Sayfa 1/13 1234511 ... SonSon
64 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Outlander (Starz)

 1. #1
  Durum:
  Çevrimdışı
  dream_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yardımcı Yönetmen
  Üyelik tarihi
  20.11.2007
  Yer
  andthenwerunlikehell.
  Mesajlar
  2,951
  Konular
  1
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart Outlander (Starz)

  OUTLANDER  Kanal: Starz
  Yönetmen: John Dahl (1 Bölüm-2014), Brian Kelly (2 Bölüm), Anna Foerster (2 Bölüm-2014), Richard Clark (2 Bölüm-2015)
  Oyuncular: Sam Heughan, Caitriona Balfe, Steven Cree, Tobias Menzies


  Sene 1945. Eski bir savaş hemşiresi olan Claire Randall, evine dönmüştür. Tekrar bir araya geldiği eşiyle ikinci bir balayına çıkar. Salisbury Düzlüğü'nde bulunan tarihi taş çemberini ziyaret ederler. Bu taşlardan birine dokunan Claire Randall kendini birden savaş yüzünden yıkılmış ve gruplaşmış sınır baskınlarına maruz kalan İskoçya'da bir yabancı olarak bulur. Sene 1743'tür. Anlayamadığı güçler tarafından zaman içinde geçmişe savrulan Claire Randall, hayatı için tehdit oluşturabilecek mülk sahipleri ve casusların arasına düşmüştür. Cesur bir İskoç savaşçısı olan Jamie Fraser, Claire'ye öyle sınırsız bir aşk sunar ki, genç kadın sadakat ve tutku gibi iki zıt duygunun arasında sıkışıp kalır. Farklı zamanlarda yaşayan ve hiç ortak özellikleri olmayan bu iki adam arasında bir seçim yapması gerekmektedir.
  Konu NATY&FACU tarafından (07-06-16 Saat 13:31:14 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Durum:
  Çevrimdışı
  dream_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yardımcı Yönetmen
  Üyelik tarihi
  20.11.2007
  Yer
  andthenwerunlikehell.
  Mesajlar
  2,951
  Konular
  1
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Başlık açılmış, çok teşekkürler. :img-wink:

  İlk mesajı yazacak olsam da umarım başka izleyenler de olur ve bu mesajla sınırlı kalmaz görüşler. :img-wink:

  Dizinin konusu hakkında o kadar övgü duydum ki ilk bölümünün yayınlanmasını sabırsızlıkla beklemeye başladım. 1. bölümü izledikten sonra da beklentimi karşıladığı için ve uyarlandığı kitabın okuyucuları tarafından da dizi başarılı bir çeviri olarak görüldüğü için bugün de ilk kitabını alıp okumaya başladım. (Notcuk: Seri Diana Gabaldon'a ait.) Kitap ve dizi hemen hemen aynı, repliklere kadar diyebilirim. Birkaç noktada farklı gidileceğini öğrendim. Bunun altında yatan sebepleri çok bilmiyorum -bazı tahminlerim var- ama hikayeyi açmak istediklerini düşünüyorum. Örneğin kitapta Claire (baş kadın karakter) geçmişe gittiğinde, kocası Frank'in günümüzde bu kayboluşla ilgili ne yaptığı anlatılmıyor; dizide ise buna yer vereceklerini okudum. Ayrıca yine dizide Claire ve Frank'in ilişkisi biraz daha farklı. Evet esas noktalar aynı ama ayrıntılar değiştirilmiş. Bunun ileriye dönük etkileri olacağını düşünüyorum.

  Konuyu özetleyecek olursam yukarıdaki özeti genişleterek... Hikaye Claire'in savaştaki hemşirelik dönemiyle başlatılmış. (Mesela bu kitapta yok ve bence büyük bir eksiklik. ) Claire'i anlamak için o savaştaki davranışlarını, mücadelesini, bunun karakterine etkisini, uzun yıllar kocasını göremediği ve o dönemde naısl bir ortamda bulunduğundan yola çıkarak kocasıyla olan ilişkisini daha net anlama fırsatı sunuyor bu sahneler. Eşiyle savaş sonrasında olan uzaklığı aşmak ve yaşamlarını eski hale getirmek için ikinci balayına, İskoçya'ya tatile çıkıyorlar. Eşi savaş sırasında istihbarat gibi gizli bir görevde çalışmış, aslında bir tarih profesörü (yanlış hatırlamıyorsam böyle bir şey.). Tatil kasabalarında Frank bir yandan kendi atalarından izler ararken (soy şeceresiyle ilgili kayıtlara bakıyorlar, büyük atalarından birinin adını öğreniyoruz; Jack Randall. Nam-ı diğer, Black Jack) bir yandan da yöredeki batıl inanışlardan, tuhaf olaylardan, geleneklerden bahsediyorlar. Buralar kitapta da dizide de uzun ama sıkıcı değil. Sıkıcı bulsanız bile sabırla takip etmeniz gerekiyor; çünkü buradaki bilgiler hem karakterleri hem de olayları anlamanız için gerekli.

  Bir gün o bölgede hala eski geleneklerini sürdüren bir grup Druid'in gece yaptıkları bir töreni izlemek için eski anıt/kayaların olduğu bir yere gidiyor Claire ve Frank. Gizlice izliyorlar ama Claire botanikle ilgilendiği için ertesi gün geri dönüp orada gördüğü bitkilerden bir kısmını toplamak istiyor. Kayalara yaklaştığında bir tanesine eliyle dokunuyor, çünkü o sırada olağandışı bir şeyler cereyan etmekte, sonrasında kendini geçmişte 1743 senesinde buluyor.

  Öncelikle oyuncular rollerine inanılmaz oturmuş. Geçmişteki İskoç genci canlandıran Sam Heughan göze hitap ediyor fazlasıyla evet ama asıl mesele daha ilk andan itibaren Claire ile olan ilişkisinde fark yaratır derecede inandırıcı bir potansiyeli hareketlerinde ve gözlerinde taşıması. Oyuncu seçmelerinde Sam'in beş dakikada çok etkileyici biçimde karakterine girmesinden etkilendikleri için onu seçtiğini söylemişlerdi okuduğum kadarıyla. Sahiden kitabı okurken de daha iyi biri olamazmış diyorsunuz. (Ve kilt bir adama bu kadar mı yakışır!)

  Caitriona Balfe de muhteşem. Kitap da birinci ağızdan yazıldığı için dizide onun bakış açısından olayları izlemek mantıklı olmuş. Kadın karakter üstüne dönen bir hikaye diye çok fazla reklamı yapıldı bu arada. Game of Thrones'a gönderme yaparak erkekler asıl bunu izlemeli, bir kadının hikayesi nasıl anlatılırmış gösteriyor gibi biraz da abartılı bulduğum söylemlerle izleyicinin ilgisini çekmeye çalıştılar ve bence başarılı olmuş gibi de görünüyorlar. Benim açımdansa bu bir itici faktördü açıkçası. Evet kadın üstüne giden dizileri izlemeyi seviyorum; ama artık kadın izleyici kitlesini 'pazar payı' içinde çok önemli gördüklerinden dolayı daha hikayeyi anlatmadan böyle bir reklam yapmaları hoşuma gitmedi benim. Hikayene güveniyorsan zaten arkasından konuşulur bu kadın konusu da.

  Tabii bir de gerçekten öyle mi bu dizi? Bir de bu var. Daha ilk bölümü itibariyle esas kadın karakterin portresi güzel resmedilse de ilerleyen kısımlarda ne olacağı belli olmaz. Bu sektörde hayal kırıklığı nedir iyi biliyoruz. Ama yapılan şu eleştiriyi fazlaca önyargılı ve basit bulduğumu da söyleyebilirim: Evli bir kadının kocasından sıkılıp da yeni bir erkek sevme konusunda fazla hevesli olması, kadınların hayal gücünde gizli böyle arzularının mı olduğu, romantizminin soru işareti yarattığı vs. gibi daha konuya bakıp da bir şeyler söylemiş olmak bana yanlış geliyor. Çünkü burada mesele kocadan sıkılmak değil. Burada belki dizinin de dikkat çekmek istediği şey ve bu yüzden kitapta olmayan bir sahneyle açılış yapmasının da nedeni, savaşın izlerinin insanlarda sarsıcı ve kalıcı izler bırakması. 6-7 sene kocasını görmediği, muhatap olduğu olaylar, kocasının da savaş sırasında yaptığı işlerin ağırlığını taşıması, oluşan güvensizlik, başka bir insan olma ve umutsuzca huzur arayışı esnasında ortaya çıkan konuşma çabalarının yapaylığı göz önüne alındığında bana tuhaf gelmiyor bu durum. Ha şu da var ki kadın bir anda kendini 1743 te bulduğunda da huzur araması gerekirdi, nasıl ortama uyum sağlayabildi ki de denilebilir. Ama zaten bu dizinin/kitabın koymak istediği çelişki. Sağlıklı bir çelişki. Çünkü biz biliyoruz ki 1945 senesi kadar 1743 senesinde de paralel olarak var olabilmiş bir kadın Claire. Ayrıca daha nasıl işlendiğini izlemeden/okumadan Jamie ve Claire ilişkisi hakkında çok analize girmeyeceğim.

  Çok uzattım, birkaç gif de ekleyeyim daha şimdiden uyumlarını beğendiğim çifte dair. :img-eat:

  Spoiler içerdiği için...
  Spoiler İçermektedir

 3. #3
  Durum:
  Çevrimdışı
  nurdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetmen
  Üyelik tarihi
  10.02.2007
  Yer
  Evde
  Mesajlar
  19,990
  Konular
  58
  Bahsedilme
  1 Mesaj

  Standart

  Yılın,en merakla beklediğim dizisi.
  1. bölümü daha izlemedim ama hevesle altyazı bekliyorum.
  Başlık için teşekkürler.Umarım hayal kırıklığı olmaz.

  Edit:

  Bölümü izledikten sonra yorumum...

  Beklentimi fazlasıyla karşıladı.Özellikle 2. yarıda,kahya kadının fal bakmasıyla,ortam hareketlendi ve bariz bir mistizm yayılmaya başladı diziye.

  Druid'lerin ayinleri nefis aktarılmış.Görsellik olsun,müziğin etkisi olsun,koreografi olsun,atmosfere sokuyor seyirciyi.En başta çalınan şarkı da,sözleri de harika.

  Claire'in psikolojisi çok başarılı aktarılmış.Kocasının da elbette.Ama özellikle kadın oyuncu,başta beni pek sarmasa da,sonradan tam açıldı.

  Hem Frank'i hem de Jack'ı aynı aktörün oynaması ise çok doğru bir seçim olmuş.Frank olarak sevdiği adamın,aynı fizikle,Jack olarak istilacı kimliğinin olması ve sebep oldukları,savaş görmüş Claire'in Jamie'ye daha da yakınlaşmasını sağlayacak sanırım.

  Tam da İskoçya'nın tam bağımsızlık referandumu zamanında böyle bir dizinin vizyonda olması çok akıllıca olmuş!

  Jamie gerçekten çok esaslı!Ve gerçekten Kilt çok yakışmış kendisine!:)

  Alıntı dream_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ama yapılan şu eleştiriyi fazlaca önyargılı ve basit bulduğumu da söyleyebilirim: Evli bir kadının kocasından sıkılıp da yeni bir erkek sevme konusunda fazla hevesli olması, kadınların hayal gücünde gizli böyle arzularının mı olduğu, romantizminin soru işareti yarattığı vs. gibi daha konuya bakıp da bir şeyler söylemiş olmak bana yanlış geliyor. Çünkü burada mesele kocadan sıkılmak değil. Burada belki dizinin de dikkat çekmek istediği şey ve bu yüzden kitapta olmayan bir sahneyle açılış yapmasının da nedeni, savaşın izlerinin insanlarda sarsıcı ve kalıcı izler bırakması. 6-7 sene kocasını görmediği, muhatap olduğu olaylar, kocasının da savaş sırasında yaptığı işlerin ağırlığını taşıması, oluşan güvensizlik, başka bir insan olma ve umutsuzca huzur arayışı esnasında ortaya çıkan konuşma çabalarının yapaylığı göz önüne alındığında bana tuhaf gelmiyor bu durum. Ha şu da var ki kadın bir anda kendini 1743 te bulduğunda da huzur araması gerekirdi, nasıl ortama uyum sağlayabildi ki de denilebilir. Ama zaten bu dizinin/kitabın koymak istediği çelişki. Sağlıklı bir çelişki. Çünkü biz biliyoruz ki 1945 senesi kadar 1743 senesinde de paralel olarak var olabilmiş bir kadın Claire. Ayrıca daha nasıl işlendiğini izlemeden/okumadan Jamie ve Claire ilişkisi hakkında çok analize girmeyeceğim.
  Claire'in kocasından sıkıldığı ve yeni bir arayış içinde olduğuna dair hiç bir iz yoktu izlediğim bölümde.Ki kocası,savaş sürecindeki yokluğunda bir sadakatsizliğin olması durumunu hoş karşılayabileceğini söylediğinde Claire'in verdiği tepki ortada.Belli ki,savaş sırasında böyle bir şey hiç aklından geçmemiş ya da geçtiyse bile bunu yapmayı seçmemiş.Dolayısı ile,Jamie ile yaşayacaklarında,yenilik arayışının rol alacağını hiç sanmıyorum.Ben Claire'in,Jamie'i sadece erkek olarak beğenmeyeceğini,durduğu yerin de,isyanının da Claire'i etkileyeceğini,yani bir İngiliz olarak hesaplaşma yaşayacağını sanmaktayım.Böylesi beni daha fazla etkiler açıkçası.Açıkça,diziden böyle bir beklentim var benim.

  Yeni bölümleri merakla bekliyorum.

 4. #4
  Durum:
  Çevrimdışı
  dream_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yardımcı Yönetmen
  Üyelik tarihi
  20.11.2007
  Yer
  andthenwerunlikehell.
  Mesajlar
  2,951
  Konular
  1
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Alıntı nurdi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


  Hem Frank'i hem de Jack'ı aynı aktörün oynaması ise çok doğru bir seçim olmuş.Frank olarak sevdiği adamın,aynı fizikle,Jack olarak istilacı kimliğinin olması ve sebep oldukları,savaş görmüş Claire'in Jamie'ye daha da yakınlaşmasını sağlayacak sanırım.

  Tam da İskoçya'nın tam bağımsızlık referandumu zamanında böyle bir dizinin vizyonda olması çok akıllıca olmuş!

  Jamie gerçekten çok esaslı!Ve gerçekten Kilt çok yakışmış kendisine!:)
  Sevgili nurdi, yorumunuzu bekliyordum, hemen izleyip düşüncelerinizi aktarmanıza sevindim. :img-wink: Frank ve Jack'i aynı oyuncunun oynaması bence de çok doğru olmuş. Gerçi bana göre adam Black Jack'i oynamaya daha yatkın bir yüz ifadesine sahip. :img-hyste Yani ona bakan adam müşfiklik göremez sanki. :img-hyste Hatta bu zıtlığı vurgulamak için sanırım kitapta olmayan Frank Randall'ın Claire'i arayış çabalarını izlemeye başlayacağız. Ama tabii kocanız gibi görünen bir adamın çok adi ve suçlu biri olması Claire'i gerçekten zorlayacağa benziyor.


  Claire'in kocasından sıkıldığı ve yeni bir arayış içinde olduğuna dair hiç bir iz yoktu izlediğim bölümde.Ki kocası,savaş sürecindeki yokluğunda bir sadakatsizliğin olması durumunu hoş karşılayabileceğini söylediğinde Claire'in verdiği tepki ortada.Belli ki,savaş sırasında böyle bir şey hiç aklından geçmemiş ya da geçtiyse bile bunu yapmayı seçmemiş.Dolayısı ile,Jamie ile yaşayacaklarında,yenilik arayışının rol alacağını hiç sanmıyorum.Ben Claire'in,Jamie'i sadece erkek olarak beğenmeyeceğini,durduğu yerin de,isyanının da Claire'i etkileyeceğini,yani bir İngiliz olarak hesaplaşma yaşayacağını sanmaktayım.Böylesi beni daha fazla etkiler açıkçası.Açıkça,diziden böyle bir beklentim var benim.
  Demek istediğinizi gayet iyi anlıyorum. Bana daha çok kaçınılmaz olarak yakınlaşacaklar gibi geliyor. Kitabı da okuyup bitirdiğim için yaşanılacak şeylerin onları mecburi bir ittifaka zorlayacağını söyleyebilirim. Ortam gerçekten karışık. Evet bir yandan İngiliz-İskoç çekişmesi var ama İskoç klanlarının arasında güç ve iktidar hesaplaşmaları var ve Claire'in durumu da bu karmaşadan nasibini alıyor; hatta birtakım şeylere o sebep oluyor. Çünkü kendisi bir İngiliz ve inandırıcı şeyler söylemiyor. İskoçlar ondan haliyle şüpheleniyorlar. (Takdir edersiniz ki kadın ben gelecekten geldim diyemez.) Batıl inançların işleri karıştırdığı, toplum ahlakının da sıkça ilişkilere yön verdiği, cadıların yakıldığı bi dönem. İzledikçe Jamie ve Claire'in nasıl işlendiğini siz de göreceksiniz. Ben kitabı okuduktan sonra iyi bir iş çıkaracaklarına inanıyorum.

  1x01 Sassenach (*) (Çalışmalar alıntı değildir.)  (*) Sassenach, Saksonyalı anlamına geliyor. İskoçlar İngilizleri küçümsemek için bu lakabı yakıştırıyorlar. Ama..
  Spoiler İçermektedir


  Sam Heughan bize bir şey anlatmak istemiş. :img-eat::img-in_lo


  Sam Heughan İskoç, tiyatro kökenli bir aktör. Caitriona ise İrlandalı model ve aktrist. Serinin yazarı Sam'e bayağı hayran kalmış, birkaç yerde okudum. :img-hyste Ama cidden adam kitaptaki karakteriyle birebir örtüşüyor. İkili arasındaki uyum çok önemli çünkü dinamizmleri yüksek olmazsa hikaye alıp götüremeyebilir, neredeyse her anda yan yanalar. :) Sam eskrim bilmesine rağmen dizi için kılıç ve dövüş dersleri alıp sıkı bir diyete girmiş. Bayağı yoruluyorlarmış. Bir de Galce öğrenmesi gerekmiş. Aslen İskoç olduğu için ve küçükken kale gibi tarihi yerlere çok girip çıktığı ve çok arkadaşlı bir ortamda yetişmediği için bolca hayal gücünü kullanıyormuş, bayağı duruma aşina yani. :) Caitriona da büyükannesinin hemşire olmasından faydalanmış oynarken. Yani gerçekten çok emek var. İlk bölümün netten izlenme oranı oldukça yüksek diye okudum, asıl tv gösterimi bugün, yani 9 Ağustosta.

  Yeni bölümü ben de merakla bekliyorum.

 5. #5
  Durum:
  Çevrimdışı
  nurdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetmen
  Üyelik tarihi
  10.02.2007
  Yer
  Evde
  Mesajlar
  19,990
  Konular
  58
  Bahsedilme
  1 Mesaj

  Standart

  Alıntı dream_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sevgili nurdi, yorumunuzu bekliyordum, hemen izleyip düşüncelerinizi aktarmanıza sevindim. :img-wink: Frank ve Jack'i aynı oyuncunun oynaması bence de çok doğru olmuş. Gerçi bana göre adam Black Jack'i oynamaya daha yatkın bir yüz ifadesine sahip. :img-hyste Yani ona bakan adam müşfiklik göremez sanki. :img-hyste Hatta bu zıtlığı vurgulamak için sanırım kitapta olmayan Frank Randall'ın Claire'i arayış çabalarını izlemeye başlayacağız. Ama tabii kocanız gibi görünen bir adamın çok adi ve suçlu biri olması Claire'i gerçekten zorlayacağa benziyor.
  Bence de Black Jack'e daha iyi gitmiş kesinlikle.Zaten bölümün ilk yarısında sıkıldım çünkü adamı pek sevmedim açıkçası!Sonra Jack olarak görünce durum kafamda netleşti!:) Zaten Frank'ın Jack'ı araştırması,onu fazlası ile saygıdeğer bulması filan,kredisini iyice düşürdü gözümde!:icon_whis

  Alıntı dream_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Demek istediğinizi gayet iyi anlıyorum. Bana daha çok kaçınılmaz olarak yakınlaşacaklar gibi geliyor. Kitabı da okuyup bitirdiğim için yaşanılacak şeylerin onları mecburi bir ittifaka zorlayacağını söyleyebilirim. Ortam gerçekten karışık. Evet bir yandan İngiliz-İskoç çekişmesi var ama İskoç klanlarının arasında güç ve iktidar hesaplaşmaları var ve Claire'in durumu da bu karmaşadan nasibini alıyor; hatta birtakım şeylere o sebep oluyor. Çünkü kendisi bir İngiliz ve inandırıcı şeyler söylemiyor. İskoçlar ondan haliyle şüpheleniyorlar. (Takdir edersiniz ki kadın ben gelecekten geldim diyemez.) Batıl inançların işleri karıştırdığı, toplum ahlakının da sıkça ilişkilere yön verdiği, cadıların yakıldığı bi dönem. İzledikçe Jamie ve Claire'in nasıl işlendiğini siz de göreceksiniz. Ben kitabı okuduktan sonra iyi bir iş çıkaracaklarına inanıyorum.
  Kitap serisini okumadım ve uzunca bir süre de okumayı düşünmüyorum,diziyi izleme zevkimi azaltmaması için ama demek istediklerinizi anladım.

  İskoç klanlarının arasında çekişme olmasaydı,zaten belki de direnişleri daha başarılı olurdu!:icon_whis Yaşananları çok yönlü anlatmaları daha da iyi.  Alıntı dream_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

  Sam Heughan İskoç, tiyatro kökenli bir aktör. Caitriona ise İrlandalı model ve aktrist. Serinin yazarı Sam'e bayağı hayran kalmış, birkaç yerde okudum. :img-hyste Ama cidden adam kitaptaki karakteriyle birebir örtüşüyor. İkili arasındaki uyum çok önemli çünkü dinamizmleri yüksek olmazsa hikaye alıp götüremeyebilir, neredeyse her anda yan yanalar. :) Sam eskrim bilmesine rağmen dizi için kılıç ve dövüş dersleri alıp sıkı bir diyete girmiş. Bayağı yoruluyorlarmış. Bir de Galce öğrenmesi gerekmiş. Aslen İskoç olduğu için ve küçükken kale gibi tarihi yerlere çok girip çıktığı ve çok arkadaşlı bir ortamda yetişmediği için bolca hayal gücünü kullanıyormuş, bayağı duruma aşina yani. :) Caitriona da büyükannesinin hemşire olmasından faydalanmış oynarken. Yani gerçekten çok emek var. İlk bölümün netten izlenme oranı oldukça yüksek diye okudum, asıl tv gösterimi bugün, yani 9 Ağustosta.

  Yeni bölümü ben de merakla bekliyorum.
  Bilgiler için çok teşekkürler.Cidden Jamie'i sevdim.Claire ile de çok yakıştılar.Umarım emekleri karşılığını bulur.Zaten dizi epey merakla bekleniyordu ve ilk bölüm için yorumlar çok umut verici.

  Neyse,ikinci bölümde görüşmek üzere.Umarım sitede de hakettiği ilgiyi görür ve güzel yorumlarla uzun muhabbetlerimiz olur...:love01:

Sayfa 1/13 1234511 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. American Gods (Starz)
  By nurdi in forum Dram-Gerilim-Korku-Fantastik
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 02-06-19, 18:58:13
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 19-06-12, 22:45:00
 3. The Pillars Of The Earth (Starz)
  By ImChief in forum Diğer Biten Yabancı Diziler
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 14-07-11, 19:24:37

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

vdcasino
vdcasino
vdcasino
betexper
fragmanlar
Yuregininsesi
juul
One Hit Wonder
cratosslot giriş
eta saat
bahis forum
ilbet
vdcasino giriş
Mobil Ödeme bahis
bahis siteleri
güvenilir casino siteleri
canlı bahis siteleri
bahis
deneme bonusu
escort ankara
izmit escort
izmir escort
vdcasino
ilbet giriş
ilbet
en iyi casino siteleri