Yine gidip gelip bu ciftin aski hakkinda yazmak istedim buralara.
Bir soz var demis ki yazar "Sevmek, sahiplenmenin en guzel yoludur herhalde; sahiplenmek ise sevmenin en cirkin yolu." Yagiz gibi sevmek nedir desek boyle bir cevap cikardi sanirim. Taa ilk bolumlerde Yasinin kaba saba ask dedigi o saplantisi icin bile ne demisti Ece'ye? Seviyorsa dinleyecek sana guvenecek. Yagiz yarali bir cocuk, yarali bir adam olarak buyumus. Buyurken de kendince sevmeyi ogrenmis, kendi akliyla fikriyle..Ona kimse boyle guzel sevmeyi ogretmemis, zaten bu ogretilen bir sey de olamaz gibi biraz, anlattigin degil karsidakinin anladigi onemli derler ya o durum. Karakterinde o kosulsuz sevme durumu var. Ailesinin onu sevdigi gibi sartli bir sevgi degil bu. Almadan da vermeyi biliyor. Kin tutmamayi ogrenmis. Birini sevmek icin sevilmek gerekmedigini ogrenmis. Sen elmayi seviyorsun diye elmanin da seni sevmesi sart mi diyebiliyor. Iste bu bakis acisi vurdu herkesi bu karakterde. Disarda dizilerde o kadar sadece kendi icin yasayan, kadina deger vermeyen cikar iliskisi var ki aslinda.. bu adam farkli geldi.
Ama ben en cok Hazanin Sinanla yasadigi fanlari ikiye bolen o seyin ne oldugu hakkinda yazmak istedim. Yagizla yasadigi asksa Sinanla olan Sinanla yasadigi askla Yagizla olan neydi?
Hazan da erkek gibi buyumus icten ice hep guzel olmakla sorunu olmus bir kiz. Lisede hic iliskisi olmamis mesela, bunu erkeklerin dis gorunuse deger vermesine bagliyor. Disariya gostere gostere ezilmemis de hep aksam kafasini yastiga koydugunda sizlamis genc kiz kalbi. Bir sahne vardi Fazilet Sinan ve Hazan'in sevgili oldugunu ima edecek bir seyler soyleyip Hazani yemek masasinda kizdiriyordu Eceyle. Ordan bir kalkisi vardi Hazanin "Kör müsün sen be? Ben kim Sinan Egemen kim!" Diye. Orda demistim ki bu kiz sandigimdan da yarali bu konuda, icim sizlamisti. Yani o evrede hakikaten dusununce Sinanin ona his besleme ondan hoslanma ihtimali onun icin o kadar buyuk bir olaydi ki.. Korkutuk asik oldugundan cok sevdiginden olup bittiginden degil.. Bu olay Sinanla degil Hazanla ilgiliydi, Hazanin ozguveni icin kirilmis kalbi icin gec buldugu kaybetmek istemedigi bir seydi hatta o yuzden otel odasini bile sineye cekti ama Yagiza hala nasil da bozuktu.. Sozde buyuk aski bu plani kurmus onu affetti de hic sevmedigi o yabanci bu oyuna kandi diye bir turlu affedemedi yuregi!! Ne de olsa gazi kardesinden aldi diye sutten cikmis ak kasik olmamisti o adam, yersen!! Yine sirf bu sebeplerden normalde cok dominant karakterde olabilen bu kadin, Sinanin yaninda her denileni onaylayan sut dokmus kediye donuyordu. Bence ask bu degil, ask insani degistirmez, kendin oldugun haliyle ve kendi oldugu haliyle seversin onu. Sinanin karsisinda cok daha suskun fikir belirtmektense soz dinleyen bir karakterdeydi cunku bu begenilme fikri kendiyle yasadigi o guzel cici kiz olmama sendromu onu ele geciriyordu. Gercek bir iliski degil bu, Sinan gibi gorsel olarak begendigi bir adam onu begenmisti, ya vazgecerse? Ya eski begenilmedigi o adam tarafindan erkek sanilmis hali gibi olur da biktirirsa? Isteyerek degil ama bilincaltinda bu fikirlerle hareket ettigini dusunuyorum kizimizin.
Hazanin Yagizin ruhuna asik olduguna eminiz ama sunu kabul etmeliyim Sinan gercekten onu gorsel olarak etkileyen bir adamdi. Yagizi da begendigi muhakkak ama bunun ne seviyede oldugunu bize vermediler senaryoda, hep once ruhlarin birbirine karisip asik olmasina yogunlastik o yuzden bilemiyoruz. Belki de Sinani daha cok begeniyor hala belki Yagizi cok daha begenmisti ama onun kendisini fahise sanmasiyla cok daha yikilip ozguven kirilmasi yasadi bunu sakladi gomdu kalbine..Bu senaryo bir kitap olsaydi ufak satir aralarindan anlamaya calisip kendi olusturdugum durumda karara varirdim muhtemelen. Benim gonlum kimden yanaysa ona inanmak isterdim halbuki ha onun kasini gozunu daha cok begenmis ha bunun ne farkeder? Ikisi de guzel adamlar onu etkileyebilecek gibi ama ne demis Aşık Veysel? "Guzelligin on par' etmez bu bendeki ask olmasa"😂😂 Vitrine bakarsin bakarsin da almaya geldim mi is once bir denersin kalitesine bakarsin gozune ilk bakista en cok carpan o sasaali elbiseyi degil de sana uyani alir cikarsin ordan..Vitrinde begendi begenmesine de, Sinani denemeye gelince is, Hazana kucuk geldi bu elbise uymadilar birbirine. Hazan rahat edemedi bu kisa elbiseyle, cekistirdi durdu, hic yakistiramadi kendine. Hayal ettigi o mutlu Hazani goremedi aynada.. Bu elbise guzel degil kimseye yakismaz mi demek yoksa Hazan tasiyamiyor mu demek? Ikisi de degil, mesela o elbiseyi Nil seve seve giyerdi ne vardi kisaliginda ki o begenmisti? Cunku o buna alisikti onun sevdigi tarz da buydu? Hazanin gordugu o ucarilik kacariligi gormediginden degil gormesine ragmen onu sevebildiginden 5 yil sabretti ya zaten. Sonra kafasini cevirdi magazada, bakti o pariltili elbisenin arkasindaki daha sakin elbiseye.. bakindi arandi ama farketmeden dikkatini cekmisti elbise.. o cok sevdigi elbiseyle rahat edemedigini hayal kirikligi yasadigini itiraf da edemiyordu bir yandan. Ne de olsa hayaliydi, cok guzel olacakti begeneceklerdi onu.. Ustunde o elbise gozu diger kibar elbisenin sade şıklıgında.. Bu bana olmadi yakismadi demek istemedi, mutlu olmasa da alip gidiyordu elbiseyi. Ama bir bakti o ustunden goze alip cikaramazken elbiseyi, obur elbiseyi biri denemis! Iste o da Farah oluyor senaryomuzda😀 kiskandi, elbisenin durusunu rahatligini kiskandi. Iste ne zaman biri denedi o elbiseyi aslinda onu ne cok begendigini gozu kaldigini anladi.. o zaman o can havliyle cikardi digerini uzerinden. Bize de bunu sinir olarak ekranda izlemek kaldi. Sadece olmasi gerekenden uzun izledik bunu unutmayalim. Ama kendisine iyi gelenin kim oldugunu anlamasi icin Sinan gibi biriyle bir iliski yasamasi gerekiyordu. Yagizla hissedebildigi rahatligin ve duygularin kiymetini anlamasi icin.. ama bu bir roman degil biz kendi kafamizda eksik parcalari birlestirmiyoruz, neden bize bu kadar uzun betimlediniz bu yanilgiyi Belki de guzel bir aska doyamadan dizi bitecek bu sebeple.. uzuluyoruz ama ne gelir elden? Yine de bana donup dolasip izleyebilecegim sahneler biraktigi icin Sirma Yanik'a tesekkurler