Edward G. Robinson (asıl adı Emmanuel Goldenberg) (12 Aralık 1893 - 26 Ocak 1973), güçlü, sert adam tiplemeleriyle, özellikle de gangster rolleriyle ünlü ABD'li , Romanya doğumlu olan sinema oyuncusudur ve gelmiş geçmiş en etkili oyunculardan biri olmayı başarmıştır.
Çocukluğu
6 çocuklu bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmişti. Küçük bir evde 5 kardeş , ve bir büyük anne ile oturmaktaydılar. Yahudi bir aile oldukları için Amerika'ya gidip para kazanmak istiyorlardı. İlk önce en büyük abisi Amerika'ya gitti. Daha sonra babaları gitti ve aile de kısa zamanda Amerika'ya geçiş yaptı. Edward G.Robinson Amerikaya geldiğimde doğdumdemiştir.Özel bir okula yerleştirildi ve derslerinde , spor içerikli faaliyetlerde çok iyidi. Kısa zamanda konuşma adına da derslerinde kendisini çok ilerletti. 1910 senesinde 17 yaşındayken Amerikan Drama Akademisine girmeyi başardı. Sonradan soyadını değiştirip Robinson yapmaya karar verdi ama bu değişikliği yaparken , neden Robinson yaptığını , kendiside verdiği demeçte bilmediğini söylemektedir. Ve şöyle devam eder : Eğer bir isim değiştirme hakkım olsaydı , Edward G. Robinson'u seçmezdim. Baksanıza , fotoğrafçılar içim izlalarken ne de zor oluyor 19 yaşında mezun oldu. 1. Dünya savaşında orduya katılmak istedi. Daha sonra oyunculuk alanında ilerledi. 24 Yaşında Washington Dc'de oynamaya devam ediyordu ve bu 20'li yaşlar onun altın çağı olacaktı.İlk küçük rol teklifini New Jersey de ki bir filmden aldı. Kısa olmasına rağmen kabul etti, bu bir sessiz filmdi ve Robinson'a göre kabul etme sebebi Film başlar ve biter , önemli olan kısa olsa bir yerlerden başlayıp yükselmenizdir demiştir. On yaşındayken ailesiyle Romanya'dan ABD'ye göç ederek New York'a yerleşti.New York Üniversitesi'ne bağlı City College'da okurken oyuncu olmaya karar verdi.İlk kez 1915'te sahneye çıktığı Broadway'de 15 yıl boyunca çeşitli roller üstlendi.1923'te, The Bright Shawl (Parlak Şal) adlı sessiz filmde küçük bir rol alarak sinemaya geçti.Ama ancak sesli sinemaya geçildiktem sonra dikkatleri çekebildi.
Kariyeri
1927 senesinde profesyonel kariyerine başlayıp , The Racket adlı filmde oynar ve bu ilk filmi de gangster filmidir. Robinson , bu filmdeki rolünü sevmez ama oynar ve oynadıktan sonra Çünkü işimi yaptım diyerek , çalışkanlığını gösterir. Her ne kada o , bu filmdeki rolünü beğenmese de , Film Yapımcıları onun peşine düşmüşlerdir.Edward G. Robinson , giderek Hollywood Stüdyolarından davetiyeler , teklifler almaya başlar.
Kaliforniyaya gider ve burada ki rahat huzurlu yaşamı görerek , Tam Yaşanacak yer desede , bu demecini gezi amaçlı kullanmış olduğu ortaya çıkar ve tekrardan New York'a döner. Döndüğünde 1929 senesinde Yapımcı Walter Wagner Paramount Stüdyodan kendisine onlarla çalışması için teklifte bulunur. Robinson , bu şansını iyi değerlendirmez çünkü teklif ona kabul edilebilir ,etkileyeci gelmemiştir. Sessiz sinema dönemi oyuncularından Claudette Colbert ile birlikte 50,000 Paramount kendisine ödeyecektir. Bu sırada Hollywood'dan yine cazip teklifler alır ve oraya dönerek bir film çeker.Hal Wallis Warner Brothers'dan kendisine kendiyle çalışmaları için teklifte bulunur ve Robinson bu teklifi kabul edip anlaşma imzalanır. Eşi Gladsy ile birlikte New Yorkta ki apartmanlarından Kaliforniya'ya taşınırlar.
İlk Warner Brothers yapımı filmini Widow from Chiago oynar. Gangster ve suç ağırlıklı bir filmdir. Ve bu filmin adı şüphesiz ki onu meşhur edecek ve altın çağını yaşatacak olan Little Caeasr'dan başkası değildir. Robinson'un oynadığı mafya babası rolü , daha önce hiç bu kadar tv de güçlü gözükmemiş bir karakteri yaratmıştı ve canlandırıyordu. Bu da , onun giderek nasıl bir Sinema Yıldızına dönüşeceğine şahitlik ediyordu. Bu filmde ki unutulmayan sözleri ise Sert çocuk he ? Ne kadar sertmiş görelim , onların işi bitti gibi hırslı sözleriyle bu filme damga vurmuş ve sevilmesini sağlamıştı.
Little Caesar (1930; Küçük Sezar) filmindeki Rico Bandello tiplemesiyle bir anda üne kavuştu. Burada ki muhteşem performansıyla dikkatleri üzerine çekti ve belkide kariyerinin en etkili filmlerinden birini oynamış oluyordu.Bu filmdeki oyunuyla 1930'ların polisiye ve gangster filmlerindeki gengster tiplerine model oluşturdu.Sonraki yıllarda kendisine hep aynı tür roller verildiyse de, zamanla başarılı ve çok yönlü bir oyuncu oldu.Little Caesar'ın ardından 40'lara kadar bu tarz filmlerde başarıyla boy göstermeye devam etti. Görünümü , hafif kilolu ve kısa boyluydu. Saçları daima arkaya doğru yapıştırılmış ve gözleri hafif çekik , sert ses tonlu , ve sesinde ilginç ağırlık dikkat çekiciydi. 1932 senesinde kendi gibi ufak bir Adam olan James Cagney ile 1932 senesinde Tiger Shark filminde oynadı.
1933 yılında karısı Gladsy hamile kalır ve Edward G. Robinson jr. dünyaya gelir. Robinson , tekrardan Hollywood'a dönüp , filmler çekmeye devam eder. Bu arada , Beverly Hills'dan bir ev almıştır. Eşi Gladys ise ağrılarından dayanamaz ve New Yorkta ki rezidansına döner. Babası ise daha fazla yaşayamaz ve Annesi , oğlunun meşhur olması ve lüks bir hayattan dolayı memnuniyetini dile getirirken Evet oğlum çok öehur ama bir oğlum da dişçi diyerek espiri yapmıştır. Warner Bros. kendisini giderek gangster rollerine koymaktan kaçınıyordu çünkü Robinson gangster rollerinden biraz sıkılmıştı. 1935 Senesinde mutlu olacağı , komedi ve her çeşit tarz da filmler teklif edildi ve oynadı. Bu filmde Jean Arthur ile birlikte oynamış ve onun için Standartların çok üzerinde bir oyuncu , nazik ve iyi , onunla çalışmak gerçekten güzel demiştir. Bu filmden sonra , Warner Bros'dan bir ikinci film daha geldi ve bu film , Humphrey Boghart ile ikinci çalışması olacak ve bu film de çok tutulmasını sağlayacaktı. Bu sırada , Robinson'a radyo şovu teklifi gelmiş , Big Town adlı haftalık bir programa Steve Wilson yönetiminde katkıda bulunuyor , program yapıyordu. Bu sırada 1930 larda , savaş gerçek yüzünü göstermeye başlamış ve bu Hollywood'da yükselen ve giderek artan bir konu haline gelmişti. Robinson da savaş ve anti nazi gibi temalı konuların ilgi odağı olmak isteniyordu. 1940 Senesinde ise kendisiyle gurur duyulacak bir performans sergiledi ve Alman bilim adamı ve keşifci Dr. Paul Elrich's Magic Bullet'ini yine Warner tarafından oynadı. 1942 senesine gelindiğinde ise Warner Bros ile kontratı sona ermişti ve yenilemek istemedi , çünkü kendi bağımsız bir şekilde devam etmeyi düşünüyordu ve bu sistem de ozamanlar işlemekteydi.
1941 Senesinde Japonların Pearl Harbor'a saldırması ve II. Dünya Savaşına Amerika'nın girmesiyle , Robinson BBC Radyosunda maneviyatı yüksek , moral verici kısa konuşamalarda bulundu. 1940'larda ki bazı filmlerinde Robinson'un , savaş etkisiyle rollerini oynarken duygusunu fazla kattığını kimi filmlerinden görünebilir , bu da onun böyle bir olaydan nasıl etkilendiğini gösteriyordu. 1948 yılında , 2 filmden çok iyi teklif aldı. Bunlardan biri All My Sons filmi ki bu filmde genç Burt Lancester ile oynayacak ve bu filmden sonra Lancester kendini esas olarak kanıtlamaya başlayacaktı , diğeri ise John Huston'ın yönettiği Key Largo filminde ki Johnny Rocco rolü olacaktı.Johnny Rooco rolüylede gangster olarak yükselmesini halk gözünde sağlamıştır.
1937 yılında ünlü oyuncular Bette Davis ve Humphrey Boghart ile Kid Galahad filminde oynadı. Bu seneden sonra 1950 senesine kadar Humphrey Boghart ile tam 5 kez çalıştı ve bu filmlerin çoğu da ,yine her ikisinin tarzı olan gangster filmleriydi. İkilinin en önemli filmleri arasında , ünlü Yönetmen John Huston'ın 1948 yapımı Key Largo filmi olduğu söylenebilir. Burada , Humphrey Boghart'ın karısı olan Lauren Bacall 'da onlara eşlik ediyor , eski oyunculardan Lionel Barrymore da başarılı bir performans sergiliyordu. 40'lı ve 50'li seneler onun için altın çağı gibi geçiyordu. Polisiye, Macera , Casus filmlerinde ve özellikle gangster filmlerinde ki başarılı kötü adam rolleriyle görülüyordu. == Little Caesar == Bu film , yalnızca Robinson'ın kariyeri için değil , normal olarak da gerçekten önemli bir filmdir. Dönemin çok iyi Yönetmenlerinden Melvin Leroy'un yönettiği 1930 yapımı filmin bu kadar üne kavuşmasının ve ve sevilmesinin bir kaç sebebi var. Bu da , filmin senaryosunun iyi oluşu , iyi hazırlanışı , iyi akışı , çekimlerin iyi oluşu ve tabii ki Edward G. Robinson'un kusursuz oyunculuğundan kaynaklanmadır. Burada Rico adlı bir mafya babasını canlandırmakta , bir iş arayıp , mafyanın içerisine giren ve kısa sürede çok yükselip baş adam olan bir mafyanın hayatı anlatılmaktadır. Okadar rahat , etkili , karizmatik , ufak boyuna rağmen müthiş ahkam kesen birini kusursuzlukla oynamıştır. Bu filmde , dikkat edeceğimiz bir başka şey daha var. Robinson'un filmin ortalarında bir yaralanma sahnesi vardır ve bu sahne tıpa tıp Baba filminde Marlon Brando'nun market'in önünde vurulmasıyla bire bir benzemektedir. Hırslı , hiç bir zaman pes etmeyen ve kaybetmek nedir hiç bilemeyen bir adamı harika canlandırmıştır. Polisle olan çekişmesi , filmin sonunda kaybetmesiyle sonlansa da , son sözü ise , Rico Kaybetmez demekle yetinir ve ölür. Gerçekten 1930 senesinde yapılmış ve günümüzde de zevkle izlenen , tercih edilen çok sağlam bir filmdir ve Robinson'un altın kariyerine damga vuran ilk önemli filmdir.
1956 senesinde , Sinmeanın büyük isimlerinden , ünlü Yönetmen Cecille De Mille'in Ten Commandates ( On Emir ) filminde , önemli bir rolü başarı ile sergiledi ve gangster tiplemesi dışında da , bir dram filminde de nasıl muhteşem oynanılabileceğini sergilemiş oluyordu. 1965 senesine gelindiğinde ise Ünlü Yönetmen Norman Jewison'ın çok önemli bir filminde , The Cincinnati Kkid filminde , çok ünlü ve kendi dalında bir numara olan bir kumarbaz'ı başarıyla canlandırdı. 1959 senesinde , Frank Sinatra ile birlikte , ünlü Yönetmen Frank Capra'nın filminde oynadı.1963 de Sammy Going Souhth filmi ile macera türü örneğini gösterdi. Bunun yanı sıra , kariyeri her ne kadar gangster ve ve casus filmleriyle doluysada , Robinson , Western , Komedi , Romantik , Dram örneklerini de başarıyla sergilemişti. Buna bir tane örnek vermek gerekirse , 1962 yapımı , çok ses getirmemiş bir film olan Giesha filmidir. Burad Shirley McLaine ile bir komedi filminde oynar.
Robinson , okadar yenetenekli ve kabiliyetli bir oyuncuydu ki , oynadığı her role çok hakimdi. Bunu hemen hemen her filminde görebilmekteyiz. 1960 senesinde , Seven Thieves adlı filmde , Rod Steigerv ve Eli Walach ile çok iyi bir performans sergiledi. Yine altın çağına , 1940'lara döndüğümüzde , çok iyi bir film olan Blue Orchid adlı yapımı görmekteyiz. Yönetmen Lyodd Bacon , yardımcı oyuncu ise Humphrey Boghart'dır. Çok güzel ve görülmesi gerken bir film olmasına karşın , çok fazla meşhur olmamıştır. The Outrage filminde Paul Newman ile birlikte Martin Ritt'in westerninde oynamışlardır. Daha sonra 1969 da , bir yıldızlar kadrosu olan Gregory Peck , Omar Sheriff , Eli Walach , Lee J.Cob gibi büyük isimlerle oynamıştır. Son filmi ise 1973 senesinde , Charlton Heston ile Soylent Green de performansını sergilemiştir.
Son Yılları
1962 senesinde Afrika'da A Boy Ten Feet Tallfilmini çekerken bir kalp krizi geçirir. O dönemlerde ise Afrika da hastane ya da medikal yardım bulmak zordur. Eşi tarafından Nairobi debir yere yerleştirilir ve iyileşip dönünce yeniden filme devam eder. 196 senesinde ise kalp krizinden sonra , çok büyük bir trafik kazası geçirir ve ağır yaralar alır. Her ne kadar yaralansada , en kısa sürede toparlanıp tekrardan film çalışmalarına döner. 1970 senesine gelindiğinde ise rutin kontrollerine devam ederken kanser teşhisi koyulurve kemotoropi çalışmalarına başlar. Yakın Yazar arkadaşı Leonard Spielgalss tarafından bir otobiyografi kitabı yazılır. Son filmi olan Soylent Green'i oynarken , artık bu filmin onun son filmi olduğuna karar verir. 1972 senesinde Akademi Motion Pictures , Edward G. Robinson'un tüm sinemaya olan katkılarından dolayı bir yaşam boyu Oscar'ı vermeye karar verir. Bu haberi alan Robinson , hasta yatağında , tekerlekli sandalye ile bile törene katılabileceğini söylese de , eşi ve doktorlar tarafından bu fikre onay çıkmaz. 1 Sene sonra 1973 de ise ölür.
Ödül ,eşi tarafından alınır ve alınırken , Robinson'un ödül ile hazırlamış olduğu bir konuşmasını okur : Bir erkeğin hayatındaki en güzel an budur. Duyguların bu kadar güzel ve derin hissedildiği. Ama ben artık derin hissedemiyorum. Yaratıcı , yetenekli , tüm çevremdeki dostlarıma ve hayatımda bulunan herkese...Bundan daha çok ne kadar zengin olabilirsiniz ki... konuşmasını dile getirmiştir. Raymond Serra'nın yazdığı ve başrolünü oynadığı Manny (1979) adlı oyun Robinson'ın yaşamını konu alır. Edwar G.Robinson'un , 1965 yılından , son filmi 1973 senesine kadar bakıldığında , eski zamanlarda olduğu gibi çok ses getirmiş filmleri görmek pek mümkün değildir. Yinede 60 ve 70 seneleri arasında iyi filmlerde oynamaya çalıştıysa da , onun altın çağı 40'lı ve 50'li yıllar olmuştur. Son filmleri , ilk filmlerine oranla daha sönük filmler olmuştur.
Soylent Green (1973) .... Sol Roth
Lo B'Yom V'Lo B'Layla (1972) .... Father
... aka Neither by Day Nor by Night (USA)
"Night Gallery" .... Abraham Goldman (1 episode, 1971)
... aka Rod Serling's Night Gallery (USA: alternative title)
- The Messiah on Mott Street/The Painted mirror (1971) TV episode .... Abraham Goldman
"The Silent Force" (1 episode, 1970)
- The Courier (1970) TV episode
Song of Norway (1970) .... Krogstad
"Bracken's World" .... Cameo / ... (2 episodes, 1969-1970)
- The Mary Tree (1970) TV episode .... Elstyn Draper
- Panic (1969) TV episode .... Cameo
The Old Man Who Cried Wolf (1970) (TV) .... Emile Pulska

"The Name of the Game" (1 episode, 1969)
- Laurie Marie (1969) TV episode
U.M.C. (1969) (TV) .... Dr. Lee Forestman
... aka Operation Heartbeat
Mackenna's Gold (1969) .... Old Adams
... aka Carl Foreman's Mackenna's Gold (Australia: poster title)
Uno scacco tutto matto (1969) .... Sir George McDowell
... aka 6 simpatiche carogne
... aka Checkmate for McDowell
... aka It's Your Move (USA)
... aka Mad Checkmate (USA: promotional title)
... aka Un atraco de ida y vuelta (Spain)
Never a Dull Moment (1968) .... Leo Joseph Smooth
The Biggest Bundle of Them All (1968) .... Professor Samuels
Operazione San Pietro (1967) .... Joe Ventura
... aka Au diable les anges (France)
... aka Die Abenteuer des Kardinal Braun (West Germany)
... aka Operation St. Peter's
Ad ogni costo (1967) .... Prof. James Anders
... aka Diamantes a gogó (Spain)
... aka Grand Slam (USA)
... aka Top Job (West Germany)
... aka Top Job - Diamantenraub in Rio (West Germany)
... aka Um jeden Preis (West Germany)
La blonde de Pékin (1967) .... Douglas
... aka Die Blonde von Peking (West Germany)
... aka La bionda di Pechino (Italy)
... aka Peking Blonde
... aka The Blonde from Peking (USA)
All About People (1967) .... Narrator
The Cincinnati Kid (1965) .... Lancey Howard
Who Has Seen the Wind? (1965) (TV) .... Captain
The Outrage (1964) .... Con Man
Cheyenne Autumn (1964) .... the Secretary of the Interior
... aka John Ford's Cheyenne Autumn (UK: complete title) (USA: complete title)
Good Neighbor Sam (1964) .... Simon Nurdlinger
Robin and the 7 Hoods (1964) (uncredited) .... Big Jim Stevens
The Prize (1963) .... Dr. Max Stratman/Prof. Walter Stratman
Sammy Going South (1963) .... Cocky Wainwright
... aka A Boy Ten Feet Tall (USA)
Two Weeks in Another Town (1962) .... Maurice Kruger
... aka 2 Weeks in Another Town (USA: poster title)
"The DuPont Show of the Week" .... Narrator (1 episode, 1962)
- Cops and Robbers (1962) TV episode .... Narrator
My Geisha (1962) .... Sam Lewis
"The Detectives Starring Robert Taylor" .... 'Big Jim' Riva (1 episode, 1961)
... aka Robert Taylor's Detectives (new title)
... aka The Detectives
... aka The Detectives, Starring Robert Taylor
- The Legend of Jim Riva (1961) TV episode .... 'Big Jim' Riva
"General Electric Theater" .... Bert Alquist (1 episode, 1961)
... aka G.E. Theater (USA: informal short title)
... aka G.E. True Theater (USA: new title)
- The Drop-Out (1961) TV episode .... Bert Alquist
Seven Thieves (1960) .... Theo Wilkins/Dr. Vital
"Sunday Showcase" .... Daniel Webster (1 episode, 1960)
... aka Breck Sunday Showcase (USA: promotional title)
... aka NBC Sunday Showcase (USA: complete title)
- The Devil and Daniel Webster (1960) TV episode .... Daniel Webster

A Hole in the Head (1959) .... Mario Manetta
"Zane Grey Theater" .... Victor Bers (1 episode, 1959)
... aka Dick Powell's Zane Grey Theater (USA: complete title)
... aka The Westerners (USA: rerun title)
- Heritage (1959) TV episode .... Victor Bers
"Goodyear Theatre" .... Harry Harper (1 episode, 1959)
... aka Award Theatre (USA: syndication title)
... aka Golden Years of Television (USA: cable TV title)
- A Good Name (1959) TV episode .... Harry Harper
"Playhouse 90" .... Oscar Bromek (1 episode, 1958)
- Shadows Tremble (1958) TV episode .... Oscar Bromek
The Ten Commandments (1956) (as Edward G Robinson) .... Dathan
"The Jackie Gleason Show" (1 episode, 1956)
... aka The Honeymooners: The Lost Episodes (USA: rerun title)
- Episode dated 29 September 1956 (1956) TV episode
Nightmare (1956) .... Rene Bressard
Hell on Frisco Bay (1955) .... Victor Amato
"The Ford Television Theatre" .... Baron / ... (2 episodes, 1955)
... aka Ford Theatre (USA: short title)
- A Set of Values (1955) TV episode .... Baron
- ..... and Son (1955) TV episode .... John Derwent
"Celebrity Playhouse" .... Matthew Considine (1 episode, 1955)
- For the Defense (1955) TV episode .... Matthew Considine
Illegal (1955) .... Victor Scott
A Bullet for Joey (1955) .... Insp. Raoul Leduc
Tight Spot (1955) .... Lloyd Hallett
The Violent Men (1955) .... Lee Wilkison
... aka Rough Company (UK)
... aka The Bandits (USA: alternative title)
Black Tuesday (1954) .... Vincent Canelli
"Climax!" (1 episode, 1954)
... aka Climax Mystery Theater (USA: alternative title)
- Epitaph for a Spy (1954) TV episode
For the Defense (1954) (TV) .... Matthew Considine
The Glass Web (1953) .... Henry Hayes
"Lux Video Theatre" .... Sir Wilfrid Robarts (1 episode, 1953)
... aka Summer Video Theatre (USA: summer title)
- Witness for the Prosecution (1953) TV episode .... Sir Wilfrid Robarts
Big Leaguer (1953) .... John B. 'Hans' Lobert
Vice Squad (1953) .... Capt. 'Barnie' Barnaby
... aka The Girl in Room 17 (UK)
Actor's and Sin (1952) .... Maurice Tillayou (Actor's Blood sequence)
... aka Actors and Sin (USA: poster title)
... aka Woman of Sin (USA: alternative title)
My Daughter Joy (1950) .... George Constantin
... aka Operation X (Philippines: English title) (USA)

House of Strangers (1949) .... Gino Monetti
Night Has a Thousand Eyes (1948) .... John Triton/'The Mental Wizard'
Key Largo (1948) .... Johnny Rocco
All My Sons (1948) .... Joe Keller
The Red House (1947) .... Pete Morgan
... aka No Trespassing
The Stranger (1946) .... Mr. Wilson
American Creed (1946)
Scarlet Street (1945) .... Christopher Cross
Journey Together (1945) .... Dean McWilliams
Our Vines Have Tender Grapes (1945) .... Martinius Jacobson
The Woman in the Window (1944) .... Professor Richard Wanley
Mr. Winkle Goes to War (1944) .... Wilbert Winkle
... aka Arms and the Woman (UK)
Double Indemnity (1944) .... Barton Keyes
Tampico (1944) .... Capt. Bart Manson
Flesh and Fantasy (1943) .... Marshall Tyler (Episode 2)
... aka Six Destinies
Destroyer (1943) .... Steve Boleslavski
Tales of Manhattan (1942) .... Avery L. 'Larry' Browne
Larceny, Inc. (1942) .... J. Chalmers 'Pressure' Maxwell
Unholy Partners (1941) .... Bruce Corey
Manpower (1941) .... Hank 'Gimpy' McHenry
The Sea Wolf (1941) .... 'Wolf' Larsen
A Dispatch from Reuter's (1940) .... Paul Julius Reuter
... aka This Man Reuter (UK)
Brother Orchid (1940) .... Little John T. 'Johnny' Sarto
Dr. Ehrlich's Magic Bullet (1940) .... Dr. Paul Ehrlich
... aka The Story of Dr. Ehrlich's Magic Bullet (UK)

Blackmail (1939) .... John R. Ingram
Confessions of a Nazi Spy (1939) .... Edward 'Ed' Renard
I ** the Law (1938) .... John Lindsay
The Amazing Dr. Clitterhouse (1938) .... Dr. T.S. Clitterhouse
A Slight Case of Murder (1938) .... Remy Marco
The Last Gangster (1937) .... Joe Krozac
Kid Galahad (1937) .... Nick 'Nicky' Donati
... aka The Battling Bellhop (USA: TV title)
Thunder in the City (1937) .... Daniel 'Dan' Armstrong
Bullets or Ballots (1936) .... Johnny Blake
Barbary Coast (1935) .... Luis Chamalis
... aka Port of Wickedness (USA: reissue title)
The Whole Town's Talking (1935) .... Arthur Ferguson 'Jonesy' Jones / 'Killer' Mannion
... aka Passport to Fame (UK)
The Man with Two Faces (1934) .... Damon Welles/Jules Chautard
Dark Hazard (1934) .... Jim 'Buck' Turner
I Loved a Woman (1933) .... John Mansfield Hayden
The Little Giant (1933) .... James Francis 'Bugs'/'Jim' Ahern
Silver Dollar (1932) .... Yates Martin
Tiger Shark (1932) .... Mike Mascarenhas
Two Seconds (1932) .... John Allen
The Hatchet Man (1932) .... Wong Low Get
... aka The Honourable Mr. Wong (UK)
Five Star Final (1931) .... Joseph W. Randall
Smart Money (1931) .... Nick 'The Barber' Venizelos
The Slippery Pearls (1931) (as Edward Robinson) .... Edward Robinson
... aka The Stolen Jools
Little Caesar (1931) .... Little Caesar / 'Rico'
The Widow from Chicago (1930) .... Dominic
East Is West (1930) .... Charlie Yong
Outside the Law (1930) .... Cobra Collins
Die Sehnsucht jeder Frau (1930) .... Tony
A Lady to Love (1930) .... Tony
Night Ride (1930) .... Tony Garotta

The Hole in the Wall (1929) .... The Fox
The Bright Shawl (1923) (as E.G. Robinson) .... Domingo Escobar

Arms and the Woman (1916) .... Factory Worker