3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Saygın Ersin

Durum:
    ecr
    ecr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Konular
    170
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 3

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Saygın Ersin

5 Şubat 1975’te Manisa’da öğretmen bir anne ve babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Orta öğreniminin ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’nde yüksek öğrenimine başladı ve bu üniversitenin Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Kısa bir gazetecilik deneyiminin ardından yazı hayatına başlayan yazar, İzmir’de yaşamaktadır.

Zülfikar’ın Hükmü, Erbain Fırtınası, Emekli Polisler Lokali Saygın Ersin’in yayımlanmış eserleridir. Ayrıca Zifir adlı romanın da editörlüğünü üstlenmiştir.

En son Orkun Uçar'la birlikte yazdığı Derin İmparatorluk adlı eseri yayınlanmıştır.

Durum:
    ecr
    Yardımcı Yönetmen
    Konular
    170
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

'Metal Fırtına-4' bitti şubatta geliyor!

Yılbaşı öncesi Belgin Çoban'la Tophane'de eğlenceli bir sohbet yapmıştık. Belgin Hanımla birlikte, Burak Turan, Saygın Ersin ve benim içinde bulunduğum, kahkahalar eşliğinde süren bu sohbetin röportajı aşağıda. Tabii bazı şaka cümleleri ciddi okunursa garip duruyor ama hoş görmenizi dilerim. :) Orkun Uçar

Birkaç hafta önce, akşamın bir vakti, Tophane'deki bir nargilecide Orkun Uçar, Saygın Ersin ve Burak Turan'la bir araya gelmiştik. Artık Türk yazarların da fantastik türde seslerini duyurmaya başlamasından duyduğumuz mutluluğu paylaştık... Bu türde okumayı tercih eden kitlenin artması şerefine lafı uzatmadan sohbetimize (köşenin yer verdiği ölçüde) sizi de dahil etmek istiyorum. Bu arada Orkun Uçar, 'Metal Fırtına' serisinin dördüncüsünü bitirdi. "Bu bölüm, biyolojik savaş ve Çinle ilgili," diyen Uçar, 'Metal Fırtına-4'ün şubatta çıkacağını söyledi. Artık detaylar o zaman...

* Niye bu türde yazıyorsunuz?

O.UÇAR: Ben özgür olmak istiyorum. İnsanlar benim hayal gücüme hayran olsunlar, herkes benim yazdıklarımı takip etsin, hayal gücümde yok olsun istiyorum.
    S.ERSİN: Türkiye'de bu türde yeterli eser olmaması büyük ayıp. Bunun için yazıyoruz.

* 3 yıl önce kimse okumuyor diye dert yanıyordu Orkun...

S.E.: İnsanların alışması bir tarafa, bir açlık gideriliyor çünkü.
    O.U.: Ben Asimov'u çocukken okudum ve hayatımı şekillendiren stratejiyi kurdum. Kitaplarımın satmasını sağlayan felsefeyi ondan çıkardım. Stephen King'i okuduğumda insanın hayal gücüyle neler başarabileceğini düşündüm. Biz insanlara kendilerinin kahraman olduğunu, hayal gücünü okumanın zevkli olduğunu gösterdik.
    S.E.: Kahramansız edebiyat olmaz, kahramansız toplum olmaz.

* Okur kitlesi nasıl aydı, ben bunu soruyorum?

O.U.: 'Metal Fırtına'yla dünyayı salladık. Yabancı basına da röportaj verdik. Yaptığımızın dünyada nasıl bir değer olduğunu, ne getirdiğini gösterince, insanlar "Bunlara önem vermiyorduk ama dünyada yankı buldu, demek ki önemliymiş" dedi. Victor Hugo'suz bir Fransa düşünebiliyor musun?
    S.E.: İnsanlar bu türü okumaya başladı çünkü istediklerini verdik.

* Nedir o?

S.E.: Batının kültürüyle yazılmış fantastik kitapları okurken, bizim kültürümüzle yazılmış bir fantastik, korku edebiyatı istiyorlardı.
    B.TURAN: İnsanlar fantastik okur çünkü gerçekler sıkıcıdır!
    O.U.: Gerçeklerin içinde de hayal gücü vardır.
    B.T.: Sıkıcı, soğuk, gridir...
    O.U.: Yo yo bak bir örnek vereyim; Saygın'ın kitabında büyücü bir grup var, bir ölümsüzlük iksiriyle yaşıyorlar. Genelkurmay bünyesinde grup kuruluyor. Ve emir almaya da Çankaya Köşkü'ne gitmeleri isteniyor. Gidiyorlar; Cumhurbaşkanı'yla görüşeceklerini sanıyorlar ama hayır! Köşk'ün bahçıvanıyla görüşüyorlar...
    S.E.: Çankaya Köşkü'nü bir fantastik kurgunun içine yerleştirdiğinizde hem değer kazanıyor hem de hayal gücü içinde çalışan bir mekan oluyor.
    O.U.: Mesela 'Metal Fırtına' neden bu kadar etkili oldu, insanlar İstiklal Caddesi'ne düşen bombaları hayal ettiler.

* Bu türde yazanlar olarak kafalarda bir sakatlık var mı?

S.E.: Ben arada sırada kendi kendime konuşma yapıyorum.
    B.T.: Ben kendimle diyaloglar ötesi muhabbet ediyorum. Evde yalnızım ama 10-15 kişi varmış gibi herkesin adına teker teker konuşuyorum. Kavga çıkıyor bazen...
    O.U.: Bende insanlık az! Yıllardır ağlamam. Duygu az bende.
    B.T.: Orkun'da bir makine var, yağla, yıllarca aynı şekilde çalışır.
    O.U.: Ben mesela seviştikten sonra yanımdan gitsin isterim, o kadar duygusuz bir insanım ki...
    B.T.: Bu Orkun'a has değil, bütün erkekler aynı şeyi ister.
    S.E.: Yazarsan eğer bunları, vurgula, ben sevgi böcüşüyüm...
    B.T.: Sana sevgi olsun yeter. S.E.: Ben sarılırım böyle... (Ve kahkahalar...)

* Bu üçlü nasıl buluştu?

O.U.: Biz birbirine yardım eden üç kişiyiz. Türk edebiyatında yeni başlayan türde yazıyoruz; politik kurgu, bilimkurgu, fantastik kurgu ama Türk kültürünü içeren... Bir kişinin hayal gücüyle, bir grubun hayal gücü farklı. Ben Xasiork Ölümsüz Öykü Kulübü'nü 87'de düşündüm. 2001'de internet böyle bir olanak sağladı, bu kulübe ilk gelen Burak Turan oldu. Bir süre sonra elime bir dosya geldi, Saygın Ersin dosyası. Okudum, dehşet bir şeydi. Onu basmak gerekiyordu.
    B.T.: Orkun dalgakıran gibi... Ben hiç arbede yaşamadan kitabımı çıkardım, Orkun bütün engelleri açmıştı.
    S.E.: Ben de çok şanslıyım o konuda.

Okur kitaptan korkuyor!

B.T.: Artık insanlar yaşadıkları bu şehirde, çeşitli mekanlarda, korku öğelerini ve fantastik unsurların bir roman şeklinde aktarılacağını görerek empati kurabiliyor. Biz, sabah işe giderken, 'Yanından bir vampir yürüyebilir' diyoruz. Mekanından, mahallenden bahsediyoruz. Daha önce ya büyük şatolardan bahseden romanlar okuduk ya da bizim kültürümüzde olmayan çeşitli yaratıklarla uğraştık.
    O.U.: Zülfikar'ın Hükmü ile Erbain Fırtınası Türk kültürüne yapılabilecek en büyük katkılardan ikisidir. Çünkü Türk kültüründe bugüne dek işlenmemiş konuları işliyor. TÜYAP'ta bir kadın, "Zifir'den o kadar çok korktum ki, evde tutamadım attım" dedi. Bu söylediği bana övgü gibi geldi.
    B.T.: Yani bir süre sonra kitabın kendisinden korkamaya başlıyorlar.

Sabah Gazetesi-Derzulya Sitesi

Durum:
    ecr
    Yardımcı Yönetmen
    Konular
    170
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

ORKUN UÇAR VE SAYGIN ERSİN YAZDI: DERİN İMPARATORLUK

Orkun Uçar ve Saygın Ersin’in üç yıl süren araştırmalarının ardından kaleme aldıkları "Derin İmparatorluk" özellikle Osmanlı İmparatorluğu hakkındaki iddiaları ile büyük tartışmalar yaratmaya aday! Büyük bölümü günümüze geçen politik kurgu türünde bir roman olan "Derin İmparatorluk"a tarihsel kurgu da eşlik ediyor. "Derin İmparatorluk", tarihe farklı bir açıdan bakan, şifrelerin ve gizli bir örgütün izlerini arayan heyecanlı bir roman.

Orkun Uçar ve Saygın Ersin imzalı "Derin İmparatorluk" bildiğimiz tarihe, epey tartışmalara neden olacak farklı bir bakış getiriyor. Yüzyıllardır var olduğu iddia edilen gizli bir örgüt üzerine politik kurgu türündeki roman, Osmanlı İmparatorluğu ve resmi tarihe karşı ‘aykırı’ iddialar barındırıyor.

"Derin İmparatorluk", günümüzde geçen, ülkemizin geçmişi, şimdisi ve geleceğini değiştiren farklı bir roman. Dur durak bilmeyen aksiyon ve şifrelerle dolu…

Okurların "Metal Fırtına", "Asi" ve "Zifir" romanlarıyla tanıdığı Orkun Uçar ve "Zülfikar’ın Hükmü", "Erbain Fırtınası" ve "Emekli Polisler Lokali" romanlarıyla tanıdığı Saygın Ersin bu iddialı politik kurgu için üç yıl araştırma yaptı ve kitapta insanı şaşırtan şifrelerle tarihsel iddialarını hazırladılar.

“Kayı boyuna imparatorluk yolunu açan kimlerdi?”, “Timur, Ankara Savaşı’nda Yıldırım Beyazıd’ı cezalandırmak için mi kullanıldı?”, “Fatih Sultan Mehmet kimlerin kellesini istedi?”, “Kurucular kim ve Türkiye Cumhuriyeti’nden ne istiyorlar?”, “Politikada hızla yükselen genç adamı kimler öldürdü?” Derin İmparatorluk, tarihe farklı bir açıdan bakan, şifrelerin ve gizli bir örgütün peşinde heyecanlı bir roman.

Orkun Uçar, “Derin İmparatorluk kitabının, Metal Fırtına’dan bile çok ses getireceğine inanıyorum; zira sadece şimdiyi ve geleceği değil geçmişi de değiştirme iddiasında,” diyor. “Biz yazarları olarak gizli bir örgütün ayak izlerini belirlemeye çalışırken, okurların da maceramıza katılacaklarını düşünüyoruz.”

Saygın Ersin ise kitabın okuyucular üzerinde ‘sarsıcı bir etki’ bırakacağını vurgulayarak, şöyle devam ediyor: “Kimse bu kitabı bilinen tarihsel kurgu içerisinde bir yere oturtamayacak. Kahramanlar arasında taraf tutmak çok zor olacak. Çünkü kitap tarihimizin en derin çelişkilerinden bir tanesinin üzerinde şekilleniyor.”

Altın Kitaplar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)