Sayfa 21/24 İlkİlk ... 111718192021222324 SonSon
117 sonuçtan 101 ile 105 arası

Konu: Yaşamayanlar [2018]

Durum:
    hardi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör
    Yer
    Çanakkale
    Konular
    113
    Ettiği Teşekkür
    43
    170 mesaja 245 teşekkür aldı.
    Bahsedilme
    4 Mesaj

Standart Cevap: Yaşamayanlar [2018]

'Kerem Bürsin başına gelecekleri görmüş...'

Cengiz Semercioğlu'ndan Yaşamayanlar dizisini eleştirdi.

Hürriyet yazarı Cengiz Semercioğlu, BluTV'de yayınlanan Türkiye'nin ilk vampir dizisi Yaşamayanlar'ı köşesinde eleştirdi.

Cengiz SEMERCİOĞLU / HÜRRİYET

Kerem Bürsin başına gelecekleri görmüş...

İlk vampir dizimiz “Yaşamayanlar”ın galasından sonra Kerem Bürsin, “Bizi eleştirenler de olacaktır tabii” dedi...

Vallahi başına gelecekleri önceden görmüş.
    İşte bugün ben onu yapacağım...
    Oturdum gösterime sokulan ilk iki bölümünü hevesle izledim...
    Gördüklerimden sonra Blu TV’nin hatırına bu perşembe yayınlanacak iki bölüme daha şans vereceğim, aynı kabızlık devam ediyorsa geri kalan 6 bölüme dönüp bakar mıyım sanmam...
    Vampir dizisi çekmek zaten riskli bir iş, bir de bunu akmayan senaryoyla, rejiyle, kurguyla ve hatta ve hatta akmayan oyunculuklarla zorlaştırmanın ne alemi var...
    İnternet platformları yenilikçi, görece özgür bir alan olarak senaristinden, yönetmenine ve oyuncusuna kadar sektörde herkesi heyecanlandırdı...
    Ama yenilikçilik bu değil arkadaşlar...
    İstanbul’da geçen bir vampir hikayesi deniyor, varilli, dumanlı, karanlık arka sokaklarıyla İstanbul’dan çok New York özentisi mekanlar...
    Hem de karanlık Harlem’li yılları...
    Vampir avcılarının haller, hareketler, kıyafetler hepsi sakil ve özenti duruyor.
    Senaristlerin, internetin özgürlüğünden anladıkları tek şey duman altı olup, bolca küfür ettirmek herhalde...
    Türkü Turan ana avrat sövmekten başka bir şey yapmıyor...
    Elçin Sangu, Kerem Bürsin, Selma Ergeç’in hiçbir şekilde oyunculukları geçmiyor, dizide rolünü satabilen kimse yok.
    Bu onların kötü oyuncu olduğu anlamına gelmez, senarist ve yönetmenin kafasının karışmış olduğunu bize gösterir.
    Oturup sahne sahne yazılacak o kadar çok şey var ki şimdi listeleyip eleştirerek yenilikçi işlerin önünü kesmek istemem...
    Son sözüm şu olur...
    Bizim bu genç kuşak oyuncu ve yönetmen tayfasının hızla ‘biz farklıyız’ kafasından uzaklaşması lazım.
    Bir kaç teenage fandan alkış alacağız diye boşa enerji harcıyorsunuz.
    Kusura bakmayın ama burada tek yenilikçi olan Blu TV...
    Platform olarak farklı
    işler yapılmasının
    peşindeler ama bu iyi niyetin giderek, sektördeki bazı kerameti kendinden menkuller tarafından suistimal edildiğini düşünmeye başladım...

2. hardi nickli üyemize teşekkür edenler:
    kubitik (11-09-18)

Durum:
    hardi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör
    Yer
    Çanakkale
    Konular
    113
    Ettiği Teşekkür
    43
    170 mesaja 245 teşekkür aldı.
    Bahsedilme
    4 Mesaj

Yaşamayanlar dizisinde heyecan ve gerilim artarak devam ediyor!
    Ranini tv

BluTV'nin başrollerini Elçin Sangu, Kerem Bürsin, Birkan Sokullu ve Selma Ergeç'in paylaştığı vampir dizisi ‘Yaşamayanlar’ın Perşembe günü yayınlanacak, heyecanı ve gerilimi yüksek üçüncü bölüm fragmanı yayınlandı.

İstanbul'a kendisini vampire dönüştüren Dmitry'i öldürmek için gelen Mia'nın (Elçin Sangu) hikayesini konu alan ve ilk iki bölümü geçtiğimiz hafta BluTV’de yayınlanmaya başlayan Yaşamayanlar’ın 3. bölümünde; Avcılar'la müttefik olan Mia kendisine yardım eden Numel'in (Birkan Sokullu) kim olduğunu öğrenmeye çalışacak. Kötülükleriyle nam salan Dmitry ise insanlar ve vampirler arasındaki anlaşmayı bozmak için harekete geçecek.

“İnsanın ruhu masum değil, hepsinin içinde uyandırılmayı bekleyen bir kötülük var!”

Yayınlanan fragmanda; Dmitry'nin (Kerem Bürsin) “İnsanın ruhu masum değil, hepsinin içinde uyandırılmayı bekleyen bir kötülük var!” sözleri dizide vampirler ve avcılar arasında kıran kırana yaşanacak savaşın ilk sinyalini verdi.

‘Yaşamayanlar’ alternatif işlere imza atarak Türkiye’nin en sevilen dijital platformlarından biri haline gelen BluTV’de ekrana geliyor.

4. hardi nickli üyemize teşekkür edenler:
    kubitik (11-09-18)

Durum:
    alagul. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Grafiker
    Konular
    12
    Ettiği Teşekkür
    283
    396 mesaja 731 teşekkür aldı.
    Bahsedilme
    3 Mesaj

Hani bi' dolu işin vardır, nereden başlayacağını bilemezsin de çok yanlış/işini zorlaştıracak yerden başlarsın işe koyulmaya. Herşeyi birbirine karıştırıp da sonra daha derli toplu yapmaya başlarsın ya İlk iki bölümü böyle değerlendirmek istedim ben de
    Farklı bir iş yapmak istediler ama başlangıçta biraz bocalanmış gibi. Senaryonun sıkıntıları olduğuna katılıyorum. Ama olmamış bu, direkt çöp gibi eleştiriler de çok fazla. Hele kendini bilir kişi zanneden Ranini ve türevlerinin yazıları benim gözümde hepten itibar edilmemesi gereken türden. Eleştiri gerekli ama üslup da çok önemli. Kaldı ki onların yaptıkları da eleştiri değil, düpe düz saldırı
    Neyse... Diziye dönecek olursam; dediğim gibi senaryosunda sıkıntıları var ama ben gelecek bölümlerde daha ayakları yere basan bir senaryo olacağına inanıyorum
    Alt tarafı 8 bölümlük bir dizi, daha sonra ne yapabileceklerini sabırla bekleyebiliriz. İşin sonuna gelindiğinde tekrar değerlendirilir gerçekten olmamış mı, çöplük iş mi diye...
    Daha önce bu türde dizi/film izlemediğim için vampirler şöyle yapar böyle yapar muhabbetlerine yabancıyım Ama en son eleştirilecek nokta gibi duruyor burası, sonuçta bunlar olmayan varlıklar öyle değil mi? Kimisi uykusunu uyutur, içimizde de dolaştırır. Kimisi de başka şekilde yazar. Adı üzerinde işte fantastik kim nasıl isterse öyle yazar :)
    Ki zaten Kerem de özellikle sarımsak falan fişman noktalarına değinmediklerini söylemişti. Böylesi uygun görülmüş demek ki.
    Birinci bölüm açıkçası ne izledim ben şimdi oldum, ilk bölüm kurgusu cidden kötüydü. İkinci bölüm biraz daha iyiydi. Ve bende "şimdi ne olacak, olaylar buradan nereye bağlanacak?" merakı da oluştu.
    Sonuç olarak; dizi fena değil bana göre. Hatta eksileri artılarından çok olsa bile, herkesin büyük risk alarak bu işte yer almasını ben takdir ediyorum. Umarım önümüzdeki bölümlerde eksikler/hatalar iyice düzelmiş olur da dizinin üzerindeki olumsuzluklar kalkar ya da azalır. Bu işe emek verenlere ve de bu tarz işler yapmak isteyenlere güzel bir motivasyon olur

Neden her köşe yazarı, tv eleştirmeni bilmem nesi bu kadar Kerem üzerinden yürüyor hiç anlamadım. Dizideki her oyuncu başına gelecekleri görmüştü zaten Çünkü önyargının kurbanı olmuş milletimiz O yüzden hepsi daha dizinin tanıtımları bile dönmezken bir çok kere "bizi eleştirenler olacaktır" şeklinde açıklamalar yaptı.
    İstiyorlar ki eleştirsinler ama hakkıyla eleştirsinler. Eksiklerimiz var ama yine de sabırla izleyin bizi diyorlar. Maalesef eleştirenlerin bazıları ben önyargılıyım diye bağırıyor.
    Ve yine maalesef; bazı insanlar da pek koyun Bir olumsuz yorumun peşine takılıp "hmm sen öyle diyorsan öyledir" diyen de çok. Hiç mi kendi fikrin yok derler insana

Kimse istemez yaptığı, emek verdiği işin körü körüne eleştirilmesini. Bu sebeple diziyle ilgili konuşmaya başladıkları zaman ilk cümleleri o tarzda cümleler olabiliyor
    İzleyicinin sabrına ve objektifliğine güvenleri yok, n'aparsın Cengizciğim
    ¯\_(ツ)_/¯

Konu alagul. tarafından (13-09-18 Saat 03:27 ) değiştirilmiştir.

6. alagul. nickli üyemize teşekkür edenler:
    asi guzel (17-09-18)

Durum:
    balotellii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Set Görevlisi
    Konular
    2
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı.
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı alagul. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Hani bi' dolu işin vardır, nereden başlayacağını bilemezsin de çok yanlış/işini zorlaştıracak yerden başlarsın işe koyulmaya. Herşeyi birbirine karıştırıp da sonra daha derli toplu yapmaya başlarsın ya İlk iki bölümü böyle değerlendirmek istedim ben de
    Farklı bir iş yapmak istediler ama başlangıçta biraz bocalanmış gibi. Senaryonun sıkıntıları olduğuna katılıyorum. Ama olmamış bu, direkt çöp gibi eleştiriler de çok fazla. Hele kendini bilir kişi zanneden Ranini ve türevlerinin yazıları benim gözümde hepten itibar edilmemesi gereken türden. Eleştiri gerekli ama üslup da çok önemli. Kaldı ki onların yaptıkları da eleştiri değil, düpe düz saldırı
    Neyse... Diziye dönecek olursam; dediğim gibi senaryosunda sıkıntıları var ama ben gelecek bölümlerde daha ayakları yere basan bir senaryo olacağına inanıyorum
    Alt tarafı 8 bölümlük bir dizi, daha sonra ne yapabileceklerini sabırla bekleyebiliriz. İşin sonuna gelindiğinde tekrar değerlendirilir gerçekten olmamış mı, çöplük iş mi diye...
    Daha önce bu türde dizi/film izlemediğim için vampirler şöyle yapar böyle yapar muhabbetlerine yabancıyım Ama en son eleştirilecek nokta gibi duruyor burası, sonuçta bunlar olmayan varlıklar öyle değil mi? Kimisi uykusunu uyutur, içimizde de dolaştırır. Kimisi de başka şekilde yazar. Adı üzerinde işte fantastik kim nasıl isterse öyle yazar :)
    Ki zaten Kerem de özellikle sarımsak falan fişman noktalarına değinmediklerini söylemişti. Böylesi uygun görülmüş demek ki.
    Birinci bölüm açıkçası ne izledim ben şimdi oldum, ilk bölüm kurgusu cidden kötüydü. İkinci bölüm biraz daha iyiydi. Ve bende "şimdi ne olacak, olaylar buradan nereye bağlanacak?" merakı da oluştu.
    Sonuç olarak; dizi fena değil bana göre. Hatta eksileri artılarından çok olsa bile, herkesin büyük risk alarak bu işte yer almasını ben takdir ediyorum. Umarım önümüzdeki bölümlerde eksikler/hatalar iyice düzelmiş olur da dizinin üzerindeki olumsuzluklar kalkar ya da azalır. Bu işe emek verenlere ve de bu tarz işler yapmak isteyenlere güzel bir motivasyon olur

Neden her köşe yazarı, tv eleştirmeni bilmem nesi bu kadar Kerem üzerinden yürüyor hiç anlamadım. Dizideki her oyuncu başına gelecekleri görmüştü zaten Çünkü önyargının kurbanı olmuş milletimiz O yüzden hepsi daha dizinin tanıtımları bile dönmezken bir çok kere "bizi eleştirenler olacaktır" şeklinde açıklamalar yaptı.
    İstiyorlar ki eleştirsinler ama hakkıyla eleştirsinler. Eksiklerimiz var ama yine de sabırla izleyin bizi diyorlar. Maalesef eleştirenlerin bazıları ben önyargılıyım diye bağırıyor.
    Ve yine maalesef; bazı insanlar da pek koyun Bir olumuz yorumun peşine takılıp "hmm sen öyle diyorsan öyledir" diyen de çok. Hiç mi kendi fikrin yok derler insana

Kimse istemez yaptığı, emek verdiği işin körü körüne eleştirilmesini. Bu sebeple diziyle ilgili konuşmaya başladıkları zaman ilk cümleleri o tarzda cümleler olabiliyor
    İzleyicinin sabrına ve objektifliğine güvenleri yok, n'aparsın Cengizciğim
    ¯\_(ツ)_/¯

öncelikle yorumunu beğendim ve herkese merhaba arkadaşlar

gazeteci izzet çapa da baya eleştiride bulunmuş hatta yaşamayanlarda oynayan oyuncuların kariyeri bitmiş demiş.meyve veren ağaç taşlanır ben çok beğendim diziyi ,özellikle alphan eşeli abimiz çok riskli işten başarıyla bu projeyi insanlara sundu bence destelemek şart çünkü yenilik şart .herkese tavsiye ederim diziyi.iyi yorumlar

kerem bürsin bu şehir arkadan gelecekten sonra farklı bir rol seçtiği için desteklemek lazım.

Durum:
    alagul. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Grafiker
    Konular
    12
    Ettiği Teşekkür
    283
    396 mesaja 731 teşekkür aldı.
    Bahsedilme
    3 Mesaj

Gelecek Vadeden Bir Deneme: Yaşamayanlar

Türkiye’nin ilk vampir dizisi olarak beklentiyi arşa çıkaran ve popüler oyuncu kadrosu ile dikkat çeken BluTv’nin yeni dizisi Yaşamayanlar nihayet izleyicisi ile buluştu. Karanlık yapısı, özgün hikâyesi ve gelecek vadeden duruşuyla fark yaratan dizi, geçtiğimiz yıl 7Yüz ile karşımıza çıkan Alphan Eşeli imzası taşıyor. Peki, ilk iki bölüm itibariyle Yaşamayanlar beklentiyi karşılıyor mu? Artıları, eksileri neler? Dilerseniz hep birlikte göz atalım.

En başta dile getirmekte fayda var. BluTv; kendi kendini tüketmiş, deyim yerindeyse üzerine toprak atılmış yerli dizi piyasasını dirilten ve bu sebepten ötürü takdiri de ziyadesiyle hak eden bir platform. Masum ile başladıkları macerada Sahipli, 7Yüz, Dudullu Postası gibi kalburüstü dizilerin altına imza atmış, bununla da yetinmeyerek internet ortamında farklı bir rekabetin de önünü açmıştır. Tabii bu işten en karlı çıkan da, nitelikli işlere tanıklık etme şansı yakalayan biz seyirciler olmuştur.

Gelgelelim Yaşamayanlar’a. Türkiye’nin ilk vampir dizisi olarak lanse edilen ve bu nedenle hayli ilgi uyandıran dizi, tam anlamıyla bir çılgınlık. Türkiye gibi içe kapanık, fantastik hikâyelere pek de sıcak bakmayan bir ülkede, Hollywoodvari işler yapmak ne yazık ki pek mümkün değil. Kaldı ki, online platformlar hayatımıza girmeden 4-5 sene öncesine gitsek ve böyle bir dizinin yayınlanacağını söylesek, kimse bize inanmaz; bırakın inanmayı kahkahalarla karşılık verirdi. Yaşamayanlar, tam olarak BluTv ve muadillerinin izleyiciye sunduğu özgürlük ortamından faydalanan ve arkasına aldığı özgünlükten beslenen bir iş.

Malumunuz, vampir teması daha önce ülkemizde ele alınmış bir konu değil. Yaşamayanlar’ı ilk ayakta ilginç kılan bu olsa da, yayınlanan ilk iki bölümden sonra gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, karşımızda duran dizi, yarattığı beklentiyi fazlasıyla karşılayan, sıkı bir ekibin eseri olduğunu anbean hissettiren, kalifiye bir yapım. Yaşamayanlar’ın en büyük artısı ise, şüphesiz ki yaratılan karanlık atmosfer. İzleyicisini içine çeken ve adeta cazibesini doruk noktasına çıkaran aurası, dizinin sürükleyiciliğine pozitif katkı sağlayan ana etmen. Kaldı ki stil sahibi duruşun, dizinin özgün tarafını da ziyadesiyle desteklediğini dile getirmek mümkün.

Şimdi şu noktada anlaşalım. Dizi, yapaylığa kaçması fazlasıyla mümkün bir konuya sahip. Yerli izleyicinin Türkçe olarak izlemeye pek de alışık olmadığı vampir temasını ülkeye uyarlamak, nerden bakılırsa bakılsın büyük cesaret isteyen bir iş. Ancak Yaşamayanlar yapı olarak zor gibi görünen bu olgunun altından ziyadesiyle tatmin eden sinematografisi ve karanlık atmosferi destekleyen doğru sanat yönetimi sayesinde başarıyla kalkıyor. Üstüne üstlük Hollywoodvari dokunuşları, yerli motiflerle süsleyen dizi, İstanbul’dan da nevi şahsına münhasır bir vampir hikâyesi çıkabileceğine izleyicisini inandırmayı başarıyor.

Bu noktada Yaşamayanlar’ı çekici kılan detaylardan birinin de Afro-Amerikan süslemelerin olduğu aşikâr. İstanbul’un varoşlarından çıkagelen bir grup gencin, sıkı bir misyonla hikâyenin merkezine yerleştirilmesi, ilerleyen bölümlerde vuku bulması muhtemel sürprizlerin de en büyük habercisi. Keza bu grubun, amiyane tabirle “Doğu Yakası”ndan kopup gelmiş tavrı ve hip-hop kültürünü benimseyen haleti ruhiyesi karanlık tonda ilerleyen bu anlatıya renk katan ve zaman zaman tebessüm ettiren en önemli kavramların başında geliyor.

Yaşamayanlar’ın hikâyesi için söylenmesi elzem olan konulardan biri de, esasen yerli dizi matematiğinden fazlaca izler taşıması. Şehrin varoşlarını hikayeye kendine has bir şekilde monte eden, bununla da yetinmeyerek Dimitri’nin başı çektiği vampir ekibine mafyatik bir misyon yükleyen dizi, böylelikle kültürümüze pek de aşina olmayan vampirleri, yine bize uygun bir şekilde uyarlamayı başarıyor. Bu da yerli izleyicisi için, diziye karşı oluşabilecek pozitif bir önyargının da önünü açmış oluyor.

İlk iki bölümün özeline döndüğümüzde ise, izleyiciye bolca soru işareti bırakıldığı gün gibi ortada. Ancak bu noktada başta Kerem Bursin’in hayat verdiği Dimitri’nin, “Küçük dağları ben yarattım” tavrının Yaşamayanlar’ın albenisini doruk noktasına çıkardığı su götürmez bir gerçek. Ona başrolde eşlik eden Elçin Sangu’nun beklentileri aşan bir performansla karşımıza geldiğini söylemek mümkün. Özellikle güzel oyuncunun ayakları yere sağlam basan tavrı, Yaşamayanlar’ın ciddiyetine pozitif katkı sağlıyor ve anlatıyı daha dişe dokunur kılıyor.

Pekâlâ, dizinin pozitif yönlerine göz attıktan sonra dilerseniz negatif taraflarına doğru bir yolculuğa çıkalım. En başta Yaşamayanlar, ilk iki bölüm itibariyle fazlasıyla kopuk bir görüntü çiziyor. Birbirine bağlanmayan ve havada kalan konu başlıkları dizinin an itibariyle en büyük handikabı. Keza bu bütünlükten uzak tavır, izleyicinin yer yer hikâyeden kopmasına neden olacak cinsten. Kaldı ki, bu kadar çok fazla konuya üstün körü değinmesi, aynı zamanda yaşanacak muhtemel bir odaklanma problemini de beraberinde getirecektir. Eğer ki, üçüncü bölüm itibariyle konu başlıklarını minimize eder ve havada kalan noktaların altını doldurmayı başarırsa, Yaşamayanlar’ın sürükleyiciliğinin olduğundan daha tatmin edici bir seviyeye ulaşacağını da şimdiden öngörmek mümkün.

Dizinin bariz problemlerinden biri de karakter derinliği konusunda ortaya çıkıyor. Aynı, çok fazla konu servis etmesi gibi, gereğinden fazla karakter ile izleyicisini baş başa bırakan Yaşamayanlar, bu sebepten ötürü her bir karakterine gereken özeni gösteremiyor ve karakter-izleyici bağını kurmayı ne yazık ki başaramıyor.

Yaşamayanlar, birtakım eksileri bünyesinde barındırsa da makul süresi, özgün yapısı, sürprize gebe senaryosuyla dikkat çeken; çılgın ve ilerleyen bölümler için gelecek vadeden bir deneme. Özellikle son yılların zirve projelerinden Masum ve Şahsiyet ile ayrı bir kefeye konması gereken; kendi janrı içinde değerlendirildiğinde ise dişe dokunur bir anlatı vadeden dizi, karanlığı başrole yerleştiren ve böylelikle gizemini maksimize eden bir yapıyla izleyicisini selamlıyor. Karakterlerin git gide diziye ısınması ve aşılması kısa vadede mümkün olan eksilerin üstüne gidilmesiyle, daha uzun süre konuşacağımız bir diziyle karşı karşıya olduğumuzu söylemek pekâlâ mümkün. İlk iki bölümün ardından umut vadeden Yaşamayanlar, bakalım ilerleyen süreçte izleyicisine neler sunacak? İzleyip, görelim.

82ekran / Polat Öziş

Sayfa 21/24 İlkİlk ... 111718192021222324 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 56 kullanıcı var. (1 üye ve 55 konuk)

1. Ateş~~Nefes

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri