Sayfa 44/44 İlkİlk ... 344041424344
219 sonuçtan 216 ile 219 arası

Konu: Okuma Şenliği Yorum ve Sohbet

Durum:
    lacivert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    Gallifrey
    Konular
    4
    Ettiği Teşekkür
    33
    26 mesaja 62 teşekkür aldı.
    Bahsedilme
    5 Mesaj

Standart Cevap: Okuma Şenliği Yorum ve Sohbet

3.okuma şenliğindeki kategoriler harika. Açıkçası 7sinde foruma dönüp hem aktif olacağımı hem de bu okuma şenliğine katılacağımı düşünüyordum. Ama sadece düşünmekle kaldım Beklemediğim şeyler olduMesela temel fizik gibi dersten kalıp Konuşma ve Dil Gelişiminin Temel Prensipleri dersinden geçmeyi planlarken hayat tam tersini yaşattıFizikten hala nasıl geçtiğimi bilmiyorum adam okumuyor kağıtları benceBüte kalınca onunla ilgilenmek durumunda kaldım Ve bugün bütü atlattım.İnşAllah geçmişimdir dersten
    Şimdi vakit buldum inceleme yapıyorum da yine kütüphaneme eklemeyi düşündüğüm ve kesinlikle ekleyeceğim dediğim kitaplar keşfettim bu şenlikte deSabırsızlıkla kitapları almayı bekliyorum. Hepsi rüyalarıma giriyor "Beni al!Beni al!" diyeBu ay elimden geldiğince yine okumaya çalışıcam her ne kadar tatile girmiş olsam da tatilim okul döneminden daha yoğun geçicek gibi
    Herkese keyifli okumalar
    "Şimdi o Azrail,o katil,o ölüm.Yaşam çok tehlikeli bir oyundur.Zayıflar ölür güçlüler yaşar.O zayıf değil..."

2. 5 kişi lacivert nickli üyemize teşekkür etti:
    Bristow (16-01-19),lavinya (Dün),lazuli (17-01-19),naz-naz (17-01-19),Şah-Rû (Dün)

Durum:
    naz-naz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Editör
    Yer
    PoyrazKarayel&TahirKaleli
    Konular
    5
    Ettiği Teşekkür
    2,113
    387 mesaja 1,566 teşekkür aldı.
    Bahsedilme
    11 Mesaj

1. Kategori (10 puan): Tv, beyaz perde veya sahneye uyarlanmış bir kitap.
    J.K.Rowling- Harry Potter Melez Prens* 594 Sayfa

Bitirdim. Hayatım boyunca en sevdiğim kitaplar ve filmler olarak kalacak Harry Potter. Bin kere izlesem de okusam da sıkılmayacağım. Ama işin garip yanı kitapları var olmasına rağmen ilk defa okuyorum. Belki de tüketmek istemediğimden her yıl yeni bir şeyler öğrenmeye bırakıyorum serinin bir kitabını.Ve karışık okuyorum. İlk üç kitabı ve Lanetli Çocuk spinn-off'unu okuyup Melez Prense dönmek bir garipti.
    Rowling'in bu hikayeyi böylesine detaylandırabilmek için nasıl düşündüğünü düşünürüm hep. O kadar hoşlanıyorum ki bu düşünceden. Mesela bir keresinde bir tren seyahati sırasında oluşturduğunu öğrendim Harry Potter'ı. Fantastik kitaplar bizim ülkemizde yapılamıyor ne yazık ki yazarlar da çok uzak. Bu yüzden haliyle yurt dışı menşe-ine yöneliyoruz. Ama benim için Rowling bir masal oluşturdu sanki. Kardeşimle küçüklüğümüzden beri uyumadan önce bir filmini açar ortasına varamadan uyurduk. Hani çocuklar yatmadan önce masal ister ya. Şimdi bile 20 yaşında kocaman adam gelmiş bana diyor ki abla Harry Potter izleyelim mi, bu yüzden belki de çok kıymetli.
    Yazarın sıcak samimi biraz da amatör, demeyi yeğliyorum, dili insanı gerçekmişçesine içine alıyor. Bir dönem bütün PotterHead'lerin Hogwarts mektubu beklediğini biliyorum. Eh ben de biraz hayal etmiştim. Tabi bunu hayal etmek için yeterince büyüktüm ama insan bekliyor işte. İşin özü bu kategori olduğu sürece ben Rowling'in bir eserini okuyacağım sanırım.

3 kategorimi bitirdim, kaldı diğerleri. Şimdi öncelikle burada bir kitap fuarı var. Yani büyük fuarlardan ziyade küçük bir alana yayılmış bazı standlar. İş çıkışı denk geldim çok inceleyemedim. Ama sanırım buna vakit ayırıp bir inceleme yapacağım belki çok içime sinen birkaç eser çıkarsa onlarla değiştirebileceğimi düşünüyorum. Ancak bir önceki etkinliğin hediyelerini değiştirmiyorum

Hala Füruzan'ı bitiremedim. Bitirdiğim anda özellikle onunla da ilgili güzel duygularımı paylaşacağım. Bir de size güzel bir olayı anlatayım. Nişanlımla kitap fuarı dediğim alana denk geldik kitap alışverişi yapmak istedim ancak evlilik alışverişimiz vardı iş çıkışı yorgunluğu da binince çok oyalanamadım. Nişanlım tabi hemen vicdan yaparak ben senin gibi kitap okuyamıyorum artık dedi. İnanılmaz bir okuyucudur kendisi ayrıca. Neyse işin güzeli ben ona bu etkinlikten bahsettim. Tabi bunun sayesinde okuyabildiğimi falan anlattım. Belki kendisini de buraya dahil edebilirim. İşlerinden fırsat bulursa. Ayrıca burada bir arkadaş edindim ki kendisiyle çok güzel bir iş planlıyoruz. Bundan da söz edince eh bizim şenliğin epey bir reklamını yaptım... Eline emeğine düşüncesine sağlık fikir sahiplerinin tekrardan.

4. 6 kişi naz-naz nickli üyemize teşekkür etti:
    Bristow (17-01-19),lacivert (17-01-19),lavinya (Dün),lazuli (17-01-19),Sarel (17-01-19),Şah-Rû (Dün)

Durum:
    endemikbitki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    JD
    Konular
    1
    Ettiği Teşekkür
    0
    6 mesaja 30 teşekkür aldı.
    Bahsedilme
    4 Mesaj

Herkese merhaba!

9. Kategori (10 puan): Bir aşk romanı.

Pak İnsanlar Ülkesinde- Kenize Mourad
    Everest Yayınları- 304 Sayfa

Dün bitirdim kitabı. Bir süredir doğu ülkelerine karşı ilgim var bu sebeple onların edebiyatlarını okuma listeme dahil etmeye çalışıyorum. Hindistan'a dair ne kadar kitap varsa Pakistan'a dair o kadar az kitap var Türkçeye çevrilmiş. Kenize Mourad aslında Osmanlı hanedanının bir üyesi. Yıllarca Fransa'da yaşamış ve bildiğim kadarıyla babası bir Raca( Hint prensi). Aynı zamanda da Kenize Hanım birçok ülkede görev yapmış bir gazeteci. Bütün bunlar birleştiğinde ortaya farklı bir kültür çıkıyor. 2018 yılında çıkan bu son romanı bilmediğimiz kardeş ülke Pakistan'a odaklanmış. Kardeş ülke diyoruz ama gerçekten Pakistan hakkında o kadar az şey biliyoruz ki. Roman bu durumu biraz kıracak nitelikte. Beni tatmin etmeyen yönü ise aşka dair pek az şey içermesi. Aşk romanı olarak lanse ediliyor ama daha çok bir macera romanı niteliğinde. (Macera ne derece uygun oldu bilemedim ama) Aşk son 20 sayfaya sıkıştırılmış ve neredeyse geçiştirilmiş. Tahmin edilmesi zor olmayan bağlantılar da var kitapta. Anlatıcı tarafından şimdiki zaman ve gelecek zamanla veriliyor ki bu benim çok da sevmediğim bir biçem. Yer yer gerçek kişilerin hayatlarından kesitler sunması da güzeldi. Pakistanlı aktivistlerden, politikacılardan ve askerlerden bahseden, bilinmeyen Pakistan'a parmak basan bir kitap oldu benim için.

GÜNCELLEME: Az önce bitirdiğim Canım Aliye, Ruhum Filiz'e dair de bir şeyler yazayım.

8. Kategori (10 puan): Öğretmenlik yapmış bir yazardan bir kitap.

Canım Aliye, Ruhum Filiz- Sabahattin Ali
    YKY-160 Sayfa

Gıdım gıdım okuyacağım diye söz vermiştim kendime, tabii ki tutamadım. Her gece bir iki mektup diye başladım kitaba. Ama bu gece dayanamayıp kalan 130-140 sayfayı bir çırpıda okuyuverdim. Yazar, şair mektup derlemelerini okuduğum zaman hep aynı şeyi düşünüyorum. Yazmak bu insanların bütün hayatına hakim. Alelade yazılmış satırlar bile ahenk içinde. Günlük şeylerden bahsederken bile sihirli bir hava hakim yazdıklarına.

Mektuplar Sabahattin Ali'nin hislerini o kadar iyi yansıtıyor ki, Aliye Hanım'ı sevme biçimine, aşkının coşkunluğuna ve gerçekliğine hayran oldum. Filiz'e yazdığı mektuplarda baba şefkatini hissettim. Sabahattin Ali'yi tüm gerçekliğiyle tanımak için okunmalı bu kitap.

"Sen benim yarım kalan tarafımı ikmal edeceksin."
    Konu endemikbitki tarafından (Dün Saat 00:43 ) değiştirilmiştir.

6. 6 kişi endemikbitki nickli üyemize teşekkür etti:
    Bristow (17-01-19),lacivert (Dün),lavinya (Dün),lazuli (Dün),naz-naz (17-01-19),Şah-Rû (Dün)

Durum:
    archeologue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Konular
    1
    Ettiği Teşekkür
    550
    323 mesaja 980 teşekkür aldı.
    Bahsedilme
    8 Mesaj

Veronika Ölmek İstiyor - Paulo Coelho

Kitabın ana karakteri Veronika, hayatta istediği hemen her şeyi gerçekleştirmiş olduğunu düşünen, iyi bir yaşama, iyi bir işe, istediği erkekle bir arada olma özgürlüğüne, iyi bir aileye sahip bir karakter. Gün geliyor Veronika hayatın bu rutininden , durağanlığından sıkılıp, her şeyin bir çizgide başlayıp aynı çizgide devam edip bir süre sonra noktalanacağına inandığı ve artık yaşamanın ona bir faydası olacağını düşünmediği bir anda intihar etmeye karar veriyor. Başlarda kitaptan gerçekten sıkıldım bunu itiraf ediyorum:) Sevdim mi nefret mi ettim pek anlayamadım. Ve hatta Veronikayı fazlasıyla şımarık buldum, yani böyle ölüm sebebi mi olur? :) Fakat kitaba girdikçe, dünyadaki pek çok insanın aslında kendini ve çevresini kandırdığını, duygularını, yapmak ,istediklerini, hayatını yıllar boyu toplum baskısıyla tek bir kalıp içinde yaşayarak tükettiğini öyle derin hissettim ki, özellikle bazı sayfalarda tekrar tekrar okunacak pek çok cümle vardı. Kitap birden yükselişe geçti olayların ve diğer karakterlerin açılmasıyla. Veronika'nın intihar sonrası yatırıldığı hastanedeki her bir karakter bu çerçeveye bir anlam kattı. Sonunu da çok beğendim. Bir kaç alıntı bırakarak gidiyorum.

* ''Dünyanın bütün dağlarında, ormanlarında, bir tek yaprağı bile bir başkasının tıpkısı olarak yaratmamıştır Tanrı. Oysa siz farklı olmayı delilik sayıyorsunuz.''

* "İki seçeneğiniz var: Ya zihninizi denetleyeceksiniz ya da zihnimizin sizi denetlenmesine izin vereceksiniz. İkincisine alışıksınız zaten, korkular, nevrozlar, güvensizlikler içinde savrulup gidiyorsunuz, çünkü hepimizin kendi kendini yok etme eğilimi var."

*''Herkesin yaşamını baskı altına alan görünmez düzenlemelerin bir adım bile dışına çıkmaya korkuyordu halk.'* '

* ''Herkes hayal kurar da yalnızca pek az kişi hayallerini gerçeklestirebilirse hepimiz korkağız demektir.''

8. 5 kişi archeologue nickli üyemize teşekkür etti:
    lavinya (Dün),lazuli (Dün),naz-naz (Dün),Sarel (Dün),Şah-Rû (Dün)

Sayfa 44/44 İlkİlk ... 344041424344

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 7 kullanıcı var. (5 üye ve 2 konuk)

1. lazuli,
  2. lavinya,
  3. archeologue,
  4. pembeli84,
  5. lacivert

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri