Sayfa 61/61 İlkİlk ... 11515758596061
305 sonuçtan 301 ile 305 arası

Konu: Türkçemize Sahip Cıkalım – Soru – Cevap – Bilgi Edinme Köşesi

Durum:
    Cullens - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Konular
    2
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Yaklasık bir sene önce yazdığım şeyi almış evirmiş çevirmiş neler bulmuşsunuz.. size katıldığımı söylemişim orada ama siz bazılarının saol deme sebebi olduğunu açıkladığım konuda beni bir numaralı suçlu ilan etmişsiniz. He üslubum yanlış olabilir-di ancaaak, sonucta sizinde tek bir lafın üstüne üstüne gitmeniz yanlıştır. Aslında şuan da daha daha dikkat ediyorum konuşmalarıma dahi. Belki bu konularda o zamanlarda bilincim tamamıyla oturmamıştı yada tepeden inme haliyleydi.. neyse ne, eski gün, onu mu hatırlayacağım. bir konuda daha geç bir savunma yapma gereği hissediyorum; okullarda bunun eğitimi elbette yapılıyor ancak bizim şuan için bireysel ulaşabileceğimiz ortam internettir. Ki internet en basit bir örnektir. Şöyle söyleyeyim; Edirne gibi en batıdaki bir ilimizde il kütüphanesi sadece bir tane bulunmaktadır. O da herkese ulaşacak denli merkezi bir yerde değildir (bir Edirneli olarak söylüyorum bunu) muhtemelen yine bunları düşünerek sarf ettiğim sözlerdi ve SAĞOLASIN bazı arkadaşlar bunu saptırmış yada istedikleri gibi algılamışlar.. anımsasa idim daha erken gelir, daha erken bir cevap da verirdim.

Durum:
    nurgül_7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    i'm awesome
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Kusura bakmayın ama internet dili beni çok bağlamıyor:whistle2 Burda doğru düzgün yazmayan dışarıda çok düzgün konuşur bilmeyiz ki. Mesela internette "gideceğim" yazmıyoruz "gidicem" yazıyoruz hatta bir arkadaşımla benim aramdaki bi olaya dayanarak ona "gidiciim" falan bile derim. günlük hayatta da kullanırım bazen. bu beni Türkçe düşmanı mı yapar? saol,sağol meselesine gelince . İki kullanımın da yanlış olduğunu belirtmek istiyorum. Çünkü sağ ol şeklinde ayrı yazılır. (: Ama internette ben sağol şeklinde yazıyorum ve açıkçası saol yazanlara kızmam.
    TDK'nın sitesi benim sık kullananlar köşemde bulunur. Dil-anlatım özelliklerini de gayet iyi bilirim ama internette böyle olmayabilirim.

Haa ama benim deli olduğum iki kullanım şekli vardır.
    1.'si herkes kelimesinin herkez şeklinde yazılması
    2.'si şey sözcüğünün kelimelere bitişik yazılması.

Böyle kullananlar varsa düzeltsin lütfen. çünkü internetteki bazı kullanımlar affedilebilir fakat bu direk bilgi yanlışlığıdır. 'şey'in ayrı yazılcağını(bakın yazılcağını yazdım ama 'yazılacağını olması gerektiğini biliyorum (: )bilmeyenler olabilir çünkü.

Bağlaç kullanımlarına özen gösteririm. Yani ayrı yazıp yazmamaya. Çünkü bitişik yazdığınızda anlam kayabiliyor. Ama bunların dışında çok da dikkat etmiyorum.

bence önce x,w,q saçmalıklarını kullananlara bakmalıyız. bu çok daha vahim bir sorun.:whistle2

Durum:
    ALFonsoTARIK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    Ti Amo Barış ♥
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

a) “her” ve “şey” Sözcüklerinin Yazımı

* “şey” sözcüğü her zaman ayrı yazılır.

bir şey (doğru) birşey (yanlış)
    her şey (doğru) herşey (yanlış)
    çok şey (doğru) çokşey (yanlış)
    hiçbir şey (doğru) hiçbirşey (yanlış)

* “her” sözcüğü bir istisna (herhangi) dışında ayrı yazılır.

* herhangi (doğru) her hangi (yanlış)

her şey (doğru) herşey (yanlış)
    her gün (doğru) hergün (yanlış)
    her ay (doğru) heray (yanlış)
    her zaman (doğru) herzaman (yanlış)
    her an (doğru) heran (yanlış)
    her biri (doğru) herbiri (yanlış)

b) “birtakım”, “bir takım” Sözcüklerinin Yazımı

* “birtakım” sözcüğü “bazı, türlü, çeşitli” anlamlarında kullanılırsa bitişik yazılır; “bir” sözcüğü sayı sıfatı olarak kullanılırsa ayrı yazılır.

Bu konuda birtakım önlemler almalısınız. (bazı)

Yeni komşumuz hakkında birtakım söylentiler duydum. (bazı, çeşitli)

Bu kıyafetten bir takım da kardeşime aldım. (sayı)

Size de bir takım Osmanlı Tarihi verelim. (sayı)

c) “hiçbir” Sözcüğünün Yazımı

* “hiçbir” sözcüğü her zaman bitişik yazılır.

ç) “birkaç” Sözcüğünün Yazımı

* “birkaç” sözcüğü her zaman bitişik yazılır.

d) “bir gün” Sözünün Yazımı

* “bir gün” sözündeki “bir” sözcüğü ister belgisiz sıfat olarak “herhangi bir” anlamında kullanılsın ister sayı sıfatı olarak “bir” anlamında kullanılsın, her iki durumda da ayrı yazılır.

e) “hiç kimse” Sözünün Yazımı

* “hiç kimse” sözü her zaman ayrı yazılır.

Durum:
    Blue Butterfly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    VahideMustafa
    Konular
    14
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 3

Bahsedilme
    0 Mesaj

Merhaba,

Türkçe konusunda hassasiyetimi sosyal ağlarda -elimden geldiğince dile getirme çalışıyorum.
    Ne yazık ki bu çabamı çok bilmişlik olarak algılayan arkadaşların ağır eleştirilerine maruz kalıyorum.

Arkadaşlar, ben Türkçe dahil hiçbir konuda mükemmel olmadığımı biliyorum.
    Yanlışınızı görüp sizi uyardığımda amacımın sizi küçük düşürmek olmadığını bilmenizi isterim.
    Belki bu yazımda bile onlarca Türkçe hatası yapmışımdır, yanlışlarımı düzeltirseniz ne âlâ ...

Benim amacım; milli birlik ve bütünlüğün en önemli ögelerinden biri olan dilimize sahip çıkmak.

Kullandığım tarayıcının dil ayarları bilmediğim ve anlam veremediğim bir dile dönüşmüş.
    Sorunumu düzeltene kadar yaşadığım çileyi tahmin bile edemezsiniz.
    Yaklaşık yarım saat (belki daha çok) süre bilmediğim bir dille mücadele ettim.
    Birçoğunuz 'Çeviri sitelerini kullansaydın ya.' şeklinde bir düşünceye kapılabilir.
    İnanın, çeviri sitelerinin -özellikle de az bilinen dillerde- yetersizliği âşikar.

Bu sürede dilimizin ne kadar kıymetli ve korunmaya değer olduğunu daha iyi anladım.
    Benim için yarım saat Türkçe'siz kalmak, oksijensiz-nefessiz kalmakmış meğer.

Size detay ve anlamsız gelen birçok kural benim hayatımın vazgeçilmez parçaları.
    Dilim nasıl gelişecekse, nasıl ayakta kalacaksa ben o yolda ilerlemeye çalışıyorum.
    Burada 'abartmayın' diye geçiştirdiğiniz şeylerin ileride ne gibi sonuçlara mâl
    olabileceğini bir kez daha düşünün. Bazı şeyleri yaşamadan anlamak gerek. :865323
    Ünlü düşünür Konfüçyüs'ün cümlesi anlatmak istediklerimizin özeti âdeta, buyrunuz;

“Bir ülkeyi yıkmak istiyorsanız, dilini tahrip edin” (KONFÜÇYÜS)

Israrla söylüyorum ki; ben mükemmel değilim ve yazım da dahil her konuda hata yapmaya devam edeceğim
    ama kanıtlanmış bir bilgi ile uyardığınızda hatamda ısrarcı olma gafletine de düşmeyeceğim. :img-wink:

Lütfen siz de özen göstermeye çalışın ve en önemlisi; bunu gurur meselesi yapmaktan vazgeçin! :img-wink:

Durum:
    Chriminal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Set Görevlisi
    Yer
    İstanbul
    Konular
    4
    Verdiği Beğeni
    0
    Beğenilen Mesaj
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Cevap: Türkçemize Sahip Cıkalım – Soru – Cevap – Bilgi Edinme Köşesi

Türkçemizi düzgün kullanıp dilimize sahip çıkalım. Paylaşım için teşekkürler çok yararlı bir paylaşım olmuş :)

Sayfa 61/61 İlkİlk ... 11515758596061

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri