Sayfa 197/197 İlkİlk ... 97147187193194195196197
985 sonuçtan 981 ile 985 arası

Konu: Sen Anlat Karadeniz - Bölüm Yorumları (3)

Durum:
    MiManchi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Asistan
    Konular
    12
    Ettiği Teşekkür
    967
    93 mesaja 338 teşekkür aldı.
    Bahsedilme
    4 Mesaj

Standart Cevap: Sen Anlat Karadeniz - Bölüm Yorumları (3)

Herkese merhaba arkadaşlar

Nerden bi umut kırıntısı bulmaya çalışsak elimize vurup aldılar sanki....
    Gülsek mi oturup ağlasak mı bilemedim bu duruma...
    Artık saçmalamaya başladık sanki
    Mehmet Ali Nuroğlu diziden hemen ayrılmamalı bence de...
    Dediğiniz gibi Vedat azıcık sürünsün... Bu foto silme olayı ZeynepCeren in dediği gibi komik kalıyor biraz... belki de başka fotoğraflar da silmistir arasında diziden olanlar da vardır..
    Ya da gerçekten küsmüştür trip atıyordur küsüp gittiyse ve Emre Kabakusak da onunla hemfikirse onun için sadece onunla plan fotoğrafı bırakmıştır nasıl senaryo

Ah kubicim ... Bende de vardı o umuttan ama kırılmaya başladı benimki baya...
    Senaristler ayrıldı haberi çıkınca geri gelirler umudu vardı...
    Gelmediler...
    Yeni senarist kırmızı çizgilerimizi korur, karakterleri bozmaz, ufak tefek aksilikler olsa da ana çizgi şaşmaz umudu vardı...
    Arkadaşların anlattığı kadarıyla yeni senaristin emeğe saygı anlayışı yok.. Yani kendine kalsa Tahir Nefes aşkını, Asiye yi, Yangazları çatır çatır harcayacak...
    Son umudum Osman Sınav ipleri elinde tutar senaristin uçuk şeyler yazmasına izin vermez diyeceğim ama malum şahsın kariyer geçmişi ortalıkta (sosyal medyada) bangır bangır bağırılırken, daha yeni arkasında bir enkaz birakmisken bu senaristi seçmesi...

Yine de tek tutunacak dal Osman Sınav ın diziyi harcamak istememesi ve ipleri elinde tutması...
    Zira anladığım kadarıyla bu adam birkaç bölüme kalmaz dizimizin selasini okutur

2. 3 kişi MiManchi nickli üyemize teşekkür etti:
    kubitik (20-07-18),Limaa (20-07-18),ZeynepCeren (20-07-18)

Durum:
    aslanselda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emektar
    Yer
    İstanbul
    Konular
    5
    Ettiği Teşekkür
    577
    149 mesaja 649 teşekkür aldı.
    Bahsedilme
    5 Mesaj

Alıntı okyanuuss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçen sezonun kendisinden en çok söz ettiren, en çok izlenilen dizilerinden birinin senaristliğine Erkan Birgören getirildi demek Ülkenin en kötü, en iş bilmez, en karakter yazamaz, en olay kurgulayamaz senaristlerinden biri getirildi demek Adam rahat rahat berbat senaryolar yazar tabii nasıl olsa kolaylıkla yeni bir iş bulabiliyor.. Bu vasıfsızlıkla bile ülkenin en çok izlenilen dizilerinden birinin başına getiriliyorsa ohh niye uğraşsın ki kalite için, başarı için.. Elbette bu şekilde iyi bir senaryoya kafa yormak yerine bisküvisini çaya batırıp millete twitterda nasıl ahkam kessem diye düşünür..

Sektörün hali içler acısı.. Yapımcılar, kanallar hepsi bu sektörü mahvetti.. Ama maalesef sektördeki en büyük defo senarist kesimde.. Bu konuda o kadar açık var ki doğru düzgün bir senarist bulamayıp Erkan Birgören'e bile razı oluyorlar demek ki..

Açıkçası bu dizinin eski senaristlerini de beğenmiyordum.. Diziye bütünüyle hakim değilim, her bölümünü izlemedim.. Lakin Karadenizli olduğumuz için anne-babam merak edip izlediler, beni de izlemeye birazcık mahkum ettiler sağ olsunlar.. Ama en sonunda dayanamayıp kapattım onlara da izletmedim Sinir bozucu, psikolojiyi harap edici bir senaryoya sahipti.. Sürekli kötünün kazandığı, iyilerin aptallıklarını ve yenilmişliklerini izleyip durduğumuz bir diziydi.. Bu tarz dizilerden de hiç hoşlanmam.. Kafayı yiyerek izlersin, seni yıpratır.. Senaristler, senaryo sıkıntısı yaşamayalım, sonra tıkanmayalım diye iyilere bir türlü gün yüzü göstermezler, habire başlarına bir bela getirirler, iyilerin işleri hep ters gider, finalde de mutlu olurlarsa olurlar işte.. Bu süreç boyunca da bol bol kötülerin kazanmasını, onların pis sırıtışlarını, onların muhteşem zekalarını izlemek zorunda kalırız.. İyiler de hep saf ve beceriksizdirler, aptaldırlar, çabuk kandırılırlar.. İşte benim için bu dizi böyle bir diziydi.. O yüzden senaristleri için de başarılı diyemeyeceğim..

Lakin yerlerine de getirile getirile daha da muhteşem bir senarist getirilmiş Şakaysa komik değil şaka değilse çok komik sözü buraya cuk oturur zannımca EB akıllanmıştır belki diyeceğim ama hiç sanmıyorum.. İlk olarak kadın karakterlerin ruhuna el fatiha.. Kurguydu, devamlılıktı, mantıktı unutun.. Kafasına göre bir şey yazar, kafasına göre bitirir, neyi niye yazdığını unutur gibi gibi.. İyilerden zaten bir cacık olmaz da kötüler onlardan da beter olur.. Çünkü hiç kaliteli kötü yazamaz, onlara doğru düzgün bir senaryo yazamaz.. Yani işin özü şu ki ''yazamaz''..

Benim naçizane tavsiyem dizinin sevenleri yol yakınken yapımcıya baskı yapsın EB'nin değişmesini sağlasın yoksa işler yaş..

EK: Yaa aklıma geldi dizinin en sevdiğim karakteri Asiye idi.. EB bizim tatlı Asiye'yi mahveder Ya vasıfsız biri yapar ya çirkef ya da saftorik oyy dağlar oyy

okyanuuss'cum selam :) seni burda görmek ne güzel, hoş geldin.

evet deneyimli arkadaşlarımız geçtiğimiz günlerde, EB hakkında ki tüm bilgileri verdiler bize, sende üstüne söyleyince, iyiden ayar oldum şimdi ben, demek ki en ufak bir ümit bile yok... gerçi söylemiştim kim gelirse gelsin karakterlerin ve kurgunun batacağı kesindi ama EB ile ilgili tek bir olumlu söz geçmemesi daha da vahim bir hal alıyor.

açıkçası dizi hakkında ki olumsuz düşüncelerini, diziye hakim olmamana bağlıyorum... çünkü eğer izleseydin, o bildiğimiz klasik dizilerdeki aptal karakterlerin olmadığını, hep kötünün kazanmadığını bizzat görürdün... aksine bizim dizimiz her zaman umut vaad etmişti. Karakterlerimiz çok güçlü ve sağlamdı, kötü karakterimiz ne yaparsa yapsın, amacına ulaşamıyor, yaptığı her kötülük eline dolanıyordu. Sanıldığının aksine dizi çok fazla komedi içeriyordu... ağzımızı kapayamıyorduk bazen...

evet bizim seyircimiz ağır ağdalı, dramlı dizileri sever ama emin ol bu dizinin bu kadar kitle edinmesinin sebebi bu değildi, karakterlerin çok özel bir şekilde işlenmesiydi, derinliklerindeydi, replikler bile başka bir özenle yazılıyordu, müziklerinden tut, karakterlerine, repliklerine, sahnelerine varıncaya kadar herkesin diline pelesenk oldu bu dizi. Yani öyle boş bir dizi değildi ama bundan sonra içi boşalacağı kesin.

keşke izlemiş olsaydın, izleseydin böyle düşünmeyeceğine eminim.

kendine iyi bak, görüşürüz.

….............

ben twitter kullanmayı, instagram kullanmayı bilmiyorum, söylemiştim :))) tam bir cehalet örneğiyim bugün telefonumun haberler kısmına SAK görünce haberi tıkladım, altında da birkaç yorum örneği vermişlerdi, (senaristin kesinleştiği, çekimlerin başlayacağı haberi)

çok güldüm yorumlara, o an girebilseydim sayfaya, yorumları bizzat ekleyecektim, bir tanesinde şey yazıyordu, SEN ANLAT KARADENİZ, OSMAN YAZINCA OLMUYOR Koptum yeminle o an

biri de şey yazmış, "umarım EB oturmuş sabahtan akşama kadar SAK izliyorsundur, hatta bir kere izlemen yetmez, en az her bölümü 5'er kere izlemelisin" demiş, süper ya

kim bilir girebilsem, kullanabilsem, daha neler neler göreceğim, bu senaristle ilgili kimsenin olumlu düşüncesi yok anlaşıldı

artık şey diye düşünmeye başladım, hani bir ara bir dedikodu dolandı ya, senaristler SAK'ı yazmayı reddediyorlarmış diye, yani inandırıcı gelmese de kulağa, acaba diyorum, bu başarıyı devam ettirememe korkusu ile reddeden senaristler olmuş mudur gerçekten, bu sebeple de EB en son tercih olarak kalmış olabilir mi? çünkü bu kadar olumsuz düşünce, olumsuz deneyimlerden sonra bu adamın getirilmesi şüphe uyandırmıyor değil

EDİT : SAREL arkadaşım, yorumunu severek okudum, çok güzel anlatmışsın, özellikle ikili arasında sevdiğiniz, bir sahne, bir hareket, özel bir şey varsa sizi bağlayan, bu birden yok olabilir demişsin ya, işte bizde bundan çok var yahu Neftah'ın o kadar özel ve sürekli yaptıkları hareketler, mimikler, replikler var ki onlara özel olan, bunları bir daha görememek, hiç olmamışçasına davranılması, beni yeminle mahveder. Sanırım herkesi de... annem gibi kafama çaput bağlayıp oturmak istiyorum şu an
    Konu aslanselda tarafından (20-07-18 Saat 23:34 ) değiştirilmiştir.
    Yeryüzünde gelmiş geçmiş tek MUSTAFA !
    Yoluna BinCan feda ATA'm!!!
    Korkma BuVatanı hainlere Yem etmeyeceğiz.

4. 6 kişi aslanselda nickli üyemize teşekkür etti:
    kubitik (20-07-18),Limaa (20-07-18),MiManchi (20-07-18),naz-naz (21-07-18),Urfatokat15 (23-07-18),ZeynepCeren (20-07-18)

Durum:
    Limaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Konular
    0
    Ettiği Teşekkür
    2,712
    1,079 mesaja 3,826 teşekkür aldı.
    Bahsedilme
    24 Mesaj

Herkese iyi akşamlar ,

Sevgili kubitik, MiManchi,aslanselda arkadaşlarım yorumlarınızı şimdi girip okudum teşekkür ederim. Karşılıklı yanlış anlaşılma diyelim zaten ben çoğunuzu gerek başka başlıklardan gerekse burayı bir hafta kadar önce geriye dönük okumamdan biliyorum. Zaten bende sizin 7.bölümde falan olduğunuzu biliyorum ama ilk bölüm için yorum yazıyordum ilk bölüm özeldi benim için ama sonra bu hevesimi balon gibi söndüren gelişme olunca yarım kaldı . Sizin yeniden izleyip yorumladığınız yazıları büyük bir keyifle tekrar tekrar okudum o kadar güzellerdi ki elinize yüreğinize sağlık ...MENEKŞE ,kubitik ,aslanselda falan döktürmüşsünüz oya gibi yorumlardı hatta

-Mustafayı bende affetmedim ama kardeşini düşündüğünden hatta Yiğiti verdiğinden bile değil evlenme kararı gecesi söyledikleri yüzünden acısınıd ahiç çekmedi içimde yara bu benim çok kolay affedildi... onunkinin bir pişmanlık değil mecburiyet yani kabul etmek zorunda kaldığı için kabullenme olduğunu düşünüyorum yoksa hikayenin başına dönsek ve herşeyi biliyor olsa her şey elinde olsa kardeşini hayatının aşkından eder ve Nefesle Yiğiti kaderine bırakır.

-Saniye gerçek bir karakter çok gerçek anlıyorum ben onu dediğiniz gibi vicdana sığmayacak çok şey söyledi ama yapmadı ta ki o da evliliğe kadar Nefesi verecekti Saniye ...Verdiğini düşünsenize ne umuyordu ki ev çok mu önemli çekler para oğlunun bulamayacağına güvendi ölmeyecekti ona göre ki bence Vedat Nefese abisi konusunda yaptığını ona yapıyordu asla affetmezdi ama diyelim yaşattı Tahir o saatten sonra iflah olacak mıydı yoksa bu sefer gerçekten mi delirecekti gibi dizin konuşmalarınızdan aklımda kalanlar daha çok var

- CEYLAN olayının en başından planlandığını zaten Yiğit ormanda kaybolup bulunduktan sonrada tane tane verdiğini çok net gördük o zamanlar kafamda kategorizelediğim bir kaç şey

Nefese odayı hatırlatan açlık ve serum oldu .Odada aç bırakılıp serum takılıyordu
    Biz kaçardık cezalandırırdı dedi .Yani çok kez olmuştu ve çeşitli zamanlardan flashback geliyordu birinde hamileydi
    Yiğit 7 yaşında yani hemen olmuş bir çocuktu ve Nefes o zamanlar kahküllü falandı hatta abisi ile kaçtığındada ama o odadaki hamilelikte imajı şu andaki gibiydi başka bir hamilelikti o
    Esma nın yanında iş ararken "okul birincisiydim ben ama arkadaşlarım mezun olurken " dedi ve hamileliği hatırladı ki bu en netiydi çünkü Nefes 16 yaşında Vedatın eline düştü ve hemen hamile kaldı 17 sinde anneydi arkadaşları mezun olurken Yiğiti doğuruyor ya da ona hamile olamazdı .
    Son olarakta doktorda tek çocuğun mu var dendiğinde bariz biçimde acı ile durakladı ...

Diğer yandan ben ilk bölümü izlediğimde Vedat gibi bir adamın mutlaka kendisine kötü gün garantisi olarak bir çocuk sakladığını düşündüm ama bu kanıt değil sezgiydi o adamda onu gördüm Tabi 8 yılda 2 çocukta az özellikle bence Vedat Nefesten çocuk sahibi olarak ona daha çok sahip olduğunu olabileceğini bu şekilde boyun eğdirip mahkum edebileceğini düşünürken ... Daha çok çocukları olurdu .Ama Vedat muhtemelen Ceylandan sonra korktu bunun tekrarlanmasından ve daha kötü sonuçlanmasından ...Ya da Nefesin o doğumdan sonra başka çocuğu olmadı .Bu kısırlık gibi bir şey değil ...Erken yaşta ve ar arda hamileliklerde rastlanabilen bir durum daha çocuk yaşta büyük bir fizyolojik değişime giren vücut daha toparlanmadan bu tekrarlanınca vücut yorgun düşüyor ve yeni bir hamilelik olmuyor ...

Okyanuuss bajımmm Tabiki ilk itiraz edenlerden biri bendim çünkü tanıyordum ve ilk maddelediğim şeylerden biride kadın karakterlere yapacağı kişiliksizleştirme idi yaptıda ...Şimdi daha çok tanıyorum çünkü o süreçte baya araştırdım her işinde aynısını yaptığını gördüm

Bazı yanlış anlaşılmaları düzeltelim ben hatta biz hiçbir zaman gördüklerimizin aynısını burda göreceğiz demedik bakış açısını anlatmaya çalıştık yoksa tabiki karakterler çok farklı dizi farklı . Sarel cim çok güzel anlatmış özel şeyleri yok eder sığlaştırır ,ucuz ve avamlaştırır ayrıca kesinlikle aşk adamı değil . Hele ki sizin o yorumlarınıza ilham veren ve açıkça ince ince elenerek yazılan benim bayıldığım aşkı yazamaz umarım o kısımda topu başkası tutar .

Ve tabiki hiç bir senarist kötü şeyler yazmıyor mu elbet yazıyorlar Sema- Eylem de bizim senaristlerde yazmıştır saç baş yoldurmuştur ama fırsatı olunca çok derin yazan ve kendilerini geliştirmeye açık senaristler var birde kendisine bir matematik bulmuş o formülü gördüğü her yere uygulayıp sadece belli bir kategori izleyiciye hitab eden senarsitler var .Erkan öyle birisi arkadaşlar 3.sınıf total anlayışına hitab ediyor ve benim burda okuduğum kimse o yapıda değil o anlayışı ve anlatımı beğenen kişilerde değil... geçen yazarkende dedim en klasik anlamda bilindik total senaristidir ninelerimizin izlediği klişeler kafasında kalmış.

bir kaç ta not

-Karagül ün hikayesini Sema ve Eylem hanımlar kurdu 13 te mi ne sezon finali yaptı ondan sonra Erkan aldı ve bildiğimiz annelerimizin dizisi kıvamına geldi yoksa çok güçlü bir hikayeydi malesef gayet yakından biliyorum kaliteden çok uzak bir işti reytingler aldatmasın
    -SBA yı da 7. bölüme tek başlayarak aldı 6 ortaktı
    -MEHMET BİR CİHAN FATİHİ ni aldığı için SBA yı bıraktı ama çok geç kaldı yazdığı tek bölüm 6.bölüm dür ve o bölümle dizi yayından kalktı Yoksa tarihteki en sevdiğim padişaha" sıkıntı yok " dedirtmesi çok olasıydı gülmeyin Neyse ki orda kader yüzüme güldü çünkü cidden çok hayranımdır Fatih Sultan Mehmet'e
    -Bugünün Saraylısı var mesela uyarlama onu sonradan inceledim söylemeye gerek yok aynı şeyler

Tüm incelediğim işlerin özeti....Hep aynı belli başlı şeyleri sever ,tutarlılık yoktur,mantık cidden yoktur karakterleri düşünemeyen bir hale getirir ve ne yazdıysa ona göre karakter ve düşünce değiştirirler bu karakter şunu asla yapmaz diyemezsiniz .Berbat ötesi karikatür kötüler yazar brezilya dizisi kötüsü gibiler. Kadınlara değer vermez aşk adı altında aşağılar, hep mantıksız nasıl oldu ne alaka diyeceğiniz olaylar olur kaçırılma ,vurulma,yangın çok seviyor ve ille kimin çocuğu belli olmama durumu ...Bir sırrı kanırtana kadar uzatıyor artık yolacak saçınız kalmıyor dua ediyorum ki Ceylan ondan önce çıktı . yoksa önce herkes öğrenirdi en son Nefes ...Yine araya bir sır sokacaktır diye düşünüyorum .Sır ve erkeğe aşık entrikacı biri .Ama en kötüsü rüyalar ve hayaller çok sık yazıyor bunu yani cidden çok sık yazıyor en önemli şeyleri önce hayal veya rüya olarak görüyorsunuz .Mesela ilk öpüşme hop rüya veya Tahir gemide tutuya öpüyor bi bakmışsınız öptüğünü hayal ediyormuş meğerse .Ya da işte Ceylanı öğreniyor Nefes fragmanda bölümde rüya çıkıyor .Yani böyle özel be önemli şeyleri ilk bunlarla sunuyor haliyle olayların etkisi sönüyor ve hevesiniz kalmıyor ayrıca o rüya mı hayal mi derken heder oluyorsunuz tadınız kaçıyor.

Bakın iyi bir şeyde söyleyeyim
    çok iyi gerçek rüya yazar cidden rüya felsefesi metaforikliği atmosferi çok güzeldir.Ama işi bulmacaya çevirir artık her şeyi biz mi düşüneceğiz yeter artık karakterler neyi göstermek için varlar o zaman duygularını hep böyle mi alacağız dersiniz

Şimdi haliyle konuları yorumlayacağız neler olabilir diye düşüneceğiz hayaller kuracağız bunları atlamayalım diye söylüyorum yoksa artık olan oldu yapacak bir şey yok ....

UMARIM ... OSMAN SINAV ın müdehaleciliği bizi bunların bir kısmından korur tek umudum bu ama o da sevilen kalemleri değiştiğine göre onunla ne kadar ortak paydada buluşuyoruz bilemiyorum bari rüya ve hayal yazmayı yasaklasa

MEHMET ALİ NUROĞLU na gelince oyuncularda bir işi kabul ederken işin içindeki kişilere ve karakterine çizilen yola göre bakıp karar veriyorlar oynamaya yani onlarında bir işe başlarken hayalleri umutları oluyor beklentileri oluyor . Özellikle onun için kötü oldu çünkü iyi adamlardan birinin teklif ettiğini ama bunu istediğini söylemişti belli ki heyecan duymuştu ve başarısındanda belli bu rolde zaten. Şimdi yarı yolda işler değişti muhtemelende en çok onun karakterini vurdu .Benim evet dediğim rol bu değil demesi çok normal ve çok haklıda bence kırılmasıda hayal kırıklığına uğramasıda normal zira tüm bu değişiklikler ne uğruna oldu resmen koca bir hiç .Hikaye değiştiriliyor ,bazı hesaplar kesinlikle çıkıyor diyor bende öyle tahmin ediyorum çünkü dediğim gibi .Hikaye erkek başrole endekslenecektir .Vedat direk Nefesin hikayesi demek .Vedat ölecek yerine Tahire takacak bilmem kim intikam için gelecek ya da önceden gelecek Vedat ölecek bilemem sonuç olarak Nefesin hikayesinin muhatabı gidecek ve Nefes ile Yiğitin hikayeside güme gidecek ana aks olmayacak... En çok buna üzülüyorum bize vadedilen hikaye buydu onların hikayesiydi .Böyle bir zamanda böyle bir hikaye çok çok özeldi onlarda bir nebze kendilerini bulan ve bir Nefes umudu taşıyan herkes için üzülüyorum seslerini kısmak gibi olmuş olacak çünkü ....

6. 6 kişi Limaa nickli üyemize teşekkür etti:
    aslanselda (20-07-18),kubitik (20-07-18),MENEKŞE (21-07-18),naz-naz (21-07-18),Urfatokat15 (23-07-18),ZeynepCeren (21-07-18)

Durum:
    mimoza17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör
    Yer
    İstanbul
    Konular
    3
    Ettiği Teşekkür
    2,912
    748 mesaja 1,891 teşekkür aldı.
    Bahsedilme
    9 Mesaj

Limaa, ne güzel hatırladın.
    Yoksa tarihteki en sevdiğim padişaha" sıkıntı yok " dedirtmesi çok olasıydı gülmeyin..
    Günde 50 kez sıkıntı yok diyen Ferhat yazarken aniden Mehmet BCF'ni yazmaya başlayınca

İnşallah sonra da gülebiliriz.

8. 2 kişi mimoza17 nickli üyemize teşekkür etti:
    kubitik (20-07-18),Urfatokat15 (23-07-18)

Durum:
    Limaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Konular
    0
    Ettiği Teşekkür
    2,712
    1,079 mesaja 3,826 teşekkür aldı.
    Bahsedilme
    24 Mesaj

Alıntı mimoza17 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Limaa, ne güzel hatırladın.
    Yoksa tarihteki en sevdiğim padişaha" sıkıntı yok " dedirtmesi çok olasıydı gülmeyin..
    Günde 50 kez sıkıntı yok diyen Ferhat yazarken aniden Mehmet BCF'ni yazmaya başlayınca

İnşallah sonra da gülebiliriz.

ÇANDARLI : Hünkarım Bizans şehzade Orhan için ödenen tahsisatı 300 bin akçeye çıkarmak istiyor !

FATİH : Sıkıntı yok Çandarlı hallederiz, mesele yapma!!!

Sonra ben on kutu mendille gözyaşlarım sel olmuş ağlıyorum. Hayatta uğruna ölecekleri bir tutkuya sahip bu tutku için sonuna kadar zekice savaşan ve insanların hayal imkansız dedikleri şeyleri gerçek yapan kişilere büyük hayranlık duyarım .Mustafa Kemal Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet bunların başındadır o nedenle ciddi anlamda üzülürdüm.

10. 4 kişi Limaa nickli üyemize teşekkür etti:
    aslanselda (20-07-18),kubitik (20-07-18),mimoza17 (20-07-18),naz-naz (21-07-18)

Sayfa 197/197 İlkİlk ... 97147187193194195196197

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri