Sayfa 2/118 İlkİlk 1234561252102 ... SonSon
590 sonuçtan 6 ile 10 arası

Konu: MYY Kösem - Bağdat Fatihi IV. Murat (FOX TV)

Durum:
    cagla dgn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Asistan
    Yer
    Ankara
    Konular
    0
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Bölümü beğendim. Yazmak istediklerimin çoğunu sevgili bhr94 yazmış zaten. Ben de o yüzden daha kısa bir bölüm yorumu yapacağım.

Gülbahar'ın hikâyesi bitmemiş. Ancak daha ne kadar sürecek, inandırıcı olacak mı emin değilim. Keşke bitseydi. Onun yerine bir hanım sultan dahil olabilirdi, farklı bir hikâye olurdu. Murat'ın ihanet içinde olan paşayı öğrenip divanı bastığı sahneyi çok başarılı buldum. Çünkü bir an gerçekten Sinan Paşa katledilecek diye düşündüm. Ters köşeyi güzel çekmişler. Sinan Paşa'ın hainliğinin başka bir amacı vardı, Cizvit Tarikatı falan vardı oldu onlara? Sinan Paşa'nin tek amacı Gülbahar Sultan için intikam almak oldu. Sevmedim bu kısmı ve beni heyecanlandırmıyor. Ancak eski bir Kanıt bağımlısı olarak Engin Benli'yi çok beğeniyorum.

Kasım çok garip bir karakter. Duyguları yok sanki. Su dizide zalimlikten ölecek durumda olan Murat'ı bile anlıyorum ama bu Kasım'ı anlamıyorum. Oyuncu kaynaklı değil, Doğaç Yıldız çok başarılı, oyunculuğunu izlemeyi de seviyorum açıkçası. Ama Kasım... Ne bileyim, bir tuhaf. Bayezid'in ölümü onu biraz daha etkilemeliydi bence. Bütün oklar ona çevrildi çünkü artık, ilk hedef o.

İticilik konusunda Atike'nin yanında Kasım hiç kalır ama. Ne demek, onun hayaletinden kurtulamayacak miyiz, Atike? O kadın senin ablandı kızım, ablan ! Salak misin nesin, illaha hakaret ettirecek bana Dizinin gereksiz karakterlerinden birisi zaten Atike. Yakın zamanda gitmesini umuyorum.

Ben Murat'ı sevmeye başlamışım onu fark ettim. Orman sahnelerinden beri, Murat'ın sahnelerinden ayrı bir keyif alıyorum. Psikolojik alt metni olan sahnelerin önemini gösteriyor bu durum. Büyücü sahnesini sevmedim, çünkü sanki vikipediden okumuş gibi her şeyi çat çat söylüyor Ne gerek var? Kösem'le çatışmaları çok çok çok güzel, ilk bölümden beri en keyifli sahneler bu çatışma sahneleri. Murat'ın Kösem'e "Valide !" diye hitap edişini ayrı bir seviyorum. Bir sonraki bölüm gerilim daha da artacak.

Emir Gûne şimdiden favori karakterlerimden oldu. Bu role bu oyuncuyu (adını bilmiyorum ne yazık ki) seçen her kimse helal olsun daha iyi bir Emir Güne bulunamazdı sanırım Bakışları hem ürkütücü, hem sıcak, hem sinsi, hem dostça... Garip bir havası var daha çok görmek isterim sahnelerini Murat'la aralarındaki elektriğe de tekrar değinmeyeceğim. Bu tam tadındaki uyum hoşuma gidiyor. Onun dışında Kemankeş, yiğidim seni unutmadım yine çok hostun, endamın yeter

Nef'î ve Bekrî Mustafa diziden ayrılmış, üzüldüm. En azından Nef'î'nin idamını görseydik.

Ve geleyim gönlümün yeni efendisine: İbrahim Divane padişahlara özel ilgim var sanırım, Mustafa sevgimi yorumlarımı okuyan kişiler bilir. İbrahim'in de bu hallerini çok sevdim. Yeğenlerine bakıp hüzünlenmesi, geçen sezondaki idam sahnelerini hatırlaması (ki o sahne bebek İbrahim'in gözlerinden çekilmesi yönüyle güzel bir fikirdir), rüyalarında cellatlar görmesi, kendisine mezar kazması, Murat'a hesap sorduğu sahne... Hepsi çok çok çok iyiydi. Rıdvan Aybars da rolünü çok iyi oynuyor, tek bir falsosu yok. Bölümün basında Bayezid ile Şimşirlik'e sakladıklarını anlatan İbrahim'i, kafeste Kasım'ın "korkma İbrahim, Şimşirlik'teyiz. Saklandık, kimse bizi bulamaz." Diye sakinleştirmeye çalışması güzel bir kurguydu İbrahim'in Mustafa kadar deli olmasını beklemiyorum, sanırım öyle de gösterilmeyecek zaten. İbrahim'i sevdim, sahneleri git gide artmalı artık. Ama Mustafa'mın yeri bende hep ayrı kalacak

Silahtar ve Farya diziden çıkıyor demek Vallahi, tarihi karaktermis veya değilmiş umrumda değil. Çok sevindim. Hikayeye zerre katkıları yok. Bütün cariyeleri öldüğüne göre Murat Emir Gûne'ye kaldı

Kısa bir yorum olacak dedim ama yine uzattım. Okuyanların gözlerine sağlık

"Kadırgalarımı yüzdüreceğim..."

Durum:
    Mowez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Asistan
    Yer
    Berlin
    Konular
    0
    Ettiği Teşekkür
    15
    36 mesaja 57 teşekkür aldı
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Selam :)

Şuan tatideyim. İnternetim yok malesef.
    Diziyi zar zor izliyorum.

Kısa yorumlar yinede yapayım internet bulmuşken.

Geçen bölüm:
    Fevkalade bir bölümdü. Tam hollywoodluk.
    Bir yanda eğlence ve neşe, diğer taraftan ölüm ve yaz.
    Revamin kalesi hoş olmuş.
    Nefinin hicivi ve Emingüne. Emingüne oynayan oyuncuyu çok beğendiğim.

Yeni bölüm:
    Kösem ve Muradın arası açılması tam istediğim gibi.
    Geçen bölüm İbrahimin kahkaha atması ve bu bölümde devam etmesi çok beğendiğim.
    İbrahimi hazırlıyorlar. Bence üçüncü sezon olcak ama kısa sürcek. Aralıkda bomba bir final
    Yaparlar.
    Gülbahar sıktı. Sinan ne şanslı adammış yahu.

Farya ve Silahtar ayrılmışlar. İyide olmuş.
    Güya kendi isteğiyle çıkmışlar.
    Farah eleştirileri okumuş ve bu yüzden çıkmıştır. Zaten yakın zamanda ölecekti.
    Silahtar neden ayrılmış acaba? Pek profesyonel bulmadım. Grçen sezon Kadir Doğulu felaketi varken.

Umarım Kaya Sultanın hikayesini de gösterirler.
    Şimdilik bu kadar. Hoşcakalın. Yine internet bulursam haftaya yazarım

Durum:
    turun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Asistan
    Konular
    0
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı Mowez Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Farah eleştirileri okumuş ve bu yüzden çıkmıştır. Zaten yakın zamanda ölecekti.
    Dizi karakteri ile oyuncuyu ayıramayan 3-4 ergen hariç Farah'a eleştiri pek görmedim :) Söylediğiniz gibi yakında ölecekti. Sadece birkaç bölüm öne çekildi.Çünkü yeni filminin çekimleri mayıs içinde başlayacak.Aylar önce yazmıştım :)
    Farya'nın çıkışı keşke daha iyi yazılsaydı. Şehzadeler doğmuş iken onların ölüm sahnesinden sonra ayrılsaydı Farya. Evlat acısının gösterildiği sahneler hep vurucu oluyor ve malum Sultan Murad'ın tüm erkek çocukları erken yaşta ölüyor. Kösem'in çıkan fetva sonrası Kasım ve İbrahim için yeni doğan şehzadeleri gözden çıkarması daha cazibeli olurdu. Ama senarist Kösemim yapmaz,meleğim yapmaz fikrini aşamadıkça zor.

Neyse Farah Zeynep Abdullah'a güzel oyunculuğu için teşekkür ederim.
    +
    Silahtar'ın çıkmasına çok memnun oldum

Durum:
    ce_pelin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Konular
    3
    Ettiği Teşekkür
    10
    1 mesaja 4 teşekkür aldı
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Bolumu dun izledim ama ben gelene kadar tum yorumlar yapilmis, o yuzden ben de kisa kesecegim :)

Gulbahar son bir kac bolumdur oglu yasamasina ragmen kabak tadi vermisti ama son bolumde acisini ve dustugu durumu iyi yansittilar. Iyi ki de onceden olmemis diyebildim. Oyuncuyu da tebrik ederim, oglunun basinda konustugu sahne cok dogaldi. Sonrasinda Kosem'le konusmasini da cok begendim.

Bu arada deginmek istedigim bir sey var. Gecen sezon Kosem ne kadar haksiz olsa da hep hakliymis gibi yansitiliyordu. Bu yil Kosem'e guc ve onceki gunahlari hatirlatildiginda Kosem'de hep bir afallama gorebiliyorum. Nurgul Yesilcay, bunu gozleriyle cok iyi gosterebiliyor. Her ne kadar kisi kendini her olayda hakli gormeye calissa da, baskasi o konudan bahsedince bir anlik olsa da kuskuya duser, cunku daha once bunlari dusunmustur mutlaka. Gecen yil bu nedenle Kosem'le hic empati kuramazken bu yil Kosem'i hakli gordugum sahneler oluyor. En azindan gunahlarinin da, haksiz oldugu olaylarin da farkinda. Hurrem'i sevmemizin nedeni de buydu. Kotuluk yapsa da, kendini hakli gorse de, Hurrem bunlarin farkindaydi. Sarayda guclu olmak icin, cocuklari icin ve baskalari tarafindan ezilmemek icin bunlari yapmaya mecburdu. Hurrem de Kosem'deki afallamayi daha belirgin sekilde gorebiliyorduk.

Ekber Ersad'in takrar dile getirilmesi beni de rahatsiz etti, ustelik herkes de bunun farkindaymis o donem. Peki daha Kosem naibe bile degilken bu fermani cikardigini itiraf ettiyse, ulema bu fermani nasil gecerli sayabiliyor?

Galata'daki eglence sahnesini de cok begendim. Bu seride ilk defa gercekten dans edebilen bir hatun gorebildik Ancak Nef'i bu bolum gorunmedi. Daha idam da edilmemisti. Ismini jenerikte goren var mi? Idamini gostermeden diziden cikartmamislardir umarim.

Ibrahim'i ben de bu bolum cok begendim. Mustafa'dan farkli bir sekilde deliligi yansitmasi da hosuma gidiyor. Arada akli basina geliyor, bu da Ibrahim hakkinda yazilanlari dogrular nitelikte. Mektuplarinda deli bir padisah imaji vermiyor. Ancak arada bir yaptigi absurd seyler var. Biz ne ara Ibrahim'i delirtecekler diye beklerken onlar alt yapisini coktan vermisler.

Murad'in iki bilinen hasekisi varken Farya'nin bu dizide neye hizmet ettigini hala anlamis degilim. Papa ve tarikat olayi icin mi getirildi Farya? Yoksa totalin sevecegi bir senaryo icin mi? Murad-Farya aski digerlerinden cok farkliydi da biz mi goremedik? Simdi iki de sehzade dogurttular. Hem nikahli hem iki sehzade doguran, hem de Macar hanedanina ait bir haseki sultan acaba neden hic bir kaynakta bahsedilmiyor? Tamamen fantastik bir karakteri dizinin ikinci ismi yapmaya ne kafayla curet ettiler, inanin hala aklim almiyor. Begeneni olabilir ama bu diziyi izleyen genel kitle tarihi kisileri izlemek istiyor. Myy ismini kullanmissaniz biraz daha tutarli olmak zorundasiniz. Ilk seride Firuze gibi bir kac karakter gorduk ama cocuksuz, nikahsiz ortadan kaldirildilar. O nedenle biz de kendimizi Suleyman'in bilmedigimiz onemsiz bir kac cariyesi olabilecegine inandirabildik. Ama Farya'nin neresinden tutsan dokuluyor. Ben sahsen tum sahnelerini atladim ilk bolumlerde, dizide hic yokmus gibi izledim diziyi.

Bu bolum sonunda oluyor ama Silahtar da oluyorsa, bu, dizi kesinlikle hizlandiriliyor demektir. Bu sezon 60 bolumse Ibrahim bir kac bolumde anlatilir. 55 oldugunu soyleyen de var. Eger dogruysa Ibrahim doneminin bu sezon anlatilabilmesi imkansiz. Umarim 8, 9 bolumluk (bir saatlik) internet dizisi halinde Ibrahim donemini de verirler.

Kahin sahnesine gelirsek, ben sevmiyorum bu tur sahneleri. Gereginden fazla verildi. Kahinlere, buyulere inanmayan biri olarak abarttiklarini dusunuyorum. Bir dedikleri de yanlis ciksa sorun olmaz ama adamlarin her dedikleri dogru cikiyor

Son olarak bolum genel olarak iyiydi. Bir kac sevmedigim sahne oldu ama iki saat nasil gecti anlamadim. Umarim sonraki bolumlerde de citayi hep daha yukari tasirlar.

Bir ekleme daha yapayim. Murad'in Istanbul'a giris sahnesinde, Murad'a karanfil yerine lale atilmasi daha hos olmaz miydi? :img-wink:

Edit: Caner Cindoruk'un kendi istegiyle ciktigini sanmiyorum. Senaryo hizlandirildigi icin karakterleri azaltma yoluna gitmis olabilirler. Emir Gune de gelmisken Silahtar'i ortadan kaldirmak istemeleri dogal. Silahtar'in Atike ile iliskisini de gostermeye pek hevesli degiller artik. Zorunluluktan bolum basi bir sahne yaziyor gibiler.

Edit 2: Kaya Sultan icin bulduklari cocuk oyuncu biraz fazla buyuk degil mi? Kaya'yi en son gordugumuzde kundaktaydi.

Durum:
    bayüye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Yer
    Yalova
    Konular
    1
    Ettiği Teşekkür
    0
    18 mesaja 18 teşekkür aldı
    Bahsedilme
    0 Mesaj

30. bölümde final haberleri bana şuan pek mantıklı gelmiyor. Olsa olsa sezon finali olur.

Final haberinin mantıklı gelmemesinin bir kaç nedeni var.

1. Kalan bölümlerde İbrahim dönemi işlenecekse çoktan o dönemin önemli isimlerini oynayacak oyuncuların belli olması gerekirdi ki öyle olsa çoktan haberimiz olurdu çünkü dizi ile ilgili şu ana kadar sızmayan hiçbir bilgi yok. Her şey bir şekilde sızıyor.

2. Şu an 24-25 bölüm çekiliyordur ve bu bölümlerden birinde mutlaka Turhan Sultan'ı oynayacak olan oyuncunun kadroya girmesi gerekir. Dizi başladığından bu yana setten sızmayan video, fotoğraf ve şu bölümde şu oyuncu oynayan şeklinde bilgilerin sızmadığı olmadı.

3. Caner ve Farya'nın diziden ayrılacağı bilgisi bile basına sızdı. Gerçi biz inanmadık ama oda doğru çıktı.

Yani elde bunca veri varken Maysı sonunda hepten final olacak haberi pek mantıklı durmuyor. Sezon finali daha akla mantıklı geliyor.

EDİT: Bazı siteler 23 Mayıs da sezon finali bazı siteler 23 Mayısta final yapacak diyor. Bu tarih ya hatalı yada doğruysa sezon finali olur ama kesinlikle kalıcı bir final olmaz.

Çünkü 23 Mayıs da 25 Bölüm yayınlanmış olacak. Bu da önümüzde 4 bölüm var demektir ve 4 bölüme onca olayı sığdırmaları mümkün değil.

30. Bölüm de bitecekse buda 27 Hazirana denk geliyor. Önceki sezon 9 Haziranda sanırım bitmiş. Cidden içinden çıkılması zor bir denklem var karşımızda.

Sayfa 2/118 İlkİlk 1234561252102 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yer imleri

Yer imleri