Sayfa 75/75 İlkİlk ... 25657172737475
747 sonuçtan 741 ile 747 arası

Konu: Vatanım Sensin - Bölüm Yorumları

Status
    hileonidas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Asistan
    Konular
    0
    Ettiği Teşekkür
    54
    20 mesaja 46 teşekkür aldı
    Bahsedilme
    0 Mesaj
    Tecrübe Puanı
    42949674

Standart Cevap: Vatanım Sensin - Bölüm Yorumları

Alıntı A.Konak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Finale dogru ilerlerken bolum de olmasi gerektigi gibi heyecanli ve cok guzeldi. Ozellikle cevdet'in ev halleri ile askerlerin arasina o muhtesem girisine bayildim. Halit ergenc gercekten izlemeye doyamayacagimiz bir oyunculuk sergiliyor. Her mimiginde ayri bir anlam, ayri bir hissiyat var. Hayran olmamak elde degil.

Aleksi sonunda hak ettigi sekilde oldu. Darisi filipos'un basina. Yalniz her iki oyuncu da rolune cok yakisiyor.

Bu aralar dizi mutlu bir sekilde ilerliyor. Bu sebeple finalin vatan acisindan iyi ancak cevdet ve ailesi tarafinda kotu bitecegini dusunuyorum. Cevdet ve yakup'un sehit olacagini, leon'un da olecegini dusunuyorum.

Kac bolum sonra final olacak?
    İki bölüm kaldı, 58 ve sonra 59 Final diye biliyoruz.

Genel anlamda bakarsam eh işte fena değildi dediğim, derinlemesine bakarsam berbat bulduğum bir bölüm oldu. Çok fazla saçmalık vardı yine. O kısımlara girmeden üsten yazıcam, zira çok gereksiz detaya girmek.

Bebek Memo giderken çok üzüldüm, ama Mehmet'in büyümüş olarak ailesine kavuşacağını düşündüm. Bu kadar tatlış bir bebekten ayrılmak bizleri de kahretti, çok sevmiştik. Azize'nin mektubu çok güzeldi, yaşadıkları ve yaşamaya devam ettikleri az değil. Ve ben Azize'yi böyle görmeyi seviyorum. AzCev sahneleri de güzeldi. Bebeğimize değil ama bacılara veda ettiğimize çok sevindim.

Cevdet'i de böyle Türk üniformasıyla ve ailesiyle beraber görmeyi çok istiyordum, gururla izledim, Hilal gibi Baba-kıza aşık olmamak mümkün değil. Hilal ve Cevdet'i böyle görmeyi çok istiyordum, çok beğendim. Baştan beri öğrenseler ne olur, maaile çalışırlar ne güzel diyordum (tabi Yıldız için demiyordum ama o da yapabileceğini yapsın işte aferin) bunu da gördük ve çok hoşuma gitti. Hem de damatlar da var oh oh Leon merak edip eve geldiğinde de çok güzeldi. Hilal ve Leon'un birbirlerine bakışları çok hoştu. Ya siz bu çocuğu ne zaman resmi olarak damat yapacaksınız, onu da görseydik artık... Böyle çocuğu ona buna koşturmakla olmuyor yani. Zaten Cevdet ve Leon ne zaman Hilal'i konuşacaklar? Bu çok büyük bir eksiklik hâlâ. Bu arada Hilal bastonu da atsın artık yeter!

Hilal ve Leon'un sahnesini de beğendim. Ben konuşmalarını güzel buldum, en azından kendilerini aralarındaki bir çatışmayı konuştular, her nekadar çoktan çözümlenmiş olsa da. Bu kadar umut aşıladıktan sonra da umudun ve mucizelerin timsali olmuş bir çifte kötü son yazmazlar diye umut ediyorum ben de. Her karakter çok kötü biçimde harcandı ama Leon'un tüm çatışmaları hiç edildi, çok pasifleştirildi. Şimdi o çatışmaları kendince yaşadığını (doğal olarak) ve kendince oturttuğunu öğrendik. Yoksa bu kadar Türk tarafına çalışıyor olması bende büyük bir rahatsızlık uyandırıyor. Öte yandan son sahnesinde Leon'un da Aleksi'yi vurmasını gereksiz buldum, Leon kuzenini öldüremez çekip vuramaz demiyorum çünkü yapar. Ve yapsın diyorduk zaten. Nasıl ki Hilal babasına silah çekti en son ve düşman diye vuracak haldeydi, ondan çok farklı değil. Leon da hem kendi babasına hem Flippos'a hem de işte kuzenine silah çekerdi ve gerekirse vururdu (hele ki o dediklerini duysaydı bir saniye durmazdıı hiç düşünmeden yapardı bunu, geçen sezon da dedik Vasili'nin o laflarından sonra özellikle) ama bu sahnede Yakup varken, Leon'un da vurmasını gereksiz ve uygunsuz buldum. Ama sonrasında Boran'ın duygu geçişlerini çok güzel buldum. Merak ediyorum, Leon'a daha ne kadar yük bindirceksiniz? Yoksa zaten yazmadığınız ve çatışmalarını arka planda yaşattığınız için mi böyle kolay karakter dışı (OOC) yazabiliyorsunuz?

Leon finalde kelimelerine geri dönmeli, Hilal ile hem barış ve sonra da zafer için verdikleri mücadeleyi hem de tüm imkansızlıklar içinde yeşeren aşklarını anlatmalılar, daha önce hayal ettikleri gibi çocuklarıyla hür bir ülkede beraber yaşamalılar. Leon hem kendi milleti hem de Türkler için yaptıkları hem de yaşadığı acılar nedeniyle sevdiği kadınla, ruhu Hilal ile tamamen aile olmayı ve barışı yaşamayı hak ediyor. Bu arada dayısına Bolşevik yazılarıya ilgili durumu anlatırken çok iyiydi.

Bu arada A.Konak'ın dediğine cevap olabilir, genel dram kaidesine göre mutsuz son düşünülebilir ama bunlar absürd komediden hallice bir senaryo yazıyorlar ve o kaideye de uymayacaklar bence. Uymaları da gerekmiyor. Normalde ne kadar dram o kadar mutlu sondur. HiLeon açısından konuşayım; benim çocuklarımı mıç mıç hallere dönüştürmüş bizim beklentimiz dışında çatışmasız hava sahası yaratmış olabilirler ama bu HiLeon’un yaşadıkları zorlukları verdikleri mücadeleleri temsil ettiklerini örtmüyor yine de, yine ço kzorluklar yaşadılar ve mücadele ediyorlar her seferinde ve mutluluğu da hak ediyorlar. Hele yukarıda yazdığım gibi Leon hem ailesiz, hem de barış için çok uğraştı, ona neden mutsuz son yazılsın? Kesinlikle yazılmamalı. Ben açıkcası Cevdet ve Yakup'un da zaferi ve cumhuriyet'i görmelerini çok istiyorum ama şehadetlerini de gurur duyulacak bir son olarak görürüm. Cevdet şehit olur gibi geliyor bana. Azize'nin mektubu da biraz kafamda farklı sonlar şekillendirdi AzCev açısından. Bir ara ilk bölümler-son bölümler parallellerini yazacağım zaten yine. Bakalım yine tutacak mı

Aleksi elbette ki gebersin istiyorduk, ama Berker'i çok sevmiştik. Yolunun açık olacağına şüphe yok, emeklerine sağlık Berker Güven. Yarın canlı da göreceğim kısmetse Flippos ile sahneleri de çok hoştu hem nefret edip hem güldüm. Flippos'un aile ziyareti de hoştu, Levent Can karikatürize oynuyor ama hem nefret ettiriyor hem de güldürüyor. Zaten komedi tarzında yazıldığı için bazen göze batsa da genelde bu karikatür hali hoşa da gidebiliyor. Ben bu bölümde çok hoş buldum tüm sahnelerini, hem güldüm hem nefret ettim. Finalde seni de denize döken bir Cevdet göreceğiz Flippos, sıra sana geliyor. Cevdet'in askerlerle, çalgıcılarla sahnesi de çok güzeldi, çok gururlandım. Cevdet'i izlemek bir de sonunda böyle izlemek çok güzeldi gerçekten. Halit'i izlemek ayrı bir zevk.

Yıldız ve Yakup sahnesi yine kopyala yapıştır (replikler, göl, vs) o nedenle sinirimi bozdu yoksa pek umrumda olmayacaktı açıkçası. Bu son üç bölümde üç kezdir oluyor. Pardon 4, Yıldız'ın aşka düşmüşlüğünü unutmuşum. *insert rolleyes* Bir de şöyle düşündüm Yıldız şimdi sürekli birilerine yamandı ya? Faytoncusundan askerine yunanına gemicisine tüccarına meyhanecisine kadar... Yakup binbir surat olarak hepsi olabiliyor işte. O nedenle tam Yıldız'a göre bir tip diye düşündüler herhalde ama olan Yakupcuğuma oldu gerçekten. Bu adamın tüm derinliği gitti. Bir de nedir yani Yıldız'ın tüm yamandıklarıyla bu kopyala yapıştırın sebebi? Yıldız hanım kızımız için de özgün yazmamak için harcadığınız zamanı biraz da özgün fikir bulmak için harcasanız eminim bulursunuz bir şeyler, pardon aslından kopyalayınca daha iyi oluyor böyle daha göze batıyor hemen fark ediliyor değil mi? Ben de öyle düşünmüştüm... İki oyuncuyu birbirine yakıştırmıyorum, Yıldız'ın melek halini de oturmuş bulmuyorum. Her şeyi sahte ve irrite edici... Özetle ve en kibar haliyle duygularım bu şekilde.

Son olarak şunu yazmak isterim, fandom'ın dışından insanlar neler düşünüyor diye merak ederim, kendim de sorarım bazen. Annem ve babam da diziyi izliyor ama onların tek bir dizisi yok ve benim gibi detaylı da izlemiyorlar zaten. Yine de geçen sezon hepberaber daha heyecanla izliyorduk ben fragman çıktı mı haber verirdim, teoriler konuşurduk felan. Bana sorarlardı fragman yok mu, Cevdet ne yapacak Leon ne oldu, Hilal ne yaptı diye, HiLeon'u annem çok sever ama benim gibi öyle aşka düşmüşlüğü yok En iyisi onlar gibi izlemekti sanırım kim neymiş napmış çok takımadan Ama bu sezon onlar iyice bıraktı merak etmeyi, zaten ben de bıraktım. Neyse, anneannem ise 85 yaşında, daha önce birkaç kere yazdığımı hatırlıyorum. Başından beri en sevdiği karakterler Hilal ve Leon, ve elbette ki Cevdet ve Azize, ama bana sürekli HiLeon'u sorar, en çok onları merak eder, kedi bıyık ve sarı kızı konuşuruz sürekli. Dün yine konuştuk, diziyi hatırlattım önceki bölümü sordum felan, bu çocuklara bir şey olmaz değil mi diye sordu. Olmayacak inşallah dedim. Baba-kızın buluşmasına çok ağlamış, hepimiz çok ağladık çok güzeldi değil mi dedim, Hilal ile ne güzel çalışırlardı, kızı da kendi gibi çok zeki, vatan için az mı uğraştı geç bile öğrendi dedi. Şimdi bu bölümü izledikten sonra da o aradı konuştuk. Ben hiçbir şey demeden bu Yıldız'ın yaptıkları ne çabuk unutuldu dedi, Havva'nın ölümünde de mesul şimdi böyle mutlu mesut olsun o vatanperver kız ölsün gitsin, bunun gibilerle mi memleketi kurtaracaklarmış dedi. Bak 85 yaşındaki kadın bile unutmamış Yıldız'ın yaptıklarını da bizden unutmamız bekleniyor, bir de üstüne izlememiz. Gerçekten hayret, karakterlerin gelişimini düzgün oturaklı yazmak çok mu zordu böyle hop diye melaike yapmayla ne elde ettiniz insanların sinirini bozmaktan başka? Tamam herkes detaylı izlemiyor ama 85 yaşında neredeyse tüm dizileri izleyen anneannem bile rahatsız olmuş. Bilmem daha ne demek lazım.

2. 3 kişi hileonidas üyemize teşekkür etti:
    A.Konak (Dün),pinkybluedream (Dün),serebra (Dün)

Status
    bhr94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Asistan
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Ettiği Teşekkür
    4
    11 mesaja 31 teşekkür aldı
    Bahsedilme
    0 Mesaj
    Tecrübe Puanı
    42949674

Yıldız'ın babasını nasıl öğreneceğini merak ederken göstermediler bile. Kim anlattı, ne tepki verdi; hiçbirini bilmiyoruz. Yıldız'ın tepkisini merak ediyordum, çünkü Yakup'a söylediği aile vazifeden önce gelir mi lafını kullanacaklarını sanmıştım. Yakup ile evliliğini sorar babasına diye beklemiştim, olmadı. Neyse ki evlenme teklifi sahnesi ile gönlümü aldılar. Ne kadar güzel sahneydi, nasıl doğal oyunculuklar sergilenmişti. Yüzümde kocaman bir tebessüm ile izledim. Fatih Artman'ın oyunculuğu zaten ortada, çok beğendiğim bir oyuncu. Ama Pınar da bu sezon kendini ciddi anlamda geliştirmiş. Duru, samimi bir oyunculuk sergiliyor. Keyifle izliyorum.

Yıldız'ın Yakup'u kılık değiştirmişken görmesini, hikayeleri başladığından beri istiyordum. Bu bölümde bunu izlemiş olmak da güzeldi. Evlilik teklifi sahnesinde ise sonunda gelecekle ilgili bir konuşma gerçekleşti aralarında. Bu konuşmaya da bakarsak son bölümde Yıldız ve Yakup'u Ankara'da göreceğiz. Mehmet'in de Ankara'da olması,Azize'nin mektubunu da hesaba katarsak, Mehmet'e Yıldız ve Yakup'un bakacağı sonucunu çıkarmama vesile oldu.

Yıldız'ın sonunda gerçekten sevdiği adamla mutlu olması, kendi iradesi ile biriyle birlikte olmaya karar vermesi son derece güzeldi. Yakup'un kendinden emin tavrı, biz evlenmeyecek miyiz diye olanca doğallığıyla soruşu, teklifi... Hepsi çok güzeldi. Ayrıca Yıldız, o ne içten gülüş.

Yine başlanmış, sahne Hilal ve Leon'unkinden kopya diye. Her şey onlardan kopya. Evlilik teklifini yalnızca Leon edebilir. Bir tek onlar sevebilir. Herkes onları taklit eder. Hatta Azize bile Hilal'in vasıflarına sahip olur. O kadar sıkıldım ki... Biraz sosyal medyaya bakayım dedim, saçma sapan yorumlar gördüm. Herkesin zevkleri farklıdır. İnsanları bunaltmayı bırakıp herkes kendi sevdiği kısım ya da karakterler ile ilgilense ne kadar da güzel olacak. Alt tarafı dizi izliyoruz, bu ne kin bu ne öfke. Ayrıca sahnenin Hileon ile bir bağlantısı da yok. Mesele gölse meraklanmayın, göl manzarası ile evlilik teklifi eden tek çift bunlar değil. Yok replikler ise alakası yok. Tek benzerlik ömrümün geri kalanı demesiymiş, sosyal medyada öyle yazıyordu. Yine meraklanmayın, o sözü kullanan yegane kişi de karakter de Leon değil. Sıradan bir söz. Kaldı ki o kadar farklı iki sahne ki. Yakup tamamen doğaçlama bir teklif yaptı orada, sizin sahne ile herhangi bir benzerlik göremiyorum. Ciddi anlamda sıkmaya başladı bu durum beni.

Kızların babalarını öğrenmeleri güzeldi. Daha önceden de öğrenebilirlerdi, ne gibi bir zararları dokunabilirdi ki. Tam tersi faydalı da oldular. Aile sahneleri güzeldi. Hilal'in bir repliği vardı, o da güzeldi. Hüzne nasıl katlanılır diye düşünürken sevincimi nasıl taşıyacağımı bilmiyorum tarzı bir şey. Şimdi tam hatırlayamadım, bu minvalde bir şey dedi Azize'ye, hoşuma giden bir replik oldu.

Keşke Hilal daha önceden öğrenseymiş. Gerekli gereksiz çıkışları olmadan, sonunda rahat bir bölüm izledik.

Leon'un akıbeti ne olacak bilemiyorum. Bayağı bir tehlikeli sularda yüzüyor. En son Aleksi'ye de kurşunu sıkmış oldu. Sonu nasıl olacak kestiremediğim nadir karakterlerden Leon.

Aleksi'yi de söylemeden bitirmeyeyim. Son bölümlerde beni çok germeye başlamıştı. İlk zamanlardaki halini seviyordum, patavatsız ve dengesiz oluşu hem eğlendirip hem de ilgimi çekiyordu. Ama saf bir kötüye dönüştürdüklerinde sahnelerinde huzursuzluk duymaya başladım. Yine de ölümüne biraz üzülmedim değil. Berker Güven karakteri çok iyi bir şekilde canlandırdı. Yoksa Aleksi'den hayli sıkılabilirdim. Yolu açık olsun.

4. 6 kişi bhr94 üyemize teşekkür etti:
    cemre288 (Bugün),ce_pelin (Bugün),defterdar (Bugün),GoodMood (Dün),iklil1972 (Bugün),lazuli (Bugün)

Status
    iklil1972 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Yer
    karadayı
    Konular
    1
    Ettiği Teşekkür
    9
    7 mesaja 11 teşekkür aldı
    Bahsedilme
    0 Mesaj
    Tecrübe Puanı
    42949678

Bu bölümü bizim senaristler yazmamış olabilirmi çünkü kaç haftadır boş olaylarla uğraşıp durdular bomboş bölümler izledik tabi onların üzerine böyle bir bölüm gelince yadırgıyor insan beğendiğim sahneler birden fazla özellikle Cevdet'in üniformayı giydiği sahne beni benden aldı nasıl huzur akıyordu sahneden acaba şimdi kapı çalarda kötü birşey olurmu diye korkmadım değil o sahnede Yıldız nasıl öğrendi o kısmı esgeçtiler ama öğrenmesi bile mucize iyiki o da öğrenmiş ki haksızlık olmadı aksi halde pek adil olmayacaktı ailece Cevdete yardım etmeleri birlikte hareket etmeleri çok güzeldi keşke hep böyle olsaymış dedirtiyor insana

Azize Cevdet sahneleri çok güzeldi memolu sahnelerde içim acıdı resmen bende ağladım memo gidince Cevdet'le Azizenin boş beşiğe bakıp hüzünlenmeleride sımsıkı el tutuşmalarıda çok güzel düşünülmüş Yıldızla Yakupda çok güzel oldu onların sahnelerinide beğendim. Fakat o Azizenin yazdığı mektup beni üzdüğünden öte korkuttu sanki bir daha Memoyu hiç göremicekmiş gibi hissettim genelde hep Cevdetten şüpheleniyordum şehit düşer diye ama şimdi Azize'den de korkuyorum

6. iklil1972 üyemize teşekkür edenler:
    cemre288 (Bugün)

Status
    pinkybluedream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Set Görevlisi
    Konular
    0
    Ettiği Teşekkür
    224
    41 mesaja 103 teşekkür aldı
    Bahsedilme
    0 Mesaj
    Tecrübe Puanı
    42949673

sevgili bhr94 arakadaşım,
    yorumunuz üzere bir iki kelam edeyim dedim

dizide 3 çift var ve bunların sevenleri arasında sataşmalar da var ne yazık ki sosyal medyada
    kin ve öfke derecesinde olan sözler de sarfediliyor doğru
    keşke hiç olmasa,hileon tarafında da,yılyak tarafında da oyuncuların fiziki özelliklerine,
    özel hayatına kadar laf edenler var
    bir deli kuyuya taş atıyor,40 akıllı çıkaramıyor deyim yerindeyse

böyle evlilik teklifi görülmedi başlığı atınca kanal,hileonseverler de savunmaya geçti
    bunlara gerek var mı,yok aslında,
    zaten subjektif bir şeydir, herkes için en iyi teklif kanısı da farklıdır

ben kendi yazdığımı söyleyecek olursam
    kiminki daha iyiydi,daha süperdi vs anlamında değil,
    çifte özel bir mekan olarak kalsın isterdim o göl kıyısının
    sonuçta tek mekan kanunu yok
    ömrümün kalanı repliği de ilk kez leona söyletildiyse ona özel kalabilirdi
    başkaları da söylerse,bu kim olursa olsun,büyü bozuluyor benim gözümde
    bu da senaristlerin yetersizliğidir,
    çok zor değildi onlara özel ortam ve bir kaç süslü replik
    seninle yaşlanmak istiyorum, seninle aile kurmak istiyorum gibi sözler de söyletilebilirdi mesela.

oyuncular için de,karakterler için de beğendiğimi söyledim zaten

piknik sahnesinde de az saydırmadım hilal ve leonun kanka gibi durmasına
    aşık çift nasıl dururmuş,yıldız ve yakup için gördük bunu,
    demek ki isteseler yazılabiliyormuş diye sitemim senaristleredir

sevgiler,iyi yorumlar

Status
    bhr94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Asistan
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Ettiği Teşekkür
    4
    11 mesaja 31 teşekkür aldı
    Bahsedilme
    0 Mesaj
    Tecrübe Puanı
    42949674

pinkybluedream Videolara atılan başlıkları konuşacak olursak geçen bölümdeki sahne için "Yıldız'ın gizli aşkı kim?" diye abuk bir başlık atılmasını da hesaba katalım. Video bu sebeple yeterince izlenmedi bile. O yüzden izin verilsin de bu kez doğru bir başlık atılmış olsun. Kaldı ki dediğiniz gibi subjektif bir durum olduğu için başlık dizi açısından bence hayli doğru. Dizide izlediğim en iyi, en samimi teklifti. Siz de hayır, Leon'un ki daha iyiydi dersiniz. Olabilir, bakış açısı. Ama kanal videonun izlenmesini amaçlıyor. Ayrıca bu video çifti sevenler ve merak edenler için yayınlanıyor. Dolayısıyla hiçbir yanlışlık yok. Hileon severlerin çoğu olayları o kadar abartıyor ki çoğu kez her şeyin bir kurmaca olduğunu, dizi izlediklerini bile unutuyorlar. Yıldız-Yakup videosunun altı Hileon severlerin saçma yorumları ile dolmuş. Keza sosyal medyada hakarete varan paylaşımlar yapılıyor. Her şeye itiraz edip yön verme isteği içindeler. Alt tarafı dizi. İki bölüm sonra bitecek bir dizi. Ayrıca madem sevmiyorlar, izlemesinler, videoya gelip yorum yapmasınlar. Ben Hileon'u sevmiyorum, ilgimi çekmiyor. Sezonun başından beri bir videolarını bile izlemedim. Dizide gördüğümle bıraktım. Bu kadar basit.

Göl Hileon'a zimmetli de biz mi bilmiyoruz? Manzarası güzel diye seçilmiş bir mekan, doğru bir hamle. Uzatmanın bir manası yok. Ömrümün geri kalanı lafı herkesçe kullanılan bir söz. Günümüzde de çoğu insan tarafından evlilik teklifinde kullanılır. Malum genel bir anlamı var. Yakup'a da fevkalede uydu. Çünkü Yakup Yıldız'ı tanımadan önce çok daha farklı amaçlarla yaşıyordu. İstekleri de hayalleri de Yıldız'ı tanımasıyla tamamen değişti. Dolayısıyla ömrümün kalanı demesi son derece anlamlı. Hileon geçen sezondan beri varolan bir çift, her şey önce ona yazılıyor diye sürekli aman şu kelimeyi onlara yazdık diye mi düşünsünler. Kaldı ki dediğim gibi sahnelerin alakası yok. Hiçbir benzerlik göremiyorum. Bu durum beni ciddi anlamda sıktı.

9. 2 kişi bhr94 üyemize teşekkür etti:
    cemre288 (Bugün),lazuli (Bugün)

Status
    cemre288 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Konular
    1
    Ettiği Teşekkür
    104
    13 mesaja 52 teşekkür aldı
    Bahsedilme
    1 Mesaj
    Tecrübe Puanı
    42949681

bhr 94 yüreğine sağlık. İzleyicilerin sevdiği karakterlerin güzel yazılmasını istemesini doğal buluyorum ama, geri kalan herşeyi reddedip dibe çekme çabasını ben de hiç anlayamıyorum. Müthiş bir kavram kargaşası içinde herkes birbirini yıpratıp üzüyor boş yere. Spor müsabakası değil ki tek bir kazananı olsun, bir taraf sevinirken diğerleri üzülsün. Bütün karakterler kendi akışında gitsin işte, zaten sona geldik ve gidişten hiçbirimiz memnun değiliz, bari herkes mutlu olsun da, hiç değilse sevdiğimiz karakterlerle güzel vedalaşalım.

Benim tek eleştirdiğim şey, karakterler arasındaki dengesiz dağılımdı, o da bu bölüm giderilmişti. Sevdiğim sahneleri tekrar tekrar izliyorum elbette, geri kalanları bölümle birlikte rafa kaldırdım. Eleştirecek kadar bile umurumda değiller.

Evlenme teklifi sahnesinin biraz derinine dalmak istiyorum.

Aralarındaki konuşma, çiftin yaşadığı çatışmalara, ilişkilerinin seyrine, karakterlerin doğasına son derece uygundu ve tamamen kendilerine özgüydü , ayrıca çok doğaldı.

Yakup'u tanıdığımızda hayatını vatanına adamış bir dava adamıydı, tek gayesi zafere ulaşmaktı, bu sezon aşkla tanıştı. Yıldız'ı öyle çok sevdi ki, onun vatanı artık Yıldız. Yani vatan hizmeti , vatanı kadar seveceği kadını mucize gibi karşısına çıkarmış oldu.

Yakup o sahnede, zaferden sonra, vatanın kurulduğu yerde, canım Ankara'da , Yıldız'la yeni bir başlangıç yapmanın hayalini kurdu. ''Ömrümün geri kalanını sana adayacağım'' dedi. Malum, Yıldız'ın Yakup'tan tek istediği güven ve sevgiydi. Maalesef , Yakup görevi gereği Yıldız'a yalanlar söylemek zorunda kaldı. Bağlanma korkusu sebebiyle sevgisini de belli edemedi. Şimdi herşeye yeniden başladılar. Yakup, Yıldız'a , bir daha asla yalan söylemeyeceğini ve vatanını nasıl sevdiyse onu da öyle seveceğini, özveriyle bağlanacağını anlattı. İlişkilerindeki çatışma alanları sona erdi, birbirini ruhen bütünlemiş oldular.

Sahneyi çok beğendim. Kim yazdıysa yürekten tebrik ederim.

11. 4 kişi cemre288 üyemize teşekkür etti:
    bhr94 (Bugün),daemon (Bugün),GoodMood (Bugün),lazuli (Bugün)

Status
    lazuli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Konular
    3
    Ettiği Teşekkür
    89
    177 mesaja 304 teşekkür aldı
    Bahsedilme
    0 Mesaj
    Tecrübe Puanı
    42949681

Bu sezon Yıldız ve Yakup çifti hoşuma gitmişti internetten sahnelerini izliyordum ancak bir yerden sonra koptum sahneleri hem azdı hem de yetersizdi.
    Uzun zaman sonra bugün video sitesinde Yakup'un evlenme teklifi ettiği sahneyi izledim yine pek güzellerdi. Gayet güzel ve doğal bir evlenme teklifi olmuş. Yakup'un hayallerini anlatması Yıldız'ın yanlış anlaması ve üzerine Yakup'un gayet odunca evlenmeyecek miyiz deyip sonra toparlayarak şiir gibi konuşup evleme teklif etmesi çok hoşuma gitti.
    Sırf meraktan kopyala yapıştır yapılmış denilen sahneyi de izledim bir alaka kuramadım en ufak bir benzerlik yok. Mekan ve bir replikten ötürü bir sahne kopyala yapıştır olabilir mi
    İzlemişken Yıldız'la ilgili videoları da izledim. Yeterince acı çekmiş ve bedel ödemiş. Bedel ödemesi için illa öldürülmesi gerekmiyor sanırım. İlişki konusundaki hatalarını es geçiyorum zaten bu konuda tek hatalı olan Yıldız değil. Hatta karşısındaki insanlar daha hatalı. İki kere zorla evlendirilmiş, anne babasının yüzüne bakmadığı bir kızdan normal olmasını beklemem. Başta Yunanlar bizi yönetsin diyen Yıldız elbette doğru yolu bulacaktı. İlk bölümden beri belli olan bir şey bu yöne evrileceği. Bunu tam olarak yansıtamamak senaristlerin yetersizliğindendir ama ben izlerken gayet bu kız çekmiş çekeceği kadar artık mutlu olsun dedim
    Pınar Deniz'in de performansını çok beğeniyorum, ses tonu hele çok hoş, oyunculuğu da gayet iyi. İleride çok daha başarılı olacaktır eminim yolu açık.

Son olarak Milli Mücadele dönemi olarak bakmadım bu diziye hiç her bakımdan yetersiz. Daha çok karakterlerin yaşadıkları ön planda zaten. Yapım ekibi Nuran hanımın kalemine karışmasaydı ortaya çok daha iyi bir dizi çıkardı. Elveda Rumeli'yi gayet iyi yazmıştı. Oradaki karakterler, çiftler, dönemin siyasi olayları iyi işlenmişti. Müslüman Zarife ile Hristiyan Alex'in aşkına bayılmıştım ben. Orada Alex ve Zarife halktan linç yemişti, babası Zarife'yi reddetmişti. Alex Zarife için Müslüman olmuştu da öyle evlenmişlerdi. Çok güzel sahneleri vardı. Aynı şekilde Vahide ve Mustafa'nın da. Nuran hanım bu dizideki Milli Mücadele ayağını daha mantığa oturtarak, çiftleri de daha derin yazarak yazardı yine çok saptırmadan yazık olmuş.

13. 3 kişi lazuli üyemize teşekkür etti:
    bhr94 (Bugün),cemre288 (Bugün),GoodMood (Bugün)

Sayfa 75/75 İlkİlk ... 25657172737475

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 konuk)

Yer imleri

Yer imleri