5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Beyoğlu'nun En Güzel Abisi - Ahmet Ümit

Durum:
    Gzde99 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Konular
    50
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 28

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Beyoğlu'nun En Güzel Abisi - Ahmet Ümit

Yazar
    : Ahmet Ümit
    Yayınevi
    : Everest Yayınları
    Kitap Türü: Polisiye
    Yayınlandığı Yıl: 2013
    Sayfa Sayısı: 418

Konusu:
    Yılbaşı gecesi işlenen bir cinayet... Tarlabaşının arka sokaklarında bulunan bir erkek cesedi. Öldürülmüş erkeklerin en yakışıklısı, belki de en kötüsü. Karanlık sırların ortaya çıkardığı utanç verici bir gerçek. Gururlarının kurbanı olmuş erkekler, onların hayatlarını yaşamak zorunda olan kadınlar. Bu cinayetler yatağında, bu kötülükler bahçesinde, bu insan eti satılan can pazarında masumiyetini korumaya çalışan bir adam. Bir zamanlar İstanbulun en gözde yeri olan Beyoğlunun hazin hikâyesi.

Karanlık... Soğuk havayla iyice ağırlaşan bir karanlık. Uzaklardan şarkılar geliyor kulağına, neşeli kadın çığlıkları, ayarını yitirmiş sarhoş naraları, biri küfrediyor belki ana avrat, belki ağlıyor biri hıçkıra hıçkıra, belki biri sessizce ölüyor bu gürültünün, bu hengâmenin ortasında. Umurunda değil. Hepsinden sıyrılmış, sadece öfke...

Nereye gittiğini bilmeden yürüyor, nefret tarafından kuşatılmış olarak. Kıskançlık denen o canavar, çelikten pençesine almış yüreğini, habire sıkıyor. "Kadınlar," diyor bir ses zihninin derinliklerinden... "Kadınlar, onlarla oynayamazsın... Oynadığını zannedersin ama bir de bakmışsın, asıl oyuncak sen olmuşsun." Hayatına giren kadınların yüzleri beliriyor sokağın zemininde. Birer birer düşüyor görüntüleri ayaklarının dibine. Hepsinin boynu bükük, hepsinin gözlerinde keder. Hepsi üzgün... Aldırmıyor, bir su birikintisiymiş gibi basıp geçiyor üzerlerinden ama yeniden düşüyor görüntüler zemine. "Kadınlar," diyor o ses yine, "Kadınlardan asla kurtulamazsın, hayaletleri hayatın boyunca seni takip eder."

2. Beğenenler;
    Şah-Rû (13-11-18)

Durum:
    ^BurcU^ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    tribbianigillerden.
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    0
    2 beneği almış
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Ahmet Ümit çok çok başarılı, o kadar güzeldi ki roman hemen bitiverdi. Beyoğlu'nu ve mayıs sonundan beri türkiyede yaşadığımız gündemi-gündemi pek takip etmeyen insanları bile sıkmadan- o kadar güzel anlatmış ki. Beyoğlu'nu seven biraz da ürken birisi olarak tamamen bildiğim bir beyoğlunu okudum;ne bir eksik ne bir fazla. Ve insanın empati gücünü,biraz da vicdanını sorgulayan bir romandı. Bütün bu insani değerleri bir polisiye romanda bulmak hem hoşuma gitti hem de beni şaşırttı.Küçüklüğümden beri güvenmediğim bir meslek grubunun güvensizliğimin nedeni olan durumlarını tekrar tekrar okudum ve aralarında da yine de çok iyilerin olduğunu kendime hatırlattım.Başkomiser Nevzat:img-wink:

Bütün bunlar için teşekkürler Ahmet Ümit.

4. Beğenenler;
    naz-naz (14-11-18), Şah-Rû (13-11-18)

Durum:
    Şah-Rû - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör
    Yer
    İstanbul
    Konular
    86
    Verdiği Beğeni
    864

Aldığı Beğeni: 231

Bahsedilme
    15 Mesaj

Standart Cevap: Beyoğlu'nun En Güzel Abisi - Ahmet Ümit

İstanbul Hatırası’nı yorumlarken “Sanırım Ahmet Ümit'in polisiyesi zayıfladıkça hikayeciliği güçleniyor.” demiştim. Sonrasında gelen Sultan’ı Öldürmek de polisiye olarak nispeten zayıftı. Beyoğlu’nun En Güzel Abisi de bu geleneği devam ettirmiş. Yazıldığı sürecin ya da romanda ele alınan dönemin toplumsal olaylarına daima değinen yazar yine düşüncesini karakterleri aracılığı ile bizlerle paylaşmaktan geri kalmamış, Beyoğlu’nun bu sefer Tarlabaşı kesimini oldukça güzel anlatmış, bizi bol bol Nevzat Başkomiserle baş başa bırakmış ve polisiyeyi gerçekçi tutmuş. Kabul etmek gerekir ki bizim topraklarda polisiye yazmak zor iş. Evet maalesef cinayet çok ama çoğunluk çakmak misali birden parlayan bir toplum olduğumuzdan planlı programlı hani “ilham” verecek çok vaka çıkmıyor bu memleketten. Dahası teşkilat olarak da lanet olası federaller gibi kulağa havalı gelecek bir oluşum yok.:) Dolayısıyla Türk polisiyesi batı tarzı polisiyeler gibi kurgulandığında çok sırıtıyor. Bu yüzden Ahmet Ümit eserlerini beğenerek okumuşumdur. Bu yoklukta bile iyi iş çıkardığı için. Polisiye olmasına rağmen polisiyesi zayıf kalan eserlerinde bile gerçeğe yakın çizgide gittiği için. İşte bu kitabında son iki eserine göre daha çok hissediliyor bu durum. Hukuk sistemimizdeki açıklar, teşkilatın hali, polisler arasındaki farklı görüşler/yönelimler, sokakların kendi kanunu… Yani gazetede okuduklarımız gibi. Kurgu olarak şaşırtmıyor hatta heyecanlandırmıyor. Ama dingince sanki eski dost Nevzat bir akşam uğramış da o anlatıyormuş gibi akıyor roman.

Yalnız bu sefer gittikçe gelişen anlatıcılığına ek olarak yazar kendini de dahil ederek bizlere bir sürpriz yapmış. Pek sevmem aslında böyle şeyleri çünkü yazarla karakteri karşılaştığı andan itibaren fantastik bir gelişme olacakmış gibi geliyor. Bu yüzden kitabın finaline dair hoşnutsuz bir beklentiye girmiştim. Fakat kıyısından dönülerek fena sayılmayacak bir şekilde bağlanmış neyse ki.

Ahmet Ümit’in en zirve kitabı Kavim’dir benim için. Onu belki de bir daha geçemeyecek ama teşkilatın en güzel abisiyle daha uzun yıllar nice maceralar paylaşmak dileğiyle.
    Yarım somunun var mı, bir de ufak evin
    Kimsenin kulu kölesi değil misin?
    Kimsenin sırtından geçindiğin de yok ya
    Keyfine bak en hoş dünyası olan sensin...
    ÖMER HAYYAM

6. Beğenenler;
    naz-naz (14-11-18)

Durum:
    naz-naz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör
    Yer
    PoyrazKarayel&TahirKaleli
    Konular
    3
    Verdiği Beğeni
    2,382

Aldığı Beğeni: 1,807

Bahsedilme
    11 Mesaj

Benim için de en hoşlanarak okuduğum kitabı Beyoğlu Rapsodisi oldu. Neden bilemiyorum. Nevzat Başkomiserimi benimseyip hayatını ve o içinden çıkılmaz ikilemlerini, eve gelip kendiyle ve ölen ailesiyle konuşmalarını sevgilisine gidip orada kendini yeniden bulmasını iki ayrı hayatı var gibi hissettiriyor. Gerçek yani. Her şeyden biraz. Neden bilmiyorum ben bir insanın tek yönüyle öne çıkmasını ya kahramanlaştırma ya da kötüleştirme olarak görüyorum. Ama bir karakterin her yönü her şeyi azar azar yapışı olunca ortaya gerçekçi doğal bir kişilik çıkıyor. Belki de bu yüzden Ahmet Ümit'i bu kadar seviyorum. Yıllardır bıkmadan usanmadan okuyorum onu. İmza günlerine gidiyorum. Samimi bir tavrı olduğuna inanıyorum yazarın eserlerinde. Bir de İstanbul'u gerçekten bambaşka tasvir ediyor. Niyeyse orada yaşamasam da sokakları biliyormuşum hissine kapılıyorum. Ama yine de en son okuduğum eseri Beyoğlu'nun En Güzel Abisi oldu. Dili değişmese de Şah-Rû gibi düşünüyorum hikayeciliği daha ön plana çıkmaya başladı bence de.

Durum:
    gemigemi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    3

Aldığı Beğeni: 19

Bahsedilme
    0 Mesaj

kitabın son sayfalarında katili az çok tahmin etmenize rağmen sizi heyecanlandırıyor.Ahmet Ümit kitap okumaya başlama sebebim diyebilirim.umarım daha nice kitaplarını okuruz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri