Sayfa 1/65 123451151 ... SonSon
323 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: The X Files 7. - 8. Sezon

Durum:
    safak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Konular
    4
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart The X Files 7. - 8. Sezon

...: 07x03 :: The Sixth Extinction *(2/3) :...

15.01.2006 - Pazar - 21:00

Yazan: Chris Carter
    Yönetmen: Kim Manners

Konuk Oyuncular:

Michael Kritschgau :: John Finn
    Dr. Sandoz :: Murray Rubinstein
    Ajan Diana Fowley :: Mimi Rogers
    Amina Ngebe :: Jo Nell Kennedy

Scully Afrika'ya gitmiş, Fildişi Sahili'ne vurmuş uzay aracındaki sembollerin anlamını çözmeye uşraşmakta, bu arada Mulder da olağanüstü beyin aktivitesi nedeniyle hastanede kilitli tutulmaktadır. Mulder, Skinner'a bir mesaj iletmeyi başarır ve bunun üzerine harekete geçen Skinner, Kritschgau'yu bulur. İkisi birlikte, çok geç olmadan Mulder'a ne olduğunu bulmaya çalışacaktır..

(07x03 - The Sixth Extinction bölümünün tekrarı, kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için 28/01/2006 Cumartesi günü saat 16:00 'da CNBC-e'de)

Kaynak: http://www.thexfiles-tr.net/index_main.htm
    Konu safak tarafından (14-11-06 Saat 11:57 ) değiştirilmiştir.

Durum:
    okatmer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Set Görevlisi
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Yeni X-Files Türkiye Forumu

Merhaba

Türkiye'nin en büyük X-Files Fan Forumu yenilenerek tekrar açılmıştır

www.thexfiles-tr.net/forum

Durum:
    safak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Konular
    4
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

7. sezonun ilk bölümünü neredeyse gözlerimde yaşlarla seyredecektim.Çünkü bu kadar zamandan sonra hiç seyretmediğim bir bölümü seyrettim. Nereden başlasam bilemiyorum. Mulderdan başlayayım en iyisi. Ah Mulder ah... Üstünde uzun hastane gömleği, çaresiz, bir hastanede tek başına, korunmasız bir Mulder görmek çok üzücüydü. Scully Afrika'da olduğu için Mulder'a yardım etmeye çalışan bir tek ne yapacağını bilemeyen, kendi eli kolu da bağlı olan Skinner'dı. Skinner'ı böyle görmek de ayrıca üzücüydü. Ve tabii ki Diana vardı ki kadını gördüğüm her an tüylerimin diken diken olmasına sebep oldu. Bu ne yüzsüzlüktür, ne biçim bir sevgi anlayışıdır anlamış değilim. Diana'ya olan antipatim M-S shipper'lığımdan ileri gelmiyor. Kabul ediyorum bunun da etkisi var. Ama hayır bu kadının hissettirdiği güçlü negatif duyguların nedeni sadece bu değil. Diana yıllar önce CSM'in emriyle Mulder'ın yanına gönderildiğinde amacı onun işlerine engel olmak, önemli ipuçlarını bulmasını önlemek ve onu yanlış yönlendirmekti ( yani bir bakımdan Scully'i Mulder'ın yanına gönderdikleri amaca benzer bir amaçla ama Scully'nin aksine onu gönderenlerin hizmetlisi olarak geldi Mulder'ın yanına ). Ama kadın yalnızca Mulder'ın işlerini baltalamakla kalmadı ( kimbilir nelere sebep oldu Mulder ile birlikte iken ), Mulder'ı duygusal olarakta kullandı. Muhtemelen bu da bir emirdi. Mulder'ı kullandıktan ve onun bir yere varamayacağından emin olduktan sonra Mulder'ın yanından ayrıldı. Yıllar sonra döndüğünde ise yine aynı şeyleri yapmaya çalıştı. Mulder'ı yıllardır her türlü tehlikeye karşı onunla olan, yanında olan ortağına karşı döndürmeye uğraşarak, "seninle aynı şekilde" düşünen kişi zırvasıyla X Files'taki ve Mulder'ın hayatındaki yerini kazanmaya çalıştı. Yine amaç patronlarına hizmet etmekti. Bir taraftan da Mulderı duygusal anlamda manipule etmekti. Aslında daha çok şey söylenir ya neyse...Bu arada Mulder'ın tam bir şapşal, hatta büyük baş hayvanlardan biri ( öküz yazmak istedim direkt ama direkt yazmak forum için kaba kaçabilir :img-grin2 ) gibi davrandığı bir gerçek tabii ki. Kabul edilmelidir ki Scully gelmeden evvel X Files bölümüne ait dosyalar bu kadar önemli değildi. Tehlike potansiyeli taşıyordu bu dosyalar Mulder'ın azmi nedeniyle ama bu potansiyelin elle tutulur şekilde dosyalara yansıdığını sanmıyorum. Mulder'ın doğru sandığı şeylerin aslında doğru olmadığını, yanıltmak için verilen kanıtları daha ilk sezondan biliyoruz. Diana X Files'ta Mulder ile çalışırken zaten bu dosyaların potansiyeli henüz gücünü göstermemişti. Bu kadının çalıştığı anlamsız 1 veya 1,5 yılın Scully'e hatırlatılıp durması hep beni sinirlendirmiştir. Bunu yapan Diana da olsa Mulder da olsa aynı öfkeyi hissediyorum. Mulder'a daha çok öfkeleniyorum aslında. X Files bölümünün sahiplik hakkının yarısı Mulder'ın, diğer yarısı da Scully'nindir. Bu uğurda kaybedilenlere bakarsak Mulder'ın kızkardeşi ve babası varsa, Scully'nin kendi hayatından bir bölüm, ablası, sağlığı, anne olma şansı ve kızı Emily vardır. Evet Mulder hayatını gizli dosyalara adamıştır ama Scully de verdiği kurbanlar ve aradığı cevaplar ile hayatını adamıştır o dosyalara. Gördüğünüz gibi burada Diana'nın bahsi geçmemiştir. Çünkü düşman adına çalıştığını bir tarafa bırakırsak bile Diana'nın X Files'a yani gizli dosyalara verdiği bir kurbanı, kayda değer bir emeği ve adanmış bir hayatı yoktur. Bu nedenle Mulder'ın Diana'nın eskiden onunla çalıştığını söyleyerek X Files'a ait şeyleri Scully'nin güvenmediğini açıkça belirttiği biriyle ( 6. sezonun ilk bölümü The Beginning'in sonunda ) konuşmaya dahi hakkı yoktur. Bu kaygıyı ve endişeleri yok saymak Scully'e saygısızlıktır. Mulder bu saygısızlığı epeyce yapmıştır ne yazık ki. Neyse Diana'dan daha fazla bahsetmek istemiyorum.

Ve gelelim Scully'e...Mulder'ı çok severim. Zekası, hızlı düşünme yeteneği, kendini adadığı yola olan inancı, ara ara sergilediği ama hep varlığını hissettiğiniz daha küçükken darbeyi yemiş yaralı adam portresi, en abuk anlarda bile gösterdiği mizah anlayışı ve itiraf etmeliyim yakışıklılığı, garip cazibesi nedeniyle ( :) ) Mulder'ı sevmemem ve hayran olmamam imkansız . Ama Scully'e olan sevgim ve hayranlığım çok farklı. Daha önceki birkaç mesajımda da belirttiğim gibi işlediği konuların ilgimi çekmesinin yanısıra güçlü kadın karakterleri sevmem nedeniyle bu dizinin tiryakisi oldum. Eğer dizide sadece Mulder'ın yanında dolaşan kişi pozisyonunda bir kadın karakter olsaydı bu diziyi seyredermiydim bilmiyorum. Seyretsem bile tutkunu olmayacağımı biliyorum. Bir süre sonra sıkılırdım muhtemelen. Bu nedenle Scully ve onun dizideki işlevi benim için çok önemli. Mulder çok zeki bir adam, hızlı düşünüyor. Bunlar inkar edilemez. Ama onun kadar zeki olan Scully'nin düşünce sistemi her zaman beni daha çok etkiliyor. Çoğu dosyada Mulder'a verdiği klasik Scully konuşmalarının gösterdiği yüzeysel düşünce sisteminden bahsetmiyorum. O konuşmaların altında yatanlardan bahsediyorum ben. Scully'nin bahsettiğim klasik bilim kadını söylemlerinin X Files'ta belli bir dönemden sonra Mulder'ı dengede tutmak amacıyla yaptığına da inanıyorum. Bilim hep araştırmak değil midir? Bir şeyin mantıklı, açıklanabilir sebeplere bağlı olup olmadığı araştırmadan en olmayacak şeyi düşünmek mantıksız olmaz mı? Tüm olabilir sebepler veya sonuçlar düşünülmeden nasıl en olmayacağın peşine düşebiliriz? Bu nedenle çoğu kez Scully'i sorgulamalarında haklı bulmuşumdur. Zaten genelde onun bulduğu sonuçlar olay paranormal olsa dahi olanları açıklamaya yardımcı olmuştur. Scully'nin gerçek düşüncelerine, hislerine, vardığı sonuçlara, sonuçtan sonuca atlamalarına şahit olduğumuzda bize hep bilim kadını olarak gösterilen kadının gizemli, etkileyici, asıl Scully'i yansıtan yönünü görüyoruz. O yön hep beni hayran bırakmıştır. Neyse şimdi gelelim bu bölümdeki Scully'e... Az önceki girişi yaptım çünkü bu bölümde Scully'e bir kez daha hayran kaldım. Öncelikle Scully'i sahildeki o çadırda kalma cesaretinden ötürü tebrik etmeliyim :icon_smil . Mulder'a hitaben söylediği sözleri dinlerken kimsenin olmadığı, bizlerin "kimse" derken kastetmediğimiz şeylerin olabileceği bir yerde gözünde gözlüğü ile çalışan Scully'i görüpte takdir etmemek, hayran olmamak mümkün değildi zaten. Bu bölümde esas ilgi çekici aksiyon Scully kanadındaydı. Mulder'ın bulunduğu sahnelerde Mulder'a üzülmenin dışında çok yeni bir şey yoktu. Ama o garip şifreli yazılar, yazıların tercümesi ile bulunanlar, Kuran'dan Kıyamet Günü'ne dair bir bölümün de ( surenin de ) yazılarda yer alması nefesimi tutup beklememi sağladı. Scully'nin ona yardım eden kadın Amina Ngebe ile kendisini rehin alan adamın kafasına sandalye indirdiği ve elinde kılıçla dolaştığı sahneler de ayrıca güzeldi. O yerli adamın belirdiği yerlerde ve özellikle de aniden cipte belirdiği sahnede oldukça ürktüm . En güzel sahne yine en sondaydı bence. Ortakların buluşması, Scully'nin söyledikleri, Mulder'a dayanması için yalvarması ve Mulder'ın karşılık verememesi... Bu bölüm tekrar tekrar seyredilecek bir X Files bölümüydü. Gelecek bölümü heyecanla bekliyorum. Bir hafta çok zor geçecek.
    Konu safak tarafından (14-11-06 Saat 12:08 ) değiştirilmiştir.

Durum:
    meltemyucel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    İstanbul
    Konular
    15
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Tebrikler şafak. Yorumuna ve üslübuna hayran kaldım diyebilirim. Yorumunu okuduktan sonra dünkü bölümel ilgili söyleyecek pek bişey kalmıyo sanırım. Nefes kesen harika bir bölümdü. O zenci adamın ani çıkışları benide korkuttu. Haftayı sabırsızlıkla bekliyorum..

Durum:
    maviguvercin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Josef Konstantin
    Yer
    Under The Dome
    Konular
    135
    Verdiği Beğeni
    0
    Beğenilen Mesaj
    Bahsedilme
    0 Mesaj

şafak ne kadar dolmuşsun..tebrikler valla düşüncelerimi okumuşsun :img-thumb
    dianaya ben de sinir oluyorum hatta sinir olmak ne demek nefret ediyorum ondan...en başıdan ebri hem de...canım scullyin anlamıştı bu kadında bişiler olduğunu ama mulder kabul etmedi..çok yüzsüz bir kadın o...
    mulder o kadar kötü olmasına rağmen yine de skinnera kendini farkettirdi..vallah süper...
    yalnız ben bişi anlamadım...o adam -mulderın istediği adam-GİZLİ DOSYA MULDER mı dedi ben mi yanlış anladım...sonra mulderın insanların davranışlarını çözmesinin nedenin o deneyin en başından beri muldera yapılmış olması mı dedi...yoksa ben mi yanlış anladım

Sayfa 1/65 123451151 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri