Sayfa 150/167 İlkİlk ... 50100140146147148149150151152153154160 ... SonSon
834 sonuçtan 746 ile 750 arası

Konu: Vatanım Sensin - Bölüm Yorumları

Durum:
    GoodMood - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    100

Aldığı Beğeni: 37

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Cevap: Vatanım Sensin - Bölüm Yorumları

Bu hafta hiç beklemiyordum ama bölümü gerçekten beğendim. Bölüm süreleri çok uzun olduğu için en beğendiğim bölümde bile sıkılarak izlediğim birçok sahne olurdu, bu bölüm hemen hemen her sahneyi severek izledim, hepsinde bir detay beni yakaladı diyebilirim.
    Örneğin başta çok boş gibi görünen çalgıcılarla Vecihi'nin tüneldeki muhabbetinde bile tünelin ucuna yaklaştıklarını çıkan sesten anlayan, bunu da notaları kullanarak -si gibi do gibi DD:- anlatan çalgıcılar ve onlara şaşıran Vecihi baya gülümsetti beni.. Demek ki istenince sahnelere karakterlere uygun güzel detaylar kondurulabiliyormuş...

Yıldız’ın gerçeği nasıl öğrendiğini, ilk tepkisini göremememize şaşırdım diyemeyeceğim ama üzüldüm. Hem Cevdet’le hem de Yakup’la ilişkisi açısından önemli bir konuşma görebilirdik ama geçiştirildi… Yine de öğrenmesine şükretmem gerekiyor sanırım, sezonun başından beri izlediklerimizi düşününce herkes Cevdet’i öğrenip ona yardım ederken Yıldız her şeyden bihaber evde bebek de bakabilirdi sonuçta… DD:
    Burada şuna değinmeden geçmeyeyim; iki sezondur Hilal’le Cevdet arasındaki durumun Yıldız’la Cevdet’ten farklı olduğunu düşünüyorum ama geçen sezon Yıldız Cevdet’in kızı değil mi diye düşündüğüm hiç olmamıştı. Öyle veya böyle ilk sezon iki kızına da daha adil yaklaşan ve iki kızını da sevdiğini hissettiğim bir Cevdet vardı. Bu sezon Yıldız’ın umurunda bile olmadığını düşünmek için birçok sebebim var ve ben bundan gerçekten rahatsızım… Bu anlamda bölümde Cevdet'in kızlarıyla olan sahneleri beni -tatmin etmese de- mutlu etti. inşallah kalan 2 bölümde de böyle sahneler görebiliriz, yapılan yanlışların üzerine yenileri eklenmemiş olur en azından.

Cevdet'in ailesiyle olan bütün sahneleri çok güzeldi bu bölüm. Özellikle bölümün başında Cevdet'le ilgili yaşananların açıklanması, kızların heyecanı, mutluluğu çok hoşuma gitti... Cevdet'in planına bütün aileyi dahil etmesi herkese bir görev vermesi hele şahaneydi. Keşke herkes daha önce öğrenseydi dedirtti bana da.
    En çok sevindiğim şey bu bölüm haftalar sonra ilk kez Hilal'in sahnelerini izlerken "bu kadar da abartmayın" demedim. Çünkü her şey yerinde ve mantıklı yazılmıştı. Filipos'la kahvaltı ettikleri sahnede başta bir şey söylemeyip yeri gelince cevabını vermesi, yetimhanede çocuklarla ilgilenmesi, Cevdet'in planı için gazetede yalan haber yapması... Hilal yapınca kimsenin "nasıl yaptı" demeyeceği şeyler bunlar işte ama geçen bölümlerin senaryosuna bakarsak Hilal'in bu hafta da Leon'la karakola gitmesi, bombaları hazırlaması falan gerekirdi herhalde... :kahve

Bu arada Leon-Cevdet ve Hilal&Leon konuşmaları da anlamlı ve güzeldi. Bu konuşmada Hilal&Leon’un geleceği ile ilgili spoiler verildiğini düşünüyorum ben de.

Azize'nin mektubu, Cevdet'le Azize'nin yatak odasındaki sahnesi, Mehmet'in gidişi yüreğime dokundu... Özellikle mektup sahnesinde Bergüzar Korel çok iyiydi. Savaş yüzünden yeni kavuştuğu evladından ayrılmak zorunda kalan Azize’ye gerçekten çok üzüldüm ben. Finalde Cevdet’in öleceği yönünde spoilerlar sezonun başından beri veriliyordu zaten de bu mektup olayında Azize’ye de bir şey olacağı hissine kapıldım doğrusu… Kimse ölsün istemiyorum ben de, kim ölürse ölsün çok üzüleceğime eminim… :icon_sorr

Bölümde açık ara en saçma bulduğum şey Aleksi'nin Leon'u öğrenme şekliydi. Leon'un Hilal'in mendilini karakolda düşürmesi, Aleksi'nin onu bulup Hilal'in olduğunu anlaması falan aşırı zorlamaydı. Zaten haftalardır Aleksi birilerini yakalıyor ama hep zorlama şekilde oluyor bu, yine öyle oldu. Bolşevik bildirisini öyle mantıklı açıklayıp bir mendille ifşa olması, bilemiyorum... Gerçi Aleksi öldüğüne göre ifşa da olmadı, bilen kimse kalmadı yine galiba...
    Leon’un sonunda hayatta kalacağını ve Hilal'le olacağını düşünüyorum ama bolşevikliğinin ortaya çıkıp çıkmayacağı, başına neler geleceği, İzmir'de kalıp kalamayacağı vs. tam bir muamma...

Filipos bu bölüm tam anlamıyla delirmiş gibiydi, öyle ki planları psikopat dediğimiz Aleksi'yi bile şaşırttı... Fakat başta Cevdet'in ailesiyle kahvaltı sahnesi olmak üzere her sahnesinde Levent Can'ın oyunculuğunu hayranlıkla izledim ve haline, tavrına çok güldüm. DD:
    Sanırım bölümün sonunda öleceği için Aleksi'nin babasıyla ve kuzeniyle ilişkili sahneleri fazlaydı bu bölüm. Son haftalarda sürekli bir işler peşinde olduğundan Aleksi’yi izlemekten ve çok fazla sahnesi olmasından rahatsızdım. Ama bu bölüm özellikle babasıyla olan sahnelerinde yine beni güldüren bir Aleksi vardı; Levent Can'ın oyunculuğu da eklenince bu bölüm baba-oğul sahnelerini izlerken baya eğlendiğimi inkar edemeyeceğim. Son sahnede Leon’a diklenirken silah sesini duyunca bir anda yerinden zıplayıp kaçacak delik arayan Aleksi de çok güldürdü beni. :img-hyste
    Aleksi’yi Yakup’un öldürmesini bekliyordum da Leon en azından ateş etmeseydi daha mı iyiydi ne?.. Son bakışından pişmanlık duyacağı hissine kapıldım ama ne olursa olsun Leon’a kuzenini öldürtmek biraz fazla oldu sanki... Zaten bu sezon Leon karakterinin yazımından da memnun olduğumu söyleyemem; örneğin babasının ölümünü öğrendikten sonra beklediğim tepkiyi göremedim Leon’da. Hilal’in yüzüne bakamam diye gitmeye kalktı ama dönüp Cevdet’le baba-oğul gibi takıldı falan… Başka şeyler de var ama Leon’la ilgili yazmak için son iki bölümü de izlemek istiyorum doğrusu, sonu hakkında bir tahminim olsa da geçeceği yollarla ilgili bir fikrim yok hala…

Geçen bölüm yorumumda yazmayı unutmuşum Havva ile ilgili, aklıma gelmişken onu da anayım. Sezonun başında konağa girdiğinde onu Filipos’tan bilgi almak için kullanacaklarını tahmin edip çok sevinmiştim, kadın bir ajan izleyeceğiz diye düşünmüştüm. Ama bölümlerce bu işi askıda tuttular, sezon boyu da yalnız 2-3 bölümde düşündüğüm gibi yazıldı. (Böyle olduğu için onlar da zorlama geldi bana)
    Karakteri daha çok Yıldız&Yakup ilişkisinde kullanmayı tercih ettiler ve “çiftlerin arasına giren 3. kişi” hikayesini hiçbir dizide hiçbir çift için sevmeyen biri olarak diziye girmesini heyecanla karşıladığım karakterin sahnelerini izlerken çoğu zaman rahatsız oldum. Bunun yerine sezonun daha erken dönemlerinde Filipos’tan bilgi almaya başlayabilirdi. Bir bölüm çok zeki öbür bölüm çok saf takılacağına daha tutarlı yazılabilirdi. Bununla birlikte Filipos’un Havva’ya ilgisini de daha fazla izleyebilirdik böylece iki haftadır bu konuda izlediğimiz sahneler de çok daha anlamlı olurdu…
    Aleksi ile ilgili de çok tutarsızlık problemi oldu. (tutarsızlık sezonun genel problemlerinden biriydi zaten) Onun da diziye girerken planlanandan çok farklı bir yola kaydırıldığını hissettim. Daha önce de yazmıştım uzun bir süre Aleksi ile ne yapacaklarını bilemediler bunun sebebi muhtemelen sezonun başında planladıkları yoldan sapmalarıydı.. Bir hafta Yıldız&Yakup’un bir hafta Hilal&Leon’un peşinde koştu. Bir ara çocuk kaçırdı, sonra kuvvacı avına çıktı falan… Sonuç olarak da başta gri olan karakteri saf kötü yapıp kuzenine öldürttüler…

Devrim Özkan ve Berker Güven'in emeklerine sağlık, yolları açık olsun. bye

Bölümün en beğendiğim sahnelerine gelirsem ilki kuşkusuz Cevdet’in Türk üniformasını giyip askerlerle konuşmasıydı. Artık Halit Ergenç’in hakkını vermede yeterli gelecek doğru kelimeyi bulamıyorum ben... Her zaman her sahneyi o kadar hissederek oynuyor ki, özellikle de milli mücadele ile ilgili sahnelerde devleşiyor. :img-hi:
    Askerlerle konuştuğu sahnede ilk bölüme gönderme yapılarak “Osmanlı öldü” sözünün açıklanması çok hoşuma gitti. Bunun dışında Cevdet üniformasını giyerken çalan İzmir Marşı, askerlerin onu selamlaması, askerlere İzmir’in kurtuluş savaşındaki önemini anlatması ve son sahnede patlatılan Yunan depolarını izleyen Miralay Cevdet pozu hepsi efsaneydi!

En beğendiğim diğer sahne de tabii ki Yıldız&Yakup evlenme teklifiydi. Bu ilişki ve sahneyle ile ilgili çok güzel yorumlar yazıldığından mesajımın devamında onları alıntılayarak yalnız eklemek istediklerimi yazacağım.

Evlilik teklifi sahnesindeki replikler, Yıldız'la Yakup'un hal ve tavırları da çok samimi ve çok güzeldi.
    Alıntı cemre288 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evlenme teklifi sahnesinin biraz derinine dalmak istiyorum.

Aralarındaki konuşma, çiftin yaşadığı çatışmalara, ilişkilerinin seyrine, karakterlerin doğasına son derece uygundu ve tamamen kendilerine özgüydü , ayrıca çok doğaldı.

Yakup'u tanıdığımızda hayatını vatanına adamış bir dava adamıydı, tek gayesi zafere ulaşmaktı, bu sezon aşkla tanıştı. Yıldız'ı öyle çok sevdi ki, onun vatanı artık Yıldız. Yani vatan hizmeti , vatanı kadar seveceği kadını mucize gibi karşısına çıkarmış oldu.

Yakup o sahnede, zaferden sonra, vatanın kurulduğu yerde, canım Ankara'da , Yıldız'la yeni bir başlangıç yapmanın hayalini kurdu. ''Ömrümün geri kalanını sana adayacağım'' dedi. Malum, Yıldız'ın Yakup'tan tek istediği güven ve sevgiydi. Maalesef , Yakup görevi gereği Yıldız'a yalanlar söylemek zorunda kaldı. Bağlanma korkusu sebebiyle sevgisini de belli edemedi. Şimdi herşeye yeniden başladılar. Yakup, Yıldız'a , bir daha asla yalan söylemeyeceğini ve vatanını nasıl sevdiyse onu da öyle seveceğini, özveriyle bağlanacağını anlattı.
    Yazdıklarına aynen katılıyorum; ek olarak sahnede beni en çok mutlu eden şey Yakup'un Yıldız'ın iradesine ve isteklerine verdiği önemin üstüne basa basa vurgulanması oldu. 2 kez fikri sorulmadan zorla evlendirilmiş; fikirlerinin, hissettiklerin ailesi için bile bir önemi olmadığını düşünen bir kadın için bundan daha değerli ne olabilir, bilemiyorum.

1- "Evlenmek isteyen erkekler umumiyetle filanca hanımı almak isterim derler. Halbuki ben sana kendimi adamak istiyorum. Ömrümün kalanını sana adamama müsaden var mı?"
    2- "Evimizde senin sevmeyeceğin hiçbir şey olmayacak ki"
    Şu iki repliği buraya yazarken bile yüreğimi klavyeye bırakasım geliyor, her ikisi de öyle derinden etkiledi ki beni... :img-in_lo

Sahnenin kopya olduğu muhabbetlerine ise hiç girmiyorum zira bu konuyu daha fazla uzatmak mekan ve 2 kelimeden çok daha derin anlamları olan şu sahneye haksızlık olacak artık…

Alıntı bhr94 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yıldız'ın Yakup'u kılık değiştirmişken görmesini, hikayeleri başladığından beri istiyordum. Bu bölümde bunu izlemiş olmak da güzeldi. Evlilik teklifi sahnesinde ise sonunda gelecekle ilgili bir konuşma gerçekleşti aralarında. Bu konuşmaya da bakarsak son bölümde Yıldız ve Yakup'u Ankara'da göreceğiz. Mehmet'in de Ankara'da olması, Azize'nin mektubunu da hesaba katarsak, Mehmet'e Yıldız ve Yakup'un bakacağı sonucunu çıkarmama vesile oldu.
    Yıldız’ın Yakup’u öyle görmesini ben de çok istiyordum; haftalardır geçen fayton muhabbetine de güzel bir göndermeyle çok kısa ama çok tatlı bir sahne yazmışlar, çok sevdim. Özellikle Yıldız’ın Yakup’u gördüğü gibi tanıması ve bir anda gözlerinin içinin gülmesi çok güzeldi. :img-in_lo
    Hem Mehmet’in Ankara’ya gitmesi hem de Yakup’un Ankara’da ev hayali kurması benim de Mehmet’in Yıldız’la Yakup’un yanında büyüyeceğini düşünmeme sebep oldu. Azize’nin mektubunda “senin iki annen daha var” ve “babanın yaptıklarını sana anlatacaklar” sözlerinin geçmesiyle ciddi bir şekilde Azize de Cevdet de ölecek havası yaratıldı zira… Ben herkesin hayatta kalıp kendi çocuğunu yetiştirmesi taraftarıyım DD: bari finalde herkes mutlu olsun, acı çekmeyelim istiyorum, çok mu?.. :865323

Alıntı cemre288 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle Yakup, Yıldız'la evlenerek olayların merkezine çekilmiş oldu. Diğer karakterlerle de etkileşimi oldu. Etkinliği daha da arttı yani. Önceden onu sadece Cevdet'le görüyorduk. Yakup'u diğer karakterlerle, Fatih Artman'ı diğer oyuncularla izlemek çok güzel oldu.
    Buna kesinlikle katılıyorum. Diğer karakterle etkileşiminin yanında bu sezon Yıldız’la evlenmesi sayesinde Yakup’u daha çok izledik ve karakterle ilgili detayları öğrendik. Geçen sezon dizide Yakup üzerinden bir hikaye anlatımı yoktu yalnızca anlatılan hikayede yardımcı olarak kullanılıyordu. Bu yüzden de tamamiyle görevine odaklı, tek yönlü bir karakter olarak izlemiştik onu. Bu sezon Yıldız'la ilişkisi vesilesiyle karakterin farklı yönlerini işleyip onun üzerinden de hikaye anlatmaya başladılar. Hem yan karakterlerin derinleştirilmesini hem de Fatih Artman'ı izlemeyi seven biri olarak böyle olmasından ben de çok memnunum...

Uzamaması için alıntı olarak eklemedim ama yorumunuzun devamında da Yıldız&Yakup ilişkisindeki çatışmayı, eksikleri ve beklentileri çok güzel özetlemişsiniz, sizin de elinize sağlık.

Ayrıca yine yorumun uzamaması için alıntı olarak eklemiyorum ama Yıldız'ın Yakup'a aşık olması, değişimi, Yıldız-Azize konuşması ve zindandaki sahneyle ilgili düşüncelerimi de sevgili cemre288 ve bhr94 önceki sayfalardaki yorumlarında çok güzel açıklamışlar, üzerlerine ekleyecek sözüm yok...

Dizinin başından beri iki ayrı uçta duran iki kardeşin birbirleriyle ve çevreleriyle çatışma yaşayarak ve de olgunlaşarak sonunda orta noktada buluşacakları çok açıktı diye düşünüyorum ben de. Zira Yıldız'ın Yunan hayranlığı kadar Hilal'in kendi tarafındaki herkesi mükemmel görüp karşıda duran herkesin kötü olduğunu düşünmesi de doğru değildi. (En azından benim düşüncem bu yönde) Sonuçta geçen sezon Hilal'in tavrı benim için daha anlaşılabilirdi fakat Hilal'i en çok sevdiğim zamanda bile kusursuz olduğunu düşünmedim...
    O dönem için ikisinin de kendince sebepleri vardı; Yıldız “Onca zaman Osmanlı yönetti de ne oldu savaşın ortasında yoksulluk içinde büyüdük, Yunan yönetse belki daha iyi olur, zaten savaşı kazanacağımız da yok” diye düşünüyordu, işgalin getireceklerinin farkında değildi, savaşın kazanılacağına ve hür bir memlekette yaşayacağına dair hiç umudu da yoktu. (+Osmanlı’yı da kadınlar için hür bir memleket olarak görmüyordu.) Bunun yanında sevgili cemre288'in de belirttiği gibi sadece mutlu olmaya ve kendi isteklerine odaklı bir karakterdi. Hilal ise işgalin farkındaydı, vatan sevgisini her şeyin önüne koyuyordu ve Yunan askerlerinin İzmir'e ayak bastıkları gün Hasan Basri'nin öldürülmesi bile onun için karşı taraftaki herkesten nefret etmek için yeterli bir sebepti.
    57 bölüm sonra geldiğimiz noktada nefret ettiği Yunan askerlerinden birine -Hasan Basri'yi vuran Leon'a- aşık olan Hilal ile Yunanlıların yaptıklarını görerek değişen ve savaşa gidecek Türk askerlerine kıyafet diken bir Yıldız var. Bu süreçte Hilal’in değişiminin daha sindirerek işlendiğine katılmakla beraber zaman zaman Hilal’in bile özellikle babasına ve Leon’a olan tavrı, sözleri bana “bu kız değişmemiş miydi?” diye düşündürttü. Bu sezonki yorumlarımın birkaçında bundan da bahsetmiştim zaten. Yıldız’ın değişimi de elbette daha güzel, daha sindirerek anlatılabilirdi ama şahsen neden ve nasıl değiştiğini hiç göstermediklerini, bu yüzden inandırıcı olmadığını, değişmediğini veya değişmemesi gerektiğini düşünmüyorum kesinlikle.

Son olarak şunu da yazmadan geçmek istemiyorum: ne olursa olsun ilk bölümdeki Yıldız da senelerce baba hasreti çekmiş bir kızdı ve babasının Yunan askeri olarak dönmesine Hilal gibi tepki vermemesini veya o dönem Yunanlılara duyduğu hayranlığı kesinlikle babası Türk askeri olarak dönseydi ona böyle sarılmazdı demek için bir sebep olarak görmüyorum.

Çok uzun bir yorum oldu; okuyan herkesin gözlerine, yüreğine sağlık.
    İyi yorumlar… :love01:
    Konu GoodMood tarafından (28-05-18 Saat 03:18 ) değiştirilmiştir.

2. Beğenenler;
    bhr94 (28-05-18), cemre288 (28-05-18), ce_pelin (29-05-18), lazuli (28-05-18), mc_love (28-05-18)

Durum:
    iklil1972 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Yer
    karadayı
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    10

Aldığı Beğeni: 20

Bahsedilme
    0 Mesaj

Kimse buraya sosyal medyadaki olayları taşımamış tam tersi önce sizler yılyak sahnesinin hileonun kopyası olduğunu iddia etmişsiniz fanlarıda gelip açıklamasını yapmış başlıkta bunu yasak gibi göstermeniz tuhaf sosyal medyada da böyle deniliyor denmiş hepsi bu, bir kişiye ait tweeti komple burda paylaşmak yasak buda yapılmamış diziyle ilgili tweet atan birsen hanımın yazdıklarını konuşmuştuk burda o da yasak olsun o vakit, birde resmi hesabın paylaşımı yazılmış buda diziyle alakalı bir sayfa eğerki bunları yorumlamak yasaksa bölüm fotoları, özetleri ve fragmanlarıda burda konuşmayalım Ortada kopya bir sahne varsaki bence yok yinede o sizin fikriniz bırakın buna yılyakçılar tepki göstersin neden çiftlerine sizin kopya sahnenizi istesinler ki bundan önce kendileri rahatsız olur, mesela birkaç bölüm önce hilal saçını kesip leona verdi cepheye giderken bu sahne bana tanıdık gelmekten ziyade birebir azcev sahnesinin kopyası gibi geldi ki o da bize özel bir sahneydi size yazmışlar biz olay çıkarmadık ne burda ne sosyal medyada rahatsızda olmadım sadece güldüm bu dizideki sahneler tapulu değil hileona bizden nasıl size yazmışlarsa sizdende yazılabilir büyütmeye gerek yok bence sadece BİZ varız bizden başka çifte sahne yazılamaz diye bişey yok tüm sezon sadece size aşk sahnesi yazdılar yeri geldi dizinin ana konusu bile yaptılar daha ne istiyorsunuz neyseki bitiyor bitmesine sevinmemizin ne tek sebebi kaoslarınızdan kurtulacak olmamız kendi dizimize bitsin dedirttiniz bize

4. Beğenenler;
    *serap* (29-05-18), cemre288 (29-05-18), ce_pelin (29-05-18)

Durum:
    bhr94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    108

Aldığı Beğeni: 342

Bahsedilme
    0 Mesaj

Sosyal medya lafını bu taraftan ilk kullanan ben olduğum için birkaç şey söyleyip kendi adıma konuyu noktalamak istiyorum. Gerçi daha öncesinde de Hileon severlerden Yıldız'ın akıbeti ile ilgili sosyal medyadaki yorumlardan bahseden hesap vardı ama, o zaman kimse bir tepki göstermemişti. Neyse ben cevabımı verip konuyu kapatayım.

Bizzat sosyal medyadaki olayları taşımadım buraya. Burada daha önce yazılmış yorumlara istinaden yorum yaptım ve sosyal medyada da böyle yorumların hırla gittiğini ifade ettim. Sosyal medyada çok zaman geçiren biri değilim, ama bir iki yorum okuyayım diye girdiğim ortamlarda kopya da kopya diye tutturulduğunu görünce neresi kopyaymış diye merak ettim. Çünkü ben sahnede değil kopyalık bir durum, esinlenme bile görmemiştim. Burada aynı tarz iki yorumun peşpeşe olduğunu görünce sosyal medyada da böyle demişler diye cümle kurdum. Bu yorumuma karşılık gelen sosyal medyadaki durumlar ile alakalı yorum sonrası konuştum meseleyi. Bana karşılık o cevap gelmeseydi ben de zaten bu konuya girmezdim. Kaldı ki yanlış olan bir durum yok. Siteye uzun süredir üyeyim, kuralların dışında bir durum yok. Sosyal medyadaki kişilere yerinde cevap verilsin denmiş. Fakat ben tek bir kişiden bahsetmedim, genel ifade edilen bir durumdan bahsettim. Burada böyle denmiş, orada da deniliyor tarzında bir cümle kurdum. Dolayısıyla bu duruma karşılık yanlış yorumlama olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Kaldı ki sosyal medyaya kişisel hesabımdan bakıyorum arada bir. Kimseyle muhattap olacağım bir platform değil. Yazmayı ve yorum yapmayı sevdiğim için bu platformdayım. Buradaki yorumları kayda değer bulduğum için de okumayı seviyorum. Ama burada sıkıntılı yorumlar ve hesaplar da var. Okumamak daha doğru olacak.

Hileon severlerin çoğu gibi bir ifade kullanmıştım pinkybluedream arkadaşımıza cevaben. Genelleme yapmadım, öyle olduğunu düşünmeyen varsa üstüne alınmaz olur biter. Dediğim gibi siz cevap yazmasaydınız ben de bu konuya girmezdim. Bunu burada noktalayalım. Yorumlarınızı okuyorum. Bahsettiğim okumayı düşünmüyorum dediğim hesap da siz değilsiniz. Üstünüze alınmanızı ve kırılmanızı istemem. Sadece bana cevap yazan kişi siz olduğunuz için isminizi kullandım.

Yorumlarımıza güzel güzel devam edelim. Ama bir taraf, karşı taraf izleyicinin beğendiklerini yıkıcı bir üslupla eleştiriyorsa buna elbette yorum geleceğinin de farkında olursak sevinirim. Bu platformda daha önceden de düzenli yazdığım bir iki başlık vardı, bilenler bilir. Yıkıcı üslupla değil yapıcı olarak eleştirilen her yorumu değerli bulurum. Yeter ki zevklerin farklı olduğu bilinsin ve karşı tarafa da sadece biraz saygı gösterilsin.

Dediğim gibi direkt sosyal medya konuşulmadı. Yapılan yorumlara cevap verme var. Dolayısıyla yanlış olan bir durum göremiyorum.

Umarım kendimi ifade edebilmişimdir. İyi yorumlar herkese...
    Konu bhr94 tarafından (29-05-18 Saat 09:50 ) değiştirilmiştir.

6. Beğenenler;
    cemre288 (29-05-18), pinkybluedream (29-05-18)

Durum:
    pinkybluedream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    SAVAŞTAN SONRA KORDONDA
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    364

Aldığı Beğeni: 176

Bahsedilme
    0 Mesaj

fragman çıkmış
    flipos alexinin cesedine bakıyor
    ben de ne kadar haketti desem de,ona bile keşke böyle olmasayd diyorum
    Cevdet yine fliposun karşısına çıkarılmış, bu sefer de kurtulursa çok saçma olmayacak mı
    sancağı hilale emanet ediyor cevdet

leon,azizeye silah çekmiş,bu hanımefendiyi mi arıyordunuz,alın götürün diyor
    elbette kandırmaca çıkacak bu
    dizide en emniyetli yer yunan hapishanesi oldu artık
    bir şekilde azize de kurtarılır

illaki planları vardır,bakalım bizi ne bekliyor
    insanın içinde hiç bir şey yoksa,dışarıda asla bir şey bulamaz

8. Beğenenler;
    GoodMood (29-05-18), nadine (31-05-18)

Durum:
    cemre288 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    147

Aldığı Beğeni: 71

Bahsedilme
    1 Mesaj

Alıntı GoodMood Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok uzun bir yorum oldu; okuyan herkesin gözlerine, yüreğine sağlık.İyi yorumlar… :love01:
    Su gibi aktı gitti. Emeğine, yüreğine sağlık.

Alıntı GoodMood Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazdıklarına aynen katılıyorum; ek olarak sahnede beni en çok mutlu eden şey Yakup'un Yıldız'ın iradesine ve isteklerine verdiği önemin üstüne basa basa vurgulanması oldu. 2 kez fikri sorulmadan zorla evlendirilmiş; fikirlerinin, hissettiklerin ailesi için bile bir önemi olmadığını düşünen bir kadın için bundan daha değerli ne olabilir, bilemiyorum.
    Bunu ben de yazacaktım, açtığın yoldan devam edeyim. Yıldız'ın Yakup'la evliliği tam bir emrivakiydi. Rızası sorulmadığı gibi, haber bile verilmedi. Cevdet ansızın imamla çıktı geldi. Yıldız'ın ''Baba yapma'' deyişi , Cevdet'in çekiştirerek zorla imam karşısına çıkarması halen içimde yaradır. Nikahtan sonra Yakup'la yatağa sırt sırta oturmalarını, Yıldız'ın o ruhu çekilmiş gibi bakışını unutmam mümkün değil. Çok etkilenmiştim o sahneden. Bir kadın için çok ağır. Yıldız sineye çekip Cevdet'e en ufak saygısızlık etmedi yine de.

Ben boşanmayı halen sindirebilmiş değilim ama olan oldu, geçen geçti, şu aşamada Yıldız'ın rızasının sorulmasını kesinlikle çok önemsiyorum. Tesellimiz olsun artık.

''Evimizde senin sevmeyeceğin hiçbirşey olmayacak Yıldız'' cümlesi de çok önemliydi. Yıldız'ın hikayesindeki çok büyük bir eksiklik giderilmiş oldu. Senaristlere yürekten teşekkür ederim.

Yıldız'ın değişimi konusunda son kez birkaç satır yazıp konuyu kendi açımdan bitirmek istiyorum.

Öncelikle, Leon ve Yıldız'ı kıyaslamak başlıbaşına hata.

* Leon*

Leon'la tanıştığımızda işgalci olarak İzmir'e ayak basan bir gençti. Geldiği gibi Hasan Basri'yi şehit etti. Leon'un din gibi, milliyet gibi kırmızı çizgilerle ayrılmış farkları var. Ayrıca Türk nefretiyle yetiştirilmiş. Leon'un yetiştirilme tarzından, kimliklerinden sıyrılıp, haklıyı haksızı ayırt etme süreci elbette ki çok sancılı ve bocalamayla geçen bir süreç olacaktı. Leon olması gerektiği gibi, düşe kalka, acı çekerek, intihara meylederek, idamla yargılanarak durduğu noktaya geldi. Bu sürecin, izleyicinin benimsemesi açısından sindirerek işlenmesi zorunluluk gereğiydi. Geçen sezon Leon'un bocalamalarını ilgiyle izledim.

*Yıldız*

Yıldız'a gelince; o Cevdet ve Azize'nin kızı, Türk ve Müslüman. Yani sert bir dönüşüm süreci geçirmesi zaten teknik olarak mümkün değil. Yıldız'da taraf değiştirme durumu yok.

Yıldız'ı tanıdığımızda aklı beş karış havadaydı. Savaş karakterlerin hepsini öylesine savurdu, öyle büyük acılar yaşattı ki, hepsi yaşının çok üzerinde olgunlaştılar. İşgalin sadece yeni bir yönetim biçimi olduğunu , günlük yaşantılarına aynen devam edeceklerini zanneden Yıldız, başlarına geleni anladı, yaşama haklarının dahi ellerinden alınmak istendiğini ayan beyan görmüş oldu. Yani değişmedi , farkına vardı. Bu tarafta, çelişki veya havada kalmış bir şey yok.

Öte yandan, Yakup'a aşık olunca gözü maddiyata dayanan hiçbirşeyi görmedi. Aşk insanı zaten ilahi bir dokunuşla , tepeden inme şekilde değiştirir, öncelikler sıralaması alt üst olur. Bu taraftan bakınca da bir çelişki , havada kalmış bir şey göremiyorum.

Toparlayacak olursam, ben ortada sindirilerek işlenmesi gereken büyük bir dönüşüm görmüyorum. Yıldız bu sezon olgunlaştı ve aşık oldu o kadar. Kanaat önderi olmadı neticede. Kimsenin onu ciddiye aldığı bile yok. Daha öteye, adeta görünmezliğin sırrını keşfetmiş gibi , Yakup dışında ne gören var, ne de duyan. Kendi halinde yaşayıp yetimhanedeki çocuklara bakıyor. Geçmişteki hataları da sürekli yüzüne vuruldu hep. Yakup sorgusuz sualsiz boşadı. Aleksi var bir de tabi.İyi yazıldı denilen senaryo bunlardan ibaret. Şu vasat tabloda ; inandırıcı olmayan , abartı gelen , Yıldız'ın hak etmediği kısmı bir türlü anlayamıyorum.

Bir de, Pınar'la Halit Bey'in fotoğrafını gördüm. Çok güzel enerjileri var. İkisinden baba-kız sahnesi izleyememek içimde hep yara olarak kalacak.

Son olarak fragman çok fena. Kendimizi hazırlayalım, iki bölüm bizi hüngür hüngür ağlatacaklar. Cevdet ve Flipos arasında bir yüzleşme görmek istiyordum. Sanırım böyle bir sahne olacak. Ben Cevdet'in Flipos'un elinden öleceğini zannetmiyorum, mutlaka bir ters köşe vardır. Cevdet ölecekse bile cephede ölür.

Kimsenin ölmesini asla istemiyorum. İnşallah ilk bölümdeki mutlu aile tablosunu damatlar ve torunlar da eklemiş şekilde finalde de görmek kısmet olur.

10. Beğenenler;
    bhr94 (30-05-18), GoodMood (29-05-18)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)