3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Macbeth

Oyuncu Tiger Stormy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    <...> YaSen <3
    Tecrübe Puanı
    42949674

Standart Macbeth

MACBETH

Yazan : WILLIAM SHAKESPEARE

Çeviren : SABAHATTİN EYÜPOĞLU

Yöneten : ULVİYE KARACA

Dramaturgi : DİLEK TEKİNTAŞ

Sahne Tasarımı : GAMZE KUŞ - CİHAN AŞAR

Kostüm Tasarımı : GAMZE KUŞ

Işık Tasarımı : MUSTAFA TÜRKOĞLU

Müzik : CAN ATİLLA

Koreografi : ÖZGE MİDİLLİ

Efekt : KADİR ARLI

Yönetmen Yardımcısı : ÜMİT BAHADIR TUNÇ - DİRENÇ DEDEOĞLU - NİLAY YAZICIOĞLU

Süre : 75 DAKİKA / TEK PERDE

OYUNCULAR

DAMLA CANGÜL, DİRENÇ DEDEOĞLU, GÖKÇER GENÇ, KUBİLAY PENBEKLİOĞLU, MANA ALKOY, NURDAN KALINAĞA, ŞİRİN KILAVUZ SEVİNÇ, TUĞRUL ARSEVER

KONUSU

"İyi kötüdür, kötü de iyi." W. Shakespeare

Herkes tarafından iyi bir savaşçı ve iyi bir insan olarak bilinen Macbeth, savaş sonrası yurduna dönerken karşılaştığı cadılardan gelecekte kral olacağını öğrenir. Bu kehanet, Macbeth'in içindeki kötü tutkuları harekete geçirir ve sonunu hazırlar. Kukla ve dramatik oyunculuğun iç içe geçtiği bu uyarlamada Macbeth sürrealist bir yorumla seyirci karşısına çıkıyor.

Oyuncu Tiger Stormy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    <...> YaSen <3
    Tecrübe Puanı
    42949674

Mesajım epey geç yayınlandı, iyi de oldu. Oyunun üzerindebn bir süre geçti, ben de soğudum biraz. Oyun bitiminde feci dolmuştum çünkü. Bir kere 3 perdelik bir oyuncuğu 1 saat 15 dkda anlatmak nedir? Halkımız tiyatro sevmiyor da o kadar mı sevmiyor? Oyunda Macbeth'in karısı ile ilişkisinden başka bir şey yoktu. Böyle anlatımlar vardır,
    ama o zaman da eserin adı Tarzan yapılmaz da Tarzan & Jane yapılır mesela.
    Bu da Macbeth & Lady Macbeth olsaydı ki ne izlediğimizi bilseydik. Bir kere Macbeth'in her şeyden evvel en can alıcı noktası bence Shakespeare'in sezaryenle doğuma yaptığı göndermedir. Macbeth ve Lady Macbeth'ten sonra başrol olarak anılması gereken kişide cadılardan ziyade Macduff'tır. Macduff'sız Macbeth mi olurmuş? Oyuna sürrealist bişeyler izleyeceğimizi bile bile gittik ama o kuklalar anlamsızdı. Önce Macbeth ile Lady Macbeth, sahnede kuklaları öpüştürürken tiyatroya yapılan sansür tiye alınıyor sandım. Sonra oyuncular da öpüştü, öyleyse kuklaların olayı neydi? Anlamsızdı bence Lady Macbeth'i Şahmeran'laştırmak falan. Lady Macbeth başroldür ama, Shakespeare'in en iyi kadın karakterleri arasında değildir bence. Oysa Macbeth, en iyi erkek karakterler arasındadır. Macbeth'i sadece hırsı öldürmüştr. Karısının telkinleri olsa da olurdu, olmasa da olurdu. Bu da şundan kaynaklanıyor: Lady Macbeth bence tutarsız bir karakter. Önce kocasını gaza getiriyor, sonra ellerinden çıkaramadığı kanlarla psikoloji bilimine adını yazdırıyor. Bu tutarsızlık bence, yaşamadığı bile rivayet edilen Shakespeare'in oyununun değiştirilmesi, metin eklenmesi/çıkarılması nedeniyle olabilir. Bizzat Lady Macbeth'in, cinayeti kendisi işkemiş gibi ellerini yıkamaya çalışması buna örnektir. O sadece bıçağı tuttu, öyleyse neden cinayeti işlemiş gibi bir tribe giriyor?

Velhasıl birkaç kez Lady Macbeth'in elini yıkama sahnesini göreceğimize,
    adam akıllı bir Macduff oyuncusu yaratılabilirdi orada. Çünkü Shakespeare oyunlarının vazgeçilmezi olan "hayalet" eksikliği hissediliyor, Macduff ve Macbeth'in savaşında Macbethin korktuğu halde kılıcını düşürmeden kellesini teslim etmeyeceği kararlılığına duyulan garip hayranlıksa seyircinin içinde uyandırılabilirdi diye düşünüyorum...

Hatta Lady Macbeth'in el yıkama sahnesi ilk başta verilince "Acaba 1 saat 15 dkyı, oyunun ilk yarısını atarak mı yapıcaklar" diye endişe ettim, öyle olmadı. Oyun bitip, Macduff falan ortaya çıkmayınca "Keşke ordan başlatsalarmış" bile dedim... Oyuncular arasında Macduff'ı oynayanın olmadığını biliyordum, ama en azından anabilirlerdi, en azından cadılar, malum orman ve "ana karnından doğmayan tarafından öldürülmek"ten bahsedip, Macduff'a gönderme yapamazlar mıydı... ama ona gelene kadar Banquo'nun hayaleti mayaleti neyse oyundaki eksiklikleri saymakla bitmez bari olumlu bişeylerden bahsedelim:

Oyuncular çok iyiydi. Fakat imaj bakımından Kubilay Bey ile Tuğrul Bey birbirine çok benzetilmiş. Belki bilerek yapılmıştır bu, çünkü Lady Macbeth'in kocasını, kral ile aldattığı iddia ediliyordu . Macbeth'i okuyalı çok oldu ma Lady Macbeth ile kral arasında bir aldatma söz konusu yoktu hatırlatığım kadarıyla, var mıydı? Çünkü Lady Macbeth kraldan hep "ihtiyar" diye söz eder, hatta ellerini yıkadığı sahnede kanların kendi babasına ait olduğunu düşündüğü çıkartılır falan filan...

Öneriyor muyum ? Eğer Shakespeare delisi değil, sadece bir tiyatroseversiniz -ki bu nasıl mümkündür tahayyül edemiyorum- izleyebilirsiniz. Ama eserler uyarlanırken, hatta eserle kalmayıp şaheser demeli, aslına mümkün mertebede sadık kalınmalı düşüncesi taraftarı iseniz, hiç bulaşmayın derim ben, gidin başka bir şey izleyin...

Bölüm Sorumlusu Şah-Rû - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İstanbul
    Tecrübe Puanı
    42949684

İBB Şehir Tiyatroları tarafından kukla destekli yarı sürreal bir anlatımla oldukça özet geçilen bir versiyonu tek perde ve yaklaşık yetmiş beş dakika sürmekte. Bu versiyon olayına tekrar döneceğim.

Öncelikle oyunun görselliği gerçekten iyi. Hatta keşke bu imkanlarla şöyle tam bir yorum izleseydik diye düşündürüyor. Can Atilla müzikleri, dekor (Gamze Kuş, Cihan Aşar), kostüm (Gamze Kuş) ve ışık (Mustafa Türkoğlu) göz dolduruyor. Lady Macbeth’in görece günah çıkardığı sahne misal. Zamanın geçişini vurgulamak için şık bir yöntem olduğu gibi görsellik olarak şiir gibiydi.

Oyunun içeriği ise eserin derinliğini verebilmekten çok uzak maalesef. Bazı kısımları gayet başarılı olsa da bütünde bir Shakespeare eseri olamıyor. Macbeth’in kendisiyle ne kadar mücadele ettiği, kendi şeytanları ile nasıl boğuştuğu o kadar hızlı geçilmiş ki her şeyi bir anlık gazla yapmış gibi. Sembolizmden bolca yararlanılmış ama bazıları çok isabetliyken bazıları da yetersiz kalmış. Misal Lady Macbeth’in elleri oyun fotoğraflarındaki gibi kanlı olsaymış süper olurmuş. (Oyunun fotoğrafları da nefis bu arada) Bununla birlikte kırmızı şalla verilen kendi kanında boğulma göndermesi güzeldi. Yılanlaşan kukla da. Fakat oyunculuklarda da kimya sıkıntısı var. Bu kadar hızlı geçişler de paslaşmayı zorlaştırıyor tabi.

Gelelim başta değindiğim “versiyon” olayına. Bu tiyatroseverler olarak klasik oyunlarda çokça karşımıza çıkan bir sorun. Biz birebir çevirileri ne kadar izledik ki kendi yorumumuzu katıyoruz? En son yine İBB Şehir Tiyatroları’nda sahnelenmiş olan Cyrano de Bergerac oyununda naçizane bu konuya değinmiştim. Yinelemek gerekirse bu bana göre devlet tiyatrolarının işi. Senede bir kere prestij iş yapacak ve bazı klasikleri birebir sahneleyecek. Ki diğer tiyatrolarımız da gönlünce uyarlasınlar. Biz de Shakespeare’e doyalım. Örneğin yeterince Shakespeare izlemiş biri için bu versiyon farklı ve ilgi çekici gelebilir. Bizim gibi doyamamışlar içinse eksik bir şeyler var hissi veriyor. Yine de üstadın sözlerine kulak vermek adına izlenmeli derim.
    “İyi kötüdür, kötü de iyi”
    “En kolay kirlenir en temizi”
    “Bilirsiniz nedir insanın önünü kesen, kendine olan fazla güven…”
    Yarım somunun var mı, bir de ufak evin
    Kimsenin kulu kölesi değil misin?
    Kimsenin sırtından geçindiğin de yok ya
    Keyfine bak en hoş dünyası olan sensin...
    ÖMER HAYYAM

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)