Warner Bros.'un vizyon kararı başını ağrıtmaya başladı.

Stüdyo, 2021'de vizyona sokacağı 17 filmi sinemalarla aynı gün HBO Max'te yayınlayacağını duyurdu. Kararın açıklanmasının ardından destek verenler olduğu kadar eleştirenler de oldu.


Yönetmen ve senarist Christopher Nolan, yönetmenlerin ve oyuncuların verilen kararda söz hakkı olmamasını eleştirirken onların hiç danışılmadan zararı kurtarmak için kullanıldıklarını belirtti. HBO Max'i en kötü dijital platformu olarak niteleyen Nolan, "Sektörün en büyük sinemacılarından ve en önemli film yıldızlarından bazıları o gece dünyanın en büyük film stüdyosu için çalıştıklarını düşünerek yatağa girdiler ve uyandıklarında dünyanın en kötü dijital platformu için çalıştıklarını öğrendiler," dedi.


Christopher Nolan, Warner Bros.'un aksine TENET filminin vizyonunu yeniden ertelemeyi reddetmiş, geçtiğimiz yaz film açık olan sinemalarda vizyona girmişti. Ancak büyük bütçeli film, gişede bekleneni veremedi. Nolan'ın Warner Bros.'un verdiği yeni karar üzerine yorumlarının ve Nolan'ın ısrarıyla vizyona giren filmin gişede isteneni verememiş olmasının taraflar arasında yeni bir gerilime sebep olabileceği konuşuluyor.


Öte yandan Warner Bros.'un başı Lionsgate ile de belaya girebilir.


Gelecek sene içinde vizyona girmesi beklenen Dune ve Godzilla filmlerinin yapım ortağı olan Lionsgate, kararın kendisine danışılmadan verilmesinden rahatsız. Hatta bu nedenle dava açabileceği haberleri bile çıktı. Şirket, iki filmde de bütçenin yaklaşık %75'ini üstlendi.


Bir diğer usta yönetmen Steven Soderbergh ise böyle kararların kaçınılmaz olacağını belirtti. Karara stüdyoların gözünden bakan Soderbergh'e göre sinemalar bir yere kaybolmayacak ve salgın tehlikesi ortadan kalktıktan sonra stüdyolar yeniden salonlara yönelecek. Ancak ona göre Warner Bros.’un kararı bu normale dönüşün beklendiği kadar çabuk olmayacağını gösteriyor. Aylardır kapalı olan veya yeterince gelir elde edemeyen sinema salonlarının ne kadarının 2022’ye kadar ayakta kalabileceği ise meçhul.

Kaynak: Ranini