Sayfa 200/200 İlkİlk ... 100150190196197198199200
998 sonuçtan 996 ile 998 arası

Konu: Vatanım Sensin - Bölüm Yorumları (21)

Durum:
    primumnonocere - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Hilal neden hemşirelik yapmıyor,bu henüz açıklanmadı veya ben gözden kaçırdım bilmiyorum ,bilen varsa aydınlatsın beni...Yıldızın evlenmek hariç yapabilecek bir şeyi yoktu,bir amacı bir hedefi yoktu,bu en baştan beri böyleydi ama Hilal öyle değil....Hilalin bir mücadelesi var bir savaşı var ,birilerine faydalı olabilir...Hemşirelige devam etmeli,madem matbaa kapalı en azından bunu yaptırmalılar Hilal'e....

Hilali kurtaran Leon olmamalı öncelikle bunu söyleyeyim çok klişe olur,Hilalin kaçırılma olayı neye hizmet edebilir aklımda bir kaç fikir var bununla ilgili ,paylaşayım sizlerle....

1)Anlaşılan Flipos çok sevdiği generalinin kızının kaçırılmış olmasından ötürü epey rahatsız oluyor ve ipleri eline alıyor,kurtarma sonrası yiğeni Leon'u generalinin kiziyla evlendirmek ,güvenini sağlamak isteyebilir mi ? Neticede Hilal'in kuvvaci olduğunu ,antiyunanist olduğunu bilmiyor,Yunan generalinin kızı bir Yunan subayla neden evlenmesin diye düşünebilir mi ? Düşünebilir...

2)Cevdet her şeyin farkında,Leonu zaten biliyor,sevdası için kendi canından ordusundan geçmiş bir insan var karşısında ve bu olayın karşılıklı olduğunu da biliyordur bence çünkü Vasili öyle ima etmişti....Bu durumda biricik kuvvacı serçesinin sıradan bir Tegmeni,üzerindeki üniformayla kabul etmediğini de tahmin ediyordur,bu Leon bir şeyler karıştırıyor diyordur bence Cevdet,en azından ordusundaki diğer askerlere benzemediğinin farkında,bu kaçırılma olayıyla bu aşka daha çok tanık olabilir,her şeyin devam ettiğini hatta gün geçtikçe güçlendiğini fark edebilir hatta arttiriyorum belki de bir kavuşma sahnesine tanık olabilir Cevdet ve bu durumda Leon'u güvenli bölge seçebilir ,ben aksi bir yol izleyeceğini düşünmüyorum Cevdet'in...Bir Yunan Subay Türk kızıyla evlenmeyebilir ama Yunan Generalinin kızıyla evlenebilir,Leonun ordudaki görevi daha çok pekisir,Cevdet rütbesiyle Leonun faaliyetlerini pekistirebilir,belki rütbesi yükselir ve daha kolay sızabilir,evlilikler yoluyla bir takım bağların daha da güçlendiği tarihten beri süregelen bir olay...
    Evlilikler yoluyla topraklar alınıp verilmiş,ünvanlar alınmış,böyle bir şey olabilir bence...Nasilki Yakup artık daha kolay dolasabilecek Izmirde,Leon da bu yolla Cevdet'in nüfuzunu kullanabilir...

Ve bana öyle geliyor ki,Hilal Cevdetin bir hain olmadığını ilk Leondan öğrenecek gibi,çünkü Leon Spirosa general Cevdet seni yanına aldı diyor,az akıl yürütse Cevdet neden Spirosu ipten alıp yanına katsin,neden Spiros neden başka düşüncedeki bir asker değil ,bu nasıl Yunan General....Bence az kaldı Leon cozecek Cevdeti....

3)Hilal Azize kavuşması olabilir ama nedense ben buna pek inanmıyorum,aynı ciftlikte olup birbirlerini görmeyecekleri bir klişeye göz kirpiyor olabilirler...

4)Cevdet-Azize kavuşması olabilir,öyle veya böyle bu duruma hizmet edebilir mi ? Bu olayı da uzatacaklar sanırım bir süre daha...

5)Hilalin babasının gerçek kimliğini öğrenmesini sağlayabilir bu olay...Cevdet Dagistanlinin yanına gidiyor fragmanda,ona notları yazanin o olduğunu söyleyebilir ve bu sırada Hilal bunları duyabilir...

Durum:
    Kugelschreiber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Set Görevlisi
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı hileonidas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu sezonun son sezon olduğu Celile Hanım tarafından teyit edilmiş (HaberTürk).

3 sezon diye kurgulanan iş 2 sezonda bitiriliyor, peki 60 bölüm mü çekilecek ki o kadar olay nereye sığdırılacak bir de üçgen beşgen ve saçma yeni karakterlerle?

Afişlerden bu sezonun İzmir yangını ile biteceğini düşünmüştüm ve o zaman da nasıl sığdıracaklar ne kadar zaman atlaması olacak diye aklıma takılmıştı.

Daha önce Cumhuriyet'in ilanını da göreceğimizi söylemişlerdi.

Bir yandan kaliteyi düşürmeden bitirsinler istiyorum bir yandan da üzülüyorum açıkçası, canım çok sıkıldı.

2.sezonu sona getirirlerse iyi. Reytingler dönem dizisi icin az gibi ve kadro asiri derecede kalabalik. Birde kamera arkasini düsün kaldi ki bu yapimin daha iki pahali projesi daha var.
    Bundan sonra sanmiyorumda pat diye reytinglerin cikacagini. Daha önce dedigim gibi savasin sonunu son 10 dakikada verecekler. :)

Durum:
    Blue dreams - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Set Görevlisi
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 17

Bahsedilme
    0 Mesaj

Geçen sezon Hilal ve Leonu arada mutlu ya da gündelik hayattan konuşan sahneler olmadan izlettiler. Yeni senaristlerin kalemini net hissettiğim sahneler bu bölümdeki sahneleriydi.Ne oluyoruz oldum bir an, garipsedim açıkçası ki bu çocukları hiç böyle izlememiştik. Ama artık tam bir çift olduklarını hissettirdiler. Hilal'in hesap soran bakışı, Leon'un o endişesi, Hilal'in üniforma için hesap vermesini vurgulanması, sonrasında gelen açıklamayla birbirlerine sıkı sıkı tutunduklarını gördük.

Hilalin sakin bir şekilde, salon kadını çizgisini bozmadan ' hanımefendiyi' soruşunda ki olgunluğunu hayretle takdir ettim. Konuyu uzatmıyor, zira o kadının omuzuna niye elini attı, bunun izahını istemedi, görevini öğrenince gurur duyarcasına Leon'a bakıyor birde. Bu kız çok tatlı ya, Leon çok haklı, çok şanslı. On numara kız, biraz atarı var, onu da latifelerle hallediyor zaten... Ayrıca birde Leon'un İzmir'de evimizden çıkıp sinemaya gelmişiz hayalleri, Hilal'e bakışları, mutlu oluşları bir parça hüzünlendirdi beni. Bu çocuklar geçen sezon ne çekmişti, bu sezon biraz mutluluk onların da hakkı. O yüzden bu sinema sahnesi çok hoştu. Hilal ve Leonun aşkını bu senaristler daha çok benimsemişler, daha çok özeniyorlar. Ya da en baştan beri böyle özenilmeliydi. Ve en önemlisi bu karakterler aşkları 5 dk imiş gibi iki sahnede bir araya gelip sonrasında hayatlarına normal devam etmiyorlar. Ana hikayeye dahil ediliyorlar. Ve ayrıyken dahi onların bazı anlarında birbirlerinden izler görebiliyoruz.

Gelelim kaotik evlilik fikrine. Hilal ya da Leon'un haklılığından ziyade ben bu olaya senarist kalemi üzerinden değinmek istiyorum yine.

" Eğer evlenebilseydik...
    Sen bir yunan subayısın, bir Türk kızı ile mi? Bak birşey değişmedi, hala tek diyebildiğimiz, savaş bitince kordonda..."

Bu repliklerden anladığım senaristin amacı üçgenden ziyade şu an için evliliklerinin imkansızlığına değinip bu durumla nasıl başa çıkacaklarını ve birbirini nasıl sahipleneceklerini yazmaktı.Araya da birkaç kıskançlık serpilmiş. Yoksa bu sahnelerin olası bir evliliğe hizmet etmesi zor.

Bu imkansızlığa vurgu için ise bu sahne, Mehmet gibi vatansever bir karakter sokulmasına ne gerek vardı? Kaçırılma ile kapanabilirdi Hilali evlendirme işi. Ki Mehmet artık vatansever bir gençten ziyade farklı sıfatlarla anılıyor, bir de fırsat kollayan bir karakter damgası var artık. Karakter geçen sezondan zaten vukuatlı idi. Olup biteceği belliydi. Bunlar bu kadar severken hiç bir engel tanımaz iken Mehmet daha fazla niye harcandı ki? İlla biri olacak ise Kerim gibi geçici bir karakter olsaydı. Ki ona bile gerek yok.
    Dizide böyle üçgenin içine girmeyen karakter sayısı bir elin parmaklarını geçmezken Mehmet vatan adamı olarak kalsaydı sadece. Sayın senaristler neden bu çocuğu Leon'u kıskandırmak amacıyla araya kattınız? Ayrıca karaktere de üzüldüm. Süslenip Hilali bekleyen Mehmet yazmışlar birde. Ayy yahu en nihayetinde o da genç, neden duygularıyla oynadınız. Onun da kalbi var, o da insan. Senaristler lütfen Mehmet'i bir daha bu aşka dahil etmeyin, gelin anlaşalım.

Hilal, ablası için imama, bu nikahı fesh edin, dedi de kızı kimse takmadı ya. Valla takdir ettim,ablasını savunuşunu, işte benim tanıdığım Hilal bu, ateş parçası. Kendi evlilik meselesine gelince Hilal başkalarının arkasından oyun yapacak kız değil. Bizim kız, tabiri caizse kartları açık oynar, geçer karşılarına,dimdik durup tavrını koyar. Öyle Mehmet'le olan evliliğinde babasının arkasından çevirmeli dolaplar senaryosu Hilal'e ters zaten. Artık matbaada ki kankalarının lafıyla hareket etmiş belli. Öyle entrikalı oyunlardan anlamaz ki zaten, anlasa geçen sezon Yıldız'ın dolaplarını anlardı. Yani Hilal genelde ölümü çiğnemeniz lazım tarzı bir replikle dik durur. Cesur, asi,direnişçi kızımız Hilal buna boyun eğecek kız mı?

Leon çaresiz kaldı bu bölüm, tramvayda ki telaşından belli idi. Cevdet'in karşısına çıkmaktan ya da savaşın bitişini beklemekten başka çaresi yok. Çaresizliği somut bir hal aldı ki zaten orada ki öfkesinin çoğu sebebi de bundan. Ama Leon ki ne durumlarda vazgeçmemiş bu kızdan, 'ben yokum' nedir sayın senaristler? Leon ki her daim umut vadeden aynı kıyıya varmanın hayali ile her türlü zorlukta Hilal diyen adam ben yokum der mi? Bizim Hilal için ölümü göze alan, kızın babasına beni vuran sevda oldu deyip anasına da aşkını itiraf eden Leondan bahsediyoruz. Gerekirse, yürek yer Cevdet'in karşısına kurşun yemek pahasına çıkar. Sonuçta bu çocuğa kurşun işlemiyor, az vurulmadı geçen sezon. :img-wink:

Ayrıca bu sahnelerden anladığım kadarıyla hep gizli gizli buluşturmak yerine biraz araya gerilim,aksiyon,dram sokalım demişler senaristler sanırım. Karakterler açısından kıskanıp birbirlerini kaybetme korkularını görmek farklılık oldu, güzel oldu. Ama ben karakteri özünden uzaklaştıracak senaryolara temkinli yaklaşıp minimum seviyede tutulmasını tercih ederim. Zira diğer türlü Hilal bunu yapmazdı ya, Leon böyle bir adam mı diye tutulma yaşıyoruz.

Mesela sonrasında gelen Leon kıza akşam bekleyeceğim deyip gündüz vakti neden bekler... Tabi birde Hilal kaçırıldı, çocuk karalara bağladı, yanlış anladı vs. Gerek var mıydı böyle bir sahneye. Leon, ağaca yaslanıp sağına baktığı an, Hilal geldi sanmıştım. Hatta bölüm tagını da o sahneye bağlarlar diye düşünmüştüm. Fragmanda da bu mevzu çok uzamıyor anladığım kadarıyla sinir bozucu bir boyuta ulaşmadan. Tabi bu olaylar, birşeye mi hizmet edecek ya da bahsettiğim gibi sırf bölümlük mü yazılmış, bu bölüm çıkar kokusu artık.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri