Sayfa 60/77 İlkİlk ... 105056575859606162636470 ... SonSon
382 sonuçtan 296 ile 300 arası

Konu: Sen Anlat Karadeniz - Bölüm Yorumları

Durum:
    Limaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Konular
    1
    Ettiği Teşekkür
    3,256
    1,363 mesaja 5,271 teşekkür aldı.
    Bahsedilme
    25 Mesaj

Standart Cevap: Sen Anlat Karadeniz - Bölüm Yorumları

Alıntı Urfatokat15 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    8 yıl boyunca tecavüze uğramış bir kadına yeni bir sapık şoku yaşatıyorsunuz amacınız ne bilmiyorum gerçekten!
    Nefes o adamın elinden nasıl kurtuldu Allah bilir 14. Bölümde benzer durumda tahir vardı şimdi o da yok neye hizmet ediyor bu?
    Nefes sen o evden kaçtın hurda bir arabanın içinde yatmak içinmi ? O çocuk heba oldu elinden bölümü geçtim sadece fragman bile saç baş yolduruyor birde bomba gibi bir bölüm geliyor diyenler yok mu ağzım açık okuyorum gerçekten

Bu ne ki "-Nefes tecavüze uğrasın dramın bilmem nesiyim diyen gördüm ben. Bu hikayede Nefese yeniden bunu yaşatalım bundan çok güzel dram olur diyen var ya.Cidden anlamıyorum aklım almıyor alamıyor.

Ama ne bekliyoruz ki.

Tecavüzü fantazileştirdiler
    8 yıl şiddet ve istismar altındaki kadını hiçbir şey olmamış gibi gezdirdiler
    dayak için teşekkür ettirip fazlası olmadı ya buna şükredelim dedirttiler
    Katili kral yaptılar
    Tecavüzcü katil Vedata habil dediler
    Yardım etmek yoktur olamaz mazluma göz koymadıysanız el uzatmayın el uzatan mutlaka göz koymuştur dediler
    Ana karakterin aşık olduğu için yani sırf gözü olduğu için yardım etmeye karar verdiğini ayan beyan söylettiler

Bunları bu şekilde yazan,söyleyen söyleten tek kişi bu işte değil binlerce var virüs gibiler mikrop kapmış yara gibiler. Bunlar senarist siye dizi yazıyor bunlar yazar diye kitap yazıyor ve çocukların beynine zehirlerini akıtıp aşk sevgi böyle bir şey çıkarsız iyilik olmaz gibi iğrenç mesajlar yerleştiriliyor. Hangi vicdan böyle bir çamur yaratıp insanları içine atmaya el verir işte ben bunu hiç anlamıyorum.

Çemberimde Gül Oya izlemeye başladım yeniden mesela .Çok mu zor böyle dostluklar ,komşuluklar akrabalıklar acısıyla tatlısıyla ama kötü günde hep orda ve aklın alamayacağı mert yürekli bir sevda anlatmak. Zor değil. Zor değildi anlatılıyordu ama yüreği ve vicdanı yetenler tarafından yüreği ve vicdanı yetenlere.

Ben şimdi bu adama ne diyim bunu savunanlara ne diyim dilimden çıkan her söze yazık onlar bile bu insanlar için sarfedilmeye isyan ederler ar ederler.

2. 9 kişi Limaa nickli üyemize teşekkür etti:
    almira85 (11-02-19),darko (11-02-19),kubitik (11-02-19),mehmetlover (11-02-19),naz-naz (11-02-19),symylmz (11-02-19),umutveinat (11-02-19),Urfatokat15 (11-02-19),yellowsugar (19-02-19)

Durum:
    almira85 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Ettiği Teşekkür
    59
    21 mesaja 124 teşekkür aldı.
    Bahsedilme
    0 Mesaj

aynen katılıyorum fragmanı gördüm dedim bu nedir ya hele yorumlar anlamıyorum yani " bomba bölüm geliyor, fragman yakıyor, fragman süper, fragman böyleyse bölüm nasıldır" diyenleri anlamıyorum siz neyin kafasını yaşıyorsunuz
    bide utanmadan birazdan gelir "iğrenç bir bölüm daha geliyor,bitmesini isteyenler izlemeyin o zaman kardeşim zorla izleten yok" diyenler.
    ya dizi mahvolmuş kimsenin umrunda değil sadece izlemeyin diyorlar bu nasıl bir kafa nasıl bir düşünce.
    nefes hangi akla hizmet sen o çocuğu aldın teknelerde, hurda araba içinde kuru ekmek yedirip sefil ediyorsun çocuğu, okula gidemiyor bu çocuk nasıl okuyup adam olacak ya nasıl bir mantık şimdide gelmiş birisi zorla götürüyor seni limanda bağırmıyorsun kuzu kuzu gidiyorsun ormanda bağırıyorsun ya hangi akla hizmet hangi akılla yazıyorsunuz erkan bey bu diziyi neyin kafasındasınız.
    tek kelimeyle "REZİL ETTİNİZ" güzelim diziyi.
    diyecek laf çokta ben demekten bıktım bu adam yazmaktan bıkmadı. ilk 21 bölümü izlemeye doyamaz iken şimdi sunulan bu iğrenç bölümler nedir ya.
    PES PES diyorum başka bir şey demiyorum.

4. 7 kişi almira85 nickli üyemize teşekkür etti:
    kubitik (11-02-19),mehmetlover (11-02-19),naz-naz (11-02-19),symylmz (11-02-19),umutveinat (11-02-19),Urfatokat15 (11-02-19),yellowsugar (19-02-19)

Durum:
    umutveinat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Set Görevlisi
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Ettiği Teşekkür
    291
    55 mesaja 338 teşekkür aldı.
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Fragmanı izledim ve izlemez olaydım.Gerçekten bu fragmanı izleyip heyecanla bekleyenler var mı? Daha önce defalarca tecavüze ve şiddete maruz kalmış bir kadına tekrar aynı vahşeti yaşatmak nedir? Yaraları iyileşmemişken yeni bir travma yaratmak... Yaşadıkları zaten zor olan bir kadını yeniden aynı acılarla korkutmak... Geçen sezon buna benzer bir sahne yaşanmıştı ama bir amacı vardı.. Şimdiki sebebi ise tahminimce şöyle olacak: Tahir'i ormanda kovalayan polislerle Nefes aynı yerde bulunmuş olacak ve Nefes'in peşindekii adamlarda polislerin geldiğini anlayıp korkup kaçacak..ve mükemmel kahraman süperman Tahir, Nefes'i bir kez daha (bu sefer bilmeden) kötü adamların elinden kurtarmış olacak. Ne kadar güzel ne kadar derin bir sevda öyle değil mi? dyeceğiz biz de.

Benim buradan aldığım mesaj;
    bir kadın gece vakti dışarı çıkamaz. Eğer çkıarsa sonuçları bu şekilde olur. Ya başınıza kötü bir olay gelir ya da birisi ırzınıza göz diker..Ve her zaman bir erkek tarafından korunmaya muhtaçtır..
    Geçen bölümü izlerken umarım tahmin ettiğim şey olmaz demiştim. Belki hırsızdır, belki Fikret'in adamlarıdır diye düşünmüştüm ama tabi bunları düşünürken senaristin kim olduğunu unutmuşum..
    Nefes'n yaptıı şey zaten akıllca bir hareket değil. Bu konu o kadar dşüncesizce yazılmış ki Nefes karakterinden soğutur insanı.. Detaylara girmeyeceğim çünkü girerse işin içinden çıkamam..Ama ona rağmen bu bölüm benim için diğer bölümlere nazaran daha katlanılabiir daha izlenebilir bir bölüm oldu açıkcası.. bu hafta sonu tamamını da izleme onuruna eriştim. Saçma sahneleri bir kenara bırakırsak bu bölümde ilk defa duygulanarak izlediğim bir sahne oldu O da Murat'ı Nazar'la olan sahnesiydi..
    Mesela bu bölüm Tahir'in askerlik gemişine girildi, en merak ettiklerimden biriydi..Tahir'in tatlı olayı güzel bir detay olabilirdi ama genel konuya batığımızda şu anda saçma bir olayın güzel detayı gibi duruyor... Biz evde bu sahneyi izlerken Tahir'in dolandırılan adamı uyardığı sahneyi çok zorlama ve araya sıkıştırılmış zoraki bir sahne olarak yorumladık..İyi bir senaryo olsaydı bunu demzdik belkide.. Ha bu arada Tahir'in firar etme meselesine gelirsek, (ayrıntıya girmeyecektim ama dayanamadım) ilk sezonda hatırlarsınz Tahir hapse girmişti ve Nefes 'seni kurtarmanın bir yolu olmalı' dediğinde Vedat'a gideceğini anlayıp 'beni firar ettirme' demişti. Sanırım senarist bu lafı cımbızla çekip almış ve Tahir'in firar edebileceğine kanaat getirmiş ve ilk sezon temeline dayanarak böyle bir sahne yazdı bence. .O zamanki amacı da anlamadığı o kadar belli ki. Neyse..

Daldan dala atlamış gibiolacağım ama yazmak stiyorum yeniden. Adı jenerikte bile yazmayan Doruk isimli yardımcı oyuncunu adı jeneikte yaza noyunculardan daha fazla ekranda görünmesine ne demeli? Bana dokunuyor mesela bu durum..Çok özel, çok öenmli karakterler vardı ama şimdi hiç birinden eser yok.

İsimleri jenerikte çıkarsalar jenerik boş kalır o derece.En azından Berrak'tan daha faydalı karakterlerdi..
    Berrak Ceylan'dan sora o kadar amaçsız bir hale büründü ki dizideki işlevi sorgulanmıyor mu acaba kimse tafından yada bu rolü oynayan oyuncu acaba benim bu dizideki amacım nedir diye sorguluyor mu acaba? Gerçi Siyah Beaz Aşk dizisinde de Selin Şekerci gibi çok önemli bir oyunuyu diziye dahil edip etkisiz bir eleman görevi görmesinden sonra buna şaşırmamak gerek. Zaten karaktere yazacak sahne bulamayınca şutlandı diye biliyorum.. Niye girdi niye çıktı eminim o dizinin fanları da bilmiyordur. Berrak da benim için şu anda öyle bir karakter..

Telgraf Nacye gibi bir karakter var ellerinde ve kullanmayı bilmiyor.. O kadar olay olup bitiyor ama hiçbir şey den haberi yok.Fatih vurudu, Nefes evden gitti, sonra kızlar hapse girdi çıktı, bebek doğdu, tahir hapse girdi, sonra nefes bir daha evden gitti ama bunlar yazılmış olmak için yazdığı için diğer karakterlere gerek duyulmadı.. Mesela Asiye'nin bebeği oğdu aile dostları sayılan Davut Dayı ziyarete gelmedi onun yerine 2 günlük Fikret amcaları koşa koşa geldi.. Çok ilginç..
    Dizide nefes aldıran belli başlı karakterlerden biri de kuyumcu Gültekin. Bari bebeğe altın almaya giderken bir iki sahne yazsa nefes aldran bize samimi doğal gelen karakterleri unutturmasa...

Şu Habil ve Kabil olayıyla ilgili çok eleştirel yorum okudum.. Bu fikrinden anında cayabilir malum eleştirilere göre hareket ediyor..
    Ben de dizinin bir an önce bitmesini istiyorum.. Hani Saniye'nin bir laf var ya 'rezillik boyumuzu aştı' diye.. Gerçkten de o durumdayız şu anda.. Bu kadar saçmalanmaz.. Klişe senaryo desek o bile değil.. Bu çok başka bir saçmalama şekli yani anlatamıyorum..
    Sanırım bu hafta ABreytinginde en az izlenen dizi olmuş olabilir.. genel sıralama bakmadım ama reytingleri takİp ettim bu Hafta.. En kötü reying alan dizi bile AB oranında SAK'ı geçmiş durumda.. İzleyici nasıl bunaltılır,nasıl yok edilir bir numaralı örneği olablir.. Nereden nereye dedirtiyor insana.. Bu so yayınlanan böüm için en katlanılabilr bölümdü yorumuma rağmen artık kaybedilen bir seyirci olduğu bariz ortada... Zamanında yapılmayan müdealelerin sonucu işte budur..İbretlik bir olay bu.
    Konu umutveinat tarafından (11-02-19 Saat 13:32 ) değiştirilmiştir.

6. 5 kişi umutveinat nickli üyemize teşekkür etti:
    kubitik (11-02-19),naz-naz (12-02-19),symylmz (11-02-19),Urfatokat15 (12-02-19),yellowsugar (19-02-19)

Durum:
    mehmetlover - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Konular
    0
    Ettiği Teşekkür
    741
    259 mesaja 750 teşekkür aldı.
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Bence zaten şiddet tecavüz gibi hassas konular diziler de işlenmemeli çünkü bizim gibi cahil insanı çok olan toplumlar dizileri örnek alıyor Vedat gibi sapık psikopat adamlar bir de zenginse yaptıklarından kolayca sıyrılıyor o zaman ne oluyor dışarıdaki Vedatlar o yapıp yapıp sıyrılıyor ben de sıyrılırım diyor Tahir gibi adamlar kazanamıyor neden onun gibi olayım deniyor Nefesler kaçmak işe yaramıyor ben böyle yaşamaya mahkumum diyor ya dayaktan ölüyor yada adamı öldürüp hapse giriyor sözde toplumsal mesaj veriyor ama kötü adamdan kurtulmak için mutlaka iyi bir adama ihtiyaç var mesajı veriliyor zaten ben hep dediğim gibi böyle konuları sevmem sadece Tahir'in karakterini çok sevdiğim ve nefese olan sevdasına hayran olduğum için izliyordum onu da mahvettiler ne yazık ki

8. 5 kişi mehmetlover nickli üyemize teşekkür etti:
    kubitik (11-02-19),symylmz (11-02-19),umutveinat (11-02-19),Urfatokat15 (12-02-19),yellowsugar (19-02-19)

Durum:
    angelic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herşeye rağmen iyi kalpli olmaktan VAZGEÇME!
    Yer
    necatitutkunu
    Konular
    6
    Ettiği Teşekkür
    2,118
    349 mesaja 649 teşekkür aldı.
    Bahsedilme
    7 Mesaj

Alıntı kubitik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    angelic sayfada ilk kez bu şekilde bir yorumuna cevap veriyorum ama yazdığın eleştiriler (ya da her neyse) yaptığımız eleştrilerin içeriğiyle ilgili olarak "Gördünüz mü ne oldu, izlemeden yorum yapmamak lazım" şeklinde... Replerle verdiğin bazı cevaplara rağmen görüşlerine yorum yapmak istemedim. Fakat bence bunu çözmemiz lazım.

Öncelikle Nazar konusuna çoğumuz bölümden sonra yorum yaptık. Dolayısıyla demekki izlemeden konuşmamak gerekiyormuş demek hoş olmaz. (alıntıladığımda değil önceki yorumda böyle birr ifade kullanmışsın) Nazar bir hemşire. Ebe değil farkındayım ama bir sağlık eğitimi var. Nefesin yok. Nefes iki kere doğum yapmış, doğum yapmak çocuk doğurtabilecek potansiyel oluşturur mu? Hele ki erken doğan bir bebekten bahsediyoruz. Hemşire olan bir kız "doğum hemşiresi değilim" diyerek doğum yaptıramazken Nefesin yaptırması mantık hatasıdır. Erken doğum hastenede olması gerekiyor diyor hemşire. bu durumda en bilinçli davranacak kişi eğitimi olan kişi hemşire olan Nazardır. Fakat Nefese yaptırmak için böyle saçma bir açıklama yapıyor. O doğum hemşiresi değil de Nefes doğum hemşiresi mi?

Neyse bu konu öyle bakış açısı ve tercih meselesi olmadığından, siyah ve beyaz kadar net bir durum olduğundan Nefesin Nazara göre doğru bir tercih olduğuyla ilgili mantık hatasını daha fazla açıklayamam.... Bu konuda eleştirenlerden birisi de bendim. Eleştirimin ardındayım...

Bu başlıkta sezon başlarında reytingler 10a düşer demiştik ve o kadar düşmez bir seyiri kitlesi var demiştin ve gördüğün gibi o seviyeye düştü. İlk rakipte AB'de vurgun yedi SAK. İlk kez ABde bu reytingi gördü. İlk kez bu sıralamaya düştü. Şimdi bir Total rakibi gelirse orda da düşecek. Fakat SAK sezon başından bugüne kadar ikinci bir rakibe ihtiyacı olmadan reytinglerini 10 seviyesine düşürdü. Normalde oturmuş seyircisi 15-16 civarında tutuyordu onu en az. Şimdi her hafta öyle bir seyirci kaybediyor ki gitgide kendi kendisine zarar verdiği görülüyor.

Şuan takip ettiğim başka dizi yok. Evdekiler izlerken görüp saçma bulduğum bir sürü dizi var, hiçbirisinin sayfasına girip yorumlar yapmıyorum bitsin diye. Hiçkimse yapmıyor. Fakat 21 bölüm boyunca oturmuş bir seyirci varsa o seyirci diizide bir şeyler bulduğu için takip etmiş yaz boyunca beklemiştir diziyi. Sonra hikaye onlara vaat ettiğin hiçbir şeyi vermemeye başlar, karakterler değişirse o seyircinin eleştirmeye hak kazanır. Ben sonunu göremeyeceğim bir hikayeyi izler miydim? Peki senaristinin finali belli olduğunu söylediği hikaye ordan oraya savrulmaya başlayınca, vaatlerin hiçbirisi yerine getirilmiyorsa bitmesini talep etme hakkım var mı? Tabiki var.

İstiyoruz ki reytingler dibe vursun, final yapmak zorunda kalsın. Kalsın ki bu saçmalık bir daha yaşanmasın. Bir dizi ilk bölümde seyircisine ne vaat ediyorsa son bölüme kadar aynısını devam ettirsin ki seyirrci güvenle izleyebilsin. Nasılsa bir seyirci kitlesi oluştu ne yazılsa izlenir mantığıyla beceriksiz, kültürsüz(okuduğunu iddia ettiği tüm kitaplara rağmen), seyirciye saygısız ve yeteneksiz bir senariste emanet edilmesinin bir bedeli olmalı.

Altını çizdiğim kısma yorumun tamamına olduğu gibi katılıyorum. Fakat koyulttuğum kısıma yorum yapmak istiyorum. Linç ettiriyor, bir de alay ediyor aşağılıyor. Kadınlar hakkında aşağılayıcı bazı kelmeler kullanıyor. Çok merak ediyorum Nehir hanımın kitaplarıyla duyar kasan insanlar, bu kelimeleri kullanan bir adamın 'Kadına şiddet' içerikli (öyle bir mesaj kaldıysa) bir diziyi yazmasına neden susuyor?

Neyse Erkan Bey hakkında konuşunca çok geriliyorum. Nefes hakkında konuşayım yine çok gerilmeye devam edeyim

Nefesin evi terk ettikten sonrasıyla ilgili eleştirimi yazmıştım. Resmi hesapta yayınlanan bir fotoğraf gördüm. Eski bir arabanın önünde Nefes ve Yiğit. Nefes yaklaşık bir yıldır Vedattan ayrı. Bu kadar plansız bir gidiş olabilir mi? küçücük çocuk söz konusu, sokaklarda yatıyorlar sayılır bu mudur? Hayır işe falan gireceğim diyor, Vedat çocuk kaçırmaktan şikayetçi olursa hemen bulunacak ve Yiğiti tamamen kaybedecek. Kaçtıkları müddetçe okula da gidemeyecek bu plana göre. Tabi bir kaç güne konağa dönerler ama Nefes'i bu kadar mantıksız hareket ederken görmek üzücü. Karakterlerin gerçekçiliğine zarar veriyor. Bir insan hiçbir hareketinin sonuçlarını planlamaz mı? Küçük şeylerden bahsetmiyorum, velayeti babada olan bir çocuğu alıp, çok uzakta olmayan bir muhitte yeni bir hayat kurmaya çalışmak ... Neyse mantık aramak yoktu unutmuşum...

Dizinin eski videolarına baktım bazı şeyleri çok özlemişim onların başında da Neftah dili diye bir şey vardı o geliyor... Duymayı özlediğim bir iki şey;

"Fırtına dindirmek"

"Ula Nefes"

vs..
    Fragmana yapılan yorumları ben burda okudum gözüm net görüyor çok şükür ne yazıldığını net şekilde okudum kubitik
    sen herhalde o yorumları görmedin bölüm izlemiyorum fragmana şöyle baktım nazar dururken nefes doğum yaptırıyor diye bir kaç tane yorum
    okudum okuduğum yorumlar üzerine bende bölümü izliyordum yorum yaptım oluşturur neden çünkü isyan çıkmış orda gardiyanları çağıramıyordu ne yapabilirdi başka yardım etmekten başka çaresi yoktu Nefesin doğum yapan her kadın nasıl doğum yapılacağını bilir Nefese ben doğum hemşire mi
    dedim ben?öyle bir yorumumum geçtimi burda? ben sanki Nefese doğum hemşiresi demişim gibi algılamışsınız yorumumu sorusunu soruyorsunuz bana ben Nefese daha önce doğum yaptığı için o an başka çare olmadığı için doğuma yardım etmesi hoşuma gitti dedim BENCE
    mantık hatası değil doğum yapmış bir kadının doğuma yardım etmesi neden mantık hatası olsun ki doğum yapan kadın nasıl doğum olacağını
    bilir evet erken doğumdu ama o an başka çare yoktu isyan çıkmış gardıyanlara haber verilemedi ne olacaktı başka bunun açıklamasını yaparmısınız bana

ayrıca kubitikcim bak iki fragmana göre daha izlemeden tacize uğracak falan diye yorumlar
    yazılmış ben buna yorum yapıyorum işte

rating gelince ben totaldeki ratingleri dedim ab abc ratinglerine bakmadım hiç
    kanallar genelde totali önemsiyor bende o yüzden totale bakarak yorumumu yaptım

edit:fragmanlarını izledim bence Nefes tacize yada tecavüze uğramıcak bana öyle
    olacakmış gibi gelmedi zaten Tahir saklandıklarını yeri buluyor ikinci fragmana göre
    eğer Fikretin adamları Nefesin peşine düştü ise onların yardımı olacak diye düşündüm
    bakalım neler olacak
    Konu angelic tarafından (11-02-19 Saat 18:58 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 60/77 İlkİlk ... 105056575859606162636470 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 43 kullanıcı var. (6 üye ve 37 konuk)

1. meraltaner,
  2. turkeyfan,
  3. gülündikeni,
  4. ocean 85,
  5. Erikagaci,
  6. Urfatokat15

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri