz veya daha yeni yeni büyüyen çocuklarımız bu itmeli çekmeli sahip ilan etmeli saçmalıkları aşk zannederek beyinleri çürürken aslında dizilere toplumsal mesaj vermek zorunlu hale getirilmeli . Bu eğitilmemişlik seviyesine serbest sanat çok fazla .

5. Beğenenler;
    Cemned (28-08-19), Erikagaci (29-08-19), mimseb (28-08-19), naz-naz (07-09-19), symylmz (28-08-19)

Durum:
    mehmetlover - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    1,057

Aldığı Beğeni: 1,143

Bahsedilme
    0 Mesaj

Sevgili Lima arkadaşım senin yorumuna katılıyorum ama dediğim bizim insanlarımızın çoğu özelikle gençler bu dizileri örnek alıyor o karakterlerin yaptığını yapıyor eee diziler de kadına şiddet tecavüz gösteriliyor ve o adam hiç bir şey yapmamış gibi ellini kolunu sallaya sallaya geziyor yani kötülük kazanıyor olan iyilere oluyor bu durumda izleyen cahil kesim kötülük kazanıyor ben de yapsam bana da bir şey yapamazlar diye düşünüyor yada iyiler kazanmıyor niye Tahir gibi olayım diyor ben bunu demeye çalışıyorum diziler de kadına şiddet gösterilince azalmıyor aksine gittikçe çoğalıyor MAALESEF evet bu dizi toplumsal mesajla başladı ama ne oldu dizi olduğu için senaristler değişti toplumsal mesaj olmaktan çıktı sonuç yeni gelen senarist kötü karakterleri haklı çıkartmaya çalıştı kadına bir adamdan kaçmak için başka bir adam bul mesajı verildi ben bunu demeye çalışıyorum dizi dizidir uzadıkça hikaye değişir karakterler değişir o yüzden dizilerin toplumsal mesaj vermeleri doğru değil bence yada şöyle olacaktı gerçekten toplumsal mesaj vermek istiyorlarsa diziyi uzatmadan ne mesaj vermek istedilerse onu verip bitirecekler
    Konu mehmetlover tarafından (28-08-19 Saat 10:57 ) değiştirilmiştir.

Durum:
    Limaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    3,306

Aldığı Beğeni: 5,463

Bahsedilme
    25 Mesaj

-Emine Bulut-

Hemen tanıdınız demi . Halbuki bundan çok kısa bir süre önce hala nefes alıp verirken hiçbirimiz tanımıyorduk onu. Görmüyor, duymuyor, bilmiyorduk. Nasıl bir cehennemin içinde nasıl bir mücadele veriyor hangi korkularla gözünü açıp kapatıyor ya da korkudan kapatamıyor kendi korkarken çocuğunun korkularını nasıl bir yürekle kucaklayıp avutuyor bilmiyorduk . Ne zaman katledildi ne zaman bir insan bir mazlum bir kadın bir anne olarak çocuğunun gözleir önünde bu hayattan belki de daha hiç yaşayamadan koparıldı işte o zaman tanıdık onu. Oturup ahlandık, vahlandık sosyal medayada paylaştık katiline lanetler okuduk .

Videoyu açıp izlemeye cesaret edemedim izlememde ama çocuğunun söylediklerini duyduk "ben ambulans çağırın dedim onlar video çekiyorlardı neden kimse ambulans çağırmadı" ben merak etmiyorum neden çünkü biliyorum o insanları tanıyorum malesef her yerdeler her yerde umarsızca acımasızca saçıyorlar kendilerini .

Onlar ambulans çağırmazlar, onlar el uzatmazlar, onlar karışmazlar, onlar yardım etmezler... Bunlar yetmez gibide el uzatanı kınar yardım edeni ayıplarlar. Yardım uzatan el el veren o mazlum kadını suçlarlar NEDEN tek başına kurtulmadı bir kadının kurtulması için başka birine mi ihtiyacı var ille biri yardım mı etmeli diye vicdanlarına en uygun kılıfı bulur üstünü kapatırlar ... İşte bu kadına kimse yardım etmedi hadi buyurun değil yaşarken ölürken bile kimse yardım etmedi. Hadi şimdide o kız çocuğunun gözlerinin içine baka baka "bir kadın isterse tek başına kurtulabilir kimseye ihtiyacı yok çocuğum bu yüzden yardım etmedik edene de karşıyız deyin hadi !" bakalım suratınıza nasıl bakacak size ne diyecek .

Sanki bütün bunlar hayatları boyunca insanlar tarafından yalnız bırakıldıkları görülmedikleri için başlarına gelmemiş gibi kimseye ihtiyacınız yoktu kendiniz kurtulun deyin . Toplum dayanışması diye bir şey var ya hiç duydunuz mu ? Böyle olaylarda bir araya gelmesi yardıma ihtiyacı olana mazluma birlikte yardım etmesi gereken toplum nerde o toplum ha pardon ya video çeker ya yardım edeyim diyeni ayıplar ya da mazluma yardım edin mesajı vereni kınar demi .

İNSANLIK haksızlığa zulme susmamaktır . Susmayanı değil susanı ayıplamaktır .Mazluma el uzatana dil uzatmanın insanlık anlayışında bir yeri yok ama biz biliyorduk bu insanları zaten tüm bir 1. sezon Vedat lardan daha tehlikeli ve kötü olan bunlar gibi insanlardı ne dedik zaten

-Mazluma el uzatmayan kendisini nasıl aklayacak?
    -Ona sen masum değilsin diyecek

Sen başka bir erkeğe sığınarak cehenneminden kurtuldun sana uzanan yardım elini tuttun çok ayıp hiç insan olanın insanlık yapanın eli tutulur mu !

Keşke hepimiz o sığınılabilen " adam " o sığınılan liman olabilsek keşke hepimiz insan olabilsek. Nazar olmak ve "beni koru diye Tahire mi sığınmış . Ben olsam ben de çakarım iki tane kimseyi kurban etmem" vs. kibiri ile insanlıktan çıkmışcasına atıp tutmak çok kolay gözlerini gerçeğe iyiliğe hakkaniyete kapamak bunlara çamur atmak çok kolay...

Zor olan zamanında senaristlerin dediği gibi Tahir ve Asiye olabilmek Osman Hoca olabilmek . Demek ki haklılarmış gerçektende burda izleyip Tahire aşık olup Osman Hocayı baba gibi görüp Asiyeye tezahürat yapmak kolay onları örnek alabilmek onlar olabilmek zormuş ? Eh peki günü gelip ayıpladığınız bu karakterlere neden hayran oldunuz ! Doğru yolu bilip ordan gitmeye cesareti olamayanların korkaklığıdır aslında bu hayranlıklar ve günü gelip korkaklıkları kendilerini içten içe utandırmaya başlayınca da o hayran oldukları düşünce yapılarının karakterlerin insanların en büyük düşmanı olur balçıkla sıvamaya kalkarlar .

Ama güneş balçıkla sıvanmaz. Gerçeğin ışığını ne yapsanız karanlığa boğamazsınız sızacak kendini gösterecek bir yer bulur !!!

Umarım 2. sezondan beri ekranlarda dönen korkunç şey bir an önce son bulur böylesine verdiği rezil mesajların anlaşılmadan bir de onaylanarak izlenmeye yayılmaya devam etmesi her geçen gün birimizi daha hayatından edebilecek sebepleri topluyor . Benim bu işle ilgili dahada söyleyecek bir şeyim yoktur .Gerisi vicdanlara kalmış ilk 21 bölümde o vicdanlara ne dediğini ne sorduğunu nelere cevap istediğini ve verdiğini anlamayanlara zaten ne söylesek hangi Emineyi,Şuleyi ,Rabia yı göstersek boş ...

8. Beğenenler;
    angelic (28-08-19), Erikagaci (29-08-19), mimseb (28-08-19), naz-naz (07-09-19), symylmz (28-08-19)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 7 kullanıcı var. (1 üye ve 6 konuk)

1. Urfatokat15

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri